Jesus Camp

(festivalový název)
  • USA Jesus Camp

V Americe existuje stále sílící evangelická komunita, jejímž hlavním cílem není ani tak přivést Boha na zem, ale spíše vrátit celou zemi Bohu. Věří, že je třeba, aby konzervativní křesťané převzali vládu a podřídili ji vlastním pravidlům. Kromě politického programu se tato organizace zaměřuje i na výchovu dětí a nových členů. Nejenže jsou vlastní potomci často vyučováni doma, ale navštěvují i skupiny a tábory, kde je jim vštěpován jediný správný názor na svět. Není možné zůstat chladným pozorovatelem této mozaiky neotřesitelných pravd, vyprázdněných hesel a emocionálně vypjatých projevů. Před divákem se rozvíjí pásmo zachycující víru a její projevy, které bývají tradičně spojovány s pozitivními hodnotami. Zde však přerůstají ve fanatismus. Film ukazuje, jak je dětem odebírána svoboda volby, jak jsou násilně izolovány uprostřed jednoznačných tvrzení, pravidel a názorů, o nichž se nediskutuje. Tvůrci se do tématu pustili s neobyčejnou statečností a pevně se začlenili do uzavřené komunity, aby naplno odhalili neznámou a temnou stranu náboženské organizace. (oficiální text distributora)

Elbarto08

Panebože...nemáte k tomu soundtrack? Pořád si stojím za tím, že kdysi dávno jeden zběhlý člověk se nudil až moc, a napsal Bibli. Teď se směje celému lidstvu, že věří na Boha, Ježíše a na nebe a peklo, že svět díky nábožentví válčí a zabíjí se ()

manhamaya

Názorný příklad jak se z ne zcela špatných myšlenek dá vyrobit děsivá směs, která má prakticky od křesťanství na míle daleko. Vždycky mě vytočí filmy, které jsou o zneužívaní různých věcí/názorů/filosofií ve prospěch určité manipulativní skupiny. Je mi líto těch dětí, které pak nebudou moci svobodně lidsky a alespoň trochu racionálně myslet. A co se týče zpracování filmu, chybělo mi v něm zaměření na rodiče - co jsou zač, protože oni mají největší podíl viny na tom, že z dětí nakonec vyrostou nevyrovnaní nesnášenliví lidé, kteří nebudou schopni přijmout cizí názor. ()

Inferio

Dobře zpracovaný dokument a opravdu příšerném americkém fundamentálním evangelismu. Zobrazenou realitou jsem byl tak znechucen, že jsem film ani nedokoukal celý. ()

Dimo

Velmi rád jsem toto viděl a nahlédl pod pokličku. Ale nějak mi váznou slova... většinou nemám problém s vyjádřením dojmů, ale po tomhle? Asi tak - chudáci děti. Ti, až budou konfrontování s realitou, budou trpět. Tohle náboženství za 2000 let nevymyslelo nic novýho, takže se jedná o intenzivní lež, pronášenou už hromadu let a kde nic, tu nic. Kecy, kecy, kecy. Jediný svobodný člověk je ten, který věří sobě a k tomu není zapotřebí žádné vábničky. Ještě jednou vyjadřuji upřímnou lítost k těmhle dětským obětem, neb oni nedostali nic na výběr, žádnou alternativu. ()

valheru

Pri sledovani filmu jsem mel nutkave pocity bud brecet nebo se smat, kazdopadne jsem neustale kroutil nevericne hlavou, jakymi nabozenskymi fanatiky se mohou stat i deti. ()

Al44...

Neznám věci ohledně natočení tohoto dokumentu, nevím proč vznikl právě tehdy, kdy vznikl a kdo si natočení takovéhoto filmu "objednal". Každopádně nám ukazuje na příkladu jedné náboženské sekty v USA, jak je možné zmanipulovat, zfanatizovat a politicky ovlivnit člověka již od útlého dětství. Toto vše je tam krásně zobrazeno, jako by šlo o pouhou hru. Jsou tam již vidět i následky této "výchovy". Nemůžu se ale zbavit pocitu, že byl tento film udělán na objednávku ne proto, aby ukázal nějakou náboženskou sektu, ale aby pošpinil politického protivníka v rámci politického boje v USA. ()

