V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (CinemArt)

ER

Přímočarý a solidně drásavý thriller, který nás zavádí do tajů rozdvojení osobnosti. i když by se mohlo na první pohled zdát, že komplikovanost hlavní postavy nebude bavit,opak je pravdou. S každou minutou blížícího se příchodu "dravce" napětí vzrůstá a atmosféra houstne. Tak,že jsem nechal film, i díky hudbě, dojet do konce. ()

Psycho.R

I v těch horších chvílích dokázal "Šamalan" natočit něco prima jako Stalo se. Ale teď se zdá, že ho vzalo studio na milost a on jim za to natočil tutovku. McAvoy není výborný herec, ale tady jde až na své hranice. A leč jsem se bál podobností s druhým Cloverfieldem, tak není třeba se bát. Myslím, že režisér dobře tuší, že tohle je ten směr, kterým se bude muset vydat a proto si, jak to vypadá, začne vytvářet svůj vesmír propojených filmů, ale víc neřeknu kvůli spoilerům. ()

vikino1

McAvoye moc nemusím, ale tohle je vlastně jen taková konverzačka mezi třemi zajímavými postavami (zabržděný teenager, paní doktorka a pan nemocný). Obvzláště mě bavili scény mezi nejchytřejší unesenou a devitiletým alteregem. Hororem bych to moc nenazýval - spíše Sci-fi (kvůli tomu závěru). Vůbec jsem nepochopil, co tam na konci dělal ten Willis, až tady při psaní kommentu jsem zjistil, že pojítko k této události je M.N.Shyamalan (kterého jsem při projekci teda nepoznal). Že by se nám tu formoval nějaký filmový vesmír ?? ()

Petulka88

Nemyslel jsem si, že se ještě dožiju okamžiku, kdy budu moct opět napsat následující větu: M. Night Shyamalan natočil dobrej film! Ale i zázraky se někdy dějí, takže: M. Night Shyamalan natočil dobrej film! A nejen to, Rozpolcený je jednoznačně jeho nejlepším filmem od Šestého smyslu! Speciální pozornost si pak zaslouží James McAvoy v titulní multiroli. ()

Aurewen

Film s dobrym potenciálem, milion náznaku a nezodpovězených otazek, klobouk dolu pred hlavnim hrdinou. Ze by Shyamalan zacal tocit po vzoru tvůrců Avengers s upoutavkou na konci? ()

mirka56

V tomto filmu je opravdu hodně věcí, které by se mu daly vytknout (např. je těžko uvěřitelné, že jedna z dívek začne prakticky okamžitě hrát psychologickou hru s hlavní postavou) a i když jsem si během filmu několikrát říkala, že z takovéhoto příběhu by se dalo vytáhnout mnohem více, tak i přesto jsem se rozhodla mu dát pět hvězdiček a to zejména za skvělý náměť (jiné pojetí schizofrenie včetně přenosu fyzických vlastností pro jednotlivé osobnosti a v podstatě se mi líbilo i finální mytologické pojetí „bestie“), dále za rozpracování hlavní postavy, odzbrojující dialogy mezi doktorkou Fletcher a Kevinem a hlavně za samotný výkon Jamese McAvoye. ()

danny_21

Shy to dokázal, i když jsem už měl fakt pochyby. Není to naprostá pecka jak v nejlepších letech, ale má to spád, výborný nápad a skvěle zahraného hlavního hrdinu(y). Devíza je hlavně v tom, jak je postupně a pomalu rozbaluje Kevin do krásy, mohla se ale dostavit větší katarze a trochu víc šťávy, jinak ale spokojenost a vyhlížím pokračování a střet bývalých soupeřů - 80 % ()

nathaniel 29

Veľmi slušné "psycho". Bál som sa, že McAvoy nemá na túto postavu (postavy), ale týpek to dal pekne. Shyamalan snímkom trafil do čierneho... A kurva táto- porucha osobnosti DID- vážne reálne existuje. Hodne drsné. ()

netWoor

Tak tady se James McAvoy vyřádil a myslím, že se s tím popral skvěle. Nápad super (byť bestie už na mě byla moc) a zpracování také ne nejhorší. Nicméně to není film, který chcete vidět víckrát ... ()

mirra66

Jó, lidská duše ukrytá asi někde v mozku je pěknej prevít. Dnes a denně můžeme pozorovat, že těla lidí ukrývají různá individua (stačí se podívat na naší politickou "jelitu"). Ale vážně, Split určitě není nudným filmem, rozhodně není veselým filmem, ale není to ani žádná pecka, jak by se dalo, na základě námětu, očekávat. Momenty s dravcem jsou příliš přes čáru a vtipný závěr s "panem skleněným" byl jaksi navíc. 65%. ()

Maximilianus

Miestami pôsobil tento film ako B-čkový horor. Keby tam nebol James McAvoy, možno by takým aj bol. Jeho výkon bol dostačujúci, ale osobne si myslím, že mal väčší priestor ukázať svoje herecké nadanie. Možno ale toto bol jeho limit. Stále mi to pripomínalo nízkorozpočtový horor. Záver filmu, kde došlo k spojeniu s jedným z režisérových predchádzajúcich filmov bol prekvapivý a dobre urobený. ()

