Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za mistrovským dílem z pera kontroverzního spisovatele Trumana Capoteho se skrývá ještě mnohem víc... Proslulá kniha "Chladnokrevně" amerického populárního spisovatele Trumana Capoteho (1924–1984) nepřestává dodnes fascinovat čtenáře po celém světě. Krátce po sobě dokonce vznikly dva snímky se stejným námětem o pozadí vzniku tohoto legendárního díla, které vypráví uměleckým reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy. Ve filmu Capote z roku 2005 ztvárnil extravagantního newyorského spisovatele Philip Seymour Hoffman, jenž byl po zásluze za svůj výkon oceněn Oscarem. Již o rok později zavítal na plátna kin konkurenční projekt nazvaný Pochybná sláva, v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. Krátký časový odstup v uvedení obou snímků samozřejmě vedl k tendenci srovnávat výkony obou protagonistů, o výsledku ale musí rozhodnout každý divák sám... Truman Capote v pojetí Tobyho Jonese působí jako mnohem výstřednější osobnost, která ráda přitahuje pozornost okolí a otevřeně se hlásí ke své homosexuální orientaci. Zdánlivě bezstarostný život na Manhattanu ale končí ve chvíli, kdy se slavný spisovatel vydává ve společnosti své věrné přítelkyně Harper do zapadlého kansaského maloměsta, aby zde načerpal inspiraci pro nový druh reportáže o šokující vraždě místního farmáře a celé jeho rodiny. Případ otřesného zločinu ho totiž mocně přitahuje i děsí zároveň. Když jsou konečně dopadeni oba pachatelé tohoto hrůzného činu, slavný spisovatel s jedním z nich v cele naváže velmi blízký vztah. Zprvu nedůvěřivý Perry Smith ho nakonec nechá nahlédnout do svého nitra. Truman Capote díky tomu sice stvoří přelomové literární dílo, ale jeho osobní život je navždy v troskách. Vedle Tobyho Jonese ve filmu zazářil především Daniel Craig jako rozporuplný vrah Perry a Sandra Bullocková jako Harper. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Stačí obarvit vlasy na černo, použít tmavé kontaktní čočky a máte z Daniela Craiga vraha jak vyšitýho. Protože to vyšlo tak brzo po filmu Capote a navíc to nepřineslo skoro nic jiného, moc nechápu, proč to vlastně natočili. Je to vlastně úplně stejné, až na pár drobností - v této verzi měli vraždit oba a ne jen Perry Smith, jeho omluvu před popravou si prý Capote vymyslel a nevím, co si mám myslet o tom, že mezi nimi vznikl tak silný vztah, že se do sebe i zamilovali? A konečně největší rozdíl - Toby Jones ho zahrál ještě o kus teplejšího, než Philip Seymour Hoffman. V konečném důsledku je úplně jedno, na kterej film se podíváte. Tento spisovatel mi nepřijde jako vyloženě zajímavá postava. ()

marvan 

všechny recenze uživatele

Filmy Capote (2005) a Pochybná sláva (2006) nejen že líčí stejný příběh, ale dokonce i začínají a končí ve stejné chvíli. Pochybná sláva je mainstreamovější (a protivnou doslovností horší než Capote) a vztah spisovatele k mladému vrahovi líčí jako osudovou romanci. Capote klade důraz na temější stránky spisovatelovy osobnosti a není ani zdaleka tak laskavý. Přestože přišla Pochybná sláva do distribuce o rok později, není zbytečná a doplňuje příběh v rovině vztahu spisovatele k vrahovi. Film Capote byl ve svém pohledu střízlivě realistický, nepřipouštěl možnost ušlechtilejší motivace a vysvětloval tento vztah posedlostí umělce svým dílem. Při Pochybné slávě jsem si uvědomil, že v tom vztahu muselo jít o víc. ()

Reklama

snoopik 

všechny recenze uživatele

Kdysi jsem viděl film Klub 54 a byl jsem asi jako on . Všichni řvali O Trumanne a já si říkal kdo je ten Trumann? :-) A tady mám o něm celý film :-) Velmi se mi líbilo pojetí filmu. Někdy mě štve, že tu není deset hodnot, tohleje na 4,5 * :-) no nedá se nic dělat. Mám život o to těžší, že musím takto omezeně hodnotit :-) ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

Pod názvem "Pochybná sláva" si můžete představit plno lidí, kteří zažijí svůj výlet na vrchol, ale že se jedná o Trumana Capoteho jsem zjistila až na začátku filmu. Toby Jones byl úžasný a všechny ty ženy, které se ve filmu objeví - skvělé obsazení :) Moc se mi to líbilo hlavně z toho důvodu, že tam je silný poukaz na to, jak i tak významnou osobnost, jako byl Capote, dokáže něco ovlivnit natolik, že z toho zážitku poté není schopen již nic tak slavného jako doposud vytvořit. Doslova mu setkání s tímto příběhem změnilo život, ale nikdy nepřiznal jak přesně. Daniel Craig - no co si budeme povídat - mám pro něj silnou slabost :D :D Ale přišlo mi vtipný, že ve filmu mi silně připomínál Timothy Daltona, kterého mám hned za Craigem za nejlepšího Bonda ;) ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nejde sice o špatný film, ale námět měl podle mě větší potenciál, který přístup scénáristy a režiséra z mého pohledu otupil. Toby Jones přehrává svého homosexuálního hrdinu do karikatury, s tímhle chováním by v oněch časech na konzervativním maloměstě narazil víc, než film naznačuje. Taky v několika komentářích zmiňovaný fakt, že vykonavatelům zločinu je věnován neskonale větší prostor než obětem a pozůstalým, je pravidivý a k zamyšlení. Naopak obsazení Daniela Craiga považuju za trefu do černého. Celkový dojem: 65 %. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (4)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno