Popravčí

• Velká Británie The Headsman (více)

Dva sirotci, George a Martin, vyrůstali společně v klášteře. Zatímco Martin se upsal armádě, George zasvětil svůj život církvi a časem se stane převorem opatství. Ve společnosti sílí zájem o protestantská kázání a reformní hnutí. Martin se zamiluje do dcery místního kata. Jeho bratr jejich vztah odmítá. Martin se přesto ožení, ale musí čelit daleko většímu nepříteli – španělské inkvizici. (Magic Box)

pipapa odpad!

Totálně šedivá, nevýrazná a nudná euro-slátanina, doražená další odpudivou a nemastnou neslanou dánskou mužskou US-star Nikolajem Coster-Waldau. Po 20-ti minutách jsem to vzala rychloposuvem. Zajímavé téma zničené hollywoodským milostným románkem a celkovou suchopárností. Spíchnuto horkou jehlou bez větší námahy! ()

Galahad

Velmi příjemné překvapení, žádné samoúčelné krutosti, ale obraz doby 17.století, kdy neomezeně vládla katolická církev, je zajímavé jak snadno člověk najde paralelu s dobou nedávno minulou, u nás v 50 letech nahradili španělskou inkvizici sovětští poradci a i když komunisté církev rádi neměli, tak se jak vidno od nich pilně učili :-) Z herců se mi nejvíc líbil Eddie Marsan, který byl v roli katova pacholka božský, bylo vidět, že si režisér dal záležet i na komparzu..Angličané historické filmy prostě umí... ()

Akana

Aby byl Popravčí opravdu "velkým" filmem, musel by být buď výpravnější nebo psychologicky pronikavější (podle toho čím kdo "velikost" filmu poměřuje). Ale ani jako "středně velký" není k zahození. Dobové reálie působí věrohodně, příběh dokáže zaujmout, postavy nejsou ploché, jejich představitelé (aspoň někteří) slušně hrají,to všechno ale pořád v omezené míře, která neumožňuje opravdové vzrušení. Doporučuji nečekat moc, pak se z Popravčího vyloupne docela kvalitní historické drama. 70% ()

montongery

Zajímavý film kde bych hlavně pochválil kulisy a výbornou atmosféru. Příběhy o inkvizici a temné pověsti o katech mě zajímaly od dětství, tak jsem byl zvědavý. Jako drsná pohádka, co si užívá stereotypy asi působí film dobře, ale třeba Kladivu na čarodějnice nebo Goyovým přízrakům se nemůže rovnat v ničem. ()

Porp

Nuž je to ťažké, stredoveké reálie sú tu vykreslené pomerne poctivo, ale tak to býva aj pri našich rozprávkach, a predsa to nemá vždy ten správny historický šmrnc. Zaplnené tržnice špinavými ľuďmi pôsobia tak trochu divadelne. Vizuálnej stránke chýba jasnejší charakter a atmosféra podobná tej, akú má Meno ruže. Komorný dej by bol v poriadku, keby bol daný väčší dôraz na hlavného hrdinu, miesto neho ma zaujala aspoň postava opáta Georgea a jeho morálna dilema medzi lojalitou k cirkvi alebo k starému priateľovi. Kľudne si dovolím tvrdiť, že film hlbší dojem v divákovi nezanechá. ()

Rudyamon

K filmu jsem přistupoval už poněkud ovlivněný několika komentáři, které mi napovídali, že mám čekat spíš průměrný zážitek. Opak je pravdou, tenhle film daleko překročil má očekávání. Nechal jsem se naprosto unést dějem, který ukázal temno středověku se vším, co k němu patřilo. Doba, kdy církev byla v centru všeho a kdy pro udržení své moci neváhala používat těch nejkrutějších metod byla nepochybně ještě těžší, než ukazuje tento film a než vůbec může ukázat jakýkoli film. Je to opravdu silný příběh člověka, který se díky lásce dostane na okraj společnosti a tak z určitého nadhledu vidí, jak doba mění lidi a jejich postoje. Díky zášti bývalého adepta na místo kata se odstartuje hon na kacíře, který se po příchodu španělského inkvizitora rozběhne rychlostí, kterou již nejde zastavit. Smutný, drsný, ale nesporně krásný film. Snad ten konec, kdy se hlavní hrdina bude muset rozhodnout a taky rozhodne, byl něčekaný, ale šťastné konce jsou jenom v pohádkách. Představitelé hlavních rolí byli skvělí, hlavně onen spomínaný adept na místo kata byl ve své zášti a nenávisti fakticky nepřekonatelný a španělský inkvizitor dělal skutečně "čest" svému oboru. Abych ještě zmínil hlavního hrdinu a jeho manželku, oba byly tak naprosto přesvědčiví, že jsem hlavně ke konci trnul, aby se ze všeho šťastně dostali a žili šťastně až ... Jenže, bohužel, šťastné konce jsou jenom v pohádkách. V každém případě pro mně byl tento film úžasným zážitkem, ke kterému se rád opět vrátím. ()

mira.l

Film, ktrý je temný jako středověk sám, a nic moc ve mně nezanechal. Podívat se na to dalo, už jsem viděl větší a nudnější blbosti, ale je to takové ... nedotažené, dějově vlastně nijaké. Tak nějak se trochu dalo čekat, jak by to asi zhruba mohlo dopadnout. A dával jsem pozor nebo mi něco uniklo, když mi z toho černoprdelníci vyšli jako jedni z největších hajzlů? ()

V.N.

Čekal jsem historický film a dostal jsem podivnou pohádku, lišící se od těch Troškových pouze useknutou hlávkou a trochou stříkající krve. Navíc je to celkově špatně zahrané a scénárista musel mít při práci na tomhle projektu permanentně čtyři promile alkoholu v krvi. Rejža nejspíš taky nebyl zrovna v dobrý náladě, protože takhle ploše a zkratkovitě vykreslený postavy jsem už dlouho neviděl. ()

kubas369

Poctivej filmek, který jasně ukazuje že to jde i bez velkých hereckých hvězd a obrovského balíku peněz. Pro mě stoprocentní záležitost mám teď teda poněkud depku, stejně jako když jsem dokoukal Kladivo na čarodějnice, ale z toho se dostanu. K čertu s takovou církví, samozřejmě pro potřeby filmy byly ty největší hříchy cirkve nahrnuty na jednu hromadu takže to vypadá na určitou předpojatost přesto tomu tak bylo ale nelze s toho vyvozovat že všichni duchovní té doby byly takový. ()

0verseer

Menej presvedčivá obdoba tuzemskej legendy Kladivo na čarodejnice. The Headsman ma popravde pred vzhliadnutím upútal skôr niekoľkými viac (Coster-Waldau) či menej známymi (Marsan, Berkoff) menami a Smutným za kamerou ako svojím obsahom. Nebola to vyložene zlá podívaná, takže do prepísknutého záveru som dokonca koketoval aj so štyrmi hviezdami v konečnom hodnotení, lenže aj bez onoho telenovelového zakončenia to bol jednoducho taký nemastný a neslaný priemer veľkou mierou ťažiaci len zo svojej temnej tématiky. Tých výsledných 64% je v tomto prípade pomerne zaslúžených. ()

LeChouan

K historickému filmu má tato pohádka o zlé katolické církvi (moci-chtivá, peněz-chtivá, zvrhlého sexu-chtivá), pronásledující všechny laskavé duše, které chtějí žít své životy, podle původního Kristova učení (příkladem takového dobrého muže bude patrně krajně nesnášenlivý fanatický anabaptista) a brzdící vědecký pokrok (proto se asi tolik představitelů katolické církve věnovalo vědecké činnosti). Vrcholem všeho je, když do historických reálií Německa na počátku 16. století začlení španělskou inkvizici, jejíž hlavní představitel vypadá jako trošku vykrmenější upír Nosferatu. Španělská inkvizice zasahující na území, spadající pod pravomoc římskoněmeckého krále (!), vskutku patří jen do pohádky. Film omílá protestantskou legendu o tajemných fanatických mniších v černých kapucích, mučících své oběti, a masově upalujících kacíře a nepřátele církve. Ach jó, ach jo´ - takovéto klišovitosti jsou dostupné a historické filmy, na které byste se rádi podívali neseženete. ()

CrazymanM

Slušný historický film,tak nějak mi při sledování vytanulo v mysli Kladivo na čarodějnice,taková paralela.Scénář chvílemi pokulhával,herci dobří! ()

Martiiiiinka

Vcelku povedený historický film. Po celou dobu neskutečně temný a ponurý. Což je asi na místě - doba to zřejmě opravdu nebyla jednoduchá. Problémem nicméně (alespoň pro mě) zůstává velké množství rozehraných témat a tím pádem také značná roztříštěnost děje. Přes depresivní film a jeho ještě depresivnější závěr dávám čtyři. Jednak pro celkově působivé zpracování, jednak pro historickou věrohodnost a pak taky pro sympatické herce (nebo teda respektive pro sympatické herecké výkony - málokdo byl nějak zásadně sympatický). Opáčko si zřejmě dám při opakování reformace k maturitě... ;o) ()