V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (Cinemart)

webhead

Shamalan is back! Po sérii divnofilmů ho dostáváme opět v plné síle. Brilantní výstupy Professora X doplněné o nenápadnou Anyu Taylor-Joy si nežádají do filmu víc charakterů I když jich tam je vlastně i tak dost :) Hlavně Miss Patricia <3 Jinak doporučuju před Splitem zhlédnout nejdřív Shamalanův Unbreakable s Brucem Willisem. Na ten se vefilmu dost odkazuje, ba dokonce i spoiluje. ()

Fisek

Split není obyčejný film o bláznivém týpkovi, co unese tři holky a má je ve sklepě. Je tomu víc, než se na první pohled zdá. Díky tomu právě předčil absolutně veškerá má očekávání. Režisér si hraje se zajímavou ideou. Nicméně pár věcí mě zklamalo. I když Jamese McAvoye obývá 23 identit, film se točí pouze kolem čtyř, což je v konečném důsledku možná dobře, protože i na dvou hodinovou stopáž by to byl vážně guláš. Vzato jsou ale ony vyobrazené identity natolik rozdílné, až je téměř neuvěřitelné, jak perfektně je James dokázal do filmu promítnout. Zajímavá je taky postava doktorky, kde změna prostředí citelně pomáhá. Ale především se mi nelíbí, jak je ve scénáři usnadněno pár pasáží, aby film mohl fungovat dál a bylo to dost očividné už při prvním zhlédnutí. Právě proto čtyři hvězdy namísto pěti. V určitém bodě se to pak do jisté míry zvrtlo a začalo mi to kazit zážitek z filmu, který jsem do té doby prožíval, ale stačí vydržet až do konce, kde se vše vyjasní, a všechno do sebe zapadne. A zlatý hřeb večera Anya Taylor - Joe. Jeden z největších talentů její generace. Keep it goin‘ girl. ()

Luksa

Tenhle film se Shyamalanovi povedl, až mě to skoro zaskočilo. Lví podíl na tom mají nejenom herci (McAvoy je neskutečný pekelník a ta hl. holka to taky zahrála s přehledem), ale i skvělá práce s odhalováním zápletky, očekáváním a tajemnem. A taky s gradací v druhé půli. Opět se vyplatilo si před shlédnutím nic nečíst a jít do kina s čistou hlavou. Tady stačilo málo a mohla by se z toho stát strašná kravina, ale Ind to nějakým způsobem zvládl a zase jednou nabídl film, který jsem si vychutnal. ()

Lukoboss

Mně se to líbilo, námět je určitě zajímavej a J. McAvoy tady předvedl naprosto skvělej hereckej výkon, přesto to nechám na třech hvězdách. A je to z několika důvodů - občas jsou tam fakt nelogický scény (tři holky nedokážou přeprat a přechcat "devítiletýho kluka"?), paní psycholožce zjevně porucha přerostla přes hlavu, takže na nic moc nepřišla, pak v závěru přijde malý nadpřirozeno, který bych tam osobně vůbec nepotřeboval, no a to propojení se zneužíváním dětí, to asi taky nebylo úplně nutný. Kdyby místo těchto flashbacků ukázali nějakej další charakter hlavního antihrdiny, určitě by to bylo lepší. Z 24 jich totiž opravdu vidíme jen pár, cca 5, to není moc. Jinak na mladý kočky se pěkně dívá, navíc je režisér tak jako postupně vyslíká, aby diváka provokoval, ale tu čtvrtou hvězdu tomu stejně nedám. ()

netahlo odpad!

Ty kravo, tak to byl zase blabol! Predchozi reziseruv pocin The Visit se mi libil velmi, tak jsem predpokladal, ze se zase budu prijemne bat. Hovno! Naprosta uspavacka! Na konci Bruce Willis - na tuhle scenu holt nemam skoly, abych ji porozumel. McAvoyuv vykon mi taky teda neprisel nejak uchvatny ... doufam, ze az to zacnou hodnotit belosi, pujde to pryc z cervenych cisel. P.S. Jeste ze jsem nikdy nepatril k fanatickym priznivcum indickeho rodaka a filmy jako Sesty smysl, Vyvoleny nebo Znameni nepovazuji za nijak zasadni. Nemusim tudiz, jako oni, uz asi desaty rok v kuse psat ublizene komentare o tom, jak je Shyamalan mrtvy. ()

Soweek

Řada lidí vídí Shyamalana jako špatného řežiséra s pár dobrými filmy. Já ho vidím jako dobrého režiséra s pár špatnými filmy. Ano, Split není thrillerem u kterého si budete nervozitou kousat nehty a není hororem, u kterého se budete bát, ale to jsem ani nečekal. Split ale bere několikrát recyklované téma a posouvá ho narozdíl od konkurence o krok dál a tvoří velmi zajímavou entitu ( jakéhosi superhrdinu / superhrdiny, chcete-li ), která zatím nemá v klasických universech ala DC, Marvel, konkurenci. Stručně řečeno - přichází s něčím novým, což je dneska už tak trochu zázrak. McAvoy to navíc bravurně zvládá a já mu všechny role ( naštěstí jich zdaleka nebylo všech 23 jak uvádí popis filmu ) věřil. Tak třeba se dočkáme pokračování, možností na kvalitní sequel je opravdu hodně. ()

h0n24

Jedinečné. Doporučuji. Shyamalan, zdá se, vytváří svůj vlastní svět. Akčním filmům z dílny Marvelu to skvěle funguje, psycho-trillery jsou pak vlastně jen evolucí. Proč ne. ()

Dinosaurier

Oh yes, pour me some sweet as McAvoy please! Nejsem schopná objektivně posoudit, jak moc dobrej vlastně James je, protože v paralelním vesmíru jsem jeho žena, ale za tohle asi všechny palce nahoru. ()

kenkaku

Šílený Ind vrací úder.... když na sebe před 18ti lety poprvé upozornil, nevydrželo mu na výsluní ani 5 let (nebo 5 filmů). Nevím jestli opojen vlastním bludem geniality začal blbnout, nebo si náhle uvědomil že je žena (šokující zvraty by mu šly). Ve filmech mu přestávaly věci sedět dohromady a spíš nudil. U Rozpolceného to opět přitáhl za vlasy jak to jen jde. Jednomu by stačily dvě, možná tři, rozpolcené osobnosti... ale 23 + hledáme č.24 ?! No to snad ne... Ne že by James nehrál dobře, to ne. Ale tlačit na pilu takhle moc naznačovalo že bude mít co do činění se sci-fi. A ono prakticky na závěr jo... Za sebe velmi pozitivně hodnotím came v bistru (jo, to bylo efektní) a hudba... ()

coscarelli

Pekny film. Ale....... som rad ze MNS je v starych kolajach a stale vie prekvapit originalnym napadom, aaaaaaaale ma niekedy ma schopnost posobit ako ucinne uspavadlo. Z Jamesa vyzdimal tusim vsetko , no z pribehu mohol vycucat viac. Ale zanrovo mi sedi, a to sa rata. A mozno pride aj kuzelnik !! ()

LexBarker

Herecký koncert Jamese McAvoye dirigovaný MISTREM Shyalamanem. Atmosféra, zvuk, herci, režie - to vše bez chyby, zkrátka jinými slovy : MISTR se vrátil... ()

Maynard.

Už je to neuvěřitelných 13 let, kdy sem přestal sledovat režisérovu tvorbu, páč to s ní šlo od deseti k pěti (z červený do modrý). Split sem si střihnul kvůli McAvoyovi, který ho mám v oblibě díky X menům. A udělal sem moc dobře. Popravdě teď je zrovna doba, kdy už ani snad nevím co stahovat za filmy, takže každá takováhle "červená" novinka mi udělá radost. Trochu mě odrazovalo přízvisko "horor", páč se uplně jako nerad bojím, ale dalo se to. Žádný lekavý scény nebo hnusný scény tady nejsou, pouho pouhý napětí, což je fajn.Klobouk dolů, že si rejža napsal i scénář, to bych od tohodle vyčichlýho inda fakt už nečekal :o).Dějově je to hodně zmáknutý, takovej hodně netradiční film o vztahu věznitele a obětí (třech mladých dívek). Co je největší pecka, tak že má hlavní hrdina 23 postav, který se teda asi ani všechny neobjeví na scéně, ale takových dobrejch 10 joho. Nejvíc teda samozřejmě dává postava zvířete, kterej to tam na konci všecko pokouše :o). Zajímavý je, že prej lidi s touhle poruchou sou schopný neskutečnejch věcí - např. jedna postava má sílu jako malej kluk, pak se přehodí do jiný a ta dokáže zvedat mrdu kg. A to prej jen díky nějakýmu přecvakávátku v mozku :o). Aspoň to tady říkala ta paní, kterou taky nakonec sejme :o) ()

