Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

allegria

Tato pohádka mě velmi zklamala. Děj nelogickými zvraty zamotaný tak, že divák ztrácí přehled, a snad devadesát procent tvoří jen rvačky, bitky, vyhrožování smrtí, useknutím hlavy, propíchnutím, pověšením, atd. Navíc samé podvody, lži, krádeže, násilí za každou cenu. Co si z toho mají děti odnést? Kdybych chtěla tohle, mohla jsem si vybrat místo pohádky nějaký akční thriller. Hodnocení dávám za výpravu, ale skoro si myslím, že na takový scénář bylo škoda peněz. ()

Lilith03

Tahle pohádka má vše, co má dobrá pohádka mít. Přemýšlím, zda bych našla pohádku, kterou mám raději, asi nakonec tahle vede. Honzu Dolanského mám totiž moc ráda, Veronika je moje nejoblíbenější česká herečka, ale i ostatní herci byli skvělí! Loupežníci byli úžasní, parta tří záporáků skvělá, zápletka doslova pohádková! ()

TesterX

Uprimne, prekvapive lepsi, nez jsem ocekaval. Bolehlavouci pitvoreni, dementni postavy, nesmyslne preskoky v deji a uchylne sceny, to vse u dalsi Troskoviny zustava. Ale tak nejak je toho tentokrat mene a obcas to i drzi pohromade. ()

goiu

nechápu jak tomuhle můžete dát odpad... dobrá..nesnáším Trošku, Kameňák je stupidní demence, nadruhou stranu..pohádky umí, nejsou to ophádky které by snad dosahovaly kvalit klasických kousků typu Šíleně smutná princezna atd., dokonce jeho pohádky jimn ani nejsou podobné. Troška dělá pohádky po svém, pro novou generaci dětí a dělá to vcelku dobře. A tahle pohádka je podle mě jeho druhý nejlepší kousek hned po létajícím ševci. Byli jsme na tom v kině kde bylo široké spektrum publika, pochopitelně s drtivou převahou menších dětí. Každý si na tom něco našel a kino se bavilo. Je tam samozřejměě spoustu logických nedostatků, ale myslíte si že to osmiletému capartovi bude vadit? *** ()

njuska

Když jsem se na tuto pohádku s odstupem podíval podruhé, musím napsat, že se jedná skutečně o jednu z lepších pohádek poslední doby. Především kvituji vynikající výpravu. Co se týká filmových klišé a kýče, vůbec nevadí - snad naopak. Takže jediná vážnější výtka zůstává u postsynchronů... ()

MIHLIK

Příjemná pohádka, jelikož sem kdysy tyto pohádky na motivy Jana Drdy-České pohádky( mimojiné je to hned ta první pohádka O Matějovi a Majdalence) četl tak už předem vím o čem to je, jen Troška si to trošku přibarvil podle svího gusta... a dětem se to taky líbí a hlavně jim to je určený. ()

cernymotyl

Troškův film se sice nedá sovnávnat s nesmrtelnými pohádkami jako Popelka, nebo Princezna se zlatou hvězdou, ale pokoukání je to příjemné. Za Madlafouse hvězdička navíc. ()

pájap

kde se bere v lidech tolik zloby? to jsem si říkal když jsem četl bluntmanovo hodnocení.ty pako to je přece pohádka tak jdi někam se svou kapavkou i syflem,jsi ty vůbec normální? tak napíšu nelíbilo se mi to a nebo na to prostě nekoukam.takovejch lidí je mi líto. ()

shinlove

Moc se mi tato pohádka líbila, i když jsem ji sledoval v "nevánoční" náladě koncem února. Povedla se mnohem více než většina filmů a pohádek Zdeňka Trošky. Bylo to moc pěkně napsané i zahrané, čímž mě moc překvapil Jan Dolanský, kterého jsem měl od Perníkové věže, přes Všechno nejlepší! zaškatulkovaného v naprosto jiné kategorii rolí... ()

Chlo0opek

Začátek míří až ke 4*, pak zas spíš tak ke 2* a závěr zas tak 3*. Takže ortel jasnej, ne?;) Matěj chvílema jedná opravdu jak Matěj, Madlafous i král jsou pěkně zahraní pasujícími herci.. ()

lapatata

To je ale neskutečná kravina. A to nejsem proti Troškovi vysazený! Na druhou stranu dětem se to líbí a koneckonců je to právě pro ně. Jen si myslím, že jsou i lepší pohádky. ()

miko105

Tažko hodnotiť takýto blaf, ktorý nemá pomaly ani dej. V skratke sračka, hodnotím ale predsa aspoň jednou hviezdičkou. ()

Joee

Potenciál tu tedy byl, i ta správná pohádková atmosféra. Proto velká škoda překombinovaného a dle mého názoru pro děti matoucího scénáře a několika i na pohádku dost výrazných logických kiksů. ()

Mr.Dark

Díky této pohádce, jsem získal ještě mimo na penicilin,alergii taky na Dolanskýho.Já nechápu,proč nedokáže někdo natočit normální pohádku jako třeba Pyšná pryncezna a spol.Spousta chaos dialogů,křečovitý děj.Fakt jediná pohádka,od které děti utekli od televize... ()

gizi

Docela povedená pohádka, u které se člověk celkem baví. Jen ta kamera mi přišla trochu podivná a taky bylo až okaté, jak si tvůrci dali záležet na tom, aby bylo ukázáno, že to FILMová pohádka a že to nebylo levné. 70%. ()

Standey

Kdy už konečně Zdeněk Troška pochopí, že osmdesátým létům odzvonilo a točit dvacet let pořád dokola nesmyslné, hloupé a naprosto trapné filmy fakt nemá smysl??? ()

zeromen

Jediný kdo u nás v malé zemičce ještě umí natáčet pohádky je Zdeněk Troška. Jako vždy nádherná výpravná pohádka. ()

Spike86

Klasická ukázka bídy pohádek z posledních let. Bez nápadu a většinu času docela nuda. Herecké výkony nestojí vůbec za řeč, snad jen Mirek Táborský snese nějaká měřítka, i když tady neměl moc co pořádně vytvořit. Do toho ještě trapné postsynchrony. 45% ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě