Komedie / Muzikál / Romantický

USA / Velká Británie, 2007, 111 min

Už vám nezabírají antidepresiva z lékárny? Zkuste pro změnu zamířit do nejbližší videopůjčovny a zaostřit na DVD s filmem Hairspray. Obal vás vyděsí fotkou Johna Travolty v roli obézní maminy, při pohledu na herecké obsazení sebou trhnete u jména Zac Efron a definitivně vás znechutí informace, že v rukou držíte retro muzikál. Kdo ovšem DVD vrátí do regálu, připraví se o pozitivní písničkovou jízdu, ze které sálá vtip, hravost, energie i nadhled. Tančí se, zpívá se, bojuje se za práva černošské menšiny, přitom trapné, nudné nebo nucené není ani jedno. Hairspray triumfuje perfektní choreografií tanečních čísel a dokonale stylizovanými postavami, esem se však stává naprosto špičková a bezkonkurenční iluze 60. let v americkém Baltimore. Chytlavé songy jsou pak jen třešničkou na cukrkandlovém dortu. Stačí se jen oprostit od předsudků… 100%(27.8.2007)

• Dellamorte

Parádna odpoveď na " GREASE " J3V do toho nasiakol nostalgicky , ale Walken má dorazenú tanečnú školu - AHA - http://www.youtube.com/watch?v=Y6MT20SW9Z0 .... ale to fakt má ! ( ako aj Ja ).F..S. odbytok ignoruje ! Každopádne príjemný tanečný večer niekedy otváram práve ním. Milujem ho - vlastne obi3och ! Ostatné už bolo vykecané.(1.2.2011)

Vlastně mě to ani tak nevzalo. Taneční scény mě začaly chytat až na konci filmu a hudba mi často přišla dost pomalá, takže o nějakém blaženém vrtění do rytmu v sedačce nemůže být řeč. Klady filmu bych ale viděl v jiné stránce. Pokud se dokážeme přenést přes přirozený divákův odstup od příliš barevných filmů, infantilní stylizace a naivních dialogů (což si myslím, že je používáno naprosto vědomě) můžeme vidět i mnoho inteligentních a originálních záměrů. To co bych chtěl především vyzdvihnout je to, jak se úspěšně film vyhýbá žánrovým schématům. Dát jako hlavní hrdinku mírně obézní děvče je výborný nápad. Není hezká, není hubená, přesný opak ideálu krásy. A aby mohla dojít ke svému cíli a šťastnému konci, NEMUSÍ se do tohoto ideálu předělat (zhubnout, nalíčit, natužit..) ba právě naopak. To je naprosto zásadní, protože většina muzikálů vychází právě ze schématu "jsem outsider a abych něčeho dosáhla, změním se na něco co se obecně pokládá jako ideál" (např. v Pomádě se hrdinka musí změnit na ideál tehdejší rebelující mládeže, oblíknout se do koženejch hadrů a zapálit si cigaretu..). Svět není jen seriál pěkných úsměvů, hubených holek a těl jak vystřižených z módních časopisů. A právě toto se mi na tom filmu tak líbí: na první pohled strašná umělost je vlastně pouhou slupkou, za kterou stojí příběh, který naopak proti umělosti bojuje...(15.11.2008)

Spontánní, milé, nakažlivé, chytlavé... Těmito čtyřmi slovy bych mohl odbýt koment a stručně a bez okolků jími vyjádřit pocity, které ve mně při sledování báječného Shankmanova dílka rytmicky rezonovaly. A není snadnější věc, než oblíbit si tu sympatickou hereckou sebranku... Roztomile dětinská boubelka Tracy s jiskrou v oku tančí a mrská tučným zadkem s takovým nasazením, že se při pohledu na její taneční kreace všechny ty prvoplánové sexbomby vilně se kroutící s lasem v ruce nebo u barových tyčí mohou jít bodnout. Travolta pod nánosem metráku umělých dámských špeků není vůbec trapný a při scénách mezi ním a věrným věchýtkem manžílkem si nelze nevybavit Homolkovy... Ukázkově všehoschopnou megeru v podání Michelle Pfeiffer není třeba ani vyzdvihovat. Bezprostřední a jásavá atmosféra se vine celým filmem a nevadí, že chutná jako sladké lízátko, co má Tracyina koketní kamarádka věčně mezi rtíky. Má to přece grády, tak si pojďme pěkně zvesela zatrsat! 9/10(30.8.2007)

Zjistil jsem, že mám pro malebné, veselé, pozitivní energií nabité a šťávou naplněné filmy slabost. Tento patří mezi ně. V dnešní době akčních thrilerů a psycho dramat, je Hairspray naprosto geniálně zapíchnutá barevná jehla do černobílé časové osy. Nehledě na to, že film je muzikál z roku 1962, kdy letěl Rock'n'roll, který málokoho ponechá bez hnutí sedět (pokud nepočítáme zmlsané suchary). Něžný příběh, jemná zápletka a klidné vyřešení, vše jako z pohádky. Ano, pohádka to je. Pojednává o Tracy Tunbland (Nikki Blonsky), která je přes své větší rozměry do všech stran společností poněkud opovrhována. Svému problému se postaví a čelí mnoha odporu, ale i podpůrným názorům. Vždy ale ví co je správné a za tím si jde. Silnou stránkou filmu jsou mimo spousty jiných věcí i vtipné scény. Nezřídka se člověk po čerstvě utřených vtářích z dojetí příběhem dostane do záchvatu smíchu, takže už ani nevíte po čem si ty slzy utíráte. Bravo Adame Shankmane!(10.9.2007)

• - Jerry Stiller, který hraje pana Pinkyho, hrál v původní verzi Hairspraye Wilbura Turnblada. (Siriuss)

• - Kostymérka Rita Ryack použila pro některé scény natáčené ve škole originální oblečení z 50-tých let, které sehnala například ve vintage obchodech. (Galadriel)

• - Do role Velmy Von Tussleové se uvažovalo o Madonně a Meryl Streep. (Siriuss)