Sebevrazi - Love story z onoho světa

(festivalový název)

Wristcutters: A Love Story

Drama / Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 2006, 88 min

Hodně zvláští kousek. Ať už jde o zajímavé téma, poeticko-artový přístup k scénaři, zvolený barevný filtr... Wristcutters mají prostě svoje zvláštní kouzlo, které na mě působilo velmi silně. Pokud navíc přidám hudební doprovod mojich oblíbených Gogol Bordello musí se jednat o pětihvězdičkovou záležitost. Ale menší chybičky, jako je například idealistický konec, detaily ve scénaři (...) mě od finální hvězdy nakonec odradili. Přesto se jedná o zajímavý kousek který snad není ztrátou času. The dog has spoken.(7.11.2008)

Milý nenápadný snímek, který se z větší části odehrává v záhrobí. Tedy na onom světě, ale těžko říci, zda jde o očistec, když je vše takové bezvýchodné, ošuntělé a ubíjející, jak by nejspíš vypadalo předpeklí. Lidé zde také chodí do práce, řeší své problémy, ale současně ví, že jsou po smrti. Tedy ne po obyčejné smrti, tady se scházejí jen sebevrazi. A jak se raduje rodina, co se zde navzájem shledala i se psem! Zia hledá svoji přítelkyni, když zjistí, že tu někde musí být, zatímco mu pod rukama vzniká něco nového. Kouzelný Tom Waits nezklame nikdy! A jaká hudba by mohla hrát v baru pro sebevrahy? Samozřejmě od Joy Division... Za úplný konec dávám hvězdu navíc, přeci jen, takhle život končí málokdy....(29.4.2019)

Hodně dlouho jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami a to jsem chtěl v jednu chvíli dát pět. Atmosféra světa dobrovolně odcházejících ze života není snad magická, ale je rozhodně velmi originální a taková nějaká uvěřitelná. Temnější a smutnější svět vykreslený ve filmu v sobě dobře vyvažuje smutek a prázdnou bezvýchodnost s jistou, pro náš svět (nebo námi záměrně uspořádaný život?) málo běžnou mírou volnosti, protože copak si vás nakonec po smrti ještě někdo dovolí buzerovat? - Je to přece na vás, jak si svůj život, který vám již nepatří, uspořádáte a když se vám do něj vkrádají zvláštní věci a malý zázraky, nikomu do toho nic není.. :-). Z mixu prázdnoty, volnosti a smutku se na vás vykulí velmi netradiční road movie, která nabere grády po příchodu výborné Shannyn Sossamon, pro mne jednoznačně nejlepší postavy filmu. Jak už ale zde psali mnozí, poslední zhruba čtvrtina filmu se malinko vydává jinam a ani mě moc nesedla. Sebevrazi - Love story by si úplně vystačili s oním světem a něčím trochu okořeněným pocitovým otevřeným koncem - tak trochu až "racionální" ladění úplného závěru možná potěší ty z nás, co to mají rádi alespoň nějak srovnané (a pak asi taky milovníky červené knihovny, kteří se k tomuhle filmu dostali nešťastnou náhodou), ale melancholickým snílkům dá pecku mezi oči.(9.8.2009)

Tak na tenhle film jsem narazila úplnou náhodou (přes pár fotek na hádejfilm.cz) a jsem za to vděčná. Další povedený nezávislák s parádní Sossamonkou, excelentníma postavama ve vedlejších úlohách a už méně excelentním hlavním hrdinou, který moc charismatu nepobral. Nevím, čím mi ten film pořád připomínal Interstate 60, možná to bylo tím cestováním, možná právě neobyčejnýma postavama, možná slepým hledáním přítelkyně, jen ten fantasy svět mrtvých sebevrahů tady nebyl tak propracovaný, jak by mohl být (de facto náš svět ochuzený o to dobré, ikdyž né o všechno), každopádně se mi film líbil a ráda se mezi sebevrahy ještě někdy podívám.(1.2.2011)

Kam půjde duše mrtvých, pokud si vzali život sami? Do pekla, nebe nebo na šedé zamlklé místo bez úsměvu, kde musí pokračovat dále v existenci. Třeba. A třeba je to místo prapodivných úkazů, setkání a skvělých road tripů. Wristcutters mají takové zvláštní tempo a dávkování děje, které zavání dost "indie/alternativ" stylem. Ale herci a jejich postavy to táhnou jistým tempem k něčemu, co se moc dobře sleduje, i přes svou lehkou podivnost a povrchovou lacinost. Sledování Wristcutters ale chce trochu přivřít oko - buďte příliš důvtipní, a rozdrolíte příběh i svět mezi prsty a stěží si jej vychutnáte. Buďte málo, a unikne vám ta sympaticky melancholická poetičnost děje a jednotlivých scén. Tak či tak, napněte plachty a zkuste, co vám do nich Wristcutters přinesou.(18.1.2015)

• - Pieseň, čo zaznie v prvej scéne "Dead and Lovely" naspieval Tom Waits. Tento herec a príležitostný muzikant vo filme rovnako stvárnil postavu Knellera. (Filip258)

• - V záverečnej scéne je možné počuť skladbu “Szomorú Vasárnap“ (“Ponurá nedeľa“) od maďarského skladateľa Rezső Seressa. Táto skladba sa po celom svete preslávila ako hymna samovrahov. (Astaroth666)

• - Celý film je doprovázen písněmi skupiny Gogol Bordello. (Aurorka)