Carthorias

V jedné povídce o Heinleina, byla kolem roku 2050 celá Amerika přetvořena na sektářskou křesťanskou totalitní společnost. Po shlédnutí tohoto dokumentu tomu začínám věřit. P.S. Myslíte si, že u nás se nic takového nevyskytuje? Tak to se šeredně mýlíte, vždyť přece Boží Království Vaří http://www.youtube.com/watch?v=ABBtmEjXwmQ P.P.S. Tu pizdu bych nakopal do její čtyřhektarové prdele ()

shereen

Solidní dokument, díky obsahu takřka nesledovatelný. Několikrát jsem to málem vypla, přesto dávám 4. Upozorňuji, že je to pro silné žaludky. ()

Narayan

Jediné s čím se s evangelickou komunitou ztotožňuji, je fakt, že Harry Potter je zlo :). Jinak naprosto nepochopím, proč tohle vymívání mozků malým dětem není postaveno mimo zákon. ()

sledge

Strasidelne, VELMI strasidelne. Este o to strasidelnejsie ze sa to skutocne deje. Tvorci filmu ani nepotrebovali pouzit komentar, obrazky hovoria za seba. V skratke je to dokument o radikalnej evanjelickej cirkvi v amerike a ako vymyvaju mozgy detom pre politicke a ideologicke ucely. Smutne je ze z ich vlastneho pohladu si myslia ze konaju uplne normalne a ze kazdy by mal konat tak isto. Skoda slov, TREBA VIDIET. Nakolko pochybujem ze sa tento film niekedy dostane do nasich koncin v kinach ci pozicovniach, treba stahovat z internetu, mozem vam pomoct sa k nemu dostat. Ak ma niekto zaujem, napiste prispevok do diskusie k filmu. ()

mdouglas

Tak u tohoto dokumentárního snímku jsem hodně valil bulvy k čemu všemu jsou lidi svolní. Nakolik jsou schopni se nechat ovládat někým jiným v domění, že tím slouží bohu. Hodně silné kafe. 80% ()

Ceberus

Nedávám nižší hodnocení proto, že se film neshoduje s mým přesvědčením, ale proto, že je film dost zdlouhavý a jeho pointa se často opakuje - byť je nanejvýš trefná. ;-) Jak totiž podotkl jeden moderátor jedné ateistické show z USA: "Je to dokonale natočený film - věřící říkají 'ano, přesně takoví jsme' a ateisté říkají 'proboha, oni jsou vážně takoví?' " Chcete-li se nad náboženstvím spíše pobavit, doporučuji dokument Religulous. ()

Forty-

Prvy, kto by si zasluzil na pi*u je ta odporne tucna vychovavatelka co vymyva mozgy malym detom (hned na uvod pritom sama kritizuje obeznych ludi, aky paradox!). A dalsi, kto by si zasluzil na pi*u, su rodicia (debilni rodicia konkretne) tych deti, co ich tam poslali. Ako si ma mlady clovek vybudovat vlastny nazor pri takejto vymyvacke mozgov? Vazeni, ja grcam. ()

driver005

Co na tom chcete hodnotit? Pokud člověk zastává názor, že fanatismus je v jakékoliv formě špatný, tomu se při sledování Jesus Camp bude otevírat kudla v kapse. Náboženství je pro mě věcí svobodného počínání, tedy žádné vnucování ideí, často zcela zcestných. Děti sami se v tom asi těžko zorientují, a tak jim lidé jako Becky Fischerová určí jednu z cest. Na první místo žebříčku hodnot umístí víru, za kterou by děti měly být ochotny položit život a s tímto vědomím jim pak pár dní cosi vtlouká do hlavy. A děti brečí a křečovitě zvedají ruce k nebi, křičí různé modlitby, upadají do mdlob. Je potřeba se zamyslet nad tím, do jaké míry jsou tyto děti vychovávány jinak (principielně) než jejich vrstevníci, kteří si pak na sebe připevňují výbušniny a pobíhají po náměstích. ()

Mes-siah

Ja milujem takýto druh dokumentu. Ma to všetko. nahnevá aj dojme. A dalej je zbytočné písať. Všetko už za mňa povedal Dadel. A pasaž o Harrym Potterom ma tiež dostala. Kam až ďaleko sú schopný ludia zajsť pre zisk. Pretože za všetkým hladaj peniaze a moc. A na to je naboženstvo expert. Musim citovať aj darwina - "chvalte Pána našeho a podejte náboje". Takto by som aj ja vystihol túto problematiku. ()

Scorp11

Dokument mohl být natočen trochu líp, chvílema se dost opakoval a začínala být nuda. Ale co se obsahu týče, doporučuji vidět, aby se člověk zase jednou ujistil, jak moc jsme obklopení idiotama... ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky