Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

AndreiRanger

Prvně: Paka zůstanou paka a někdo kdo o takovéto pohádce zahlásí "odpad" pako je... K dílu samotnému: Hezký příběh s poměrně dobrým spádem, zasazený do krásného prostředí. Herecké výkony už (u některých) nebyly tak oslnivé, ale to bylo dáno spíše scénářem než herci samotnými. Pakliže nechci být jak některá zdejší stvoření, musím připustit, že konec byl tak trochu hop nebo trop, ale výsledek slušný. Děj 4/5; Herci 3/5; Kostými 4/5 ()

kratajirka odpad!

Na Dolanského se dalo koukat. Na princeznu rozhodně ne. Příběh jakž takž slátaný. K tomu world famous režisér. 30% ()

DavidAAAA

No, zase spousta klasickýho hodnocení od ovcí, který některejm tady rádoby vlivnejm odkejvou, že jo, od Trošky stojí za hovno všecko. Přitom tahle pohádka je dost pěkná, sice by jí slušelo trochu kratší provedení, ale dá se s úsměvem na tváři skouknout. Krásná kamera, dobrá výprava, pořád sluníčko.. Solidní děj a spousta nadsázky. Taky fajn výkony Potměšila a Táborského, nemám potřebu kydat hnůj. 70% ()

Allica

Pro mě je tohle nejpovedenější pohádka za posledních deset let. Pěkná, česká pohádka tak, jak ji všichni známe ze starých knižních pohádek - král ňouma, kterého všichni šidí, rádcové a loupežníci - přitroublí strýcové, o kterých víme, že dostanou na frak. Českou pohádku pan Troška zvládá dokonale. Postavy jsou takové, jaké mají být - aby se děti bavily a myslím, že ani dospělí nejsou zklamaní. Je to zkrátka neskutečně sympatická pohádka a kdo říká, že příběh zná, ať se na ni nedívá - vždycky jsou ještě ti (nejmenší), kteří ty pohádky neznají. ()

PORTER44

Docela příjemná pohádka,příběhově klasika nechybí jak princezna tak loupežníci a chytrý Matěj který nakonec uvede vše dopořádku. ()

benden

Dávám vysoké hodnocení - 1*,neb v tom filmu pro děti nejsou klasické Troškovy sprosťárny a vulgarity, ale jinak velmi slaboučký film. ()

eMejla

Troškoviny moc nemusím, ale tohle bylo vcelku snesitelné. Král Majsner sázel hlášky, záporáci byli dočista na přesdržku a hloupej Honza se všema vyjebal. Vadit mi to krapet začalo ve chvíli, kdy se vcelku přízemní a racionální pohádka zaplevelila mluvícíma zvířátkama a (bacha spojler) hlavní hrdina byl po všech vyfikundacích, se kterými si bez mrknutí poradil, zachráněn holubem, kteréhož hned ze startu "zachránil" ze spárů hladového sokola, čímž odsoudil dravce k smrti z hladu, nebo nutnosti sejmout někde jinde nějakýho jinýho ptáka, aby se nažral. ()

princeznaaur

Musim hodnotit vysoko pze alespon to ma hezke motivy,neni to uplne nucene a hrajou tam sympaticti herci od poslednich paskvilu pohadek je tato ta lepsi ()

FiftyFifty

Přestože se jedná o dvě pohádky spojené do jedné a ten spoj je skutečně znát a smíříte se s tím, tak je to pěkná pohádka, s krásnými kostýmy, obsazením (především pan Potměšil v roli krále a pan Táborský v roli Madlafouse) a půvabnými obrázky z naší maličké zemi. ()

stga

Tak nechápu komentáře. Jaká pohádka je za pět ? Pro mě zábavná a výpravná věc s dobrými nápady a dialogy. Ale zdejší komentátoři raději Tři bratry a ujetého Svěráka. ()

milos.bradik

Troška a jeho pohádky je ostudou české filmařiny. Přesto se najde dost lidí, kteří milují jeho kýčovitý styl. Takže tu jednu hvězdičku má ode mne za to, že si dokáže získat tyto diváky. ()

Jirkacek

Českou pohádku Nejkrásnější hádanka z roku 2008 jsem viděl poprvé v TV a pak jsem si ji koupil na DVD. Paradoxně jsem si film ale nepustil a znovu jej viděl, když ji nějaká televizní stanice vysílala. Sledoval jsem tak příběh chasníka Matěje (Jan Dolanský), který měl dobré srdce, byl hodně chytrý a k smrti miloval hádanky. To se mu málem stalo osudným a skoro přišel o svou lásku, kterou byla Majdalenka (Taťana Krchovová), dcera sedláka (Ladislav Beneš), u něhož pracoval. Ona ho měla také ráda, ale jak to tak v životě i pohádkách bývá, otec pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba (Jindřich Nováček). Jednoho dne Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodil, vydal se mladík na zámek, kde zrovna probíhala soutěž v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky (Veronika Khek Kubařová). Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekl, když král (Ladislav Potměšil) vyhlásil dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku Matěj bez problémů uhodl, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokázala a tak ho musela políbit. Stejně to dopadlo i druhý den, přičemž se Matěj seznámil s vojákem Ondrou (Miroslav Hrabě), který princeznu tajně miloval, a také s generálem (Přemysl Kubišta), hofmistrem (Pavel Kikinčuk) a dvorní dámou (Taťjana Medvecká), kteří byli chamtiví a neustále kuli nějaké pikle. Donutili Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je přechytračil a ještě vytrestal. Rozhodl se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadli loupežníci s náčelníkem Madlafousem (Miroslav Táborský) a donutili ho, aby se k nim přidal. Pomohl jim uloupit zlato, loupežníci ho ale pak zradili a on skončil v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těšili na popravu, ale nakonec to dopadlo jinak. Jak ? No, přece dobře, jako v dobré české pohádce, které máme všichni tak rádi. Jenže Nejkrásnější hádanka na mně působila spíše jako starobylý příběh ze života a ne jako pohádka. Přemýšlel jsem proč a přišel jsem na to, že v ní chyběla kouzla. A také čerti, vodníci a jiné pohádkové bytosti, které uměly čarovat nebo si zahrávat s lidskými osudy. A ačkoliv mi byl Jan Dolanský vždycky na televizní obrazovce sympatický, v této pohádce moc žvanil a nijak mne nezaujal, na rozdíl od Veroniky Khek Kubařové, jejíž úsměv mne dostal i v Nejkrásnější hádance. Takže jsem byl spokojen tak nějak napůl a tomu odpovídá i moje hodnocení, které dopadlo takhle – suma sumárum, česká pohádka Nejkrásnější hádanka ode mne získala tři uhádnuté hvězdy ***. ()

P_Soar

Zdeněk Troška a jeho asi nejlepší pohádka, kde se vyvaroval otravných infantilních čertů a pod. Neotřelá originální předloha, lehkost, vtip a šarm. Pro mě jedna z nejlepších porevolučních pohádek a udivuje mě, že tu má stejné hodnocení jako např. letošní "Janákovina". ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě