Akční / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Thriller

USA, 1995, 104 min

Po ohromně dlouhé době jsem viděla tenhle snímek v televizi. Pamatuji, že když jsem byla malá tak mě to fakt fascinovalo a žrala jsem každou minutu a byla jsem hrozně napnutá, no uběhlo pár let a já jsem to měla úplně stejně jako v mládí. Výkon Robina Williamse je výborný! Samozřejmě i všichni ostatní jsou špičkoví, teď už i dokonce vím, že ta malá holčička je má oblíbená Kirsten Dunst. Opravdu výborná podívaná!(1.9.2012)

Už jako dítě jsem měl tenhle snímek hodně rád a nic se na tom nezměnilo ani po letech. No dobrá, ty digitální zvířata už mi nepřijdou už tak cool, ale celá myšlenka, která se točí okolo jedné hry, jež se promítne do reality, je prostě skvělá a pořád mě dostává. Je to místy trochu jednoduché a klišovité, ale pořád to pro mě má nesmírné kouzlo.(5.3.2015)

Jestli tuhle hru někdo vymyslí, tak si ji mile rád zahraji. Exkluzivní dobrodružné fantasy patří mezi mé oblíbené, příběh, efekty, herci vše prostě jak má být. Na rok vzniku určitě povedené scény a kdo neviděl v mládí, ale v dnešní době, dá horší hodnocení. Docela škoda, že není dvojka, sice pár podobných filmů se také najdou jako např.? Zathura: Vesmírné dobrodružství. ( Hodnocení: 9/10 )(8.11.2009)

Trochu delší rozjezd, než jaký bych si přál a řekl bych, že také docela málo vrcholů, než bych si představoval. Ale za tohle rodinné setkání jsem rád, bral jsem ho totiž jako takové osobní rozloučení s mistrem improvizace i výtečným charakterním hercem Robinem Williamsem. Tahle nevypočitatelná, nesmlouvavá a nebezpečná hra tlačí Jumanji z fantasy komedie spíš do bláznivého thrilleru. Za každým hodem kostky stojí nečekané dobrodružství, jenže na diváka čeká hodně stereotypní schéma. Tvůrci vizuálních efektů toho času bodovali a posouvali laťku zase o kus výš, dnes tahle fikce působí tak trochu neškodně. Dobrodruh Williams rozhodně nepředvádí životní komediální výkon, ale očividně se v téhle látce cítí dobře. Při hodu kostkou jsem nervózně neposkakoval, přesto se dá tenhle žánrový mix i dnes docela vychutnat.(16.8.2014)

Co se týče mého vztahu k Jumanji, na kreslený seriál z roku 1996 nedám dopustit a byla jsem zvědava, jak bude zpracována tato filmová verze, která vznikla o rok dříve. Trikově i dějově je na tom Jumanji výborně, přesto mě však samotný film nedokázal nějak pořádně "strhnout" do víru svého dobrodružství. Čekala jsem, po vzoru seriálu, že se hlavní hrdinové do hry přenesou. Je to však tak, že hra se přenáší do reality. Snímek nepostrádá patřičný spád, ale zároveň, co se týče nápadů, nepůsobí nijak chaoticky či přehnaně. Je vtipný a nevyzní vůbec násilně. A hlavně... ukazuje doby, kdy si děti dokázaly vytvářet vlastní zábavu a prožívat dobrodružství bez těch po*raných technických "vymožeností" a luxusu, kdy se svět kolem nás hroutí pod překypujícími horami snadno dostupných informací, zboží a jídla. Lituji děti, které musí vyrůstat v dnešní době. Svět z nich postupně vychovává otroky bez mozku, kteří už si sami ani nebudou umět obrátit stránku v knížce, vylézt s odřenými koleny na strom, nebo se jen tak dívat z okna při jízdě vlakem. Rozum bude postrádán, zato "chytré věci" budou všude kolem nás...(29.11.2015)

• - Těsně než se domem prožene splašené stádo, Alan (Robin Williams) poslouchá dusot u třesoucí se knihovny. Na mžik je vidět, že soška, která spadla z police je postrčená kupředu někým za knihovnou. (misa1989)

• - Náctiletý Alan Parrish (Adam Hann-Byrd) má oči hnědé, ale dospělý Alan (Robin Williams) má modré. (Aknah)

• - Odstřelovací puška, kterou si koupí Lovec (Jonathan Hyde), je ve skutečnosti poloautomatická brokovnice USAS-12. Jen stěží by mohl střílet na velké vzdálenosti, a to ještě po jednom náboji, jak je znázorněno ve filmu. (Guilemot)