Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

Raaavenek

Skvěle natočené a koukatelné, nicméně pár klišovitých věcí (například to, že každý s kým se rozloučil následně zemřel) a naprosto stupidní závěr (který ač nádherně natočený dokonale kazí dojem z celého příběhu) srází zbytečně hodnocení. ()

GIK

Prvních deset minut je úžasných, podbarvených příjemným hlasem vypravěče. Film vás vtáhne do ulic staré špinavé Paříže, která je zde vykreslena velmi realisticky. Laťka je nastavena velmi vysoko a přál jsem si aby ji tvůrci udrželi na stejné úrovni po celých 140 minut. To se bohužel nepovedlo, ale i tak se kvalita drží téměr po celou dobu na velmi vysoké úrovni. Úžasná výprava, skvělé triky, prostě lahoda pro oči. Příliš mi neseděla jen jedna davová nahá scéna. Jsem na vážkách mezi 4* a 5*. Že se jedná o evropský film, tak se asi přikloním k maximu. ()

bolf!k

Po prvnim zhlednuti dat vic nemuzu. Mozna ze se na to nekdy kouknu znova, cemuz ale prilis sanci nedavam, a hodnoceni zvednu, kdo vi. ()

ex.it

Četla jsem dřív knihu. Takže mé očekávání nebylo tak velké, protože jak je známo, má fantazie nikdy není horší nežli film. Jenže u Parfému to bylo jiné. Tom Tykwer vše vystihl přesně tak, jak jsem si to představovala já. Prostě dokonalé sloučení dvou myšlenek. Je to umělecké dílo, to ano. A ani se nedivím, že někdo se na film nemůže ani dodívat. Je to jen pro určitou skupinu lidí, ne pro každého. A ani bych se nedivila, kdyby film měli ve video půjčovně v regále "pro náročné". ()

Annaud

Nejdřív jsem si přečetla knihu, poté nedávno viděla na HBO film. Obojí mě zaujalo. Schopnost hlavního hrdiny, jeho touhy, to co ho vedlo k jeho činům .... tohle všechno prožívate velice emotivně s ním, chápete jeho kroky a ani jednou si neřeknete, že on je ten špatný. Knižní předloha nemohla být lépe zfilmována. Vřele doporučuji. ()

Leoric

Tom Tykwer zplodil další pozoruhodný snímek, který se tváří jako další Hollywoodský trhák, ale.. Jak už to u Tykwera bývá, vizuálně brilantní, pocitový a alegorické zakončení jen dotvořilo postupně živící se pocit, že vše není na první pohled tak průhledné, jak se zdá. ()

kamil0606

Od toho filmu som očakával nudnú blbosť a ale skutočnosť bola niekde inde ... Geniálne spracovaný famózny scenár s výborným hlavným hercom!!!. Veľmi surové a drsné(rybí trh, vraždy...) ale zároveň skvostné a brilantne precítené. Jean-Baptiste Grenouille okrem iného i ako posol smrti čo bolo úchvatné. Jednoducho veľmi silná a božská dráma ... ()

Johny M.

Parfém: Příběh vraha aneb největší orgie v dějinách kinematografie :) Fascinující, působivě natočený (i zahraný!) snímek. ()

Blaogranas

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem u filmu lehce usínal, ale nedokázal mě až tak ohromit. Souhlasím s tím, že prostředí špinavé Paříže a celkově všechny dobové náležitosti jsou podány velice přesvědčivě. Závěr, že je opravdu nečekaný. Ale téměř dvě a půl hodiny trvající děj mě prostě nedokázal strhnout. Na adresu Bena Whishawa bych chtěl poznamenat, že má neskutečně uhrančivý, takový až tupý pohled, který umí zamrazit. A potkat ho v temné pařížské uličce, asi bych měl nahnáno (což by samozřejmě dokonale vycítil :-) ). ()

Torgal

Vynikajúco natočený historický thriler. Veľmi autentická dobová atmosféra, pútavý a originálny príbeh. Na druhej strane až príliš prestrelené čuchové schopnosti hlavnej postavy a zopár (pomerne závažných) logických dier. Voňavkový záver mi tiež moc nevoňal. Celkový dojem je ale veľmi dobrý. 8/10 ()

Verner

Metoda náznaku Tykwerovi asi nic neříká. Film je nechutný od začátku až do konce. Nebýt skvělého výkonu Dustina Hoffmana a Alana Rickmana, hodnotil bych **. Ben Whishaw odehrál s jednim výrazem celý film a věřit mu posedlost po vůních mi dělalo vážně problém. ()

..Anya

Začátek ohromující. Nestačila jsem se divit, jak krásně se dá pro divákovo oči vystihnout tolik pocitů a vjemů jen z obrazového podání. Až po dobu než se tento výše zmíněný švarný jinoch vydal do světa a začal vraždit nevinné dívčiny jsem se skutečně vžila do tohohle špinavýho světa, vyvolávající asociaci Zolova Břicha Paříže. Trochu mě pálí představa jak to mohlo dopadnout, kdyby se režije skutečně ujal Tim Burton., protože tohle by byl film přesně pro jeho impresionosticko-morbidní duši. Netroufala bych si tento návrh zde uvést kdyby druhá polovina filmu byla něčím alespoň decentně zajímavá. To ale nebyla. OK, tak alespoň čekáte nějaké rozuzlení, nějaký vážně šokézní konec. A to Vám povím, tohle byl Šokézní konec s velkým Š, že jsem se nestačila divit. Bohužel úplně opačným směrem. Asi jako kdyby autorovi došly nápady a nějak nevěděl co s tim koncem udělat. Tak přemejšlel jestli tam hodí atomovku nebo spustí tohle. Čistě mezi námi - Atomovka by byla lepší. ()

desolator6

1* dole za to že sa snažili vylepšiť imdž toho psychopatického magora. Mohli ste snažiť koľko ste chceli, aj tak to bol len chmulo čo vraždil pre vlastne potešenie! ()

maaan

He could do all this. And more if he wanted to. He possessed power stronger than power of money, or terror, or death. The invincible power to command the love of mankind. There was only one thing the perfume could not do... ()

LadyEsik

Tento film mě pojmul z mnoha důvodů: Kontroverzní už od začátku. Zajímavý hlavní hrdina, neotřelý. Krásné ženy, zrzky. Krásná strhující hudba, která se k ději perfektně hodila. Nápadité. Dobrá grafika a obraz. Stará doba. Naprosto fascinující a dechberoucí konec. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)