Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

Aceboris

Osobne mam rad rozpravky, tak som bol zvedavy ako tento projektik od Trosky dopadne.. Po prepadakoch ako Z pekla stastie ci Kamenaci konecne nieco co malo hlavu aj patu, vcelku jednoduchy pribeh sem tam trosku pritiahnuty za vlasy, no pacil sa mi, v jednoduchosti je krasa, ziadne kuzla, ziadne efekty a predsa som sa dobre bavil. Trosku mohol prepracovat viac tie hadanky, tie co pouzil uz su dost otrepane ved predsa cely film resp. rozpravka je o hadankach a pravej laske k Majdalence. Super ja som spokojny, vobec ma to nenudilo, ba pobavilo, na relax a odpocinok ako stvorene. ()

Lion438

Říkejte si co chcete, ale Troška pohádky točit umí! Tady jsem trochu zainteresovaný, protože Majdalenku tu hraje moje býválá spolužačka Táňa Krchovová, a mimochodem poradila si s její prvotinou víc než dobře, si myslím. Všichni od začátku dobře víme, jak to celé skončí, takže není třeba žádných caviků a vedlejších scén. Má to spád a takové pohádky mě baví. ()

Wanesska

Krásná pohádka, která velmi potěšila. Děj, postavy, herci, kostýmy, po dlouhé době o Vánocích pěkná pohádka. Nechápu tady některá negativní hodnocení. Co pořád všichni čekáte? Pohádky jako Tři oříšky pro Popelku, či S čerty nejsou žerty už nikdo nikdy nenatočí, budme rádi aspon za tohle. Stejně tak jako už dlouho nikdo nenatočil komedie typu U pokladny stál, stejně tak už nikdo nenatočí pohádky z "70. let" Ale klobouk dolů režiséru Troškovi se tato pohádka velmi povedla. Můžu říct, že mě i nadchla. ()

nemome

Tradiční Troškovo pohádka: uřvaná, trapní herci, trapné dialogy, trapnej příběh, poměrně dobrá výprava a kamera. Je prostě vidět, že Troška se minul povoláním. V pohádce mi na hodnocení "odpad" chyběla už jen princezna Kuklová, hrdina Pomeje a uřvaná Blanarovičová. ()

matilda33

Mám veľmi rada rozprávky, a je mi srdečne jedno, či ich točí alebo netočí Zdeněk Troška. Ale Nejkrásnejší hádanka sa mi až tak nepáčila. Mala som pocit, akoby každých 20 minút začínal nový príbeh, chýbala mi tenučká nitka, ktorá by to celé prepojila, obmotala, a na vrchu uviazala mašličku. Takže u mňa 2,5. ()

kritička

Pohádka bez filmových efektů, víceméně pro mě neznámých herců, ale zato přesně pro věkovou kategorii do 9 let. Dál by to asi nešlo. Tahle pohádka je sice krásná, ale třeba z Pekla štěstí bylo mnohem mnohem propracovanější ... ()

Ladeo

Za poslední tvůrčí léta režiséra Trošky asi to nejlepší. Ale ... bohužel i přesto, že tato pohádka má v sobě hodně a příběh je plynulý (knižní podoba), tak toto zpracování vyznívá celkově nudně. Chybí tomu "šťáva" a hlavně ta pohádkovost. ()

mistrpropr

nemůžu si pomoct mě to přišlo dobrý. a že to je od trošky?a co jako? dolanským s taborskym si to dávaj libově a princezna je fakt hezká:) ()

chlumif

Pěkná pohádka, ale na Jasněnku prostě nemá. Je vidět, že Troška čerpal z hodně motivů pohádek. Uvidíme, třeba se další pohádky povedou. Opět se ve filmu ukazuje nádherná příroda a zámky, dobové kostýmy a ostatní věci. Výhodou pohádky je to, že je i úsměvná, ale především pro dospělé, než pro děti, kteří ten humor asi těžko pochopí. Dále samozřejmě krásná Veronika Kubařová coby princezna. ()

KristKrist

Tahle pohádka mě moc nezaujala. Herecké výkony,i přes to,že nejsem žádný expert mi přijdou docela slabé,vtipům se až na pár vyjímek nezasměju,takže asi tak. Jednu hvězdu za kostýmy,druhou za námět,snad i za pár scén,co mě bavily. ()

Kopu

Stoprocentně vysoký nadprůměr ve vlně "nových" pohádek. Pro děti, pro které je tento snímek primárně určen, je to skutečně výborná volba. Samozřejmě je cítit Troškovitost, ale jako celek rozhodně neurazí. ()

ladymarmelad

Myslím že jako pohádka pro děti je to dobré. Z vlastní zkušenosti vím že dětem se to líbí moje mladší 5 letá sestra je z té pohádky unesená. Mě osobně se taky líbí. =) ()

eva.sa

Hodně povedená pohádka. Pro mě za posledních pár roků jedna z nejlepších. Vtipné, úsměvné a laskavé. Takovou si představuji pohádku. Plus charisma J. Dolanského. ()

JerryPilsen

Určeno pro IQ 60 a menší.Naprosto nelogický děj ani nedrží pohromadě.Herci se většinou jenom pitvoří a jakákoli další zápletka postaví předchozí děj na hlavu. ()

Mahonney odpad!

Boha jeho taková slátanina... Hloupější Tročkovinu sem snad neviděl... dneska... jinak je to jeho klasický dno a zároveň dno celé české kinematografie, což je prakticky dno světové kinematografie (pod námi je už jen "úchvatná" slovenská produkce). A ten hlavní hrdina s polobotomickým výrazem obličeje... celkově odpovídá zážitku z filmu.. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě