Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

Dexter666

Mám z tohto filmu zmiešané pocity. Prvá polovica mi niekedy pripadal až ako paródia, keď bojovníci hľadali Grendelovi prirodzenie, ale aj v ďalľích scénach, v ktorých sa dokazovalo, že hrdinu robí hrdinom aj jeho rozprávanie (akosi po vzore Klingónov). Potešil ma akýsi nový typ polovičného antihrdinu. Po Bewulfovom podľahnutí krásnej čarodejnici sa to celé zlepšilo, Súboj s drakom bol skvelý, aj keď sa to dostalo do polohy predvídateľnosti. Spracovanie bolo také, aké bolo... S reálnou výpravou by to bolo celé asi tak štyrikrát drahšie predpokladám. Určite sa z toho dalo vyraziť viacej. Najviac mi to pripomínalo niektoré renderované videá od Blizzardu (mnohé z nich sú ale staršie ako 5 rokov). Silvestri odviedol dobrú robotu, titulná melódia je viac ako zapamätateľná. Neubránim sa však pocitu, že také významné dielo Anglosaskej literatúry by si zaslúžilo ešte dôstojnejšie spracovanie (aj keď toto bolo dejovo určite bližšie ako paškvil s Lambertom). ()

ElFifo

Hmm spojení Zemeckis a Gaiman dávají tušit fantastickou jízdu a je to opravdu podívaná lahodící oku (opravdu stojí za to vidět v IMAXu). Škoda že vizionář Zemeckis to nedotáhnul úplně do konce, ale už za ten vizuální masakr zaslouží Beowulf ode mne alespoň 4*. Hmatatelný pocit (nejen na Angelinu:)) prostoru dal průkopnickou zelenou éře 3D filmů a to se taky počítá. ()

Belerofon

Zemeckis ještě neovládá svojí vlastní technologii. Od polárního expressu sice je to rázný krok dopředu, ale pořád Zemeckisovi dělá problém vykřesat z postav trochu emocí a života. Vznikají potom takové neduhy jako prázdné výrazy atd. Ale i tak je Beowulf hezký. Vizuál je opravdu kouzelný, brutální a atmosféra hustá. Já se bavil, víc nepotřebuji. ()

VovtiK

Je to zklamání. Ne,že bych od tohoto digitálního zázraku čekal režijní výkon,jako předvedl Zemeckis třeba ve Forrestovi,ale s takovým rozpočtem mohl být film daleko povedenější. Robert by měl počkat,až digitální technologie bude tak daleko,že bude moct natočit věrohodný snímek. Asi jako každému jinému mi vadily ony „ zhulené oči “ a vyjádření emocí nebylo taktéž moc přesvědčivé. Ale přes všechnu kritiku měl film skvělou atmosféru a vizuální efekty byly velkolepé + závěrečná akce s drakem byla opravdu stylová ()

Doctord

Já si počkal na Bluray zpracování,které mne uspokojilo. Zemeckis mi ale opět dokázal, že performance capture není nic pro mne, buď ať je to anime či hrané, nic mezi tím. Herecké výkony na bodu mrazu, nikdo mne svým umění neoslovil. Škoda potenciálu,který tento hrdincký epos skýtal, neb příběhově dosti prázné, hluchá místa a "nahatá" Angelina Jolie to fakt nezachrání:-) ()

Trinculo

Herci zde hrají naprosto skvěle. dostávají se až na hranici možností, které jim klade dnešní filmařská technika. Angelina Jolie v roli Grendel Mother je sice pravda trochu latexová a připomíná mrtvolu v Bondovce Goldfinger, ale zase na druhou stranu Beowulf Raye Winstona má určitou psychologickou hloubku. I když bych osobně přijal více vřeleji hrdinštějšího hrdinu, namísto takového ukázkového kreténa. Volba psychologie jednotlivých postav je, ale samozřejmě věcí režiséra a scénáristy a nedokonalí hrdinové činí příběh plastickým. Jako celek však působí velmi dobře a herecké výkony jsou, no jak bych to řekl, velmi lidské. Zde bych chtěl upozornit, že lidskost je zde velkým tématem. Sice z herců nevyzařuje tak mocně jako např. v Pánovi Prstenů, ale její přítomnost je i v tak virtuální skutečnosti jako je film, viditelně patrná. :)!! ()

esmoke

hodnoceni se vztahuje k filmu na DVD, velke platno a 3D patrne tomuto animovanemu dobrrotdustvi bude mnohem vece sluset, ale i na tevizni obrazovka zprostredkuje solidni zazitek. Akcni sceny jsou vazne dechberouci a jen stezi si dokazu predstavit, ze by se neco podobneho dokazalo natocit s zivymi herci. Dej je pomerne jednoduchy a predvidatelny, a primerene odpovida delce filmu. Celkove neco mezi 3 a 4*. ()

djrewerz

Z celého filmu mám zmiešané pocity. Čakal som oveľa viac. Postavy bez emócií. Umelé tváre, pohyby. Príbeh sa mi celkom páčil ale to je asi jediné spolu s príšerami čo môžem oceniť. Angelina by musela byť živá a nahá aby som dal viac ako 2*. Proste, nemal to byť "animák". Možno bola chyba pozerať to po Temnom rytierovi :) ()

gpx

Při srovnání s filmem Beowulf a Grendel vychází Zemeckisova verze určitě lépe. Jak už zmínil Djkoma, najdou se ve filmu situace, kdy se člověk musí chytit za hlavu, ale také jsou tam scény, které vás uchvátí. Bouhužel nechybí ani momenty, kdy atmosféra maličko ztrácí dech. U konce jsem si říkal, že démonka - ač prezentovaná jako (m)orální vítězka - vlastně skončila v mínusu. Jinak bych měl námět na Beowulf 2 - tam by si mohla sexy čarodějnice "na%#kat" armádu zmutovaných potomků, kteří by si dali v hlavní půlhodinové bitvě férovku s klaďákama. Byl by to takovej Team Deathmatch ála Mortal Kombat. Prostě totální masakr, už vidím ty souboje jako např. Bezhlavej rytíř vs Hitler s rotačníma kulometama místo rukou, Predátor vs Clark Kent, Jason vs Herkules.... no prostě super. Už se těšim. Jo a kdyby to nikdo nechtěl točit, tak mi dejte vědět. Nějak bych to zmáknul. ()

=Číča=

Mám ráda tyhle fantasy eposy, navíc efektně zpracované. A Anjelina je fakt démonka :o) Aspoň na chvíli být taky takovou femme fatale.... A škoda, že toho nahýho Beowulfa zabírali vždycky tak blbě, že mu jeho mužství zakrývala vždycky nějaká pitomá židle nebo helma spolubojovníka. Carramba! ()

bonovox

Vizuálna bomba od veľkého vizionára. Nemyslím si, že herci nedávajú tomuto snímku dušu, práve naopak. Nebyť nich bolo by to o jednu hviezdu slabšie. ()

DonFrolimo

Sračka. Ani nevim proč dávám tu jednu* - snad, že tolik miluju onu starou anglosaskou ságu, která má s tímto podivuhodným filmem společný víceméně jen název. ()

pepee

Časy hrdinů – tohle ve mně vzbudí vždy zajímavost. Příběh hrdiny, který v zápětí dělá další hrdinské činy. Zde je ukázáno že i oni se dopouštějí velkých chyb. Film mě zaujal i po jeho grafickém zpracování. Užil jsem si ho naplno, i když musím přiznat, že to bylo s nadsázkou, měl jsem na to prostě neuvěřitelnou chuť. ()

Mufi315

Animovaný film Roberta Zemeckise, tak to tu ještě nebylo. Beowulf ale nezklamal! Konečně taky může člověk vidět animovaný film pro dospělé - perfektně zpracovaný a se skvělým scénářem. Můj názor tedy je, že postavy dosud nebyly tak živé jako tady. Z Angeliny Jolie, doslova sálalo něco nepopsatelně krásného (nepočítaje toho, že byla nahá =o). Kdyby tento film byl hraný, tak by právě vůbec nepůsobil tak poutavě a hrdině! Beowulf jednoduše překvapuje a pořád vás udržuje při dobré náladě. Když si myslíte, že skončila akční scéna a začne něco nudnějšího, tak i prosté dialogy působí poutavě či mysteriózně, obzvlášť v doprovodu magické hudby. Pokud někdo drbe triky, tak tento film si nehraje na digitálně-akční podívanou, ze které budeme mít pusou dokořán (to si zajděte na Transformers), ale na oslavu hrdiny a jeho nešťastný osud, se kterým se poté dokáže svědomitě poprat. O hereckých výkonech nelze mluvit, neboť většina práce odvedli animátoři. Žádné negativní posuzování nemám, ale film se nemůže rovnat se skvosty, které Robert Zemeckis natočil dříve (Návrat do budoucnosti Forest Gump, Trosečník), a proto musím přihlížet i k objectivitě hodnocení. Nicméně díky Zemeckisovi jsem prožil zase jiný hezký zážitek, za který jsem si ho opět posunul o kousek blíže k srdci. (75 %) ()

Patr1k

Nemastné, neslané, hrozný dej nezachráni ani "dokonalá" animácia, vôbec som sa nebavil a dopozeral som to asi len z nudy...Zemeckis ma tu veľmi sklamal ()

tommei

Tenhle filmek mě dostal nevšední animací a předeším výborným ozvučením. Dramtičnost to má slušnou. Sice je to pohádka, ale já mám rád takovéto akční pohádky. ()

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (více)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (více)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007