Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

Drky

Ač nejsem fanoušek české kinematografie tak tato pohádka se mi líbila. Myslím si, že měla většinu toho co taková pohádka mít má. Je pravda, že na pohádkové téma již nejde vymyslet nic extra originálního, takže mě ani nepřekvapilo, že se zde nabízely některé podobnosti z pohádek jiných. A navíc je třeba občas jen tak vypnout, zapomenout na strasti dnešního světa. Hodnocení : 60% ()

Eradin

Vcelku kvalitní troškovina. Pár velmi dobrých momentů ale zabíjí scénář, který je chvilkami psaný horkou jehlou a nad některými momenty jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Ale mělo to hlavu a patu, chvilkama pobavilo a neunudilo k smrti. Za úchylné hlasy ptáků a závěrečnou píseň jsem chtěl hvězdičku odebrat, ale dvě hvězdičky si tato nadprůměrná troškovina nezaslouží. ()

artcha

Mně tydlenc pohádky od Trošky nepřijdou ani trošku sexy... Nezáživná nemastná neslaná Majdalena, navíc o půl hlavy větší než Matěj, rádoby frivolní princezna a její uhihňané dvorní dámy. Jakž takž to zachraňují loupežníci v čela s Táborským. ()

T600

Narozdíl od propadáků natočených Zdeňkem Troškou je tato pohádka povedená a velmi mila. Koukat jsem se vydržela až do konce a upřímě řečeno se mi líbila. Vtipná, milá a hezká ()

Rychleji

Pohádka vtipná zajímá, ale klišé, opět. Nehledě na to, že zde si tvůrce pomáhá ze situací, které jsou složité na vyřešení ptáky. Jsi ve vězení a nevíš jak dál? Jinde bys musel spoléhat na kamarády, což ale znamená několik minut složité zápletky ... Raději pošleme holuba. Je těsně před svatbou milované hlavního hrdiny ... Sakra, co budeme dělat, jak jí v tom zabránit ... No můžeme buď vymyslet něco ... ale kašlem na to, ptáci to vyřešej ... Nulová logika (i na pohádku bohužel) ... Raději bych snesl čerta s vodníkem co se tam teleportují z mezigalaktické stanice aby zabránili svatbě, neboť jinak by se v roce 2087 nemohl narodit Connor, který zachrání svět před lítajícími kovovými opicemi... ()

montel

Matěj (Jan Dolanský) je chudý mladík, který pracuje u sedláka, který má dceru Majdalénku (Taťána Krchovová) se kterou se má velmi rád. Sedlák ale o nějaké svatbě s chudákem nechce ani slyšet a Matěje ze statku vyžene. Ten se tak vydá do zdejšího království, kde si zrovna princezna vybírá ženicha. Má se jím stát ten, kdo uhodne všechny její hádanky, což je zrovna Matějova disciplína. I když Matěj všechny hádanky uhodne, princeznu chce přenechat jednomu z vojáků, který se stane Matějovým přítelem. Matěj chce hlavně vydělat nějaké dukáty, aby si mohl vzít za ženu svou milovanou Majdalénku a tak se rozhodne pomoci králi, kterého oloupil zlý loupežník o královský poklad, který chce Matěj dostat zpět...Tak Troška kapánek překvapil a natočil celkem hezkou pohádku s výborným králem Potměšilem a s celkem neprovařenými ksichty. Troškovým filmům už se snažím vyhýbat, ale možná ho úplně zatracovat nebudu. I když je tento počin průměrný, není to katastrofa jako jiná jeho tvorba. 50% ()

Alvin

Kdyby Troška točil místo těch polodementních Kameňáků (na Babovřesky už jsem odvahu nenašel) samé pohádky, měl bych ho daleko radši. Tohle vážně nebylo vůbec špatné. Velký podíl na tom má sympatický hlavní hrdina, pohledná princezna a pěkná výprava celé pohádky. ()

valmet

Tak to čumim. Skoukl jsem včera celou Hádanku a k posváteční náladě mi krásně sedla. Taková fajn pohádka, kterou je příjemný sledovat a trávit u ní večer. Celou dobu jsem si lámal hlavu, kdo to natočil, protože mi k ní nějak nikdo neseděl. A u závěrečných titulků jsem utrpěl šok. To je pohádka od Zdeňka Trošky??? Toho Trošky, jenž natočil hrůzu Z pekla štěstí? O Kameňácích, Babovřeskách a jiných skvostech nemluvě??? Tak to je rána mezi oči. Pak se nabízí otázka jak je to sakra možný? Jaktože to jednou jde a jindy se k tomu ani nepřiblíží? Nevycházejíc z údivu, zvyšuji dřívější hodnocení na čtyři, čímž se Hádanka stává spolu s Melicharem mnou nejlépe hodnoceným filmem od Zdeňka Trošky. ()

Tishe

A zase troška kreténismu a rádoby dobové mluvy abychom mohli zmrvit první slušný pokus o poutavou pohádku našeho nejkudrnatějšího rejžiséra. Mě se Nejkrásnější hádanka jako taková líbila moc, ale za tu mluvu by zasloužili natrhnout prdel až po lopatky! Každou pohádku, kterou Troška natočí domrví svým debilním nářečím aby podtrhl dojem z toho dobového prostředí navzdory definici pohádky z literárního hlediska. Ani Dolanského předkus by nebyl dost velký na takového sousto, takže tu 4. hvězdu prostě nedám. ()

P@\/EL

Jedna z mála novějších pohádek, která mě zaujala. Dle mého názoru je to dáno hlavně tím, že film nabídne scenáristicky bohatý, nápaditý a neotřelý příběh. Potěší rovněž souboje s loupežníky, které do děje vnáší alespoň trochu akce. ()

soukyd33

Už od začátku se bavíte. A scénky s hádankami jsou také pěkné zpestření. Tenhle film mě baví. Krásná princezna, a velmi chytrý Matěj. Ty soutěže vás budou bavit. Ladislav Potměšil je také dobrý jako král. Díky tomu že má Matěj za ušima a ještě Ondru k tomu, má také plán, který objeví všechny nekalé praktiky na hradě. 👍 Herecké výkony super, a příběh také dobrý. Otázka: Jestli pak jste všechny hádanky věděli? 🤔🙂 Poznámka: Veronice role princezny skvěle sedla, a po celou dobu se krásně usmívá. 👍 Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Jansuper

Hm opět ať si každý říká o panu Troškovi co chce, ale každopádně jedna věc se musí nechat, v pohádkách se našel a uměl najít fakt pěkné lokace na točení filmu či pohádky, já pohádky od Zdeňka Trošky sem jako od dětství měl rád a to jak dějem pohádky tak i pěknýma zajímavým lokacema. Jinak sem se rozhodl že dohodnotím na csfd pohádky které sem viděl už jako hodně malinký a některé (neříkám všechny) se mi i doteď líbí. Takže sem si řekl není se za co se stydět a dohodnotím je když i starším se filmové pohádky některé taky líbí, tak jako mě ()

ssarka

zírám nejen na pohádku, ale také na fakt, že Troška natočil dívatelnou věc....herci se pitvoří v mezích snesitelnosti a dá se na to opakovaně dívat ()

Africanus1

Na Trošku to docela ušlo, dokonce je patrná snaha o jakousi zápletku, která ovšem vyznívá dost těžkopádně a překombinovaně. Podstatnou část děje furt někdo vozí náklad se zlatem sem a tam, každou chvíli ho loupežníci přepadnou a vzápětí o něj přijdou. Dementního pitvoření tam není naštěstí tolik, ale stále je přítomno. Kdykoliv se objevil král-debil, nebo stále omdlévající dvorní dáma, ruce se mi automaticky zatínaly v pěst. Dát si víc práce se scénářem a vedením herců, mohla z toho vzniknout solidní pohádka, takhle se Troška vymanil ze svého stínu jen trošku. ()

Pompeius

Klasický Troška, co na všechno sere, protože ví, že mu to jeho diváctvo spolkne. Ale překvapivě to tentokrát ušlo. Dvořeníni jsou jako obvykle opentličkovaní upištění degeneráti, vesnická chasa i sedláctvo patřičně bodří a furiantští, obecně se všichni pitvoří jako pitomci (chvíli jsem vážně toužil po tom, aby král toho odrzlého vidláka opravdu nechal pověsit...). Což je typický Troškův pohádkový rukopis - po určité době sledování je nutné sáhnout ke ztišení zvuku, jinak by z toho člověku bouchnula hlava. Jinak to jeho pojetí je ale vlastně věrné předlohám bolševika Drdy, který ve svých Českých pohádkách pokydal svůj obrovský talent takovým ideologickým hnojem, že je pro další generace kromě té dožívající postbolševicky nostalgické prostě zabil. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě