Přiznání policejního komisaře prokurátorovi republiky

• Itálie Confessione di un commissario di polizia al procuratore della repubblica (více)

Když mafie stojí nad zákonem, nezbývá než vzít spravedlnost do vlastních rukou...  Palermo kolem roku 1970. Policejní komisař Bonavia (Martin Balsam) provádí rutinní kontrolu městského ústavu pro duševně choré, který je viditelně zanedbaný. Komisař se rozhodne nad vedením blázince přivřít oči, pokud ovšem okamžitě propustí jednoho ze svěřenců a prohlásí ho za zdravého. Zdánlivá laskavost dá do pohybu nebezpečnou hru s mafií a zatáhne ostříleného policistu do bratrovražedného střetu s dalším ochráncem zákona, idealistickým prokurátorem Trainim (Franco Nero). Propuštěný pacient se totiž hned vzápětí pokusí zastřelit stavebního magnáta, jenž skrze úplatky, vydírání a vraždy ovládá celou metropoli. Vyšetřováním atentátu jsou pověřeni právě Bonavia s Trainim a jak případ pokračuje, odhaluje se hluboká propast mezi jejich chápáním spravedlnosti... Italské kriminální drama patří ke stěžejním dílům žánru poliziotteschi, který vychází z temných akčních a detektivních filmů, avšak s ostrou kritikou vládnoucích vrstev. Damianiho snímek ukazuje ponurou vizi Itálie, kdy organizovaný zločin prostoupil všechny státní složky a zcela zardousil možnost spravedlivého procesu. Hlavní konflikt pak neleží mezi představitelem zákona a unikajícím zločincem, ale mezi dvěma státními úředníky, přičemž oba chtějí dostat mafiánského bosse. Avšak zatímco mladý soudce stále ctí literu zákona, protřelý policista se naděje na jeho odsouzení dávno vzdal a rozhodl se proti mafii bojovat jejími zbraněmi. (Česká televize)

italka63

Damiano Damiani je prostě pan Někdo. Nikdy si nebral servítky a jeho milované vlasti to dokázal naservírovat s plnou parádou. Jeho politická dramata jsou skvosty kinematografie a plně jim věřte, Itálie v sedmdesátých letech byla opravdu divoká, mafie si servítky nebrala a nedejbože Sicílie. Takže charismatický Franco Nero a vynikající Martin Balsam ve výborném filmu, oba jdoucí po mafiánském bossovi z Palerma, jen každý trochu jiným způsobem a ne každý končí šťastně. ()

kagemush

To by mě zajímalo, kdyby pan Damiani točil filmy nyní a u nás , o čem že by to točil. Pokud by mu ovšem u nás na tohle někdy někdo dal peníze. ()

Martin741

Suverrenne dalsi najlepsi Damiani, spolu s filmom L´Istruttoria e chiusa - dimentichi. Film zobrazuje kapitalisticke Taliansko presne tak, ako  to komunistickym sudruhom vyhovovalo  : 95 % ()

andrii

To žádný balzám nervů není. Vládci si navzájem leští ego za paravánem. Ale až ze stěn krev praskne, prosákne. S pravdou ven. To budete koukat. Nerovná mzda spravedlnosti. Upřímnou soustrast. ()

Autogram

Komisár malou okľukou zariadi vraždu mafiánskeho bossa, ktorá nakoniec celkom nevyjde. Aspoň tak sa to na začiatku javí divákovi. Kšefty developerov s výstavbou panelákov nie sú čisté, skorumpovaná je celá mestská správa, špekulácie s pozemkami, to všetko situáciu komplikuje, a k tomu ešte nie je jasné, do akej miery sú v tom namočení dvaja hlavní hrdinovia, a ktorý z nich vlastne. Politika je zložitá vec, to vieme, a najzaujímavejšie na filme je, ako sa môže starý taliansky mafiánsky film podobať na nedávnu slovenskú realitu. Ani sa netreba čudovať, že jednému z toľkej nespravodlivosti ku konci filmu celkom prepne. –––– Neotvírej dveře, dokud neuslyšíš heslo. Heslo bude Monte Pellegrino. –––– Vy si ani nedokážete představit, že by vysoký soudní hodnostář mohl být zapleten do nějakého zločinu. ()

xaver

Režisér, který natočí takovýto film a přežije je buď hrdina nebo mafián. Někdy mám pocit, že tyto filmy jsou točeny, když už ne přímo na objednávku mafie, tak s jejím skrytým souhlasem, aby dali široké veřejnosti, policii i justici jasně najevo, že nemá význam válčit s mafií. Po této stránce splnil film svoji roli dokonale. Divák odchází z kina totálně znechucen s nevyslovenou otázkou. Proč je toto možné? ()

klukluka

Na dnešní poměry trochu statické, v každém soudobém filmu na podobné téma by muselo být nutně víc akce, ale jinak to byl dokonale promyšlený, perfektně napsaný a bravurně natočený film. ()

Slimak

Co říct....opravdu vynikající thriller s nezaměnitelnou atmosférou taliánských kriminálek....z takovejch je člověku nezřídka až zle.To je případ také již přebrutálního Luca il contrabbandiere který vznikl až na samém úsvitu tohoto subžánru a trochu tenhle fim vykrad. ()

Disease

Akční moc ne, spíše konverzační, ale mezi Frankem Nerem a Martinem Balsamem to funguje parádně. A finále to vytáhlo z průměru. ()

Gagner

Film husté reality, která ukazuje, že je policie krátká, ba jsou i její příšlušníci na té špatné straně. Mafiánský film ze země, kde mají tyto spolky ty nejhlubší kořeny. ()

Luk Skywalker

Skvělý film, který i přes své stáří je pořád aktuální a může se odehrát kdekoliv. Příběh má ponurou atmosféru, i když se odehrává ve slunné Itálii a konec je takový, jak by asi v reálu skončil. Sice se komisař mohl lépe připravit na místo, kde věděl, že skončí, ale budiž. Jen jsme se za téměř 50 let posunuly a z těch "podnikatelů", kteří sháněli hlasy pro politiky se sami stávají politiky, alespoň u nás. Film byl uveden v cyklu Velikáni filmu - nezbývá než souhlasit, Damiani je velikán. ()

nmafan

Skvělý film. Není vůbec nutné dívat se na něj jako na kriminálku o mafii a vnímat jej v kontextu dobových italských reálií. Bude fungovat i když si jeho téma zobecníte na boj jednotlivce proti systému. Damiani vás bravurními filmařskými prostředky přesvědčí o marnosti jakéhokoliv podobného boje a o tom, že všechny vaše ideály jsou směšným plýtváním času. Emocionálně drtivé (i díky Ortolanimu). ()

tranquill

"Kdo plivá do nebe, tomu plivanec spadne na tvář!" Ten způsob vyprávění tohoto kriminálního dramatu mne moc neoslovil. ()

SAINTS

Nadštandartne dobry taliansky krimi film zo 70.rokov.Ak to tam vtedy naozaj tak vyzeralo ako ukazuje tento,ale aj dalšie filmy ,tak život v tom obdoby nebol med lizat.Obzvlašt zaujimava bola ta čast filmu ktora sa zaoberala s odboralom a jeho nerovnym subojom s mafianskym vykorystovatelom.Zaver filmu bol vynikajuci,aj ked dost tragicky,hlavne pre tu pôvabnu ženu a komisara Bonavia.Idealisticky prokurator Trainin v zavere filmu vytriezvel,ale už bolo neskoro.Posledna scena v ktorej hladi na toho skorumpovaneho sudcu bola velavravna. ()

mac000

Jedno z vrcholných policejních dramat D. Damianiho, sledujícíh (většinou marný) boj justičního systému proti italské mafii. Skvělý M. Balsam i F. Nero. Promítáno v čs. kinech roku 1973 ()

DonBraso

Ústřední duo Nero a Balsam super,ostatní už jen tichá voda.Pravda,Catenacci z filmu Sudá a Lichá se nedá zapomenout.Vlastně konfrontace ústřední dvojice,která patrá pomalu ve vlastních řadách je stěžejní.O mafii jako takové tu je spíše jen plno domněnek a hrozně málo informací,což neskutečně trpí jedna scéna k závěru a celkově závěr je malinko utažen do rychlého konce,že za to může někdo ze shora.Spíše se jedná o krimi s politickým spektrem a dialogy hlavních dvou protagonistů,kterému bohužel chybí síla.70% ()

Ironhead

Jedna z klasik mého dětství s nezapomenutelným dabingem. btw... Jako kluka mě potom dost dlouho strašila představa, že se odloupne zeď a vykoukne na mě lidské oko :_) ()