Existuje planeta, je jako každá jiná. A ta vysílá zprávu do všech temných koutů vesmíru. Každý se přišel podívat. Je na Doktorovi, aby zjistil jaké poselství se nese prostorem a časem. Padne ticho až bude vyřčena otázka? Stane se Trenzalore místem jeho posledního odpočinku? (Kacaba)

Helo

Ale jo, Capaldi bude dobrej. Moffat snad konečně uzavřel tu svou ve výsledku až překombinovanou dějovou linii a teď může začít znovu a vymyslet další, snad již pochopitelnějíší vývoj událostí. ()

togaf

Rozloučení s Mattem bylo smutné, a to jsem proti němu byla dost zaujatá, nakonec se jako Doktor osvědčil. Tak sbohem jedenáctko. Jen se mi nelíbilo "darování" další reinkarnace, určitě to šlo vyřešit jinak, než zásahem shůry. ()

Cheeter

Abych pravdu řekl, Matta Smitha jsem skoro ořval, za mě asi nejlepší Doktor, ale uvidíme, co přinese třináctá inkarnace, v rámci nových řad poprvé někdo starší. Příběh samotný mě zde nijak zvlášť nepřekvapil, na rozdíl od předešlého speciálu, ale rozhodně nešlo o nic, co by tvůrci ošidili. Člověk se konečně dověděl, co je to Ticho. Snad ho ještě rozpracují dále, protože jinak to pro mě bylo zklamáním. ()

Gaaron

Pohádkový konec pohádkového Doktora. A díky tomu je nakonec vše v pořádku, jakkoli jsem Moffatovi čím dál více spílal. Nezbývá než jemu i Mattovi ze srdce poděkovat, druhému popřát mnoho štěstí v další kariéře a prvému, ať konečně seriál opustí a nechá někoho jiného vykovat z Capaldiho éry zase tu správnou temnou sci-fi, k jaké to zabíhalo v dobách, kdy jsme mohli Doktora bez váhání milovat. ()

Pajky3

Rozlučková epizoda Matta Smitha na mě rozhodně nezapůsobila tolik jako předcházející speciál k 50. výročí. I přesto nemůžu říct, že by mě snad nějak hrozně zklamala. Užil jsem si jí jako vždy. Rád jsem ještě jednou viděl jako to funguje mezi Doctorem a nemožnou Sufflé holkou. Na konci přišlo rozloučení s Mattem Smithem, které na mě nefungovalo tolik jako při loučení předchozího Doctora. Nicméně i tak jsem zvědav jak si povede Peter Capaldi. ()

Radiq

Kurde ale tohle bylo už festovně zamotané, né? Teda aspoň já z toho nevěděl ani hlavu ani patu ani předkožku nic. No prostě tento speciál byl až moc komplikovanej - teda pokud nejste nadšenec, kterej se v celym tom seriálu důkladně orientuje. Částečně to je škoda, ale částečně je mi to taky docela jedno, protože Pán času má tolik dílů, že jeden horší se v tom ztratí... ()

Mr.Ripley

Pátá řada oplývala pohádkovým rámcem s roztomilým eko podtextem v němž se nelogická Pandorica dala ještě překousnout. Šestá série se posunula atmosférou dále. Vše zhoustlo a Moffat se v nabývající temnotě a přebytečně nastavované mytologii začínal pomaličku topit. V závěru se chytil pomocné ruky osudu a jakž takž stačil z naprosté katastrofy vybruslit. V následující řadě se mu tento kousek bohužel nevydařil. Od začátku bylo všechno špatně. Ať už otravní Pondové, jejíž odstavení z děje bylo spíše vysvobozením, než srdceryvným loučením či slabé epizodní příběhy. V druhé polovině naštěstí dochází k satisfakci, kde jsou epizodní příběhy znovu hravé, zábavné a především nová společnice přilne k srdci daleko rychleji, než samotná Amélia. Naděje znovu ožila, aby dostala po tlamě železnou rukavicí z Moffatovo pravačky. Závěr sedmé řady zlomil vaz nejen nově vybudované mytologii (staro/nově představená Great Intelligence je nefunkčně zasažená do příběhu), ale Moffatovi především. Ve výsledku nedává absolutní smysl! Nicméně, stále sem věřil v mírné uvedení na pravou míru ve výročním speciále či vánočním loučení. Nic takového se ovšem nekonalo! Nejen že Day of the Doctor sloužil jako milá nezávislá hodinová epizoda, jež ve výsledku nezodpověděla vůbec nic, ale dokonce samotný Time of the Doctor rozloučení nedokázalo plně obhájit lapsy z minulých let. Výsledek? Nevyvážené rozloučení s milým oparem atmosférické spokojenosti. Fakt, že je Moffat břídil a flákač mi nikdo nevymluví. To jakým způsobem se dokázal poprat s klacky, které si sám připravil je sprostý! ____ Jak vysvětlit několikaletý STORYARC? Jednou převelice chatrnou větou, jež ve výsledku toho moc neřekne. Jak vysvětlit problém s regeneracemi? "Hm, nějak mě nic nenapadá... Deus Ex Machina okecá všechno!" Jak udělat vánoční epizodu z depresivního Trenzalore? Jednoduše! Udělám z něj Vánoční městečko! ____ Moffat doslova zabil tolik potenciálních epic momentů v Doctorovi, až je mi z toho mdlo! 1.) Postava Amy a její naznačený psychopatický potenciál z Apaluchie. Moffat náhle sundavá nohu z pedálu, jelikož mu strach z ukamenování ze strany fanoušků zamlžil scénáristický úsudek. Pouze Joss Whedon má koule na to udělat z kladné postavy naprosto zápornou postavu s psychologickými problémy. 2.) Milostný vztah s River, který umně buduje od čtvrté řady, aby jej v samotné čtvrtině rozbil infantilností. 3.)Celkové vyznění Silence! Jedni z nejděsivějších protivníků vůbec jsou v tomto díle degradováni na pouhé loutky jímž chybí jakékoliv charisma! 4.) Mindfuck do tváře fanoušků s angažováním Billie ve výročním díle. 5.)Naprosto nevyužitý BŮH Tennant ve výročním díle. 5.) Naprosto ubohé rozvedení mytologie Daleků. ____ Takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Jediné přání do nového roku? Odchod Moffata z pozice showrunnera a dosažení Marka Gattise na jeho post! ____ Po delším uvážení snižuji hodnocení ze 4* na 3*. ()

filmmovier

Ježiš, tak tohle už je trochu moc. Copak už Moffat už vážně neví, jak dál? Přišlo mi to přeplácané, doposud nejslabší obnovený Doctor a tím pádem i vánoční speciál, který zachraňuje jen děsná kočka Clara, která je asi dokonce lepší, než Amélie Pondová (která mimochodem potěšila). Je sice hezké, že má Doctor novou sadu regenerací, dokonce i příběh začal dobře, ale druhá polovina na mě už byla trochu moc. Matt Smith si rozhodně zasloužil mnohem lepší konec. Ani jeho stárnutí, ani jeho regenerace na mě vůbec nijak nezapůsobila, byla strašně rychlá a navíc ve mě Capaldi vyvolal jen rozpaky. Jeho první minuta v TARDIS nebyla nic moc, hned nasadil ten svůj příšernej kukuč a... no to je jedno, prostě doufám, že mě překvapí. A doufám, že mě překvapí i celá osmá řada.minimálně kvůli Claře bude stát za to. Ale ne, Doctor bude dobrej...80%. ()

Laerry

Podivný poslední speciál Jedenáctky, která má mnoho nelogičností a především velkou noční můru: děsivou vánoční vesničku, kde panuje téměř neustálá noc a věčná zima... divím se, že se tam všichni z těch koled ještě nepostříleli:P Konec a přeměna Doktora nebyla tak emotivní jako u 10 (který pro mě byl srdcovkou, ale i tak...), což možná bylo dobře, protože by to k 11 ani nesedlo. Ale když se objevila Amy, tak mi ta slza ukápla... holt je to vždycky těžké, když jedna éra končí, ale nová zase začíná a na 12 se opravdu těším - nebo už ani nevím, jaký oficiální číslo by teď Doktor měl mít, když Moffat uděla další moffatovinu a všechno (již po několikáté) zresetoval... ()

noriaki

Ani dechberoucí, ani nevýrazná, jen pohodově vánoční epizoda, ve které se toho muselo vysvětlit příliš mnoho, než aby si scenárista mohl užívat luxusu napsat překvapivý příběh. Nakonec nám naservíroval na stříbrném podnose krásný případ černých labutí, za který mu můžu jen zatleskat. Děj dvou posledních sérií je vysvětlen velice uspokojivě, vnitřně soudržně, a natolik chytře, že působí až příliš jednoduše. Kdyby se ovšem měl přihlásit ten, kdo vývoj epizod dokázal odhadnout, tak by zůstaly všechny ruce dole. Vodítek Moffat roztrousil přehršel, pospojovat je ovšem nedokázal ani sám Doctor. Já jen doufám, že Gallifrey se neobjevila naposledy, a že se před Time Lordy zase jednou bude třást vesmír. ()

Yoda sama

Mohlo to byť oveľa, oveľa horšie. Preto som prekvapený, že aj po tých prvých trpkých a nenávistných reakciách ma to bavilo dokonca viac, než výročná epizóda. Možno pre tie emócie, možno pre to, že sa naozaj uzavrela jedna éra a vysvetlili sa najväčšie otázky jedenástej éry- prečo vybuchla TARDIS, odkiaľ je Ticho. V konečnom dôsledku dáva zmysel aj to obalamutenie regenerácií. Teda ano, stále je to prekombinované, ale zároveň to bola aj kúzelná epizóda a príjemný odchod. O tom, aký bude Capaldi, môžeme teraz polemizovať až do budúceho roku. 7/10 ()

P1tr

Moffat si v některých chvílích hodně zahrává s ohněm a ohýbá mytologii jak se mu zrovna hodí, což konzervativní fanoušky naštve, ale je třeba uznat, že i když je to chvílemi na hraně, funguje to a podařilo se natočit emočně nabitý a silný díl loučící se s reinkarnací Matta Smithe se ctí. ()

matolas

When you think about it. We're all different people all through our lives. And that's OK, that's good, you've got to keep moving, so long as you remember all the people that you used to be. I will not forget one line of this. Not one day. I swear. I will always remember when the Doctor was me. Dokonalá samotná regenerácia s milým príbehom s pár chybami. Iste, vadilo mi pár vecí, celkovo tá Doktorova stará maska a pacing bol trochu dosť mimo, mohlo sa to trošku inak skĺbiť, ale tak či onak, splnilo to svoj účel. Na všetky doterajšie otázky máme odpoveď a Smithák napokon odišiel v plnej paráda (nemyslím scénu na streche). Ako vravím, nebolo to dokonalé, ale to nie je ani život samotný. ()

Milano33

Odchod Matta Smitha určite zamrzel, ale ako to už u Doctora býva zvykom, ďalšia tvár vyplní po ňom prázdne miesto. Lenže tentokrát sme pociťovali Doctorov strach z nevyhnutného ešte intenzívnejšie, okrem toho, že mu už nezostávali žiadne regenerácie, sa rozhodol stráviť svoje posledné dní tvrdohlavo na Trenzalore. Komornejšie ladené scény s Doctorom, kedy svojimi slovami  prejavuje zmierenie sa s nepriazňou osudu, naozaj chytili za srdce. Ďalšie bolestivé scény boli tie, kedy Doctor opakovane poslal chudinku Claru preč od nebezpečenstva. Avšak Clara to s ním aj napriek tomu nevzdala a bola to práve ona, ktorá konečne vyriekla jeho pravé meno a tým je Doctor! Záverečné pohnutlivé momenty boli silno emocionálne uchopené a nezaobišli sa bez sĺz. Rozlúčka Doctora s Clarou a Amy bola viac než  srdcervúca. Matt to na konci pekne vystihol. ()

zelvicka.

