V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (CinemArt)

Remivsremi

Dechberoucí McAvoy, konečně "oběti", které dokážou racionálně uvažovat a chtějí se svým důvtipem vymanit z celé šlamastiky. Příběh je dávkovaný precizně a v dostatečné rychlosti. Snímek jsem si užil. ()

Motinski

Shyamalanov návrat medzi elitu. Skľučujúce prevedenie a mrazivo presvedčivý herecky výkon McAvoya. Po rokoch opäť scenár hodný vrchných priečok toho čo doteraz všetko pán režiser napísal a záverečné prepojenie extrémny šok. Ďakujem že si sa vratil a snáď už nebudeme dostávať Vládcov vetra a podobné somariny pre menej originálnych tvorcov. ()

Johnny.ARN

Konečne nám Noc ponúkol kvalitný matroš. Kto iný by vedel zahrať takého psychoša? Dosť som si na tom uletel. Dokázalo to zaujať, strhnúť a ponúknuť presne taký záver aký mal byť. Škoda len, že cesta k nemu bola možno o trošičku dlhšia a v konečnom dôsledku pri filme nemusíte veľmi rozmýšľať. Je to však jazda, ktorá sa dá užiť, či už po hereckej stránke alebo technickej, hlavne kamera. Dôležitá je ale nosná myšlienka, že sme len to, čo si sami navodíme v hlavách. Odporúčam. 4 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

Tosi

Split je téměř bezchybný mix hororu, thrilleru a psychodramatu, maximálně těžící ze stísněné atmosféry a z ohavně strašidelného a úžasného výkonu McAvoye. ()

Qitek

Na jedné straně David Dunn, nezranitelný klaďas, který prochází manželskou krizí. Na straně druhé Kevin, procházející několikanásobnou transformací a všechny očekávají Bestii, která pojídá mladé dívky, jako posvátné jídlo. Tohle je nejen Shyamalanův comeback. Tohle je plivanec do ksichtu všem filmovým adaptacím DC a Marvel universa. ()

ivan_drago

tak "Šajlaman" je zpět, ale že musel natočit sraček, než se mu zase něco povedlo... pěkné cameo Bruce Willise... a jak moc nechválím herecké výkony tak "Makevoj" vynikající... Složení osobností obývajících jeho tělo je pestré zajímavé a co je nejdůležitější.... právě díky Makavojovi, uvěřitelné... The Beast is coming... ()

Gothar

Prvé 2/3 by si zaslúžili zostrihanie do svižnejšieho tempa, niektoré scény mi pripadali úplne zbytočné. McAvoy to zachraňoval a som rád, že som to vydržal. Záver je na 100 %, nebyť nudnejšieho úvodu, tak by to bol ukážkový thriller s temnou atmosférou neistoty. 80 % ()

Lachtaan

Schizofrenie je mocná a v oblasti psychologie rozhodně zajímavá věc.. Pokud tedy nepřemění Jamese McAvoye na Spider-Mana, zmutovaného horníka/pošuka z Pádu do tmy či začátečníka na divadelním prkně, kterému neuvěříte ani pouhou změnu nálady.. také pokud neudělá ze tří hlavních, ale zcela neznámých protagonistek jediné světlé body celého snímku. Jediné ty koukatelné, které se snažily přebíjet nepovedený psychodebut pana profesora X. ()

filmmovier

Šamalajn je zpátky! A tentokrát opravdu. The Visit napověděla, že se Ind vrací do formy, ale Split je teda mnohem lepší (a krom toho mě bavil víc než Vyvolený, kterého jsem taky nedávno viděl – mimochodem, ta závěrečná scéna je naprosto perfektní a slibuje velké věci). Herecky je to naprosto perfektní – Anyu Taylor-Joy mám film od filmu radši a McAvoy je úplně neuvěřitelnej – a Kavin (a ostatní) je (jsou) patrně jeho vůbec nejlepší role. Perfektní thriller, parádní atmosféra, skvělé řemeslo – a nebýt té zatracené Bestie a toho možná až moc přehnaného konce celkově, možná bych šel i výš. Kvalit Šestého smyslu a Znamení to sice nedosahuje, ale rozhodně je to jeden z lepších filmu eMNáje a zároveň jeden z nejlepších žánrovek loňského roku. Až na těch posledních dvacet minut mi to skutečně perfektně sedlo a hrozně jsem si to užil. McAvoy je na cenu mimochodem, takže doufám, že to zas nějak nepřehlídnou. 80%. ()

Helmutek

V první polovině filmu pětihvězdičková záležitost se někdy (POZOR, TROLEJ) maximálně v poslední třetině zvrhne v obyčejnou a předvídatelnou honičku a vyvražďovačku, což mě vzhledem k tomu začátku, kdy jsem si z toho fakt uchcával, trochu zamrzelo. McAvoy byl skvělej, zajímavej a děsivě nepředvídatelnej, jenžě ona vyhlížená a obávaná 24. identita (Monstrum) na mě víc a líp působila, když se o ní jen mluvilo, než když pak na scénu skutečně nastoupila. A konečná pointa filmu typu "Jéé, aha, tak ty jsi taky trpěla, aha - no tak to nic, to všechno mění, tak já teda asi du jinam, čau" mi teda celkovej dojem (společně s čistě účelovejma scénama typu "lezu po stěně, protože jsem Monstrum a protože proč ne") srazila ještě víc. A jasně, u camea Willise i mně došlo, že se nejspíš naráží na něco známýho, ale protože jsem Vyvolenýho (což jsem si pak rychle vygůglil) ještě neviděl, tak mě to nijak odpálit ani nemohlo. Takže za mě zajímavej nápad, skvělej McAvoy a bezvadná atmosféra první poloviny až dvou třetin filmu, ty poskakující spoře oblečený holky jsou taky v pořádku (ale nic jim bohužel, pokud teda nepočítám ty vyhřezlý střeva, nevykoukne), jen škoda toho moc doslovnýho a neoriginálního konce. ()

Mrkvič

I když trochu tlustší, je zpět :) A co z toho bude dál? No uvidíme a těším se. Postava, ve které je zabalena celá Horda. James McAvoy je skutečný chameleon a pro tuto roli jako stvořený. Vždyť toho herce mám rád, ale žádná z jeho postav do něho nepronikla natolik, že by se v jiném filmu opakovala (snad až na kripla na vozíku v odnoži série, která se moc nepovedla.). ()

Jizni Tlapa

Že je McAvoy pošáhlo jsem tusil od dob Wanted. Že jeho zvrácenost, ta herecká, dosahuje obřích rozměrů jsem netušil! Výjimečné herecké dovednosti vévodí této úchylárně!!! ()

JimmyII

Ani nevíte, jak jsem šťastný, že je Shyamalan zpátky. Split je výtečný a osobitý film, který nemá potřebu prvoplánově uspokojit divácké choutky a jde si svou cestou. Buduje napětí neznámým, McAvoye nechá prodat herecké kvality a výtečně pracuje s hudbou, zvukem a obrazem. A je tak víc psychologický, než hororový, kteréžto prvky si schová až na příjemně krátké a svižné finále. Původně jsem chtěl dát čtyři hvězdičky, ale Split ve mně uležel a dozrál a s přihlédnutím k závěru a tomu, že se nemůžu dočkat filmu Glass, dávám plný počet. ()

viperDavid

Když jsem to videl poprvé dal jsem tomu 3 hvězdy, protože jsem to měl za průměrnou blbost. Teď po dlouhých 5 letech mi to nabídl netflix a řekl jsem si, tak proč ne, stejně už jsem všechno viděl. A hle viděl jsem to jinýma očima. James McAvoy zahrál brilantní DID a jsem skoro překvapen, že nedostal oskara. Některé jeho změny byli až moc okaté, ale to mi nevadí. Trojce děvčat až na Jessicu Sulu se také povedla. Asi bych řekl, že nemám co vytknout. Přemýšlím, ale nenacházím důvod proč nedat 5. ()

mickyreed

Dlouho očekávanej psychothriller od mistra žánru nezklamal. James to zahrál až mrazivě skvěle a Anya začíná upevňovat svoje hororový postavení. Mohlo to sice být trošku víc vyhrocený, ale to už bych byl moc rozmazlenej. Ke konci jsem si říkal, že je to jak ty starý Shyovy filmy a bum... Bruce a propojení s Unbreakable jako třešnička na dortu :) Jsem hrozně rád, že Shy zase dělá to, co mě od něj nejvíc baví! ()

Minimie

Nerada to říkám, ale tenhle film mě prostě hrozně iritoval. Vlastně na něm asi není nic extra špatného, ale už dva dny přemýšlím, co mi tak nesedlo... Možná je to jeho přehnaný marketing, který podle mě musí do kina nahnat víc lidí než na dokonalého Liona nebo Hacksaw Ridge. Nebo ten perverzní režisér/scénárista, který musí mít hluboký výstřih snad v každém druhém záběru - a nejlíp ty holky ještě hned na začátku svlékněte, ať jsou po zbytek filmu v kalhotkách! Nebo že by mi vadilo jednoduše to, že tenhle film je komerční kravina, která si hraje na něco víc, než je..? No abych to shrnula, já a Split prostě kámoši nebudem. ()

elanius

(80/2017) / Moje veľké udobrovanie so Shyamalanom prichádza práve teraz s filmom Split. Už keď The Sixth Sense mi prišiel ako priemerný thriller, jeho ďalšie kúsky nemali moc dobré šance. Teraz je vidno o kolko viac sa dá vyťažiť z komorného scenára ak sa zrealizuje kvalitne. Kopu vecí by som možno chcel inak, línia s terapeutkou pre mňa osobne uplne zbytočná (aj keď obsahovala celkom zaujímavú pointu), film občas strácal na tempe a záver aj keď hodnotím pozitívne, mohol rozhodne priniesť ambicióznejšiu podobu. Inak excelentný "malý" thriller. (8/10) ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback