Lidé z předměstí

The 'Burbs

Ľudia z predmestia

Komedie / Mysteriózní / Thriller

USA, 1989, 101 min (Director's cut: 101 min)

Neřekl bych, že tato komediálně laděná americká pátračka zaujme zrovna svou napínavostí, ale je tomu tak. Tedy alespoň já jsem byl příjemným způsobem napjatý co nová rodinka ve čtvrti skrývá za tajemství, a právě kvůli těmto velkým očekáváním jsem byl při rozuzlení trochu zklamaný, také ještě některými pokusy o rozesmání diváka prostřednictvím primitivních a ohraných rádoby sranda scének, ale přesto jsem rád, že jsem pro dnešní večer zvolil pohodový a hlavně překvapivě napínavý filmík s Tomem Hanksem a Carrie Fisher.(22.10.2014)

Prejudices can kill, suspicion can destroy... Nesledujete sice "The Monsters Are Due on Maple Street", ovšem Dante se na tuto kultovní epizodu z Twilight Zone odkazuje způsobem, až si jeden říká, zda rovnou nejde o její regulérní komediálně rodinný remake. Dante se však po celou dobu odkazuje i na mnohé jiné horrory a sci-fi. Ostatně zdaleka nejen na . A zdatně mu u toho sekunduje i Goldsmith s nejhravějším soundtrackem své kariéry. Hanks jede na vlně fyzické komiky, má to nápady, trefné obsazení, echtovní osmdesátkovost, lehce přestřelenou stopáž a příliš prostoru pro otravného plnoštíhlého sidekicka.(7.8.2017)

Rok 1989, poslední rok, kdy se Hanks specializoval na komedie a podařilo se mu natočit snad svůj nejlepší kousek. Příběh z malého městečka, kde žijí podivní sousedi, kteří nevycházejí, nekomunikují a dělají divné věci je pojat jako crazy komedie, ale přitom stavěn jako horor s postupně budovaným napětím, odhalavováním střípků a dvojitou pointou. Hanks, který se z nudy s kamarády (vietnamský veterán a vlezlý žrout) pouští do pátrání, jeho racionální manželka Carrie Fisherová, nebo Feldman, který všechno bere jako úžasnou zábavu jsou skvělé figurky a plně vystihují klasické americké maloměsto a gagy jsou prostě dokonalý. A jak koukám, režiroval Joe Dante, který byl v 80. letech king hororových komedií, takže se ani nedivím.(10.8.2009)

• gudaulin

Ani přes solidní procentuální rating na CSFD mě Lidé z předměstí nepřesvědčili, ba možno říct, naopak pro vybuzené naděje na solidní podívanou spíš zklamali. Ze tří žánrových škatulek bych v případě tohohle filmu úplně vyloučil "horor", protože jde výhradně o rodinnou komedii s parodickými rysy, která si dává za úkol oslovit co nejširší okruh diváků, a tím pádem používá vcelku nenáročný a předvídatelný "sitcomový" humor, který není zrovna mým šálkem čaje. Rozhodně nejde pod hranice vkusu ve stylu teenagerských a fekálních komedií, už vzhledem k typovému označení "rodinná", takže mě neuráží, ale zároveň mě ani nerozesmívá a neoslovuje. Střílí si z žánrových klišé snímků o podivných domech a podivných sousedech, jenže ty situace jsou, stejně jako celý příběh, hrozně předvídatelné, postavy až křečovitě přehnané, takže i když bych za jiných okolností podobné práci mohl dát i 4*, protože potenciál tady nesporně byl, zůstanu tentokrát v hodnocení střízlivý, a to přes sympatické obsazení v podobě Toma Hankse a známé Carrie Fisher, která těžila ze své role v kultovní sérii Hvězdné války. Vůbec se dá casting tohohle filmu označit za hvězdný, na druhou polovinu 80. let se v něm objevilo spoustu tehdejších hereckých es. Celkový dojem: 45 %.(14.7.2011)

"Remember what you were saying about people in the 'burbs, Art, people like Skip, people who mow their lawn for the 800th time, and then SNAP? WELL, THAT'S US. IT'S NOT THEM, THAT'S US! [...] WE'RE THE ONES WHO ARE ACTING SUSPICIOUS AND PARANOID, ART! WE'RE THE LUNATICS! US! IT'S NOT THEM! It's us." Joe Dante to má se mnou těžké, protože do svých věcí promítá svou lásku k Looney Tunes a ty já moc nemusím. Ale dva jeho filmy naprosto nekriticky miluju. Gremlins 2 a The 'Burbs. To druhé ještě trochu víc. Syntéza hororu a střelené komedie funguje perfektně, od začátku vás to hodí do děje a tak dokonale to buduje napětí a atmosféru stupňující se paranoie, že se od toho nedá odtrhnout a má to velmi technický a tedy velmi vypointovaný a pro mě tedy velmi uspokojivý scénář. A to obsazení, hudba a nečekané gagy jsou pure gold. K téhle nadsazené předměstké Twilight Zone se budu rád vracet.(22.6.2018)

• - V obývacím pokoji sledují v televizi Ray a Carol Petersonovi zábavnou hru Jeopardy!, vysílanou od roku 1984. (Stocki)

• - Tom Hanks si některé scény zahrál po svém, změnil třeba dialog nebo chování. Joe Dante prohlásil, že " Tom vnesl do snímku svého ducha ". (Terva)

• - Soundtrack má 13 songů. De Luxe verze má 31 songů. (Terva)