O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

kinderman

Protože se nad tobruckými "pouštními krysami" nevznáší romantická aura jako nad stíhacími piloty a protože V.Marhoul není zdaleka tak "divácký" autor jako J.Svěrák, tento film pravděpodobně žádných závratných tržeb nedosáhne. Což je škoda, poněvadž narozdíl od Mazaného Filipa, který měl zůstat raději na jevišti, Tobruku velké plátno vyloženě sluší, a scenárista a režisér si ke své druhé srdeční záležitosti (armádě, tou první jsou chandlerovky) může připsat splněno. A se ctí, dodávám... ()

Frenegonda

USTOUPIT NENÍ KAM, ZA ZÁDY MÁME JEN MOŘE!!! Už když se s cinkáním valí písek proti zrezivělým plechům je cítit hustota situace, která by se doopravdy dala nakrájet. To je ALE pouhý začátek. JDE se na FRONTU!!! To ticho a nehybnost před bitvou mě vtáhlo natolik, že jsem si až doma musel vyklepat písek z bot a roztříštěny kusy kamínku z košile. Je to pro mě důkaz, že se ČESKÝ film posouvá rychle nahoru a dokazuje všem okolo, že má kvality, o kterých se miliardovým studiím ani nesní. 100% zážitek ()

Chrysopras

Pan Marhoul si splnil svůj vojensko-filmařskej sen, ted už mu asi zbývá jen, aby ho poslali do Afghánistánu do ostrejch bojů... To téma je velmi zajímavý, protože o tom, že nějací Čechoslováci bojovali v II.WW v Africe, mělo šajnu asi málo lidí včetně mně. Respect! Zpracování po technické stránce bylo velmi dobrý, mělo to i silný okamžiky a zajímavý ilustrativní záběry pouště. Ovšem zásadně jsem postrádal nějakou dějovou linii a nesedlo mi ani herecké obsazení: S těmi postavami snad kromě Žida jsem se za celej film nějak neidentifikoval a bylo mi jedno, co se s nima stane. Možná to byl záměr, ovšem mě to nesedlo. A nejvíc bych vytknul budování tvrdosti lacinou formou metání vulgarismů, kdy zvlášt projev australskejch vojáků byl taaak klišovitej... to snad už byla parodie ve stylu Mazanýho Filipa :-) ()

Kopik

Konečně český film, který po delší době stojí za to. Dobří herci, pěkně zobrazené prostředí války, skvělý zvuk a kamera. Chvílema to bylo jemně ,,otupělé" ve smyslu, že se prakticky nic nedělo a jen ste čekali co bude, takže možná i malinko v jistých úsecích nudilo. Ale jinak konečně skvělý český válečný film. Nicméně nebýt toho ukončení, možná bych přemýšlel i o pěti. Rozhodně se to ale hodně povedlo. ()

Dubro

Vojnový komorný príbeh (doma tomu hovoríme „špajzová bojovka story“), ktorý má priblížiť utrpenie čs. vojakov v bojoch kdesi v bohom, Allahom a možno aj Mohamedom zabudnutom kraji (doma tomu hovoríme „Líbya“). Bojových scénok síce poskromne, zato však partička pyrotechnikov s tým množstvom výbuchov si určite liečila nejaké komplexy. Herecké výkony solídne, detto kamera aj strih, len ten rýchly záver ma prekvapil. Lízlo ma to, tak dodávam ešte tri výbuchy. ()

Efik_CZme

Další hezky zpracovaný film o nesmyslnosti válčení... Chápal jsem vývoj charakteru filmových postav. Sžil jsem se s nimi a skutečně se třásl když se bojovalo o pás pevnůstek. To jsem naposledy zažil v poslední misi CoD5 :-) Proto ****. Film si moje emoce omotal kolem prstu. A to je podle mě pro film nejlepší možné hodnocení. ()

fmash

Tobruk působí trochu tradičně česky udýchaně ve smyslu příběhu a ambicí, které si hýčká, ale jimž svede dostát spíše jen tak tak. Na druhou stranu - v zástupu konkurentů na domácí scéně bych to řadil mezi to lepší, co se dá vidět. 70 % nejmíň. ()

OG_Swifty

Tobruk je na cesky pomery pomerne obstojny a netradicni film, coz si vicemene ani neprotireci s faktem, ze se v nem toho zas az tak moc nedeje. Pokus o budovani tisnive atmosfery byl na muj vkus prilis skokovy a postava Pospichala mi tak neprisla moc uveritelna. Jelikoz se jedna o ceskoslovensky film, rozpocet je znat a akcni sekvence se vyhradne sehravaji z nekolika zaberu na (ne)strilejici vojaky a radu rizenych explozi. Celkove rozvlacny film s dobrou myslenkou. ()

janek85

No, Tobruk bude pro mne od chvíle, kdy jsem to viděl pojem. Na mě strašně mooc zapůsobil, ještě teď na něj myslím. Hlavně mě zaujaly na filmu efekty, to bylo prostě skoro dokonalé, dokonalost neexistuje. Hodně taky chválím herce, skoro neznámí herci, tedy aspoň pro mne, a zahrají to tak moc bravurně. Nemám k filmu výhrady, kvalita od našich českých herců, režiséra a mnoha dalších. 90% ()

Cafú

Film se určitě nemusí stydět za svou osobitou formu. Za světový obraz i zvuk. Může se však trochu červenat za některé herecké výkony a scénář, který si často tak trochu nevěděl rady. 3,5 hvězdičky-pro dobrou momentální náladu zaokrouhlených nahoru. ()

Valsadora

Jelikož mě válečné historické filmy neberou, tak dávám 2 hvězdy za provedení a pár povedených scén.Ale kdybych na to nemusela ze školou, tak si tenhle film klidně nechám ujít. Ale na to, že se jedná o český film, dobrý. ()

maverick10

Velmi slusna vyprava obzvlaste na ceske pomery. K cemu je ale takova vyprava, kdyz mi chybi atmosfera s vyrazneji propracovanymi charaktery postav. Bylo mi uplne fuk, kdo zemre a kdo bude zit. . . Do velke miry za atmosferu muze nehudba, ktera nebyla spatna, ale bylo ji sakra malo, tam kde mela byt, bylo ticho a atmosfera tim dostala jeste vyraznejsi kopanec. Nicmene tleskam takovymto pokusum o zcela jiny zanrovy film, nez na jake je cesky gaucovy divak zvykly, ale porad tomuto filmu chybi smer, je to jen tapani od nekud nikam bez vyraznejsiho poslani. . . ()

Nuala

Nádherný film s krásnou a velice smutnou atmosférou ukazuje, jak vypadaly vztahy v armádě. Například Židé tehdy byli mnoha lidem trnem v oku, což se samozřejmě projevovalo i mezi vojáky. Jako velké plus beru i to, že se zde povětšinou objevují nové tváře, ne jen ten stále stejný okruh "nováckých herců", se kterými se setkáváme na každém kroku. Dále mě velmi zaujala hudba. Samotní pamětníci označují tento film za velmi pravdivý. Ten večer jsem na Tobruk šla s velkým očekáváním a to se splnilo. ()

mrksik

Prvý český celosvetový film. Hoci by sa našli chybičky na audiovizuálnej stránke (niektoré animácie), najdôležitejšie je na ňom niečo iné - výpoveď. Atmosféra čakania, čakania a čakania, atmosféra strachu a nezmyselnosti. Marhoul neposkytuje žiadne historické údaje, kto, kde, s kým a je to len k dobru veci. Rovnako ani vojaci nevedeli, prečo majú zomierať práve tu, nikto im nepovedal, čo Tobruk znamená. Aj lacná lakačka - ako ma v prvom momente napadlo - tam má svoje opodstatnenie, tých ľudí tam tiež nikto nevaroval. V úvode som písal, že sa jedná o celosvetový film a je to tak, v kontexte celosvetovej tvorby je jedinečný už len napríklad 16 minútovou scénou vojaka blúdiaceho po púšti. Nie bitka, ale beznádej. ()

M.i.k.e

Na české poměry velmi solidní nadprůměr (cca tak 70%,nebo chcete-li slabší 4 hvězdy),ovšem dle ukázek sem čekal něco docela jiného.Místo toho sem dostal českou obdobu Tenké červené linie.Takové volně plynoucí,s minimem dialogů a vcelku nakonec bez nějakého nosného příběhu,kde se vlastně o žádném z "hrdinů" nic nedozvíme... ()

Morloth

Co říct, abych neopakoval již zde řečené? Snad jen, že je pro mne Tobruk příjemným překvapením. Ukázkou filmové profesionality. Nečekal jsem zázrak, ten ani nenastal, čekal jsem nudu a za "monumentální" kampaní skrývající se průměr a šeď, ani to se nestalo. Tobruk má řadu chyb, ale i pozitiv. Splnil však víc, než co jsem od něj do něj vkládal. Kdyby se všechny české filmy točily takovýmto způsobem, nemá se naše kinematografie za co stydět. ()

MartinNDL

Václave, ty pičo, nečekal sem to. Minimalisticky natočenej válečnej film s minimem dialogů, dějem zdrhajícím od děje, postrádající explicitně zachycené zásadní momenty, stavějící na zvuku (na úkor silnýho obrazu ve smyslu výrazných a trikově zdokonalených a drahých scén). Herci no nameové zůstávají i jako postavy zcela anonymní, neznáme minulost, budoucnost, jenom projíždíme epizodky (2-3) z jejich zahraniční dovolené. Vysral ses na slzy, všechny postavy z řad klaďasů nejsou úplně hodný a film je utnutej tak nějak někdy a bez konce. A ono je to všechno vlastně dobře (elitářsky a snobsky myšleno). ()

Jonash87

Kamera dobrá, námět a scénař rozhodně zajímavé, herecké výkony průměrné, celkové dojmy však nic moc. Film pořádně nedokázal vtáhnout do děje, měl hned několik hlušších míst a prostě to nebylo ono. Nejde ani o to, že se tam pořádně nebojovalo, o tom to ani být nemělo, stejně ale divák čekal něco víc. Přesto je dobře, že takovýto snímek Češi - jako poctu všem našim veteránům druhé světové války - natočili. Ale neodpustím si, že vzhledem k tomu, kolik film stál, to mohlo dopadnout vydařeněji... 60 % ()

Martin741

Reziser Vaclav Marhoul zatial ziadny poriadny kvalitny film nenatocil, pokial mi je znamo. A aj Tobruk je len priemerne dielo, s kopou nelogicnosti, slabym scenarom, slabymi hercami, ktori dokazu zo seba vydat len matne herecke vykony. Asi som spravil chybu, ze som pred touto patlaninou pozeral Bielikove Vlcie Diery /1948/. 35 % ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka