Sebevrazi - Love story z onoho světa

(festivalový název)

Wristcutters: A Love Story

Drama / Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 2006, 88 min

Nebýt závěrečné půlhodiny, tak bych sahal v hodnocení i výše. Ale právě tato divně nekonzistentní část mi vůbec neseděla do tripu, který hlavní hrdinové zažívají - a že ten byl podivný již před ní. Chorvatský původ režiséra se nezapře a celý film (nejenom hudbou od Gogol Bordello) zavání mixem Balkánu a amerického indie drobňouska. Pochvala ale ode mne letí hlavně pro vynikající casting, který přivedl skvěle hrající a (hlavně) sympatické herce před kameru. 60 %(20.7.2009)

5* z čistě subjektivního hlediska. Wristcutters (v českém překladu Sebevrazi) nejsou dokonalý film, mají své chyby, ale k čertu s tím. Mě se ten film trefil přesně do noty, mám rád takové filmy o mladých, o lásce, je to originální, je to vtipné a když se na konci Shannym Sossamon tak nádherně usmála, tak nemůžu hodnotit jinak.(20.7.2006)

Hodně dlouho jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami a to jsem chtěl v jednu chvíli dát pět. Atmosféra světa dobrovolně odcházejících ze života není snad magická, ale je rozhodně velmi originální a taková nějaká uvěřitelná. Temnější a smutnější svět vykreslený ve filmu v sobě dobře vyvažuje smutek a prázdnou bezvýchodnost s jistou, pro náš svět (nebo námi záměrně uspořádaný život?) málo běžnou mírou volnosti, protože copak si vás nakonec po smrti ještě někdo dovolí buzerovat? - Je to přece na vás, jak si svůj život, který vám již nepatří, uspořádáte a když se vám do něj vkrádají zvláštní věci a malý zázraky, nikomu do toho nic není.. :-). Z mixu prázdnoty, volnosti a smutku se na vás vykulí velmi netradiční road movie, která nabere grády po příchodu výborné Shannyn Sossamon, pro mne jednoznačně nejlepší postavy filmu. Jak už ale zde psali mnozí, poslední zhruba čtvrtina filmu se malinko vydává jinam a ani mě moc nesedla. Sebevrazi - Love story by si úplně vystačili s oním světem a něčím trochu okořeněným pocitovým otevřeným koncem - tak trochu až "racionální" ladění úplného závěru možná potěší ty z nás, co to mají rádi alespoň nějak srovnané (a pak asi taky milovníky červené knihovny, kteří se k tomuhle filmu dostali nešťastnou náhodou), ale melancholickým snílkům dá pecku mezi oči.(9.8.2009)

Tak jsem si to pustil, když to tady má tak pěkný hodnocení (já vim, řídit se tim je fakt blbost) no a prvních 15 minut jsem jen čekal naprosto znuděně, skoro až znechuceně, co bude. A pak, přesně po 15. minutách se konečně něco začalo rýsovat. Ale stejně se mi na to nekoukalo úplně dobře...možná je to těma filtrama... Režisér a scenárista Goran Dukić je Chorvat a je to poznat - film připomínal nějakou balkánskou jízdu, až na to, že se to odehrává v "Americe", ale jinak dost odpovídá balkánským stereotypům. Jenže skutečnost, že je to americký film s americkými herci a mluví se anglicky, mě naprosto zmátla, působilo to falešně a cítil jsem se jakoby podveden:) Nepůsobilo to na mě dobře. A takové téměř magicko-realistické perličky, jako je černá díra v autě, mě nijak neuchvátily. (Proč se nad ní proboha tolik lidí rozplývá?! Podívejte se někdy na jakýkoliv film Michela Gondryho!) Ale na vině možná byla moje ne moc dobrá nálada, kdo ví. Prostě mě to v podstatě vůbec nezaujalo. Asi to bude hlavně tím, že jsem čekal něco jiného. No a ten konec? Darmo mluvit. Ostatně je lehké najít smysl života po smrti, když člověk pozná, co ztratil...ne? Když si vybavím skoro perfektní Arizona Dream od Emira Kusturicy, tak to je snímek určitě tak o třídu lepší, než Sebevrazi. Takže příště si pustim radši něco od Gondryho, Gaimana nebo třeba Kusturicy, ale Sebevrazi to asi nebudou... ___ ___ Film vznikl podle povídky izraelského spisovatele Etgara Kereta Kneller's Happy Campers, která později dala vzniknout i stostránkové komiksové knize Pizzeria Kamikaze.(8.9.2009)

Víte, z počátku jsem si říkal, jak se vlastně tenhle film z onoho světa sebevrahů liší od filmu, který by se odehrával kdekoli v "normální" Americe. Nějak jsem nechápal ten důvod, ale pak mě ten film nějak dostal. Měl v sobě trochu víc, než se zdálo pod slupkou námětu. Člověk se žene za vzpomínkou, aniž by si uvědomil, že co má teď, je lepší. Stejně tak je důležité mít radost ze života, byť by to byl život ve smrti. A Shannyn Sossamon? Z té vykukoval její jiskra nejenom očima. Velmi hravá, velmi zranitelná, ale taky velmi radostná.(30.8.2010)

• - Celý film je doprovázen písněmi skupiny Gogol Bordello. (Aurorka)

• - Spoiler: Soundtrack filmu obsahuje písně několika zpěváků, kteří spáchali sebevraždu: Del Shannon, Ian Curtis, Nick Drake a David Sutch, který se předávkoval stejně jako hlavní ženská hrdinka Mikal (Shannyn Sossamon). (montana_cz)

• - V záverečnej scéne je možné počuť skladbu “Szomorú Vasárnap“ (“Ponurá nedeľa“) od maďarského skladateľa Rezső Seressa. Táto skladba sa po celom svete preslávila ako hymna samovrahov. (Astaroth666)