Něco tomu chybí. Samozřejmě že 13. Doktor ještě neměl šanci cokoliv předvést, ale oproti Tennantovi a Smithovi je to rozhodně downgrade aspoň co se vizuálu týče. Laťka je vysoko... snad se regenerace vyplatí. ()

Yardie

Po skvělém předchozím speciálu byla tohle studená sprška. To se úplně nepovedlo. Přišlo mi to zmatené, nezáživné, podivné. Nevím, co více napsat. Snad jen, že od finále bych čekal mnohem, mnohem více. Zklamání. Navíc po předchozím, z tohoto pohledu, finále... Howgh! ()

sgt.paper

Steve Steve Steve proč? Proč si neudělal dvojdíl? Proč si všechno tak uspěchal? Pozor Spoilery Perfektní do doby než jsme odešli z vánoční večeře, kde podle mého názoru mohl Moffat zůstat déle. Pak je tu to, že vidíme jak Doktor stárne na planetě Tenzalor. Může mi někdo říct proč? Chápu, že byl smířen s tím, že umře atd. A mě by ani nevadilo, kdyby to tak probíhalo, ale to by na to musel Moffat upozornit už před tím! Kdyby v celé sedmé řadě byly náznaky toho jak se Doktor snaží smířit se svojí smrtí, ale tohle nemůžete udělat v pouhé epizodě! Dál tu máme otázky ohledně života jedenáctého Doktora. Čekali jste, že nás Moffat zaskočí nějakou super odpovědí jako to udělal u výročního speciálu? Ne ani náhodou. Do téhle doby jsem si myslel, že to má Moffat nějak promyšlené, přesně ví jak to skončí a až po tomhle díle mi došlo, že on to prostě dělal za pochodu. Praskliny... ty se odbijí jednou větou. A pokoj ve kterém se nachází největší Doktorův strach a kde byla ta prasklinadost lajdácky až trapně umístěna. Ticho...,,To jsou zpovědníci." Vážně nám stačilo jenom toto. Potom tu máme nepřátelé. Plačící andělé mají asi minutovou scénu. Sontarani to samé. Kyberlidé byli zajímavý jedině dřevění. Ticho bylo opravdu ubohé. Takže nám to zase zůstalo na Dalekách. Žádná River (jejíž jsem velký fanoušek). A nakonec regenerace. Regenerace Ecclestona nás zaskočila, regenerace Tennanta rozbrečela a regenerace Smitha nás donutila udělat obličej typu ,,no a co?". První šoumenská byla v celku dobrá, ale druhá už v Tardis, byla prostě ubohá a Moffatovi jí neodpustím. Kdyby už v tardis byl Capaldi, tak by to bylo dobré až skvělé. Ale aby se doktor změnil přebliknutím. No táák. V celku bych epizodu zhodnotil jako podprůměrnou. A oproti End of the Time to bylo velké zklamání. Takže Stevene díky zkazil si mi vánoce ;) ()

char_t

O třídu slabší než bezprostředně předcházející Day of the Doctor. Vlastně všechno dobré těží právě z předchůdce, nového moc nepřidává. Palec nahoru snad jen za to, že tenhle díl dokázal zdůvodnit dění posledních 7 sezón tak, že tohle zdůvodnění dřív nechybělo a teď leccos objasnilo - pochybuju, že ho měli připravené už od roku 2005 ;) Jinak nová inkarnace doktora nevypadá nic moc, na první objevení svých čtyř novodobých předchůdců rozhodně nemá... ()