Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

Kosmik

Ale ano, Troškovi ty pohádky přeci jen sedí více, jak Kameňáky či Andělské tváře. Pro nejmenší krátké písničky, které jsou hned pryč, než začnou lézt na nervy a pro starší výborný Miroslav Táborský jako šéf loupežníků. Jan Dolanský je samozřejmě profík, který nám už mnohokrát dokázal výborně zahrát i v absolutní pohromě (Choking Hazard). ()

BoredSeal

Na dnešní poměry celkem dobrá pohádka. Velmi výpravná, herecky odpovídající (v paměti mi uvízla ujetá hláškující Taťána Medvecká a slizce se chichotající radní), Troška si tentokrát odpustil dementní čerty a pohádka je sice v lehké nadsázce, ale neštve. Přiznám se, že mám radši temné pohádky, které zobrazují zlo pořádně a člověk tím pádem víc fandí dobru, ale veselejší pohádky mají také své místo na světě, zvlášť pokud nejde o hrůzu typu Z pekla štěstí. ()

Fíla

Zásadním problémem této pohádky, je pouze jedna lokalita. Kdyby se totiž děj rozrostl do více lokalit, vypadalo by to úplně jinak a to se týče hlavně lesů. Velice dobrý výběr pro velitele loupežníku v podobě Miroslava Táborského, ovšem ten nedostal takový prostor, aby předvedl co v něm je, i když to už všichni dávno víme, že patří k nejlepším českým hercům. Dala se z toho udělat nádherná pohádka, takhle vznikla lehce podprůměrná. 4,5/10 ()

HappySmile

Troška umí točit pohádky a myslím, že dětem se to určitě bude hodně líbit. I já sem se u toho dost často musela usmívat. Ale přece jenom komedie mu jdou líp (že je Slunce, seno skvělý, to mi nikdo nevymluví). ()

Martin741

Jedine, co Troska vie, su rozpravky ..... a to som si myslel, ze po Kamenaku je s jeho "tvorbou" amen. Aj ked Trosku osobne nemusim, rezia bola aspon priemerna : 54 % ()

rakovnik

Jedna z povedených pohádek z poslední doby. Možná by se dalo říci, že co se týče české filmové tvorby, tak pohádky jsou na tom stále celkem dobře, ovšem pokud se jedná a výpravné počiny, ne televizní inscenace. Zdeněk Troška, ať si o jeho tvorbě myslí kdo chce co chce, umí natočit hezké pohádky. Letní pohodička, úsměvy, sympatičtí herci, jednoduchý příběh, prostě jedna z pohodových oddychových pohádek. ()

Figu

No takhle... V roce kdy tuto hádanku Troška vypotil na světlo světa, nejednalo se o žádnej extra pohádkovej trhák. Dnes s odstupem času se nebojím říct, že si to už svoje příznivce a fandy našlo a že se o ní v tom seznamu českých pohádek mluví jako o té celkem solidní a oblíbené. Já jsem navíc měl vždy slabost pro Laďu Potměšila a ten zde dostal spousty prostoru, kterej opravdu doslova královsky využil. 60% ()

cariada

Docela se divím ,jak to všichni kritizujete? Ta Pohádka se celkem povedla má to vtip , je to svižný ,herecký výkony jsou slušný! A nejvíc se mě na tom zamlouvá ,že tam nejsou žádný efekty. Budte rádi ,ža aspon někdo se pouští do filmových pohádek!! ()

Elyssea

Troška se znovu vyhoupl do pohádkového mírného nadprůměru. Konečně nechal klesnout ke dnu Kameňáky a vrátil se k žánru, který mu až na Z pekla Gotta jde nejlíp - pohádky. Narozdíl od jiných, Troška má vždy bohatou výpravu, krásné interiéry i exteriéry, kostýmy, prostě dostatek peněz, protože každý si zpočítá, že Troška přitáhne lidi. Nejkrásnější hádanka je opravdu krásná pohádka. Všechno stojí a padá na hlavní herecké dvojici Dolanský - Kubařová. Dolanského Matěj je opravdu ten chytrý chasník, který do pohádek patří (ne manekýn Šimůnka), Kubařová má správné princeznovské kouzlo. Trochu přidrzlá, roztomilá. Konečně Troška poslal do důchodu Kuklovku. Škoda trochu přehnané stopáže a nahuštěných zápletek. Vtipný scénář to leckdy opravdu brzdí. Abych pravdu řekla, příliš nechápu to nízké hodnocení. Viděla bych to na 60 - 70%, ne na padesátku. Příště raději méně prostřihů na ufňukanou Majdalenku a méně komplikované a bude to za plný počet. Vítej zpátky, Zdeňku:)) ()

Jino

Troška pohádky vcelku umí (až teda na Z pekla štěstí - ta se mi moc nelíbila) a Nejkrásnější hádanku natočil nad moje očekávání dobře, i když teda ti herci se tam několikrát ztrapňují až mě jich bylo častokrát i líto. Co naplat. Je třeba se smířit s tím, že doba slavných, chytrých a pěkných českých pohádek je už asi beznadějně pryč a točí se už jen takové, z nichž to nejhezčí zůstává jen v knižních předlohách Němcové, Drdy, atd. Ale to je dané také dnešní dobou, která šla za ty roky hodně dopředu a my, dnešní diváci, jsem náročnější a někteří už navíc odrostlí od pohádek. Dnešní děti mají navíc jiné záliby než jen čtení knížek a sledování pohádek. Můžou mít počítačové hry, které jim zkreslují realitu pro ně příznivějším způsobem než jen sledování vlídné a mírumilovné pohádky. ()

Streeper

Troška opět ukázal jaký má cit pro pohádky, i když tahle nepatří mezi ty nejlepší a nejoblíbenější, pohádka to je a je pěkná. Líbil se mi nápad s hádankou, tohle tu ještě nebylo. ()

Silverluv

Na dnešní poměry v českém filmu průměr. Když se ale kouknu kousek do historie a začnu srovnávat se staršími českými pohádkami, tak je to silnej podprůměr místy hraničící s odpadem. ()

Džef!

Od Zděňka jsem nečekal nic světoborného a také že se moje tušení se vyplnilo... opravdu nevím proč se to jmenuje nejkrásnější hádanka, když tehle film není o hádání hádanek. ()

DruidKarel

813. hodnocený film: Na večer rozhodně dobrá volba, pokud je právě doba Vánoc. Dobré a snad i standartní herecké výkony, které se v Čechách prostě "nosí", fajn hudba a miloučký příběh, který ani neurazím, ani nenadchne. 3* jsou proto maximem. 3* ()

McLushi

Byli jsme na tom se školou v kině a já se děsně nudil. České pohádky mi připadají čím dál horší a horší. 10% ()

pakobylka

Milé děti ! Před dávnými a dávnými časy žili v české kotlině režiséři, kteří dovedli natočit ty nejkrásnější pohádky. Myslím, že je dobrá víla musela obdarovat nějakým zvláštním a velice mocným kouzlem, které jim pomáhalo při práci ... A potom, jednoho ošklivého dne, přišla ta nejzlejší a nejkrutější čarodějnice, jakou si dovedete představit - kouzlo jim lstivě sebrala a navíc pro jistotu celou českou zemi začarovala. Jinak si tragický osud českých pohádek nedovedu vysvětlit. "Nejkrásnější hádanka" je opět jen amatárská, divně poskládaná, naprosto nenapínavá a nepohádková záležitost, která mě opravdu nebavila. Přitom se odehrávala na docela pěkných, fotogenických místech ... ale nebylo jí to nic platné. Co se dá dělat, musíme si počkat na někoho, kdo kouzlo zlé čarodějnice dokáže zlomit. Před časem se o to vcelku úspěšně pokusil Jiří Strach - jeho "Anděl Páně" se docela povedl. ()

Pajky3

Docela příjemná pohádka, ale je fakt, že ty Troškovi šli vždycky. Tady má ale výbournou hlavní dvojici. Dolanskýho prostě můžu, podle mě je to v čechách jeden z nejlepších herců a princezna Kubařová je moc pěkná a sympatická holka, což samozřejmě ukázala i v jiných filmech, natočených právě po tomhle. Pohádka jako taková utíkala docela rychle, ale ničim extra nepřekvapila. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě