Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

Cimr

Takhle to vypadá, když někdo chytne druhý dech. Jakoby si sedmdesátiletý tvůrce uvědomil, že jeho poslední filmy byly přinejmenším divácky nevděčné (i když mně se líbily!) a rozhodl se jít na to jinak. Úplně jinak. Během celého filmu nezazní jediný vtip, nehraje jazz a žádný intelektuál tu neřeší sex, masturbaci ani boha. Taky už nejsme na Manhattanu, ale v deštivé Anglii. Tím vším Woody překvapil nejednoho fanouška. A sázka na neznámou mu vyšla. Stvořil nadčasové dílo o roli štěstí v našem životě. Moc příjemně se na to kouká a zajímavá je hlavně paralela s jinými uměleckými díly, především se Zločinem a trestem. Chris má osud jako Raskolnikov, ačkoliv jednají každý z jiných pohnutek. A také rozřešení je jiné, Chrisovi je díky náhodě sebrána možnost očistit se a přijmout trest. O to je tenhle příběh bezvýchodnější. ()

NinonL

Tak tenhle film mě dostal. Vůbec jsem neměla náladu na romantický film ani na Woody Allena. Jenže po páru minutách sledování už nešlo od filmu odejít. Skvělý film, skvělý Woody, kterého jsem nikdy nemusela. Romantika, drama, thriller. Skvělý film na nedělní večer. ()

verbst

Moje první setkání s Woodym (teda aspoň myslím). No co bych vám říkal. Nečekal jsem, že mě to tak chytne. V jedné pasáži jsem se docela nudil, ale jinak skvěle zahraný postavy a můj nový objev Jonathan Rhys Meyers. Hudba skvělá a v jedné z hlavních rolí Londýn - mé milované město. Víc ke spokojenosti nepotřebuju 83% ()

SaNcHeZ_cz

Novodobý Woody v roli vypravěče funguje poměrně spolehlivě a vytváří thrillerem střihnutý příběh romantického několikaúhelníku ()

phoebess

Kdyby film neskončil tak, jak skončil, musela bych při hodnocení sáhnout po té spodní polovině hvězdiček. Do téměř samého konce byl film... nijaký, ničím mě extra nezaujal. Závěr mu však přinesl štěstí a, stejně jako hlavní hrdina, se film vyhnul oprátce. ()

Paxxx.cz

Zajímavé a hvězdně obsazené drama o milostném trojúhelníku plné nečekaných zvratů a náhod. S každou uplynulou minutou jsem byl zvědavý, jak vše dopadne, ale takový konec jsem skutečně nečekal, takže v celku spokojenost...7/10. ()

Historik

Kdybych neviděl v titulcích jméno Woody Allen, neuhodl bych, že to mohl napsat a natočit. Celou dobu jsem byl v napětí, co bude dál, film mě docela pohltil. Ten trouba Chris mě vyloženě štval, přesto jsem mu nakonec držel palce, aby to nějak dobře dopadlo, aby chudák Chloe nebyla nešťastná. Myslím, že Woody natočil jeden ze svých nejlepších filmů. Přitom se nedá říct, že by šlo o bůhvíjak originální příběh, spíše naopak. Ten závěr jsem ale nečekal, byl strhující. Pointa s tenisovým míčkem (prstýnkem) se velmi povedla. ()

CBD

Tak to vezmu zkrátka: Tenhle film mě naprosto irituje. Ne, není to špatný nebo zavrženíhodný kousek ovšem můj pořád se jako bumerang vracející pocit je, že kdyby ho nenatočil Woody Allen (čímž bychom byli ochuzeni o ódy na to, že konečně začal točit něco jiného než obvyklé scénky ze života běžných intelektuálních newyorčanů) zapadl by snadněji než na chodníku objevená dvoustovka do kapsy. Kam? Do průměru televizní produkce. Jistě, aby se tohle mohlo stát nesmělo by v něm působit herecké obsazení, které měl Woody k dispozici. Jonathan Rhys Meyers by nehrál tak zoufale nepůvodní postavu "chudého ctižádostivého, ale přesto poctivého a skromného hocha jenž skrz výhodný sňatek do vyšších vrstev přišel leč ho ďábel v podobě sexy blondýny z cesty svedl, aby v zápětí svou situaci vyřešil tak přímočaře snadným a pro mě naprosto nepochopitelným způsobem (další projev nezvládnuté logiky děje tentokrát týkající se postav)" a Scarlett Johansson by se zde (poprvé? naposledy?)neobjevila jako archetyp sexuálního symbolu. BTW, při závěrečné detektivově scéně (probuzení ze sna) to bylo snad poprvé v mém životě co jsem řvala "WTF" nahlas. Jistě, mnozí z vás budou tvrdit (a i si myslet), že to byl záměr. Něco na tom bude, protože tahle "hříčka osudu" roztažená do dvou hodin dle mě postrádá nějaký ten moment šoku, čímž by se film snad dostal někam "výš". Můj závěrečný dojem? Když chcete natočit celovečerního Colomba, tak s Colombem, nebo ten film povzneste na něco víc a neplácejte se v tom co je už tak zřejmé. Ne že bych chtěla radit Woodymu, ve filmařině se rozhodně vyzná lépe než já, ale přesto si nemohu pomoc a nedokáži přestat bojovat se svým tak zřejmým pocitem nechápavosti. Kdybych mohla dát procenta je to 50, ale jeliž mám k dispozici hvězdičkový systém tak dvě, nejspíš tím ztratím spoustu přátel, jenž na tento film pějí ódy, ale nemůžu si pomoct. ()

mysiak

U mňa sexy Scarlett Johansson..vďaka bohu chýbajúci a iný Woody Allen...celkom slušná krimi/thriller hra....celkovo možno prekvapenie na to že je to Woody...ale tak nie som určite nadšený ako ostatní užívatelia...priemerné ()

Asgy

Krásné vyjádření toho, že citům prostě poručit nelze a že peníze neznamenají všechno. Občas na mě ale toho štěstí bylo až moc, zejména v závěru filmu. Podle mě by to šlo i jinak a líp, protože jako celek na mě MP nezapůsobil zase až tak výrazně. Slabší čtyři hvězdy. ()

sta

teda takhle nepříjemně mi u filmu už dlouho nebylo..jak je evidentní, že Chris svou ženu nemiluje, to až mrazí..a skvělej cynickej konec.. ()

Džejkop

Netradiční Woody Ellen. Lesk newyorských mrakodrapů vyměnil za londýnský Big tower. On sám se ve filmu kupodivu neobjeví ani na pět sekund. Všechno tyto změny jsou velkým plus. Film je jakousi malou osobní tragédií hlavního hrdiny a úpřimně řečeno takový postoj k daným problémům nechápu. Věci se daly jistě vyřešit mírnějším způsobem. Volba mezi životní jistotou (Emily Mortimerovou) a živočišnou touhou (Scarlett Johansson - které to tedy skutečně sekne) se dá přeci vyřešit nenásilně nebo ne? ()

JJ.Gibson

Woodyho Allena z duše nemusim a nevyhledávám nic, co tento chlápek spáchal :) ale po shlédnutí traileru na Match Point, jsem se zkrátka musel podívat na celý film. Po celou dobu to mělo našlápnuto na pěkné 4*, ale závěrečný zvrat katapultoval Match Point na pěti-hvězdičkový šokující snímek!!! Rád bych pochválil Jonathana Meyerse za výborné ztvárnění Chrise a Scarlett, za to, že je vždy skvělá a neuvěřitelně přesvědčivá. ()

GodComplex

Muj druhy pokus dat Woodymu sanci, ktery dopadl uplne stejne jako ten prvni - spatne. Nebyt posledni faze, kde se konecne zacalo neco dit, dal bych tomu 1*. Takhle to byla neskutecne otravna vztahova nuda se zajimavym vyvrcholenim. Postupne si zacinam vsimat Woodyho trademarku a ten hlavni, ktery vylozene bije do oci je naprosto tragicky vkus pro herecke obsazeni. Squadra takhle nesympatickych lidi se jen tak nevidi. Hlavni hrdina byl tentokrat jeste odpudivejsi nez samotna Scarlet Johanson a to uz je co rict, protoze to je jedna z mych nejmene oblibenych a nejslizstejsich herecek soucastnosti. Z tohohle chlapa mi bylo na bliti. Natocene to take nebylo buhvijak uzasne, hudba tam obcas pohravala nejake retro, jinak nic, k tomu vsemu prostredi hnusneho Londyna. Hlavne ze si drevar natoci film kazdy rok, to ze jsou vsechny filmy ocividne na jedno brdo a totalne o nicem, mu asi nevadi. Debil. Ne, vazne nechci zatim delat predcasne zavery po 2 jeho shlednutych filmech, ale zacinam si na Woodyho vytvaret pomerne solidne negativni nazor, chleba se bude zrejme lamat jeho tretim kouskem kteremu dam sanci. Kdyby mel nekdo tip co by to melo byt, sem s tim. 3/10 ()

Riddick77

Já se poměrně nudil, nějak mě to nechytlo a navíc Jonathana opravdu nemusím. Ale konec fajnovej a celkově režie zdařilá. 5/10! ()

Pierre

I  případný netypický Woody (za jakého tento film označuje nejen velký počet zdejších komentátorů, ale i knižní  průvodce tvorbou, který dokonce mluví o něčem, co se naprosto liší oproti zbytku tvorby) v sobě náhodou má hodně Woodyho typických prvků.  Přidávám se k těm, kterým to  připomnělo starší Zločiny a poklesky. Pravda, tohle je jeden z těch Woodyho filmů, kde se moc nezasmějete a ani se nevyskytne jako herec.  Jinak opět nechybí například  snobské prostředí a typické vztahové propletence.  Osobně mě třeba překvapila  například proměna  vyzývavé postavy Nole v upjatou zhrzenou existenci. Celý ten vývoj  zprvu milostného, záhy psychologického děje je určitě zajímavý a nápínavý, protože Woody zkrátka umí připravit, jak humorný, tak psychologický materiál.  Meyers mi nebyl nějak extra sympatický už od začátku (když být sympatický možná ještě moh)l, ale jak dokázal slizce ztvárnit svou postavu až do samotného drsného konce, byla určitě chuťovka. Dokonce si zde Woody i trochu zakoketuje s kriminálkou, což možná nepůsobí tolik důvěryhodně, ale jen jako prostředek v rámci napětí příběhu se to určitě dá brát a funguje to (scéna u výslechu je náhodou skvělá a Chris by mě tam taky skoro zmanipoval..) Můj problém snad jenom je, že v již zmíněné Zločiny a poklesky jsou opravdu nepřekonatelné. Ano, Woody se má ve zvyku opakovat a patří to k němu. Takže mu nevyčítám, že si zvolil v roce 2005 podobné téma, ale Zločiny přeci jen dokázaly pracovat se všemi tématy tohoto filmu jako nevěra, štěstí, zločin a trest ještě  lépe a posunout ho do  ještě do zcela jiných rozměrů. To ale nic nemění na tom, že i Match-Point považuju za další výborný mistrův film, který jsem ostatně čekal. ()

numi

Že jde o thriller? Ale kde že. Tohle jsem si uvědomil až v poslední scéně, ve které se objevila Scarlett Johansson. Tam by se napětí opravdu dalo krájet. Jinak jde o typický příběh milostného trojúhelníku, který je zaobalen do tenisové náhody, která je později zajímavě parafrázována. Co platí v tenise, neplatí ale vždy v životě (viz. ten závěrečný "lob" u Temže). Tenhle průměrný snímek, který je zajímavý pouze tím, že něco tak obyčejného napsal někdo tak neobyčejný jako Woody Allen, vyzdvihují nad průměr pouze a jen herci - Scarlett Johansson a Jonathan Rhys-Meyers. Naopak dvě velké logické trhliny zůstali bohužel nedořešeny. Ale ono to pro tentokrát Woodymu prošlo... Tři a půl a chloupek. [květen 2006] ()

Ender66

Je to cekom paradoxné, že práve posledné dva Allenove filmy(Melinda and Melinda a Match point) sa mi páčia z celej jeho tvorby(ktorej stále neviem prísť na chuť) najviac. Možno to bude tým, že na Allena ako herca som alergický(čím sa vyraďuje značná časť jeho tvorby) a práve v týchto dvoch už iba písal a režíroval:-). 9/10. ()

Freemind

Náhled do duše jednoho obyčejného sociopata. "Match Point" je vesměs standardní drama, které nečekaně získává body díky brilantně vykonstruovanému a vygradovanému finále. Desítky odkazů na známé knížky a filmy, a hlavně posledních dvacet minut děje (hrozba odhalení, setkání s mrtvými v noční kuchyni a závěrečná, příjemně nehollywoodská tečka) mi opět připomněly, proč mám Woodyho tak rád. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“