Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

džanik

Nevím, co to má být? Celovečerní to není, hraný film možná, pro celou rodinu rozhodně ne-e. Jako reklama na filtrované České středohoří a Sandru Lehnertovou dobré (odtud ony 2**). ()

Thewho18

Až překvapivě dobře vyvedená záležitost. Artový film v tom nejlepším slova smyslu. Jak slyším pár úderných rifů na elektrickou kytaru objevuje se na mém lící blažený výraz spokojenosti:). Je to odvaha v dnešní době natočit veršovanou baladu protkanou chytlavým vybrnkáváním, které by člověk hledal spíš v archívu let 60. či 70. I ze zdejšího hodnocení je vidět, že pan F. A. Brabec vytvořil věc procházející tímto časem zcela náhodně. Jeden z důvodů proč nedám vyšší hodnocení je fatální přehmat v obsazení hlavní role, strašlivého lesů pána Matějem Stropnickým, který svým hereckým projevem a charismatem džigola pro starší dámy s železnou pravidelností narušoval pracně budovanou atmosféru a vyznění filmu. Kalibry typu Jana Třísky se už dnes prostě nerodí. Má pocit, že většinou žen v sále okouzlil právě on a to už by mohl být Vilémovým starým dědečkem. Jeho intonaci a přednes textu by měl mladý Stropnický denně poslouchat pokud chce u film ještě nějaký ten pátek vydržet a ne šlapat chodníky:) ()

FilmFan24

...byl pozdní večer, první máj. Večerní máj, byl lásky čas...asi tak nějak to kdysi napsal K. H. Mácha a v roce 2008 slavnou báseň převedl na filmové plátno kameraman a příležitostný režisér F. A. Brabec. Výtvarná stylizace plná pěkných obrázků hlavně na pěknou českou krajinu avšak ponejvíce s detailními záběry na kopečky s údolíčkem ve výstřihu krásné Jarmily (Sandra Lehnertová), která je osudovou ženou, kterou obhospodařuje vyžilý mlynář Schiffner (Juraj Kukura) a doopravdy od prvního setkání ji miluje mladý zbojník, "strašný" lesa pán, ve skutečnosti mlynářův syn Vilém (Matěj Stropnický). Nevím čím to, ale osudová láska mě nechala hodně chladným, přestože Jarmila s Vilémem jsou krásný pár. Asi je to tou přemírou krásných obrázků jako z luxusního kalendáře pro ředitele mezinárodních korporací, nebo snad (ne)vykreslením charakterů postav, o kterých se vlastně nic nedovíme ani v náznaku. Škoda promarněné šance. V českých podmínkách "Máj" mohl být takový zlomový projekt. Mohl, ale bohužel není. Tahle je to jen osmdesát minut dlouhý videoklip s hodně dobrou scénickou hudbou Support Lesbiens. ()

beran-ek

Pro mě neuvěřitelný SHIT.. Do chvíle kdy podřízl Vilém otcovo hrdlo, se film dal ještě unést.. líbilo se mi katovo recitování.. Ale po podříznutém mlynářově hrdle (což raději nebudu rozebírat.. řízne nožem a tam nic.. pak najednou začne stříkat něco oranžovýho ), kdy začne hrát nějaká rocková písnička a do ní později zpěv doběla zmalovaných postav.. to už sem fakt nemohl! ()

kajas

Příšerné zklamání. "Kytice" se mi líbila opravdu hodně a na "Máj" (přišel do kin v den mých narozenin) jsem se těšila. Takže zaprvé: žádných 80 minut, ale sotva 70. Zadruhé: celou dobu nechápete, o co tu vlastně běží. A zatřetí: běží tu vlastně jenom o neustálé souložení. Takže až na hudbu od mých oblíbenců Support Lesbiens hnus. V rámci povinné četby jsem zdolala i předlohu. Mezi Máchovy příznivce se opravdu řadit nebudu. ()

Dexter1

Skôr než obraz, by sa tomuto kúsku hodilo ak by to boli len fotografie. Snaženie sa hrať na veľké umenie nie je veľké umenie. A najviac ma dostal výber herca, čo hral Viléma. Predstavoval som si ho úplne inak a nie ako fanúšika Tokyo Hotela. ()

Skip

Převádět Máj do filmové podoby byla blbost, protože to prostě nejde. Vznikl tak film, který není vizuálně až tak špatný, ale všechno ostatní je blbost, blbost a zas jen blbost. Ještě že má Sandra Lehnertová pěkná prsa, ta by Karel Hynek jistě ocenil. ()

marleyy

25% Kandidát na odpad...Především Stropnický je mimořádně nesympatický, trapný a ještě k tomu bezbarvý. Chválím jenom Kukuru a Třísku. ()

*Elfík* odpad!