Forsberg11

Keby to nebol Shyamalan asi by som dal len 3*, ale keďže mám pre tohto geniálneho Inda slabosť.... a aj keby som si tou štvrtou nebol maximálne istý, ten koniec s fantastickým cameom, to riadne zaklincoval. Tento druh filmov mi sedí, aj keď som samozrejme čakal trochu viac. Shyamalov vrchol to rozhodne nie je. A nie je ani v prvej pätke jeho filmov. Postavy sú síce sympatické a herci hrajú dobre, ale dejovo je to až príliž uzavreté a prekvapivo predvídateľné. Shya sa nevytasil so žiadnou fantastickou pointou ani prekvapujúcim rozuzlenim (posledný záber nerátam, to každý očakával). A to ma trochu mrzí. Kvality to ale má, to sa Split-u uprieť jednoducho nedá. BTW: geniálny McAvoy, odteraz si ho všímam viac... 75 %!! ()

sedm.1

Zatímco z Jamese McAvoye udělal M. Night Shyamalan Rozpolceného, ze mě se mu podařilo udělat akorát tak Rozpačitého. Pro filmy tohoto tvůrce jsem vždycky měl, mám a budu mít slabost, jeho tvorba je specifická, výrazná a vždy disponuje něčím, co je odlišuje od ostatní produkce. Ve svých vlastních scénářích se mu totiž daří propojit skvělý a originální nápad, s parádní, děsivou atmosférou, hromadou opravdu fungujícího napětí a většinou i skutečně šokující pointou. V Rozpolceném to ale krapet dře a nepůsobí vše až tak precizně, jak bych očekával. Originální a vážně nápaditá zápletka je tedy 100% i tentokrát, zde nemám sebemenší problém, 23 Kevinových osobností mě nadchlo jak už dlouho nic, prostě skvělý námět. Její zpracování ale už až tak funkční není, film disponuje slušným množstvím hluchých míst, čímž je pak narušován jak spád filmu, tak především jeho působivost a kompaktnost. Atmosféra je jinak asi nejpotemnělejší a nejsyrovější ze všech Shyamalanových dosavadních snímků a chvílemi to působilo i jako opravdu drsný thriller. Napětí pak funguje poměrně spolehlivě, s tím prostě umí Shyamalan nakládat mistrovsky, je ho tu dost a chvílemi jsem fakt ani nedýchl, výborný. Každopádně, největší problém jsem měl ale nakonec s napětím očekávanou pointou, která je sice slušně vygradována, ale ve výsledku mě vůbec neoslovila, já očekával něco smysluplnějšího a reálnějšího, než onu mysteriózní přeplácanost, která prostě neměla s veškerým předchozím děním příliš společného. Jinak samozřejmě tou nejvýraznější předností Rozpolceného je postava Kevina, kdy jsem přesvědčen, že taková role je snem nejednoho herce, a musím uznat, že McAvoy si s ní poradil opravdu skvěle, jeho rozpolcení je fakt přesvědčivé, chvílemi vážně působivě děsivé, zkrátka jakmile je na scéně, vše okolo je druhotné, neboť fakt strhává na sebe veškerou pozornost a jednoduše válí. Já jsem se ale každopádně tentokrát až tolik nebavil, ve výsledku vidím Rozpolceného jako průměrný thriller, který je sice fakt originální a chvílemi i hodně působivý a napínavý, ale jako celek prostě příliš nefunguje. ()

Reanimated

Shyamalan je nejvíc overrated tvůrce všech dob a od Vesnice jeho "uhrančivost" stále klesá. Split je totální zívačka, kde si snaživý McAvoy ve sklepě drží tři holky a čeká na Godota. Jak se člověk o ty holky má bát, když se pořádně nesnaží útect a trest za neposlušnost je samotka (a později nudný off-sceen odchod)? Ať se Shy mrkne na takového Chasera, aby věděl jak má vypadat drsný kidnapping. No a myšlenkový přesah? Pardon, nemůžu si pomoct, ale z toho duševního souboje se dalo vytřískat daleko víc. ()

Melios

[MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY] To ,že sa mi bude aspoň jeden film páčiť od režiséra M. Night Shyamalana som ani nedúfal ,tým filmom bol Unbreakable. A už vôbec by som nedúfal ,že by sa mi zapáčil jeho "hororové" pokračovanie menom Split. No stalo sa. Zozačiatku som si len hovoril ,že film je tak debilný ,že bude až vtipný ,no nakoniec sa z toho vyhrabal skvelý psychologický triler ,ktorý od hororu nemá až tak ďaleko. Kamera ,prostredie a námet bol celkom priemerný ,ale Kevin a jeho 24 osobností zahratý Jamesom McAvoyom bol asi jeden z najlepších záporákov ,ktorého som kedy videl. Záver a rozuzlenie ,ako vždy perfektné ,a ajkeď bol Kevin už aj tak moc znepokojivý tak jeho 24. osobnosť "Dravec" mi ukázal nový level nočných môr! Koniec ma na moje prekvapenie totálne odpálil a posledná scéna s Brucom Willisom o "Pánovy Sklenenému" ma totálne odbila a mám chuť ísť hneď v tuto chvíľu do kina a pozrieť si premietajúci tretí diel menom Glass. Ďakujem Shyamalan ,že máš aspoň nejaké dobré filmy! I keď bol film skvelý ,no lepší ako Unbreakable mi neprišiel. I tak odo mňa dostáva krásnych 85% ()

Sdoom

Sólo pro famózního Jamese McAvoye. Nejsem nějaký jeho velký fanoušek, ale tenhle film jednoznačně unesl celý na svých bedrech svým hereckým výkonem. Zbytek postav je v podstatě irelevantní. Neříkám, že scénář je špatný, ale mám pocit, že se z výborného nápadu dalo vytěžit o něco větší psycho/drama/horor. Bavil jsem se však velmi dobře a jsem opravdu zvědav na další Shyamalanův počin. (HD, orig.) ()

Han22

Kristova noho může mi někdo vysvětlit, jak tohle může mít 79%? Co se Vám na tom líbí? Já viděl nepovedené psychodrama namísto hororu. Psychopat drží tři holky ve sklepě, povídá si s pychiatričkou a je to blázen, protože má v sobě 24 osobností a jedna z nich je Bestie! Ta má mít nadpřirozené schopnosti ale SPOILER moc toho nepředvede, kromě zázračného přežití dvou výstřelů z brokovnice. Ale to se dá vysvětlit, holka holt netrefila ani vrata od stodoly. KONEC SPOILERU. Podobný horor s psychopatem musí mít kvalitní herce/postavy jenže... Na jedné straně mám důchodcovskou nezáživnou psychiatričku sledující s kamarádkou Bingo. Na druhé jsou tři nezajímavé pipiny jak vypadlé ze slasheru. Pardon jedna je hluboká, protože si s ní hraje strejda na zvířátka... zííív. A na třetí je McAvoy. Slizký odporný typ to je, ale že by uhrál více osobností to ani omylem, ani z něj nejde strach, spíše mi ho bylo líto. Koneckonců jak zahrát psychopata co drží holku ve sklepě předvedl nedávno fantasticky John Goodman v Cloverfield Lane. Celé to má dvě hodiny a nic se tu neděje, až posledních cca 10 minut. A co proboha měla znamenat ta poslední scéna? Zkrátka přeceněná pičovina a důkaz, že Shyamalan je dávno mrtvej. ()

preclajsz

Just wow. Výborný thriller, který má sice pozvolný rozjezd, ale za to má o to lepší konec. Hlavní příběh byl opravdu povedený a McAvoy to zahrál neskutečně. Na druhou stranu příběh o Caseynim dětství, respektive to podání celý její historie, to bylo fenomenální. Nutno je taky zmínit skvělý hudební doprovod, kterej to napětí posunul zase o trošku dál. Celou dobu jsem si říkal, že ten film je fakt výbornej a zaslouží si 4*, jenže díky tomu konci kdy Shyamalan takovým lehkým náznakem naváže na Vyvolený, tak to mě dostalo. Proto si tento film zaslouží 5* a vůbec bych se nedivil kdyby se časem usadil na 80-82% ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback