Kolik sluncí je třeba, abychom byli šťastní? Příběh rodiny a jejích přátel z menšího města vypráví o touze proměnit svůj život k lepšímu, ale také o tom, jak často jsou děti ovlivňovány přešlapy svých rodičů. Téměř čtyřicetiletý, ale pubertou doposud zmítaný otec od rodiny Jára (Jaroslav Plesl) se stále nepoučil z vlastních chyb a jeho úlety s sebou přinášejí komické momenty. S partnerkou Janou (Anna Geislerová) vychovávají dvě děti. Starší z nich je dospívající syn z Járova prvního manželství Véna (Marek Šácha), který v příběhu sehraje klíčovou roli po boku staršího kamaráda, punkáče Jerryho (Jiří Mádl). Jana prožívá krizi v manželství, ta vyvrcholí v momentě, kdy Járu vyhodí z práce a ona si najde milence (Igor Chmela). Lavinu nečekaných událostí z povzdálí sleduje a možná nakonec ovlivní místní guru Karel, jehož ztvárnil v nezvyklé herecké poloze Karel Roden. (oficiální text distributora)

Eleanor05

Typický snímek Bohdana Slámy. Obyčejný život zachycený v celé jeho nepřikrášlené podobě. Bez lesku, manekýn, úspěšných boháčů a krásných drahých aut. Hlavní představitelé se místo toho vypořádávají se všedními problémy s prací, s penězi, s dětmi a komplikovanými mezilidskými vztahy. Bohužel se nekoná nic kdovíjak strhujícího, ale možná právě o to je snímek ještě pravdivější. Obzvláště bych zde chtěla vyzdvihnout výborný výkon Aňi Geislerové, i když i všichni ostatní herci odvedli dobrou práci a byli stoprocentně přesvědčiví, jak už to bývá u Bohdana Slámy zvykem. (Dokonce i na Mádla se dalo chvílemi dívat). ()

ghatos

Jako sociální drama to ztěží funguje. Nesympatické postavičky ploužící se nešťastnými životy unaveně klopýtají a my to musíme strávit. Není to komediální ani depresivní. Snad jen úplný závěr ujde. 27%. ()

MI-380

Blouznivci, finanční negramoti a huliči v kraji památné hory a tepelných elektráren. Hezké české sociální drama (a trochu komedie) Bohdana Slámy, mistra v popisování osudů lidí z našich venkovských bytovek. Výborní herci, bigbítový soundtrack, přesný popis reálií i vztahů. 90% (jdu vysoko nad 58% - to je průměr 1979 uživatelů přede mnou). ()

Kali4

Soused Sláma miluje vidláky a nakonec jim přeje hlavně to dobré (se špetkou Štěstí). Dobře natočený film dělaný s láskou, i když některé scény mi přišly trochu přes čáru. Něco ale zachraňuje guru Karel se zemitým Mistrem. ()

Ravi

Rozhodně netradiční český film, který po delším rozmýšlení musím ohodnotit na 90% = 5-/5. Netradiční v tom, že velmi věrohodně a v kostce pojednává o tradičních problémech. Netradiční je také syrovou všední realitou. Film plný něžných bizarností jednoduchým způsobem ukazuje problémy a krásu českých povah a vztahů. Třeba to někomu nedochází, protože nezažil, ale nevadí, možná ani nezažije a když ano, vzpomene si na Čtyři slunce. Po dlouhé době mám pocit, že jsem viděl geniálně natočený český film, který jednoznačně kvituji a doporučuji. Pan režisér Sláma mě překvapil upřímností a stejně tak všichni aktéři. ()

