VOD (1)

Nejen starobylá šlechtická sídla či odlehlé hvozdy skrývají děsivé hrůzy a krvelačná monstra. Jedním z charakteristických žánrů osmdesátých let byly rodinné, potažmo dětské snímky, které zahrnovaly hororové prvky. Vedle dnes ikonických filmů jako Gremlins, Rošťáci nebo Stůj při mně tento trend pronikl i do televize v podobě populárních seriálů jako Příběhy ze záhrobí, Neuvěřitelné příběhy či The Twilight Zone. Zatímco pro většinu známých i dnes již zapomenutých režisérů, kteří dávali těmto snímkům vzniknout, se jednalo o žánrové zakázky, pro jednoho tvůrce se staly ideálním naplněním jeho autorských ambicí. Joe Dante miloval laciné béčkové horory a sci-fi z 50. let, které se vyznačovaly úsměvnými mechanickými efekty, přepjatým herectvím a absurdními premisami. Svou filmařskou kariéru započal příznačně v proslulé továrně na brakové sny New World Pictures vedené Rogerem Cormanem, ale až ve spolupráci se Stevenem Spielbergem, potažmo jeho produkční společností Amblin Entertainment dostala jeho fascinace brakem ideální vyústění v projektech jako Gremlins nebo Vnitřní vesmír. Lidé z předměstí vznikli na konci osmdesátých let, když bohužel pro Danteho móda brakově či hororově rámovaných fantaskních filmů pro celou rodinu ustupovala z diváckého zájmu. Snímek je v zásadě koncipovaný jako delší epizoda seriálů typu Příběhů z hrobky a v hávu osmdesátkové rodinné komedie spojuje slapstickový humor s požitkářskou poctou prvkům starých hororů. Vyprávění o předměstské komunitě, do níž se nastěhuje tajuplná rodina, již starousedlíci podezřívají z nejbizarnějších démonických aktivit, divákům připomíná, že staré naivní horory publikum nejen strašily, ale také bavily. Hlavní role zmatkářského středostavovského tatíka, který se proti své vůli dostává do nepříjemných situací, se skvostně zhostil Tom Hanks. Dnes je znám především jako hvězda oscarových melodramat či distinguovaných romantických komedií, ale jak dokládá mimo jiné i tento film, v osmdesátých letech byl jedním z nejtalentovanějších komediálních herců. Hanksovi skvěle sekundují další dobové hvězdy jako Bruce Dern, Rick Ducommun, Corey Feldman a Carrie Fisherová, která ve zdejší roli racionální manželky dokázala alespoň na chvíli uniknout stínu své role z Hvězdných válek. (Česká televize)

Trailer

Psycho.R

Pokud by to skončilo o pět minut dřív, tak bych tomu asi dal hvězdu nahoru, protože by mohlo jít o slušnou satiru lidské nadřazenosti a xenofobie. Bohužel se to muselo dotáhnout az do konečného rozuzlení, ktere to však dost shazuje - Hanks, který chtel nutně do nemocnice najednou odchází, jako by se nic nestalo. Police ho nechává, lec má na triku vloupání a to co se stalo děsivému domu apod. ()

Campbell

Jo tak tohle je paráda. Dante opět nezklamal. Je sice pravda že to nedosahuje kvality Gremlinů. Ale rozhodně je to parádní film u kterýho jsem též jako u Gremlinů vyrůstal. Film o podivných sousedech mě ničím už svým námětem nezajímal, a ani nevím proč jsem to jako malej chtěl nahrát, jako malýmu se mi to líbilo a nic se na tom nezměnilo ani dnes. Hanks, Dern, Fisher tihle tři hrály parádně a Hankse i když mi nijak nevadí tak tady se mi dost jeho role líbila. A Feldman byl občas i vtipnej. Navíc hudba Goldsmithe je fakt dokonalá. Parádní odreagovačka. A Dante je genius. ()

F.man

Nevím proč, ale na mě prostě ty 80 a 90kové rodinné komedie nefungují. Tentokrát to byl možná čistě můj problém, protože jsem 'Burbs viděl v v originále, bez titulků a značně unaven, ale klasicky až absurdně přestřelené postavy a ničím extra zajímavým neopepřený scénář, mě vyloženě nudily. A pokud se navíc u komedie ani jednou neusměju, nemůžu jít výše než na dvě za povedené předměstí, několik úsměvných momentů a příjemného Toma Hankse. In Southeast Asia we'd call this kind of thing bad karma. ()

genetique

Skutočne lahôdková záležitosť. Paranoidní susedia s množstvom fantázie, ktorá miestami speje až k posadnutosti, sú v dnešnej dobe odcudzenia bežným javom. A tento fakt využili tvorcovia skvelo. Stačí jednoduchý, povedal by som až primitívny nápad, ale tá relizácia nemala chybu. Horrorová atmosféra behom pár chvíľ prechádza až do groteskných situácií, v ktorých sa dokonale našiel práve Tom Hanks a so svojou postavou predvádzal neskutočné herecké kreácie. Ostatné postavy dokonale dotvárajú skvelý celok, tak po humornej, či desivej stránke. Rodina Klopekovcov na mňa zapôsobila viac, než starí známi Adamsovci. 80%. ()

Zeek

Když od toho nečekáte moc, tak spojení horor a komedie funguje. Je to ten klasický americký humor z 80.let o pár bláznivých chlapících z předměstí, kteří se nudí. Nečekal jsem, že se budu bát nebo že po skončení filmu budu koukat s otevřenou pusou, ale pojal jsem to nenáročně a aji jsem se vcelku bavil. Moje hodnocení: 75% ()

• Ve sklepení Klopekova domu si můžeme všimnout sání, na kterých je napsáno jméno "Rosebud". Je to odkaz na film Občan Kane (1941), kde jako poslední slovo před smrtí vyřkne Charles Foster Kane (Orson Welles) slůvko "Rosebud". (Stocki)