Kocour v botách

Puss in Boots

Kocúr v čižmách

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2011, 90 min

Tak jsem to konečně viděl - vloni jsem u toho usnul a už jsem to nedokoukal, před týdnem jsem u toho znova usnul a zase to nedokoukal, no a tak jsem se včera naštval a konečně jsem u toho neusnul a dokoukal to :-) I když to tak na první pohled nemusí vypadat, tak mě to bavilo víc než poslední Shrekové :-) Doufám, že se kocour ještě dočká nějakýho samostatnýho filmu.(17.8.2013)

Po mizernejch dilech Shreka jsem na tohle ani nebyl moc zvedavej, ale nakonec hodne prijemny prekvapeni. Pribeh je sice lehce prekombinovanej, ale to nevadi, jelikoz svizne odsejpa, akce i forku je dost a hlavni hrdinove jsou sympataci. Moc jsem sice nechapal to vejce, ale budiz. Animace je na standardne dobry urovni a dabing, obzvlast Banderase, je spickovej. Bez nej by byl kocour polovicni. Takze sice to neni na 5*, ale i tak skvela zabava na 90 minut, kterou si rad nekdy zopakuju.(6.8.2012)

Dnešní animovaná tvorba se rozhodla, že mě zklame na plné čáře. Už od dob Shreka mě tato rozkošná postavička Kocoura v botách fascinuje a zároveň rozněžňuje svýma krásnýma očima. Bohužel mu celý krásně barevný a rezatý debut kazí hloupé vajco, které bych už na začátku příběhu rozmlátila vlastníma rukama a s chutí si z něj udělala omeletu. Ještě nikdy jsem neviděla mluvící vajíčko a pravděpodobně mě u dělání omelet tahle myšlenka už ani nenapadne, ale musela jsem se o ni podělit...vymyslet takovou hloupou postavičku, která nebudí ani žádnou lítost spíše opovržení a hlavně zvědavost jakého hloupého a nicotného inteligenta taková pošetilost napadla a to jest navrhnout animovanou postavičku, která se divákovi s*re před oči povětšinu filmu podle těch vesmírných šišounů, které naprosto NESNÁŠÍM. Tak bohužel z těchto důvodů (a také z nedostatku kvalitních scénáristů) odsuzuji tenhle retrospektivní animák k průměrné ne-li podprůměrné existenci....a že mi z toho srdce těžkne, protože Kocour sám o sobě je naprosto brilantní!(11.11.2012)

O kočkách se říká, že mají devět životů, ale o tomhle kocourovi kolují legendy, že jich má rovnou deset. Je odvážný jako D´Artagnan, s kordem to umí jako Zorro a má slabost pro krásné a osudové kočičky, jakou je Čiči tlapička, ale od jisté doby je z něj psanec a je na něj vypsána tučná odměna. S hrdinou z příběhů o Šrekovi se setkáváme ještě před érou zeleného zlobra a vše se točí kolem tří kouzelných fazolí, houseti snášejícím zlatá vejce, podrazáckém vajíčku Valdovi Cvaldovi a jeho pomstě a také spáse pro kocourovo rodné městečko San Ricardo, kterému bezprostředně hrozí zničení obří husou, která si jde pro své mládě. Na to, že na příběhu dělali tři scénáristé, to není žádná sláva a poněkud by ho chtělo přeleštit jako kocourovi zašpiněné holínky. Dozvíme se sice prostřednictvím flashbacku, jak kocour ke svým botám přišel, jak se z něj stal psanec, a jak se zrodilo nepřátelství mezi ním a jeho kamarádem vajíčkem jménem Valda Cvalda, ale uznejte sami, co asi mohli scénáristé během psaní scénáře hulit, když do celkem nevyrovnaného příběhu zařadili mluvící nesympatické vajíčko v originále promlouvající hlasem Zacha Galifianakise a ještě téhle hrozné postavě dali takový velký prostor. Ještě štěstí, že matroš jim nevzal všechny nápady z palic a film má spád a sází na solidní akci. Občas se dostaví sporné, a tak trochu nelogické momenty, a například když kocour v městečku zachrání život matce přísného comandanta. Ten je zprvu nadšen a posléze kocoura chce za každou cenu po jednom nezaviněném prohřešku dostat do vězení. V tom vězení se kocour následně ocitne a způsob jeho útěku z něj je spíše trapný a naprosto bez nápadu. Rovněž bych se zastavil u postav, kterými je film doslova zahlcen, at už jsou z řad lidí nebo zvířat. Troufám si tvrdit, že kdyby tam většina z nich nebyla, film by trval sotva hodinu, nic by si nestalo a postavy by nikdo nepostrádal, jak byly zbytečné a hlavně chabě napsané. I tak má film něco málo kolem 80 minut, ale zato má deseti minutové závěrečné titulky. Banderase s Hayekovou jsem neměl možnost hodnotit, protože jsem film viděl nadabovaný a v prázdném multikině. Lidi tohle do kin moc neláká a nechápu, co na tom lákalo mě, ale nabídka ten den byla tak zoufalá, že jsem zvolil tenhle animovaný film, který má sice v detailech velmi propracovanou animaci, spád, klade důraz na akci a několik nápadů majících podíl na vymanění z tradičních schémat animovaných filmů, ale scénář zrovna poutavý není, je málo propracovaný, dětem se příběh líbit nebude a dospělý na něm bude hledat jen chyby nebo naivní vyznění. Tak či onak, jsem to zvládnul bez újmy, a podle mě je tenhle příběh o jednom kocouřím hrdinovi ve výsledku poměrně snesitelný. Může ho vidět i alergik na kočičí chlupy a nehrozí, že by se v kině rozkýchal. 60%(15.1.2012)

Od svých známých jsem slyšel jen slova chvály a tak jsem se vydal zjistit pravdu. Žel, zklamání bylo velké. Trochu strohý děj a krkolomné zpracování. Někdy jsem si říkal, že dialogy jsou mnohdy o ničem snad jen proto, aby to nebyl zpola němý film a scénáristé vyplnili mezery hnojem. Je pravda, že Shrek 3 a 4 stál totálně za prd, ale já tohle nepovažuji za pokračování, nýbrž úplně nový film bez poskvrny a spojitostí. Předvídatelné scény a trapné vtípky mne často uváděly do rozpaků. Naštěstí měl film i světlé momenty a prvky dobrodružnosti se mi líbily. Cesta za pokladem je vždy lákavé téma. Zkrátka, kdybych byl dítě, asi bych tenhle animák ocenil více, jelikož animáky zbožňuji. Bohužel, tohle není můj šálek kávy. Zřejmě zaujatost vůči maskovaným hrdinům typu Zorro apod. 65%(26.1.2012)

• - Ve filmu je řečeno, že Kocour vyrůstal bez rodiny v sirotčinci, avšak ve filmu Shrek 2 (2004) Kocour říká, že má otce, matku i kupu bratrů. (Zackk)

• - Na Kocoura v botách přišlo první víkend po premiéře asi 16 tisíc diváků. (LEGACY)

• - Velký podíl na podobě kocouřího světa měl architekt Guillaume Aretos, který působil jako umělecký ředitel druhého i třetího dílu Shreka (2007). (FMJ)