Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

6thSun

Když už chce mít Woody ve filmech ňáký "detektivní" zápletky, tak mu to skvěle vychází, když je základem jeho krevní žánr komedie (viz Zločiny a poklesky nebo Tajemná vražda na Manhattanu). Tady ale hlavní tón udává styl thrillerový a Woody sice úplně neselhal, ale v rámci žánru vytvořil naprosto průměrný dílo. Pardoneček, Woody. ()

maseer2

film jsem viděl nadvakrát - nejdřív v televizi druhou půlku.. hodnotil bych jasně za 5*.. pak jsem si z DVD pustil polovinu první a ta bylo o něco slabší.. tak na 4*.. takže celkově dejme tomu hodně silné 4* :)) ... každopádně mistr Allen odvedl jako vždy špičkovou práci a já jsem od tohoto skvělého dramatu o tom, že když vášeň a chtíč předčí rozum, tak to špatně dopadá, nemohl odtrhnout oči :) ()

Bast

Film, který jednoznačně dokazuje, že nezáleží až tak na tom, co máte v hlavě, co umíte, nebo jaký jste. Protože pokud nemáte štěstí, jsou všechny vaše dovednosti, a s nimi i váš úspěch, předem odsouzeny k zániku. V opačném případě vám štěstěna může pomoci i k tomu, aby jste nebyl odhalen ani jako nevěrný muž, ani jako vrah... ()

MoiJe

Sialene dlhe. To je prve, co mi napadne, ked sa povie Match Point. Ako druhe mi napadne duo Rhys-Meyers+Johansson a ako tretie zaujimavy pocit ked porovnam tu uvodnu rec o lopticke s tym, ako to nakoniec dopadlo s prstenom. Inak celkom zaujimavy pribeh, ale skutocne natiahnuty a aj pocas filmu som si obcas povedala, ze tieto dve a tamtie tri minutky su tam zbytocne... a obcas som aj pozrela na hodinky - co by som asi nemala, ze? ()

Terva

Drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Ocenění: Oscar '05 - nominace: původní scénář Zlaté glóby - nominace: režie, film (drama), vedlejší herečka (S. Johansson), scénář César - nominace: zahraniční film Goya Awards - evropský film David di Donatello Awards - evropský film ()

moviesfan

Opravdu dobré drama v podání Woodyho Allena. Herecké obsazení je kvalitní. Téměř vše klape, tak jak má. Film občas krátkou chvíli nudí, ale to je jen taková malá výtka. Z původně tří * zvedám na hvězdičky čtyři. Hodnocení: 75% ()

MrCreosote

Drama, které vás rozloží stejně spolehlivě jako pohled na Scarlett Johansson. Bez servítků, bez allenovského humoru, bez naděje. Zamrzí jenom podobnost se Zločiny a poklesky, ale vyčítejte to někomu, kdo vás dokázal srazit do kolen a totálně vás vyždímat. ()

Nick Tow

Americká tragédia na allenovský spôsob. A Scarlett Johansson prevyšujúca svojim herectvom ostatných o hlavu. Vlastne o prsia. ()

jahol

Uh, v jednom hodnocení zde je tenhle jiný Woody Allen chválen, s výjimkou poslední půlhodiny. Strašně se mi líbila... první půlhodina, než mi došlo, že stejně jako od Scarlett se ani od celýho filmu už víc nedočkám, že gradace děje a účinku všech filmařských prostředků skončila a dál se nepůjde. U Allena jsem zvyklý na to, jak si pohrává se svými hrdiny a se svými diváky, a jak si jeho hrdinové pohrávají se svými diváky...a beru to, že chtěl tenhle film natočit jinak. Ale co nám vlastně namísto toho naservíroval? Když to hledám, jsem bezradný. Čím je tenhle manželský trojúhelník, ve kterém to namísto eskapády vtipných bonmotů na hranici reality a paranoie, myšlených vážně jen do té míry, kam si film pustí divák, povrzává reálností, stejně myšlenou vážně jen do té míry, kam to unesl Woody? Jediná Scarlett hraje skvěle po celý film (škoda, že je chvíli mrtvá, než Woody přišel na to, že bez ní konec neutáhne), Meyers má své dobré chvilky a čím se jde dál k vedlejším rolím, tím mi ty postavy přijdou zbytečnější - výjimkou je skvělá mrazivá výměna názorů mezi Scarlett a potenciální tchýní, ale to je ta první dobrá půlhodina... Kamera a střih klasický, nijak objevný, hudba většinou taková nic moc a na vybraných místech doplněná klasickými tragickými motivy - proč, když je tragika konce současně parodována? Bylo by to horší, ale půl hvězdy navíc za double fault, chci říci, double match point, chci říci dvojitou pointu s tenisovým míčkem, tady se konečně Allen projevil.. ale přijde mi, že se rozhodl zvýšit vážnost a efekt této pointy tím, že bude ve filmu jediná.... ()

Marek1991

Ničím výnimočný príbeh o nevere, vlastne to ohľadom vraždy sa za niečo také dá považovať, ale vlastne ani nie. Atmosféra filmu bola pre mňa ten des, do ktorého ma spoločnosť tlačí. Materializmus, keci o zodpovednosti, kariére, posúvaní sa po spoločenskom rebríčku, povýšenia, otrasné luxusné, no nesebestačné byty plné zbytočností, očumovanie machúľ, ktoré majú vyjadrovať niekoho pocity v galériách, pár opier, z ktorých podľa mňa väčšina za to nestojí, tak ako je to v každom inom žánri a potom tie posedenia v obrovských záhradách, kde si snoby strieľajú a promenádujú sa v drahých handrách, no potom ten tenis ako britská náhrada golfu, fuha, tak toto by udusilo nejedného človeka. No náš pán na holenie si to chcel udržať za každú cenu, ešte si preto aj zničí črtajúcu sa novú rodinu, ktorú si vytvoril mimo Božích zákonov a tým hanebným "ospravedlňovaním si" o náhodných a nutných obetiach tomu dá širší rozmer. Musím povedať, že som čakal skôr niečo na štýl filmu Slovník do postele, len zo snobskejšieho prostredia, Woody ma trocha prekvapil, zvládol otrepanú tému takmer bez mimoriadnych výchyliek hodiť na plátno takto surovo, až ma z tých kecov a obyčajnosti priam unudil, no vybalancoval. Nuž, tak náš snob bude dokonca života smutný a budú ho trápiť výčitky svedomia, nuž čo, vybral si túto nekresťanskú voľbu plnú utrpenia. Ktovie, ako by k tomuto vyzeralo pokračovanie. Toto bolo slušne zvládnuté, pre mňa chladné a prázdne, ale možno je to taký obraz, zrkadlo do spoločnosti podobne ako film Na dotyk. ()

Revanx

Po 100x zopakované - netradičná allenovka odohrávajúca sa v UK. Napriek mnohým prednostiam /Scarlett, pointa/ je to stále iba nadpriemer- pomohlo by trocha to prestrihať. ()

Ajinka126

Určitě nejlepší woodyovka. Woodyho filmy nijak zvlášť nemusím, ale tohle je skvělý, originální a výjimečný příběh o "lásce". Jen já nevím, co většina mužů shledává na Scarlett tak vzrušujícího? Aha vlastně - velká ňadra a rty k tomu - to vlastně stačí:). Některé dějové detaily mi neseděly, ale v celku je velmi vydařené! :) ()

F.man

Ve své podstatě jednoduchá jednohubka. To by to ale nebyl Woody Allen, aby do toho nepřidal psychologii, existencionalismus a neprotkal to trochou Dostojevského (krásna paralela když hrdina čte Zločin a Trest, na který je ve zbytku filmu ještě dost odkazováno a čerpáno s něj). Možná bych vytáhl i plný počet, kdyby mě Jonathan Rhys Meyers tolik neiritoval svým anti-talentem. Ale jinak, opravdu skvělá, nenáročná stylovka s Allenovskou náladou. So tell me, what's a beautiful young American ping-pong player doing here mingling among the British upper class? ()

ConanVJ

Pěkný příběh, i když dosti ohraný, mě k sobě připoutal až jsem to nečekal. A to nemám Allena vůbec rád. Toto drama je hodně o rozhovorech dialozích a hereckém umu a to vše se zadařilo. Na film jsem byl zvědavej hlavně kvůli Scarlett (jinak bych si to ani nepustil) a ta je zde opravnu krásná a i herecky film zvládla na výbornou. Meyers v roli manžela a milence nezklamal a ukázal, že fakt umí. Hudba (i když to není opravdu můj šálek kávy) dodává filmu na atmosféře a v dramatických pasážch ukazuje svojí pravou sílu. Co víc dodat 90%, což bych vůbec nečekal, že dám. :) ()

PauloZ

Z velké části prostá love story, která je ze 70% velmi vlažná a prázdná, což se podepisuje na zdlouhavosti a táhlosti děje. Hlavně v první půli. I přes rafinovanou a zvrácenou poslední půlhodinku, kdy se rozdají jasné karty a konečně se začne něco dít a kdy mě to teprve začalo pořádně bavit, tak nejsem ochoten hodnotit výš než za 3*. Je to pravda super podlé a syrové se závěrem tak reálným, až z toho běhá mráz po zádech, škoda ale, že to není mnohem intenzivnější po celou stopáž. ()

Una111

Nevím, jak jsem to zvládla vidět tenhle film podruhé! Ne že by byl špatný! Právě naopak! Je skvělý, precizní až do nejmenších podrobností! Ale právě proto se nedobře na tuto sondu do duše jednoho AGRESIVNÍHO a CHLADNOKREVNÉHO hráče (nejen tenisu) dívá. Z příběhu, který není v literatuře nebo ve filmu ojedinělý, se Allenovi podařilo vytvořit tragédii, která si nezadá s tragédiemi antickými. A zpracování je i v detailu dokonalé: operní arie coby hudební složka, šťastná ruka při výběru herců do hlavních rolí a jejich civilní, skvělý projev, no prostě filmová lahůdka. Nervy deroucí filmová lahůdka! ()

seeker23

Oproti zoufalému stylistickému cvičení Melinda a Melinda, kde střídání komedie a tragédie působilo vykonstruovaně, samoúčelně či místy vysloveně trapně, zde se Allenovi žánrové posuny daří, asi i díky tomu, že se neodpichuje od své klasické neurotické konverzačky, ale od vážněji pojaté vztahovky. Způsob, jakým až těsně před koncem přeřadí na thriller, je opravdu dech beroucí - jde vlastně o jedinou scénu, a její dozvuky, ale o to více je díky tomu napínavá. A rafinovaná práce s divákem pokračuje - když konečně představí konkretizaci motta celého filmu, a nechá diváka myslet si, "hm, to teda nic moc", chytře vše završí jinak, než vodítka napovídala. ()

ladko

Woody ma prekvapil-nebol som fanúšikom jeho filmov, ale toto bol parádny film. Celá ta metafora s tým, že keď loptička trafí pásku a na ktorú stranu sa prevalí, podobne ako osud hlavného hrdinu je vynikajúci nápad. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“