Představme si českou dědinu. Ta je moc pěkná - zelené kopce, husté lesy, louky plné květin a sem tam nějaký ten holandský mlýn. Těch je tu totiž spousta! A co by kamenem dohodil, je tu kostel s vesničkou. Všechno středověké, pozor. Takže, pokud ještě nechápete, o čem mluvím, domyslete si k tomu všemu baskytaru, která se objevuje až moc často (samozřejmě středověká elektrická basová kytara!), pár falešných tonů od jistého zpěváka, který si myslí, že tím nic nepokazí. Na tom jednom zeleném kopci stojí dívčina. Samozřejmě, má odhalená ňadra. Povlává mírný větřík. Tudíž její závoj/plachta/šátek vlaje, zamotává se do mimochodem velmi, velmi uschlého stromu. Dívčina strká nožku do mraveniště. Přichází švarný jinoch. Ihned jí svlékne, jelikož je první máj a je velké vedro. Vánek není vánek. Už přichází vítr. Ve vzduchu lítá peří a pár motýlů. A to není všechno, vážení! V tom větru, ne vlastně ve větru ne. Ve vichřici se suší prádlo, je ale kapánek oranžové. Zkuste uhodnout, proč. To je krev, přeci! Krev je totiž oranžová! Brali jsme to před týdnem v biologii! Jeden postarší pán zemřel násilnickou smrtí. Jeho synáček, anti-mlynář, ho trochu dloubl do krku. Respektive si vzal jídelní nůž a zahrál si na loupežníka. Chtěl ho podříznout. Samozřejmě, jídelní nůž je velmi tupý a veverák byl ještě moc mladý na to, aby věděl, jak se správně podřezává. A mezi těmito všemi nečekanými zvraty se mihotá, jako plamének od svíčky, vše zachraňující Tříska, který se svým nádherným hlasem krásně recituje Máj. Je to výborný herec a silná osobnost. Má výrazný charakter, jenže mu to V(B)rabčák zase kazí. Ach jo. Podsvěcuje ho seshora i zdola a když se mu krajinka nelíbí, jak je osvětlená, neváhá přistrčit další světélka (aby docílil přirozeného prostředí) a jezdí kamerou z bodu A do bodu Z, který je ale zatraceně daleko... Když mu ani tohle nestačí, přivolá si odborníky na počítačovou techniku k filmu a ti mu udělají radost. Přidají mu barvy, flusnou do tváře a řeknou ,,Ach Františku, 's lhal lásky žel, ne?!'' ()

Aleee89

Na Máj jsem se kdysi těšila, pak ale přišly negativní reakce a mě ten film přestal lákat a jeho zhlédnutí jsem odkládala a odkládala... Nakonec jsem se teda podívala a mám tolik myšlenek, že ani nevím, jestli je všechny dokážu napsat. Máj jsem samozřejmě četla, ve škole se jej učila nazpaměť, ale filmové zpracování se moc nepovedlo. Teda dost nepovedlo. Podle mě jaksi nedokázali zachytit podstatu básně, ona se více méně lyrika točí dost těžce, ale tady se přece jenom o jakýsi děj opřít mohli, jenže to nedopadlo moc valně. Pár obrazů, rádoby poetických záběrů a konec. V Čechách asi není člověka, kdo by Máj neznal, ale je to jedno z těch děl, které všichni znají, ale nikdo nedokáže říct, o čem vůbec je. A pochybuju, že tenhle film to nějak osvětlil. Herci. Sandra Lehnertová neměla jinou funkci, než ukázat nahé tělo a sem tam vrhnout nějaký ten "erotický" pohled. Její postava vůbec nemluvila a stala se jen jakousi ozdobou a mě tím dost iritovala. Matěj Stropnický se podle mě na roli Viléma vůbec nehodil, určitě nesplňuje představy o stašném lesu pánovi. Hudba? Ta instrumentální skvělá, ale jakmile Supporti začali zpívat, vůbec mi to k filmu nepasovalo. Milostné scény? Docela okoukané metafory, které asi měly zaručit originalitu... Abych jen nekritizovala, Tříska to odrecitoval opravdu pěkně a některé záběry krajiny byly taky hezké, ale ve výsledku na mě Máj působí jako neskutečně prázdný film, který není adaptací hodnou našeho literárního pokladu. ()

Lennnnna

Do krásy a poetiky Kytice má Máj hooodně daleko, přesto nebudu skoupá a přiznám, že i tak na mě ty Brabcovy obrázky zapůsobily, tenhle chlápek to s kamerou umí a nápadů má jak se zdá taky plnou hlavu.... Ale škoda, přes ta prsa nastrkaná skoro v každém záběru, vesnickou a vždy mlčící běhnu Jarmilu vilně se usmívající do kamery až po teatrální výstupy Matěje Stropnického, ztratil Brabcův Máj dočista celou svou duši a proměnil se v plytkou, kýčovitou a lacinou podívanou. ()

kinderman

Kritizovat tohle směšné, hloupé a kýčovité dílko je stejně snadné jako střílet po krysách v sudu, takže se omezím na konstatování, že F.A.Brabec by se měl podívat pravdě do očí a uvědomit si, že není režisér, a už vůbec ne scenárista a vrátit se pokorně zpátky za kameru, kde by v rukou dobrého režiséra mohl místo posměchu sbírat České lvy. ()

dee-key

Mě se to líbilo. Byly tam hezký písničky, spoustu dobrejch vtipů, legrační hlasy a vcelku parodování známých filmů. Příběh kdy jde Fritol Šourek do Nádoru na metalovou pařbu ... ne tak moment, to je zas něco jinýho. To je Pár pařemnů, který jsm si pouštěl na telefonu během promítání Máje ve škole. Tak nic. Těch patnáct vteřn který jsem viděl stály za dvě hvězdičky. Ale Pár pařmenů dobrý :) ()

Linda.csfd

Ani si nedovedete představit, jak my bylo stydno, když jsem na tento film šla se svými RODIČI! Čekali jsme poezii a přišlo porno. A jaký bylo neskutečný ticho, když jsme jeli autem domů. Jen ten Tříska tam byl fenomenální, jako vždy a všude. ()

Scylla

Když se rozhlédneme po české filmové tvorbě poslední doby, povětšinou narazíme na "hořkosladká" dramata nebo slabé komedie, a na první pohled by se zdálo, že se tady už nic jiného točit neumí. Snad právě proto působí Máj tak svěže a neokoukaně (zprvu). F. A. Brabec už několikrát ukázal, že to s kamerou prostě umí a potvrzuje to i v Máji. Barevné filtry a přelety kamery jsou pastvou pro oko, pěkné obrázky hudebně podkreslují Supporti, kteří (ač nejsou zrovna můj šálek čaje) vůbec neruší. (Pravda, našla by se tu jedna scéna, která se mi tam vůbec nehodila, nejen kvůli hudebnímu doprovodu, ale i celkovou stylizací.) O postavách se toho nedozvíme o moc víc, než po přečtení samotné básně, což je škoda, protože děj pak působí ploše. Úloha vypravěče byla přidělena postavě kata, který charismatem hravě předčí Viléma (nesympatický hoch) i Jarmilu (lehká děva). Celkový dojem ujde, ale to je tak asi všechno. ()

maverick10

O cem to bylo? Pribeh o malomocne kurve Jarmile a Vilemovi, ktery ma, krom nedostatku hereckeho talentu, charisma zanetu stredniho ucha. Zadnou velkou lasku k Vilemovi jsem z Jarmiliny strany nezaznamenal, mozna proto, ze ji pan reziser nedovolil prilis mluvit (asi sisla, nebo rackuje) Tato ustredni dvojice spise pripominala drevene loutky a jedina Jarmilina role byla potesit oko muzske casti obecenstva, predevsim oralni sex v klasicke Machovo basni, byl asi jako pest na oko a delal tak z Brabcovo Maje beckove porno nevalne urovne. Kdyz jsem sedel v kine, pripadal jsem si jako na kolotoci, herci opakovali dokola ty same repliky, ktere musely panu scenaristovi zabrat tak pul druhe hodinky prace, kamera krouzila porad nad temi samymi zabery a dokola nam hrala jedna a ta sama hudba. Musim ale pripustit ze Supporti me prekvapili opravdu hezkymi tony a kamera opravdu hezkymi zabery, ovsem jako by se to prokopirovalo na pasku a my to vsechno sledovali porad znovu a znovu a to po case zacina nudit. Pan Brabec si hold mysli ze staci nechat Jana Trisku recitovat Machova slova a uspech se dostavi sam. Jediny kdo snese prisnejsi kritiku je Jan Triska, hezka hudba a par krasnych zaberu. ()

lioncel

Na základní škole jsem nedával občas /čti: vlastně nikdy/ moc pozor a na údajně slavné české klasiky přiznávám zvesela kašlal ... takže teď už alespoň konečně vím, o čem ten slavný „Máj“ doopravdy je a to je velké plus tohoto filmu … ... dále, můj ryze subjektivní názor je, že tady jde /opakuji podle mě !/ o takové hodně našponované ambiciózní umělecké dílko, kdy se vytváří už od začátku projektu /hodně laicky řečeno/ něco jako „umění pro umění“ a ne ´pouhý´ film, a to není nikdy dobrý, protože každý režisér se má snažit točit především dobrý film a jestli to bude ve výsledku ´velké umění´ se má ukázat až potom a ne na to myslet už od první klapky ... … ale poměrně pěkná holka tam byla a je to o lásce a hlavně ta výborná muzika!, až mě mrazilo dojetím .. popravdě, ten soundtrack mi vyrazil úplně dech / whau!!!/ .. co jsou ksakru vlastně zač ty Support Lesbiens ? … ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)