Autogram

Niekde sa stala chyba, keď sa v tomto filme neobjavila ani jediná rozumná postava. To sa nestáva asi ani v skutočnom svete, teda v tom, kde sa pohybujem. Jeden magor horší ako druhý, nezodpovední rodičia, ezoterický magor a nepodarené deti. Jedna hviezda je len za zobrazenie nefunkčnej rodiny, scény v domácnosti ako-tak ušli, zvyšok katastrofa. –––– Pojeď se mnou! Mistr volá. –––– Tyvole, to je tvoje fotryně? Myslíš, že ji šuká? ()

MencaCZ

Opět jeden z filmů, u kterého si myslím, že je k němu hodnocení, co zde na ČSFD má, celkem přísné. Osobně si myslím, že patří k tomu lepšímu, co se v našich kotlinách urodilo. Chápu, že někomu možná není "venkovský realismus" při chuti, mě ale baví velmi. ()

jamalka

Zajímavé téma podané neosobní, stereotypní, místy až výukovou formou. Škoda- kde se vypařila Slámova osobitost a syrovost /typická např. pro Divoké včely/. Jen doufám, že se jedná o zanedbatelný přešlap. ()

Georgex

Znáte takové ty filmy, které s napětím sledujete a čekáte, že se konečně začne něco dít a namísto toho celý film probíhá líným tempem a ještě k tomu má prapodivný příběh, ze kterého nepochopíte o čem daný snímek vůbec je. Přesně takto se dá charakterizovat nové dílo Bohdana Slámy, které na první pohled slibuje originální drama s výbornými herci, ale bohužel výsledek je tak tragický, že to ani čtyřka zvučných jmen nezachrání. Problém není ve špatně napsaném scénáři, ale v samotném nápadu natočit podobný film, který absolutně postrádá nějakou pointu. Samotní herci nepodávají špatné výkony, ale postavy byly napsány tak prapodivně, že většinou působí ohromně nesympaticky a to se týká bohužel i Karla Rodena. Udivuje mně i zařazení filmu do žánru komedií, jelikož za celou dobu dostanete maximálně jednu scénu, u které se trochu pousmějete. Nefunguje bohužel ani dramatická část, která doplácí na špatně napsané postavy. Celkově se jedná o velmi slabý film, který potěší maximálně zaryté fanoušky české tvorby. Moje hodnocení 30% ()

Gekacuk

Vynikající film, který mi dlouho zůstane v hlavě. Sláma se opět překonává a neotřele vypráví o životě obyčejných lidí na hranici chudoby. Přesně vystihl charaktery postav včetně vizuálního výrazu (Roden celý film v jednom zeleném svetru, nedbalé vzezření ostatních). Ukazuje zrod pankáče, kde zpola dítě, zpola dospělý je neustále frustrován doma i ve škole. Situace na pokraji pláče řeší extrémním odporem – stává se pankáčem a možná i feťákem. Na Mádlovi je vidět, kam až může dospět absence rodičů a hlavně otce v dětství. I ostatní mládež roste jako dříví v lese. Blázen Roden nachází oporu v jednom jediném kamarádovi a hlavně v manželce, které se to časem taky přejí. Navenek slušňák Chmela je vždy dobře upraven, pečlivý a zahrádku milující občan. Ovšem morálně je pokřivený jako ostatní. V podstatě stále není jeho duše dospělá, když si neuvědomuje, kam může jeho jednání vést. Řeší to jako všchni zbabělci – útěkem. Gaislerová ve své roli přesvědčivá, nespokojená žena ubíjená každodenním stereotypem a nutností plahočit se do konce života. Situace graduje do neodvratného tragického závěru. Je to pravdivé, až mrazí. Kamera je naprosto excelentní. Jen tak dál pane režisére. Skláním se a děkuji. ()

bobiša

Celé takové nijaké,divné,herecky také nic moc až na A. Geislerovou,nebýt jí ,tak není dohromady na co koukat. ()

zuza99

Jestli chcete zažít úzkost roku, doporučuju. Co musím pochválit je herecký výkon, neherce Marka Šácha. Ten mi bral dech, no a taky jsem z něj měla úzkost. Moc nechápu toho Lva za vedlejší ženský herecký výkon. Asi nebyl nikdo lepší v kategorii, ale za minutové hraní, já nevím no, to to měli radši dát Fixe :D. Mám ráda nepřikrášlený filmy a to Čtyři slunce rozhodně jsou. Další pochvala je pro herce, opravdu se nenašel nikdo, kdo by mě urážel svým hraním. Bohdan umí no. ()

iantomasik

Marnost marnost. Je to bohařskej film. A to nemyslim nijak pejorativně. Takovej až ruskej, ale to úpění nahrazuje přizdisráčstvím a humorem. Věrně a bystře pozorující a docela mrazivej. Ocenil bych trochu výtvarnější pojetí ačkoliv vím, že se to na FAMU moc nenosí. ()

Babous odpad!

Depresivní, nevkusný a ošklivý film plný depresivních, nevkusných a ošklivých postav, dialogy, kterým není rozumět a nulový děj... Je mi špatně při pomyšlení, že nás tohle reprezentuje v zahraničí a že to nejspíš platíme z daní... ()

KR4T4S

Mám rád filmy Bohdana Slámy. Mám rád Aňu, Jaroslava, Karla, Kláru i Igora. Ale tohle jsem asi prostě nepochopil. Ta deprese a bezvýchodnost jsou podle mě strašně bez jakékoliv uvěřitelnosti nebo hloubky. Je to samozřejmě strašně smutné, co se postavám děje, jenže je to takové zvláštní. Problém vidím hlavně v tom, že jsem jako divák měl problém s postavami jakkoli soucítit, natož se aspoň s nějakou ztotožnit. Takže jsem byl omezen jen na pozorování jejich činů (Roden magor, Plesl neskutečnej lůzr, Mádl hulič se základkou, syn zrovna zpratkovatí a Geislerová je nevěrná - ztotožnění? asi ne...) - což je v tomto případě docela utrpení a nuda... A je to i docela otravně nasnímané. Scéna s jointem před hospodou byla pro mě snad největší utrpení. Přesto to jistě své kvality má, jen nejsou pro mě. Velmi rozporuplné a divné. 40% je tak akorát. ()

Rebbit

Nejlepší na tomto filmu je píseň od Vypsané Fixy, jinak tento film za moc nestojí... Jsem velice zklamaný... ()

insurgentes

Film se zaobírá tématem lidí citlivých na různé energie, akorát že jsem se nebyl s to rozhodnout, zda si z toho tématu dělá jen prdel, nebo z něj skutečně čerpá. I závěr je v tomto ohledu poněkud nejednoznačný, jako by se Sláma chtěl stylizovat do role jakéhosi českého Davida Lynche. Ve skutečnosti však jen maskuje svou připosranost, že nemá koule vyjít se svým názorem. Co kdyby mu potom roštěnky na baru vyčítaly, že jemné energie nepochopil a nehodí se do nové doby? No máte tam přece ten závěr, holky. Tak si dejte ještě panáka a pak nohy za hlavu. A co kdyby mu zase chlapi ve sportbaru předhazovali, že je buzerant, že se zaobírá takovýma zženštilostma? Dyk já jen nastavuju srcadlo fanatikům všeho druhu, woe. Nic víc za tou vyhuleností hledat netřeba. Pro mě to však jako celek bylo příjemné překvapení, oproti třeba takovému Štěstí hotový skvost. Líbil se mi i Roden v roli kentusáka (to by asi soudruzi z halyvůdu čuměli...), a na stará kolena jsem ochoten přijmout i Annu Geislerovou (na její stará kolena, ne na svoje), která se z afektované nicky pomalu propracovává na herečku uspokojivého okresního formátu. Pokud tento trend v českém filmu bude pokračovat, za nějakých dvacet, třicet let se možná půjde koukat i na Lucku Vondráčkovou, ale to už je opravdu hodně velké scifi. ()

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012