Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

honzic

Průměrná pohádka s dobrou koukatelností, celkem dobře zahranou hlavní rolí, trochou humoru a dějem, ovšem dosti vleklá, nepříliš dobrým a logickým scénářem a přehnanými částmi, potěší pestré barvy a výprava a pohyb kamery, který dává lepší pozornost na děj, na druhou stranu to není pohádka, která by vzala za duši a vtáhla člověka do pocitů uvnitř, postavy jsou příliš figurkovité a málo pestré. Troška se v tom nezapře, nicméně to patří mezi jeho slušný průměr, Kameňáky překonává. Hodnocení: 55 %. ()

sharka.68

Ta jedna je pro ONDRU (Miroslav Hrabě), druhá za hádanky....kostýmy vojáků zařazují pohádku do určitého období, které ihned vyvrací Madlafous,používajíc perkus.pistoli z doby o 100 let mladší a ještě tam dají záběr v detailu...rekvizitář by patřil zabít.... ()

Předseda

Výprava, světlo, kamera, kostýmy a snad i herci fajn. Scénář a dialogy jak z představení v sokolovně. 20 minut by se dalo vystřihnout a já pak přidám hvězdu. ()

Toumyk

No po sérii Kameňáku jsem měl vůči Troškovi poměrně dost předsudků, ovšem když se konečně vrátil k tomu, co mu jde nejlíp tak šlo o docela koukatelnou záležitost. Neříkám že je to něco úžasného, ale jde to. ()

Ereniss

Vcelku slušná pohádka na nedělní odpoledne. Přijatelná stopáž a jakž takž scénář drží film na mém žebříčku mezi pohádkami, na které se možná ještě někdy podívám. Takže natáhnout nohy na stůl, vypnout mozek a relax. ()

SaiHuri

Tak prosim Vás, tohle je fakt jen 98 minut dlouhá óda na nelogičnost. Chudáci děti... Jedna za snaživou kameru a výpravu. P.S. Zdendo, neber to, pokud bereš a pokud nebereš, je nejvyžší čas začít :) ()

harycek

Dávám 5 na just všem Troškobijcům !!!!! P.S. vy supermani je to pro děti a ty to tady nehodnotí, jen samí dědkové a báby!!! ()

v3s

Ač Trošku nemusím, tak se mu občas povede pohádka klasického střihu. Mohlo by to bejt lepší, ale není to tak špatný jako zbytek, naopak se vrací do linie Jasněnky (klasické příběhy, herecké obsazení, kostýmy, lokace). Po retardovaných omylech na pokračování Zeblejna (a i ta měla pěkný lokace a obsazení) a Z pekla štěstí (který ani nevím jestli jsem viděl a jestli jo, tak si z něj nic nepamatuju) to je příjemná změna. ()

ZHODNOTITEL

Nejkrásnější novodobá česká pohádka v plné šíři. Pohádka vyniká snad ve všem. Krásná kamera s krásnými lokalitami a českou tradicí. Dokonalé obsazení. Přestože Ladislav Potměšil hraje trochu ve stylu majora Majsnera, k tomu králi se to zkrátka hodí. Madlafous v podání Miroslava Táborského je úžasné. Do této role by se snad nikdo nehodil více, než právě on. A kdo si trochu vzpomene na Nebojsu a hlavního padoucha, zlého černokněžníka, milou podobu tam třeba trochu uvidí. Pavel Kikinčuk představil snad nejproradnějšího a nejprohnanějšího rádce, co kdy v pohádce byl a generál Přemysl Kubišta je zase švejkovsky ladovský. Hudební podkres celou pohádku posouvá ještě výš a to i v krátkých situacích, kdy zazní jen na chvíli, aby celou situaci udělal grotesktnější. Každé zhlédnutí této pohádky je pohlazením po duši i po bránici. ()

AndrewNewman

Troška točí už 20 rokov stále to isté a ľudia mu to stále žerú. Bohužiaľ od čias Popolušky, Saxany a pod. sa našim bratom nepodarilo natočiť originálnu, vtipnú a milú rozprávku, z ktorej by sa stal kult. Najkrajšia hádanka je len ďalším, podotýkam biednym pokusom ako zarobiť. ()

Nonna

Pohádku jsem sledovala jen proto, že jsem nechtěla trhat rodinnou pohodu na kusy a když tedy koukaly děti.....nicméně. Synek (6 let) nevydržel. Nejdřív prohlásil, že ty dvorní dámy strašně ječej a on to nebude poslouchat, pak se ztratil v ději a odešel si hrát, což on nemá ve zvyku. Pokud ho film zaujme, nesmí se pípnout a sleduje jak přibitý. Dcera (15 let) vydržela déle, ale asi v půlce prohlásila, že je to strašně hysterický a že si jde číst. Tak jsem dokoukala sama, s mojí matkou, která sice evidentně taky nemohla dočkat konce, ale zarytě mlčela a trpěla až do konce, protože režisér Troška má "ty správné politické názory" - pročež je nedotknutelný. Za sebe mohu napsat toliko: z Troškových pohádek je tahle sice značně nesrozumitelná a děsivě zdlouhavá se spoustou zbytečných uječených scén, ale jako plus musím uvést volbu hlavního hrdiny (Jan Dolanský svým hereckým výkonem držel a táhl pohádku jako mořský remorkér nějakou kýčovitou obří loď). I volba kostýmů tentokrát nebyla tak hystericky rokoková. Majdalenka byla sice studený nepřitažlivý čumák, jinak krásné Kubařové to tady vůbec neslušelo a představitel Ondry byl po celou dobu poctivě dřevěným panákem, ale aspoň jednu hvězdu za toho Dolanského můžu s klidným svědomím dát. ()

Muff

Popravdě - byl jsem dost v šoku, když jsem zjistil, že je to Troška.  Od něj bych čekal něco mnohem, mnohem šílenějšího. Tohle bylo koukatelný, žádný ječení, až tak velké pitvoření ... ()

alanwilder

Už jen kvůli Troškobijcům dávám za 5. Nejvtipnější na těchto individuích- rozuměj rádoby filmovým kritikům je, že pohádky Zdeňka Trošky mají vyšší hodnocení na tomto serveru, než jejich milované slátaniny z těch zvráceností, co nám servíruje námi všemi bohužel povinně placená Česká televize na vánoce... ()

česnek

Od padesátých let 20. stol. uplynulo 60 let a zase někdo natočil pohádku ve stylu Císařův pekař, Byl jednou jeden král... - králové, hodnostáři, generálové a rádci jsou ti špatní feudálové a dělníci a rolníci jsou naopak ti dobří a musí svrhnout ty špatné. A tak z jednoho trhana se stane v Troškově pohádce generál, z druhého rádce, dvorní dámy naučí trhani tančit lidové tanečky místo renesančních tanců, místo francouštiny je naučí vulgární mluvě lůzy a pohádka tím šťastně skončí. Je vidět, že to soudružství je v někom hluboce zakořeněno. Škoda, že na výpravu, kostýmy, exteriéry atd. v celku bohatá pohádka je tímto devalvována. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě