Reklama

Reklama

Královna

Trailer 2

Obsahy(1)

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (429)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Jedno léto v životě královny, léto, které ukázalo sílu médií a jejich schopnost manipulace s davem. Média obletovala jednu, mírně řečeno, přelétavou ženu jen proto, že se stala členkou královské rodiny. Nebýt ženou Charlese, o nějakou Dianu by si neotřel klávesnici ani ten nejpodřadnější pisálek. A náhle si média vynucují úctu pro svoji superstar, kterou s takovou pečlivostí vyrobila, dokonce i na těch, na jejichž známosti celá bublina Dianina kultu parazitovala. Skvěle sehrané drama panovnice, která stojí před rozhodnutím, jestli si zachovat tvář sama před sebou, nebo podlehnout ryku davu a vlézt mu do rekta. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Aj napriek skvelému spracovaniu danej témy a dobrému obsadeniu je film podľa môjho názoru precenený, možno hlavne kvôli jeho značnému významu pre britské publikum, ale určite by som netypovala, že dostane toľko nominácií. Zápletke chýba akási šťava a scény sú miestami rozvláčne. Film síce bazíruje na realite, no medzery medzi skutočnými udalosťami sú vyplnené vymyslenými rozhovormi, s ktorých niektoré znejú vcelku vierohodne, iné zas menej. V tomto prípade naozaj hrá rolu záujem o danú tému a ak tam je, aj film je zaujímavý a má zmysel ho vidieť. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Stephen Frears aj keď nakrúca filmy o akokolvek vážnych veciach, vždy sú v prvom rade prístupné pre diváka, ale nikdy nie lacno komerčné. To je aj prípad královny, z ktorej sa mohla vykluť didaktická biografia, ktorá by nič nezarobila a všimli by si ju akurát kritici. Frears si vybral to najvďačnejšie obdobie jej života (pre diváka, nie pre královnú) a výborne vykreslil atmosféru v královskej rodine, jej členov a ich pocity (aj keď čo my možeme vedieť). V televízii rozpráva Clinton, rodinka si ho nevšíma a venuje sa svojim záležitostiam. A pozor, poularita je velmi nestála, Tony. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Když se na to nedívám z filmařského hlediska, tak mi to přijde nedůstojné i zdvořilé zároveň. Takový ten střední proud, vlastně jsou všichni trochu sympaťáci, trochu idioti, že, to jsme si poplakali, jdeme dál. Nakonec si říkám, že je to pro mě nejzajímavější jako film o kontextu, a tak o něm budu i nadále přemýšlet. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Královna NENÍ komedií, ačkoliv tuto teorii mnohá média podporují. Královna je něčím mezi politickou satirou, biografickým dramatem a dokumentární rekonstrukcí, přičemž má místa vtipná, místa dojemná i místa bolestně pravdivá. Scénárista Peter Morgan si těžko mohl pro „analýzu“ královské rodiny, předně její nejvýznamnější členky, vybrat lepší výchozí situaci než právě tragickou Dianinu smrt. Morgan, na rozdíl od tehdejší veřejnosti, královnino chování neodsuzuje, snaží se jej pochopit. A ať již byl královnin obraz jakkoliv zkreslený, měl jsem po skončení pocit, že jí znám mnohem lépe než ze všech informací objevivších se dosud v tisku. K čemuž nezanedbatelnou měrou přispěla Helen Mirrenová. Ta nejen že dokonale odpozorovala všechna královnina gesta, ale navíc ji dokázala velice „zlidštit“. Co je nejlepší, abyste poznali, že její výkon je naprosto výjimečný, skutečnou Alžbětu II. vůbec znát nemusíte. Tvrzení, že s výkonem Mirrenové film stojí a padá je nesmyslné (nejen z toho důvodu, že by pak jenom stál :) Opatrně, ale do hloubky jdoucí scénář, suchý britský humor a slušná Frearsova režie (dovolil si i pár okázalých leteckých záběrů nádherné skotské krajiny) činí z Královny společně s výkonem Mirrenové komplexní snímek, který alespoň v mých očích dosáhl všech vytyčených cílů. Pokud je vám britská královská rodina ukradená a nemáte rádi filmy postavené na hereckých výkonech a dialozích, nemá smysl dát za tento film sto padesát korun a následně ostatní diváky v kině iritovat výkřiky typu „to je taková nuda!“. Ono to záleží hlavně na přístupu, protože špatným filmem Královna rozhodně není. 80% Zajímavé komentáře: Galadriel, Djkoma, DaViD´82 ()

Galerie (65)

Zajímavosti (30)

  • Natáčanie snímky prebiehalo na viacerých autentických miestach v Anglicku, Škótsku či francúzskej metropole Paríž. (MikaelSVK)
  • 15-milionové drama vydělalo distributoru Miramax během prvního víkendu (29. 9. - 1. 10. 2006) promítání na 38. příčce amerického žebříčku navštěvovanosti 40 671 dolarů ve třech kinech. Počet promítacích míst se časem měnil a jak film získával mnohá ocenění, rostl i jeho výdělek. Ten konečný se nakonec vyšplhal na 56,4 mil. dolarů. (imro)

Související novinky

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno