Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Samuel7

Výhra by byla, kdyby se podařila vystihnout atmosféra alespoň jednoho z témat: 2. světová válka a fantasy. Tady se to ale povedlo u obou, a to je skvělé! 80-85% ()

ecceHOMMO

Netradičné a metaforicky nádherne poprepájané fantasy s "reálnymi udalosťami" .....Avšak zbytočne natiahnuté, čím sa dovolilo, aby v príbehu vznikli hluché, nevýrazné i nudné miesta. ()

hajdano

Snímek, který obsahuje více žánrů. Pohádkový příběh odehrávající se roku 1944 ve Španělsku ukazuje jakou má del Toro fantazii a jak dokonale ji dokáže filmově ztvárnit. Kvalitu snímku dokazují i 3 obdržené Oscary. ()

DJ Rocco iNc

No tak tento film vo mne vyvolal rôzne pocity. Je to fakt netradičný druh filmu. S takýmto niečim som sa ešte doposiaľ nestretol. Prvky mystérioznosti, hororu, fantázie a drámy urobili svoje...Celý film som bol v napätí, ako to celé dopadne. Na jednej strane, malá princezná a Faun s kúzelným svetom, na druhej strane, sadistický kapitán, ktorý zabíja bez mihnutia oka. Je to jeden z mála filmov, ktorý ma dokázal tak zaujať. Možno je to tým, že na konci filmu nevyhraje ani dobro a a ni zlo. Povedal by som, že Faunov labyrint ma neutrálny koniec, hoci sa Ofélia dostane do kráľovstva. Lenže aj tak zomrela. Inak super film. ()

Mrkvič

Napodruhé je už dost zdlouhavá první část filmu, kde je divákovi představena zápletka (reálná i imaginární) a jednotlivé postavy. V originálním znění to má stejně ale báječné kouzlo, i když rozumím jen pár slovům. Potom děj nabere na tempu, drsnosti a všechno ještě podtrhne skvělá hudba. Poprvé jsem byl unešen hlavně vizuální stránkou, která ale vlastně není ve filmu až tak častá. Hlavní je únik malé Ofélie od reality. Ten je kouzelný a dojemný pořád. A nebojím se, že by po letech vůbec mohl zestárnout. ()

LiborGondek

Letopisy Narnie zkombinované s drastickými krvavými záběry. Z pohádkové části by nemusela být špatná pohádka. Z té hororové zase slušný horor, popřípadě thriller, dokonce by si tam pak mohli té krve přidat i o trochu víc. Ale proč je to pro pána Krále spojené do jednoho filmu?? Sice je to "pohádka pro dospělé", ale i tak jsem od toho nic podobného nečekal. Když se chce člověk bát, nebo vidět krev, pustí si prostě čistokrevný horor. Nechápu, proč bych se na to měl dívat ve spojitosti s lesními vílami, ropuchami a rohatým starým faunem. Nerozumím té vlně obdivu, opravdu ne. Do jisté míry oceňuji originalitu, ale znovu se na tenhle skoro dvou hodinový míšenec pohádko-scifi-hororu dívat odmítám. 60% ()

Ryuuhei

Musím uznat, že tohle je fakt paráda. Fantasy, které se s ničím jen tak nepáře, nebojí se zajít až ke krutosti a určité odpornosti a celé to všechno zaobalit důmyslným propojením fantasy světa a reálného světa za doby 2. světové. Velké překvapení. ()

Lachtaan

Jedna z největších klasik španělské kinematografie právě zažehnána. Guillermo del Toro je všeuměl, co dokáže epesně zkombinovat pohádkový příběh pro děti s až děsuplnými hororovými prvky a Faunův labyrint je toho jasným důkazem. Sice mě nezasáhl tolik jako jiné, co jej pode mnou obdivují v recenzích, ale s radostí bych jej doporučil dál. [viděno v Edisonline 2.9.2021] ()

danoo

Oscarovo ocenený, temný, rozprávkový thriller predstavuje celkom nový prístup k žánru detských fantazijných filmov (Narnia, Terabithia), ktoré s prehľadom poráža a ide dokonca ďalej. Až tam kde som zaradil najlepšie filmy uplynulého roka. ()

-dRaGoN-

Po druhém shlédnutí musím ve svém hodnocení přidat, napoprvé mi nějak nesedl mix obou forem (fantazie a krutá realita konce druhé světové války) které se v příběhu prolínají. Napodruhé však do sebe vše již zapadalo tak jak má. Velmi temná fantaskní pohádka s brilantním hudebním doprovedem, zdařilými kostými a výpravou, určena všem, jen ne dětem. 85% ()

Cushing

Pro mě byl film spíše zklamáním, čímž nechci říct, že nestojí za vidění. Těžko snesitelné a šokující násilí přechází chvílemi v samoúčel, přestože zde myslím nikdo nepochybuje, že takové věci se ve válce dějí -- jenomže starší ruské a třeba i české a slovenské filmy toho ukázaly dost, aby si člověk (mé generace) utvořil představu, proto mi vadí, když se v tom někdo dneska tak rochní (ale uznávám, že třeba španělští diváci to přijali jinak - jako drsnou připomínku své vlastní frankistické minulosti). Výkon dětské hrdinky byl kolísavý, nejspornější ve scéně se smrťákem, vemte si -- když se vám za zády vztyčí taková obluda s tak výmluvným kukučem, tak buď ztuhnete a jdou na vás mdloby, nebo instinktivně berete kramle - - ale ta holka tam stála jako tvrdý y a tvářila se poněkud zmateně, tak to jsem jí opravdu nevěřil. A taky to soustředění se na postavu kapitána -- opravdu byl tak zajímavý? Lidské monstrum, dobře, ovšem tak jednorozměrné a vlastně fádní (přes svoji ukrutnost), že je ho na téměř dvouhodinový snímek trochu moc. A dívat se takovou dobu na dojemný příběh holčičky, kterou na konci chladnokrevně oprásknou... mám to zapotřebí? Myslím si, že to měly být filmy dva -- anebo radši jenom ten fantastický. PS. - Zdejší komentář osoby pod nickem "hirnlego" je celkem výstižný. ()

Tomasso001

Pustil jsem si film a čekal fantasy, no světe div se hned první záběry mě přesvědčily, že sem se v odhadu asi netrefil. Zapadnul jsem do příběhu o holčičce s úžasnou fantasií uprostřed pekla války. Na jedné straně násilí a zvěrstva ukázaná drastickými záběry (rozklepání hlavy syna pažbou na placku před očima jeho otce) a na druhé straně svět malé dívky, která se díky němu vyrovnává s drsnou realitou. Její pohádky, které ráda četla a vyprávěla se jí staly útočištěm a čistějším světem, ikdyž ne zcela bez nebezpečí. Nebo tomu bylo úplně jinak? Každopádně film přiměje přemýšlet a mne oslovil velmi nahlas. Dokonce tak, že jsem si během měsíce po shlédnutí pořídil další 4 filmy Guillerma del Tora, jsem na ně zvědav. ()

elle

Část filmu jsem byla schovaná někde pod sedačkou, ale to co jsem vyděla bylo úchvatné. Děsivá pohádka prolínající se s hrůznou realitou válečného Španělska v nádherném vizuálním kabátku a s líbeznou muzikou. ()

Nihlathak

Nemůžu si pomoct, ale vidím v tom jakýsi Cuarónismus. Po čase měním svoje hodnocení ze 4* na 5*. Tenhle film jsem si v kině vážně užil. Já nevěděl co to bude, slyšel jsem jen spojení "Druhá světová - pohádka." Lekl jsem se, že to bude snad podobně jako v Narnii. NAŠTĚSTÍ ne. V poslední době opravdu hltám hispánské filmy. ...Vobluda za dveřmi z křídy byla skvostná, stejně jako slizká žába, mimořádně odporný vůdce fašistů, "kokta" a ještě z pohádkových bytostí v neposlední řadě: Faun. výborné masky, kostýmy, scénář, příběh i výprava. Vážně jeden z nejlepších filmů loňského roku. "Vzkažte mému synovi, v kolik hodin zemřel jeho otec..." "Nedozví se ani tvoje jméno" >prásk ()

rudeboy

Nádherný film, v ktorom sa fantastično mieša s realitou. Temné, emočne silné, čarovné i rozprávkové zároveň. Del Toro rozohráva s divákom hru, pri ktorej stiera rozdiely medzi dvoma diametrálne odlišnými svetmi a výsledkom je simulakrické tápanie, ozrejmené až v záverečných minutách filmu. V žiadnom prípade nečakajte rozprávku pre najmenších, pretože tento kúsok obsahuje pár naozaj brutálnych záberov. Všetky tri Oscary, ktoré tento film dostal sú naozaj v dobrých rukách. ()

Chasm

Fantastický film. V obou významech slova. Guillermo del Toro mi zde naprosto učaroval svým skloubením válečného dramatu a pohádky natolik, že už vůbec nemám obavy o jeho Hobita. Pan's Labyrinth přinese diváku precizní a úchvatnou filmovou práci kde jsou všechny složky dokonalé - od režie a scénáře, přes hudbu, kameru a výpravu až po brilantní herecké obsazení v čele s Ivanou Baquero a děsivým Sergi Lopézem... 90% ()

lennyd

Dvanáctiletá Ofelie (Ivana Baquero) se se svojí matkou stěhuje za jejím novým manželem, španělským kapitánem místních nacistů, bojující s partyzánským odbojem. Ofelie je pro kapitána Vidala nechtěným přitěžkem, a také jí to dává dost drsně najevo (a radši očekává vlastního potomka). Ofelie je citlivá a zvídavá dívka, a při svých toulkách po okolí (kromě partyzánů) potkává v tajemném labyrintu Fauna, který jí sdělí, že jen na ní závisí osud pohádkové říše (a musí projít třemi zkouškami) ... Pohádkový příběh zasazený do motivů světové války (nevím které ?). Na jedné straně hledání vlastní identity v pohádkové říši kouzel, na druhé straně boj nacistů s partizány. Parádní kombinace Guillerma del Tora! A žádný Hollywoodský konec! ()

Hádés

Tak hrozně krásně zrežírovaný. Čekal jsem (nebo spíš doufal v) obsáhlejší fantasy stránku, ovšem to mi nakonec vůbec nevadilo. ()

LadyDevil

Že mě obecně neberou filmy, kde jsou různý výplody fantazie, sci-fi, fantasy apod., tak je opravdu zvláštní, že mě Faunův labyrint vzal, a jak! Možná na to mělo vliv i velký plátno v kině, úžasná hudba, ale hlavně to, že převážná část filmu je vlastně reálná - ukazuje svět osamělé holčičky a její způsob vypořádání se s nelehkým životem..Úplně mě tenhle film vtáhnul a prostě jsem se nechala unýst...faun a všechny ty nereálný potvůrky okolo mi prostě nepřipadaly tak strašně směšný a kýčovitý jako např. v Pánu prstenů, a třeba kouzlo v podobě kořene ve tvaru děťátka se mi líbilo..nechalo to ve mně zvláštní pocity a konec byl dojemnej...musím se na to podívat i mimo kino, abych zjistila, jestli se mi bude fantasy líbit i doma..:-D ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia