Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

Natascha

Už dlouho jsem z kina neodcházela tak plná emocí. I přes pomalejší začátek, který mé kamarádce připadal jako dobře natočená telenovela se film dokázal rozjet a výsledná pointa mě v jednom ohledu překvapila (abych to vysvětlila, musela bych spoilerovat, a to nechci, takže si to nechám pro sebe:-) Zajímavá mi přišla i paralela se Zločinem a trestem (určitě bych si toho ani nevšimla, kdyby mi Allen hned na začátku nepodal berličku) - ale na rozdíl od Raskolnikova, s kterým jsem i přes jeho "zločin" vždycky trochu sympatizovala, Chris ve mě vyvolával rozpačité a rozdílné reakce - od nenávisti a myšlenek na to, že někoho takového nechci nikdy poznat, přes pohrdání tím ubožákem a slabochem, až po lítost. Takové postavy mám ale svým způsobem radši, než ty, které jsou vám od začátku sympatické. Myslím, že rozporuplná postava Chrise je největší klad celého filmu (přesvědčivý J. Rhys-Meyers). ()

Flakotaso

No jako dobrý, to jo. Ale čekal sem podle ohlasů mnohem rafinovanější hru, než klasiku o milostném trojúhelníku a několika těhotenstvích. Skoro celý film jsem čekal kdy mě konečně něco překvapí. Naštěstí měl Allen v rukávu nápad s prstenem, bez kterého by film byl poněkud unylý, předvídatelný a nevěrohodný. ()

anais

Allen je stále stejně vtipný. Obsazuje ty nejlepší herce. Kde se tedy stala chyba? V Match point se dopousští několika žánrových skoků, a očekává od diváka, že se rychle oklepe a přepne do úplně jiného rozpoložení. Film je nejprve allenovsky vtipný, potom se všichni nenápaditě hádají, nakonec dojde k osudové pointě (která je sama o sobě skvělá), a nakonec už nevíme, co si o hrdinovi myslet a jen čekáme jak to s ním dopadne. Ta pointa je na Allena opravdu překvapivá, ale tak nějak to působí, že si autor nejprve vymyslel ji, a potom kolem ní rutinně nabaloval dialogy. Ocenitelná je tedy snaha o invenci, ale po shlédnutí Match pointu mám Allena radši jako nepřekvapujícího rutinéra než tvůrce toužícího po překvapivých momentech. ()

Roman.Ticka

Woody Allen. Šílený génius nebo geniální šílenec. Detailista a dokonalý znalec prostředí a psychologie postav. Faustovské "Být či nebýt" (ve správnou dobu na správném místě)nebo štěstí či osud.?! Nebýt těch zatracených citů a emocí, vše by mohlo být tak snadné! Zvláštní, jak krása jednou pomáhá prorazit, získat skvělou partii, a jindy je to jak horská dráha.(jednou jsi dole, jednou nahoře) O dvou největších emocích člověka, lásce a nenávisti, vzniklo už tisíce uměleckých děl. Jedno je jisté, prachatá a milá manželka se neopouští, zvlášť ne v případě chudého přivandrovalce, když navíc, co je doma, to se počítá. Rodinka na úrovni, pohoda, klídek, soudržnost, podpora. A pak, že peníze jsou vždycky až na prvním místě. Každá hra má svá pravidla a jestli vybočíš, prohraješ. Detaily v závěru: prsten, bystrý policajt, perfektní manželka, dokonalá rodinka a tři tuny svědomí. To všecko navždy a spolu!! Woody, nebudu pokoušet osud, chci Tě vidět a slyšet, znovu a znovu... ()

poz3n

Proboha co to Woody Allen natočil? A proč to všichni tak úžasně hodnotí? Že by kvůli Scarlett? Nic jinýho mi nenapadá. Tenhle film je Allenovskej ale chybí mu to něco, co jeho filmy mají, tenhle nemá zhola nic. A Meyers? Je slizkej a nechutnej. ()

Janek

Film jsem viděl po pěti letech a přidávám hvězdu a půl; skutečně se jedná o nejpůsobivějšího Allena. ()

Sofia

Až na několik hlášek o neurozách naprosto netypický allenovský film. Scarlett Johansson a Jonathan Rhys-Meyers byli oba úžasní, ale přesto dávám jen za ***. Scénář mi chvílemi docela skřípal, některé scény byly zbytečně zdlouhavé a nejvíc mě fascinovalo, jak se hlavní hrdinové stále "náhodou" potkávají na ulicích Londýna. A té opery bylo na můj vkus taky až trochu moc :-) ()

Ilicka

Brilantní. Mé první setkání s Allenem se odehrálo v nádherných reáliích Londýnských galerií a domů společenské smetánky, kde si Julian Sorel podal ruku s Raskolnikovem v duši jednoho muže, ztvárněného úžasným Jonathanem Rhys Meyersem. Mrazivé, promyšlené se závěrečnou gradací, kterou není úplně jednoduché rozdýchat. Ironická tečka s míčkem na špatné straně sítě mě rozesmála, navzdory citovému otřesu, kterým pro mě posledí půlhodina filmu byla. ()

Necrotongue

Můj vztah k filmům Woodyho Allena prošel (nebo možná stále prochází) určitým vývojem. Byly časy, kdy jsem jeho snímky "žral" se vším všudy, ale později jsem poněkud ochladl a svá hodnocení u některých Allenových komedií budu muset ještě revidovat. Match Pointu se to ovšem netýká, nejenže nejde o komedii, ale přinesl mi zajímavý děj a příběh i osobnost hlavního "hrdiny" prošly zajímavým vývojem. Mě osobně vždycky potěší, když se objeví nějaký film o bezskrupulózním sebestředném hovadu, protože si konečně přijdou na své ty z mých emocí, které jsou jinak filmaři poněkud upozaďovány. Pořád se mě někdo snaží dojímat a dohánět k šišlavým projevům nadšení, ale občas je taky fajn oprášit znechucení a z hlubin vybublávající odpor nad jednáním nějakého toho zmetka. Tady se to povedlo a já si toho cením. Závěrem bych rád dodal, že pokles mého zájmu o Allenovy filmy nebyl způsoben tím, koho kdy dotyčný zneužil, znásilnil, oplodnil, či opustil; to jsou záležitosti pro justici, případně pro lynčující dav a já se nepočítám ani k jedněm ani ke druhým. ()

mm13

Nie som síce žiaden extra "allen pozitív", ale ani voči nemu neprechovávam nevôľu (i keď ma asi nikdy neuvidíte úprimne sa zabávať v partičke intelektuálov, ON je - veľmi dôležité - zábavný). Má skrátka svoj svet, ktorý sa oplatí z času na čas navštíviť... Avizovaný posun v Match Point som preto očakával s istým napätím, no už po prvých minútach pocítil zvláštnu istotu - akoby ma ktosi pevne chytil za ruku a v roli sprievodcu viedol cez územie, ktorým ma už iní previedli veľakrát, no nikdy nie práve takto. Okrem iného aj preto, že máloktorý z nich bol natoľko rozhľadený a originálny. Všetko bolo dôverne známe a predsa odlišné, opäť raz vzrušujúce, nezriedka prekvapujúce. Obavy sa vynorili až tesne pred finále, boli však neopodstatnené - stal sa pravý opak a ja som potom ešte hodnú chvíľu blažene spomínal... Výdatná a čo je ešte dôležitejšie, naozaj fér hračička so žánrom aj s divákom, ktorá si v duchu klasických dramatických pravidiel ctí psychologickú presvedčivosť a nenahrádza ju samoúčelným efektom (a keď cituje, tak s citom), čím je v konečnom dôsledku ďaleko, ďaleko pôsobivejšia. ()

Sawy

Woody je jeden z mých oblíbených režisérů a tímhle filmem dokázal,že by ho ještě nikdo neměl odepisovat.Match Point se sice dost liší od jeho obvyklé tvorby,humoru tady moc nenajdete,ale vynikající scénář a herecké výkony to vynahrazují.Meyerse sice moc nemusím,ale tady podal zřejmě svůj nejlepší výkon.A Scarlett Johansson hraje výborně a je opravdu sexy:-) 85 % ()

Morholt

Drama o zbabělosti, bezohlednosti a především o ctižádosti. Na druhou stranu jsem Chrise docela chápal - vždy toužil po životě v přepychu a díky ženě, která mu nebyla úplně lhostejná, se mu ho dostalo. Musel polykat narážky, že pochází z nuzných poměrů a stejně tak musel akceptovat povrchnost kruhů, do kterých se dostal. Ale ta touha po pohodlí zkrátka přebila vše. Když pak přijde živočišná Nola, která v něm probudí vášeň a on se musí postavit před rozhodnutí, zda zvítězí cit či vypočítavost, tak je divákovi, víceméně, jasné, na jakou stranu se postaví. Výborný výkon Jonathana Rhys Meyerse - tleskám. Výtečně mu pak sekundovalo ženské duo Emily Mortimer-Scarlett Johansson, ačkoliv Scarlettina proměna z přitažlivého vampa na žárlící hysterku se mi moc nelíbila. A také to mohlo být o něco kratší. Nicméně se tenhle netradiční Woody (točil to vůbec on?) hodně povedl. 85% ()

Chickenka

Tak zase jednou netradiční film od Woodyho, je to změna k lepšímu či horšímu? Zaprvé Děj filmu je zasazen do Anglie, což je dle mého názoru obrat k lepšímu, i když jeho filmy o/z New Yorku se mi taky líbí. Zadruhé Woody se ve filmu vůbec neobjeví, to je trochu škoda, jelikož ho mám vcleku ráda i jako herce. a Zatřetí Děj filmu! Příjemně přkevapující drama s hlavním motivem romatického troj§hleníku. Všechny postavy na mě působili velmi sympatickým dojmem, Jonathan R.M. ve své roli exceloval-a ten jeho přízvuk! Žádná klasická americká fraška, nic takového, ale drama, jak se patří. ()

Lucasion

"Lepší být šťastlivcem než dobrákem", řekl jeden moudrý muž. Lidi se bojí připustit, jak moc v životě záleží na štěstí. Děsí je pomyšlení, kolik toho neuřídí... Příběh vypráví o chudém klukovi, který je přeborník v tenisu. Jednou učí tento sport muže, který je z bohaté rodiny. Padnou si do oka a díky jeho sestře se tento mistr v tenisu dostává do této rodiny. Rázem je bohatý, má práci, auto a vše o čem snil. Dokud nepotká snoubenku svého budoucího švagra. Onou ženou je svůdná Scarlett Johansson a je to jediná věc, kterou nemůže mít. Match point je nejlepší dílo od Woodyho Allena. Možná bych i řekl nejlepší romantické drama. Film je založen na náhodě a štěstí - tedy zda míček, když v tenise narazí do sítě, se překulí dopředu nebo dozadu (Matchpoint). Jako drama určitě doporučuju shlédnout. A to nejen kvůli opravdu překrásné Scarlett, která tu má jednu z nejlepších zahraných svých rolí. Finále filmu je totiž takřka geniální. (80 %) ()

Richie666

Celý film mě nezkonale bavil, nechtěl bych na něm proto hledat zbytečně chyby. Pravdou je, že Scarlett je zde velmi přitažlivá, ale kromě očekávání dalšího záběru na ni, jsem byl taktéž napjat co se konečné pointy týče. Konečná pointa rozhodně nebyla fádní.., ba naopak... Hlavním tématem tohoto filmu jest - pokud jsem správně pochytil - osudovost jediného okamžiku. Jenomže! Chování Meyerse mi nepřišlo ani trochu logické a to, jak to dopadlo, to už není štěstí, ale nehorázná haluz. Kdyby to bylo bývalo dopadlo aspoň trochu racionálněji (i když zpravidla neposuzuji filmy podle uvěřitelnosti), mohlo to být za pět... ()

Shaqualyck

Továrně na sny definitivně dozrála nová herecká star první velikosti. Ano, řeč je o Scarlett Johansson. Jestli má smysl kvůli něčemu na Match Point koukat, je to právě tahle plavovlasá rodačka z New Yorku s parádně nakřáplým hlasem. Její herecký výkon v příběhu o tom, co všechno může být v životě dílem náhody, snese nejpřísnější měřítka a potvrzuje, že filmy jako Ztraceno v překladu nebo Dívka s perlou nebyly z její strany náhoda. To je ale tak vcelku všechno, co si divák z filmu odnese. Můj oblíbený Woody se v tomhle žánru asi necítí zrovna dvakrát jistě a přesto, že film má rozhodopádně interesantní myšlenku, působí ve výsledku tak nějak obyčejně, nedotaženě. Zejména finální vyústění kriminální zápletky mi přišlo - slušně řečeno - děravé. Takže si to shrňme: zajímavý nápad, nepřesvědčivé provedení, skvělá Scarlett Johansson. Lepší tři hvězdičky. ()

jhrasko

Woody a jeho pocta pánu Hitchcockovi. Úplne inak ladený film ako posledné maestrove, ale jednoznačne k dobru veci. Dokonalý cast a skvelá POINTa. A k tomu všetkému Londýn, ďakujem Woody :-))) ()

hendrich6

Velmi pěkný kousek,který jsem viděl už 3x a nevadilo by mi vidět ho znova.Parádní výkon Jonathana Rhyse Meyerse,který se skutečně pro tuto roli hodil a krásně vystupňovaná atmosféra na konci filmu.Hodně silný film. 85 % ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“