Sebevrazi - Love story z onoho světa

(festivalový název)

Wristcutters: A Love Story

Drama / Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 2006, 88 min

Originalni film zpracovany na zaklade knizni predlohy o lidech, kteri spachali sebevrazdu at uz jakymkoliv zpusobem a setkavaji se v posmrtnem prostredi, ktere je deli od realneho sveta a neceho co nasladuje po nem. Natoceno trosku posmutnele s "jen" povzbudivym zaverem davajici novou nadeji. I pres mene zname herecke tvare, citlive zahrano. 60%(28.3.2008)

Hodně dlouho jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami a to jsem chtěl v jednu chvíli dát pět. Atmosféra světa dobrovolně odcházejících ze života není snad magická, ale je rozhodně velmi originální a taková nějaká uvěřitelná. Temnější a smutnější svět vykreslený ve filmu v sobě dobře vyvažuje smutek a prázdnou bezvýchodnost s jistou, pro náš svět (nebo námi záměrně uspořádaný život?) málo běžnou mírou volnosti, protože copak si vás nakonec po smrti ještě někdo dovolí buzerovat? - Je to přece na vás, jak si svůj život, který vám již nepatří, uspořádáte a když se vám do něj vkrádají zvláštní věci a malý zázraky, nikomu do toho nic není.. :-). Z mixu prázdnoty, volnosti a smutku se na vás vykulí velmi netradiční road movie, která nabere grády po příchodu výborné Shannyn Sossamon, pro mne jednoznačně nejlepší postavy filmu. Jak už ale zde psali mnozí, poslední zhruba čtvrtina filmu se malinko vydává jinam a ani mě moc nesedla. Sebevrazi - Love story by si úplně vystačili s oním světem a něčím trochu okořeněným pocitovým otevřeným koncem - tak trochu až "racionální" ladění úplného závěru možná potěší ty z nás, co to mají rádi alespoň nějak srovnané (a pak asi taky milovníky červené knihovny, kteří se k tomuhle filmu dostali nešťastnou náhodou), ale melancholickým snílkům dá pecku mezi oči.(9.8.2009)

Ve světě sebevrahů je vše ponuré, bez smíchu, opuštěné, smutné. Takový je i Zia. Jednoho dne se dozví, že jeho bývalá přítelkyně Desiree také spáchala sebevraždu, a spolu s ruským kamarádem Eugen se ji vydají hledat. Cestou je stopne krásná Mikal, která hledá místní "vedení", jelikož se domnívá, že je zde omylem. A tak spolu tyto tři neutěšené bytosti putují na onom světě v polorzpadlém kombi s černou dírou pod sedadlem a hledají štěstí. Wristcutters: A Love story je hodně příjemnou road movie, a i když je bez smíchu, úsměv vyvolá. Situace, které se těmto sebevrahům stávají, jsou úplně stejné jako u "normálních" lidí, až na pár vyjímek - jsou mrtví, v autě se ztrácí věci neznámo kam, dějí se tam zázraky; jinak se každý z nich snaží "žít" v tomhle neutěšeném prostředí. V prostředí, kde Mikel potkala jen samé debily (hahaha) a přepisuje pochmurné cedule, aby působily vtipněji. A stejně jako tady, ani tam nikdo z nich neví, co se bude odehrávat za pár okamžiků - život je prostě plný překvapivých momentů i na onom světě. Knižní předlohu Pizzeria kamikaze neznám, nicméně tenhle film Gorana Dukice se mi opravdu líbil. Prostě pohodová záležitost z prostředí sebevrahů, ať to zní jakkoliv bizarně. Trojice Patrick Fugit, Shannyn Sossamon a Shea Whigham je perfektní a skvěle se doplňuje. Po dlouhé době jsem opět měla možnost spatřit originální počin, který mě zaujal.(24.8.2008)

Tak na tenhle film jsem narazila úplnou náhodou (přes pár fotek na hádejfilm.cz) a jsem za to vděčná. Další povedený nezávislák s parádní Sossamonkou, excelentníma postavama ve vedlejších úlohách a už méně excelentním hlavním hrdinou, který moc charismatu nepobral. Nevím, čím mi ten film pořád připomínal Interstate 60, možná to bylo tím cestováním, možná právě neobyčejnýma postavama, možná slepým hledáním přítelkyně, jen ten fantasy svět mrtvých sebevrahů tady nebyl tak propracovaný, jak by mohl být (de facto náš svět ochuzený o to dobré, ikdyž né o všechno), každopádně se mi film líbil a ráda se mezi sebevrahy ještě někdy podívám.(1.2.2011)

Moc teda nechapu tak vysoky hodnoceni, film pusobi vcelku lacine, coz by ale nevadilo, i pres to to je natoceny docela pekne, problem je, ze ta pocatecni (a zajimava) myslenka se behem 20 minut rozmelni a nakonec je uplne jedno, ze to je nakej svet sebevrahu. Milej, pohodovej a podobne? Ani omylem, pouze ne moc zazivny napul road-movie s neco malo vtipkama a tradicne klisoidnim koncem. Aspon, ze herci jsou celkem sympaticky a Sossamon sexy.(13.2.2009)

• - Pieseň, čo zaznie v prvej scéne "Dead and Lovely" naspieval Tom Waits. Tento herec a príležitostný muzikant vo filme rovnako stvárnil postavu Knellera. (Filip258)

• - Celý film je doprovázen písněmi skupiny Gogol Bordello. (Aurorka)

• - Spoiler: Soundtrack filmu obsahuje písně několika zpěváků, kteří spáchali sebevraždu: Del Shannon, Ian Curtis, Nick Drake a David Sutch, který se předávkoval stejně jako hlavní ženská hrdinka Mikal (Shannyn Sossamon). (montana_cz)