Mouchal

Já jen doufám, že James McAvoy dostal i 24 platů za tento film. Protože jeho herecký výkon byl opravdu parádní, dokázal být jak děsivý psychopat, tak roztomilý, na jazyk si šlapající, devítiletý Kanye West fanboy. A už jen zahrát, že má člověk rád Kanyeho chce pořádné herecké koule, o tom žádná. Ve Splitu se nám představí psychická porucha rozpolcené osobnosti, která nejspíš je reálná, ale pokud na tento problém tvůrci chtěli poukázat, tak to teda pořádně prokaučovali tím fantasy zakončením (ale když si vezmu, kdo to režíroval, tak mě to nijak nepřekvapí). Nicméně nemohu se ubránit tomu, že o něco reálnější konec by tomu seděl více (přece jenom ustát dva výstřely z brokovnice jen díky "víře" v to, že jste nějaká "bestie" je dost uhozená pohádka), ale to je jen nepatrná vada na tomto velmi zajímavém a občas až creepy filmu. 85% ()

Gardenboy

Fantastický James McAvoy. Film jemne podkopáva idiotské správanie dievčat a málo uveriteľný scenár (presnejšie jeho prvá polovica, lebo druhá je už úplne WTF). Ale napätie tam bolo, režisérov rukopis sa nezaprie a celkovo výborný film a Shymalanov návrat medzi elitu. Ten scenár bol z mojej strany kritikou len čiastočne - v podstate mi k filmu vyhovoval a pasoval. A Hedvigová dancing scéna .... šéfe, sánka dolu, nábeh na kultovosť. ()

Simomon

POSLEDNÍ SLOVO: Fantastická zápletka, fantastický herecký výkon hlavního protagonisty, fantastická atmosféra první dvě třetiny filmu. Škoda, že filmu v závěrečné třetině dojde dech a stane se z toho překombinovanej brak. Celkový dojem ale pořád ok 4/5, 75% ()

Adiemus

Dost mě děsí, že se už před pár lety natočil film, který svědčí o úpadku současné civilizace. Přiznávám, že jsem neměla sílu na souvislé sledování, ale to, co jsem zaznamenala, mi bohatě stačilo. Prostě odporné. Už nikdy víc! ()

Nix

Okey, tohle už bylo trochu slabší, ale aspoň se ukazuje, že McAvoy je opravdu dobrej herec. Popral se s tím více než bravůrně a je to trochu jiné zobrazení nemocného člověka. Temný to je a atmosféru si to zase dokáže udržet. Ale nečekejte akci nebo nějaký krvavý hody, tady se bude mluvit a bude se mluvit hodně. ()

GTS_PUNK

M. Night Shyamalan ako režisér neraz dokázal, že je schopný vo svojich filmoch vytvoriť až nepríjemnú atmosféru. V snímke z roku 2016, v ktorej sa zameriava na disociatívnu poruchu identity, však nestavia ani tak na atmosféru, ako skôr na výborný výkon Jamesa McAvoya v hlavnej úlohe. James McAvoy čoby Kevin s 23, respektíve 24 rôznymi osobnosťami, ktoré v ňom prebývajú, predvádza v príbehu tohto psychologického thrilleru takmer dokonalú "one man show", pri ktorej má divák pocit, že mu ju Shyamalan napísal priamo na mieru. Vo filme, hlbšie sa zameriavajúcom aj na tematiku zneužívania v detstve, totiž McAvoy prakticky nehrá postavu iba jednu, ale výraznejšie ešte tri ďalšie. Veľkú väčšinu z celkového množstva osobností však divák možnosť vidieť nemá, čo je škoda. Aj napriek tomu je však McAvoyov výkon jednoznačne najdominantnejším prvkom celej snímky, ktorá vyložene stavia na jeho hereckom výkone. Odhliadnuc od neho je skutočne ťažké nájsť vo filme niečo, čo by sa mu len trochu dokázalo vyrovnať. A práve preto, nech je jeden herecký výkon akokoľvek dobrý, na "ťahanie" celého filmu stačiť nemôže. Zaujímavé sú síce aj postavy, ktoré stvárňujú Anya Taylor-Joy a Betty Buckley, ale nič iné, čím by Shyamalanovo dielo dokázalo zaujať, tu však divák nenachádza. Príbeh ako celok je nemasný-neslaný, atmosféra napätia a strachu sa tu prakticky nevyskytuje. Split tak doslova stojí za to vidieť iba kvôli hereckému výkonu Jamesa McAvoya. Ten je totiž skutočným diváckym zážitkom ako stred filmu, ktorý by bol bez neho maximálne prázdny a nezaujímavý. Je škoda, že snímka neponúka viac "backgroundu" postavy Kevina, prípadne zobrazenia viacerých jeho osobností. Sčítané a podčiarknuté - Shyamalanov film v tomto prípade nepredstavuje viac než priemer, ale pozretie divácky určite neurazí. ()

TomasRichtr

Mám to mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, čekal jsem možná o trochu geniálnější pointu na konci, ovšem za skvělej výkon McAvoye nakonec jdu na slabších pět. ()

gemi

To je teda pořádná schíza! James McAvoy v hereckém koncertu, za který měl dostat Oscala jak barák, ale nedostal ho (Druhé zhlédnutí, první 4. 8. 2017) ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback