Sebevrazi - Love story z onoho světa

(festivalový název)

Wristcutters: A Love Story

Drama / Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 2006, 88 min

5* z čistě subjektivního hlediska. Wristcutters (v českém překladu Sebevrazi) nejsou dokonalý film, mají své chyby, ale k čertu s tím. Mě se ten film trefil přesně do noty, mám rád takové filmy o mladých, o lásce, je to originální, je to vtipné a když se na konci Shannym Sossamon tak nádherně usmála, tak nemůžu hodnotit jinak.(20.7.2006)

Vskutku originální počin. Svět, kam se dostane mladý Zia poté, co si podřeže žíly je fascinující. Nečekejte však nějakou fantastickou zemi za zrcalem, ve skříni, nebo za mostem. Na první pohled je toto „místo“ k nerozeznání od našeho světa, akorát že se tu nikdo nesměje, nerostou tu květiny, všichni jsou mrtví, občas se dějí zázraky a v autě pod sedadlem spolujezdce je černá díra. Tato šílená road movie plná originálních nápadů a zajímavých zastávek však zakončí svou pouť poměrně nudným a nelogickým vyvrcholením, které jí ubíra jednu hvezdičku z maximálního hodnocení.(24.7.2008)

Že se někdy dočkám komedie o sebevraždách, to jsem fakt netušil. Ono to teda moc vtipný nebylo, ale takový jakože v pohodě. Já bych to teda natočil trochu bláznivějc, ale to bych se asi nedostal k závěrečný scéně. Shannyn Sossamon, nápad, natočení, hudba a pointa dávaj dohromady čtyři solidní hvězdy. Jinak taky už jsem párkrát nad sebevraždou uvažoval a možná by si jistý lidi uvědomili, jak moc mě ranili...no nic. Každopádně až se na onom světě ocitnu já, chci svět, kde si budu moct dát panáka a cigáro s Kurtem Cobainem a Ianem Curtisem. Tak!(9.2.2010)

Nebýt závěrečné půlhodiny, tak bych sahal v hodnocení i výše. Ale právě tato divně nekonzistentní část mi vůbec neseděla do tripu, který hlavní hrdinové zažívají - a že ten byl podivný již před ní. Chorvatský původ režiséra se nezapře a celý film (nejenom hudbou od Gogol Bordello) zavání mixem Balkánu a amerického indie drobňouska. Pochvala ale ode mne letí hlavně pro vynikající casting, který přivedl skvěle hrající a (hlavně) sympatické herce před kameru. 60 %(20.7.2009)

• 4daPeace

Verdikt: Filmy podobného ražení jsou mým šálkem kávy, takže jsem se těšil. Po očekávaném úvodu se film s každou novou postavou, kterou hlavní hrdina potkává, pomalu pěkně rozjíždí, ovšem někdy v půlce se už neobjevuje nic nového, příběhu dochází dech a když se všichni ocitnou u Knellera, přechází k sestupné tendenci. Smát jsem se nesmál, drama žádné, fantasy prvky budiž a romance docela. Možná se na to ještě někdy podívám podruhé. Ale jak říká Eugene: ''Když ti řekne, že se hned vrátí, tak už se nevrátí.'' :o)(5.1.2008)

• - Celý film je doprovázen písněmi skupiny Gogol Bordello. (Aurorka)

• - V záverečnej scéne je možné počuť skladbu “Szomorú Vasárnap“ (“Ponurá nedeľa“) od maďarského skladateľa Rezső Seressa. Táto skladba sa po celom svete preslávila ako hymna samovrahov. (Astaroth666)

• - Pieseň, čo zaznie v prvej scéne "Dead and Lovely" naspieval Tom Waits. Tento herec a príležitostný muzikant vo filme rovnako stvárnil postavu Knellera. (Filip258)