Princezna Fiona je prokletá. Ve dne je kráska, v noci se mění v ošklivku a tráví život zavřená ve věži. Vysvobodit ji může jen pravá láska. Její rodiče, král Harald a královna Lilian, už přestali doufat, že se najde pro jejich nebohou dceru ten pravý osvoboditel, a rozhodli se požádat o pomoc Rampelníka. Ten požaduje za zlomení kletby celé království Za sedmero horami. Královští rodiče by dali vše, jen aby se jejich dcera netrápila, a tak jsou připraveni s Rampelníkem podepsat smlouvu. Král již drží v ruce pero, když se dozví, že Fiona byla zachráněna Shrekem, a není tudíž nutné vzdávat se království. Rampelník zuří, přeje si, aby se Shrek nikdy nenarodil, ale není mu to nic platné. Uplyne několik let. Fiona a Shrek spolu žijí ve šťastném manželství, mají tři roztomilé děti. Shrek už nikoho neděsí, naopak neuplyne den, aby se na ně nepřijeli podívat nějací zvědavci. Shrekovy dny plynou a jsou jeden jako druhý. Shrek toho začíná mít pomalu plné zuby. Když mají děti první narozeniny, vydává se celá rodina do království Za sedmero horami, aby se všemi tuto událost oslavili. Oslava neprobíhá podle Shrekových představ a ve Shrekovi takzvaně bouchnou saze. Práskne do stolu a odchází neznámo kam. Potkává se s Rampelníkem, který je vychytralý a rozhodne se Shrekovu špatnou náladu využít ve svůj prospěch. Přiměje Shreka, aby se mu svěřil, a když Shrek poví, že by si přál prožít alespoň jeden den jako pravý zlobr, který má u ostatních respekt, dá mu Rampelník podepsat smlouvu. Výměnou za to, že se ho okolí bude ten den bát, si smí vzít jakýkoliv den ze Shrekova předchozího života. Rampelník si potají vybere den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že nikdy neosvobodil Fionu a král s královnou podepíší smlouvu o předání království. Jakmile král podepíše, oba i s královnou zmizí. Zpočátku je Shrek nadšený. Kdekoliv se ukáže, lidé prchají v obavách o svůj život. Jeho radost však netrvá moc dlouho. Jen do okamžiku, kdy začíná objevovat plakáty, na kterých je Fiona hledaná jako zločinec. To se ho dotkne a hned běží domů. Jeho dům, kde s Fionou a dětmi žil, je zpustošený a jeho rodina nikde. Vydá se tedy na místo, kde s nimi byl naposledy, do království Za sedmero horami. Král a královna nikde, na zámku je pánem Rampelník a zlobři jsou zotročení a využíváni na ty nejtěžší práce. Cestou se potká s Oslíkem, který Shreka nezná, ale později mu začne důvěřovat, když se mu Shrek svěří s tím, co se mu stalo a jak moc mu chybí jeho nejbližší. Oslík si přečte smlouvu Shreka s Rampelníkem a zjistí, že jen Fionin polibek z pravé lásky může Shreka zachránit. Jinak se po uplynutí 24hodinové lhůty rozplyne. Shrek se domnívá, že to je podmínka, kterou hravě splní. Fiona ho totiž opravdu miluje, ale již brzy zjistí, jak byla jeho představa lichá. Fiona si Shreka pochopitelně nepamatuje, z věže se dostala sama, bez cizí pomoci a nyní stojí v čele odbojové skupiny proti Rampelníkovi. Kromě toho, že se dostala z věže, se však na její kletbě nezměnilo nic. Shrek se velmi snaží, aby si ho Fiona zamilovala, ale ona na pravou lásku nevěří, a navíc se chystá se svými spolubojovníky přepadnout Rampelníka, který se má údajně vydat na lov zlobrů. Jenže tentokrát se lovu neúčastní sám. Angažoval Krysaře, který se ukryl v kočáře a svou píšťalkou přinutil zlobry odejít dobrovolně do otroctví. Fiona je v koncích. Teď je zřejmě vše ztraceno, ale Shrek si myslí, že polibek vše vyřeší... (TV Prima)

Jakubik

No rozhodně lepší jak díl s číslem 3 ale doufám, že už opravdu zvonec a pohádky konec. Myslím, že většina už toho tady řekla dost takže se vyjmečně nebudu opakovat :-) ()

Amilet

Je moc hezké, že v obchodech nabídka láká ke koupi BD kolekce Shrek 1-4! Jednotlivé díly jsou neprodejné a studio ví proč to dělá! Shrek a Shrek 2 jsou krásné pohádky s kopcem legrace a v případě jedničky i jedinečného humoru, takže.... kdo by je nechtěl mít doma na poličce ve sbírce............., trojka byla ovšem katastrofa a čekal jsem tedy na čtyřku. Přišlo další zklamání. Zvonec a konec je zbytečných 90 minut nastavované kaše a co mi vadilo nejvíc....vykrádání sebe sama! Na rozdíl od Vetřelce, kdy jsem díky famózní jedničce a dvojce podlehl kouzlu balení anthologie ve vajíčku a koupil tak i slabší trojku a čtyřku, si tentokráte raději počkám rok nebo dva na samostatné první dva díly! Marketingová strategie jaksi nezabrala a "celý příběh" mi studia prostě neprodají, .............u Shreka se chci totiž nonstop smát a pamatovat si ho jako dobrácky zlého zlobra jakým byl v jedničce! ()

parabellum

Pro mě Shrek (4) je určitě lepší filmek než jeho předchůdce, ale jak tady mnozí uvádí, původní Shrek je původní Shrek. Slabé 4* ()

Torgal

Shrek sa vyhrabal z bahna do ktorého hlboko zapadol v treťom diely a dokonca sa mu takmer podarilo dosiahnuť na úroveň dvojky. Hlavnú zásluhu na tom nesie zápletka "resetujúca" všetko čo sa udialo v predošlých častiach. Shrek si tak opäť musí prejsť spoznávanie s oslíkom, kocúrom v čižmách a samozrejme Fionou - a to spoznávanie je prekvapivo zábavné. Chvalabohu je tu minimum scén s malými shrekčatami (úprimne ich neznášam) a nepodarený tretí diel je v deji odignorovaný úplne (to ma tiež potešilo). Humor sa netlačí za každú cenu do popredia, prvé husle hrá veľmi dobrý príbeh. Nakoniec je to dôstojné zakončenie série v aké som už ani nedúfal. 8-/10 ()

Mr.FreeZer

Poslední díl Shreka, uvidíme na jak dlouho. Ale musím říct, že děj není špatný a docela jsem se bavil, určitě lépe než u třetího snímku zeleného zlobra. ()

pepa3rd

Opravdu skvělý nápad, jak se podívat na známé události z jiného úhlu pohledu (a moci je parodovat), zpracovaný bohužel naprosto bez nápadu a co je horší, také (téměř) bez vtipu. Oproti trojce, lepších 60 % ()

nurielka

Trojku som nevidela takže sa mi to po dejovej čiarke ľúbilo. Myslím však, že Shrek nadobudol takú fázu, kde už všetka jeho šťava bola vyžmýkaná a nemal by sa pokúšať a ďalšie dieliky, ktoré len mnohým budú proti chuti. Dôležité je však to, že detičkám sa to strašne páči a rozprávky majú byť hlavne o tom - no nie? ()

bararich8

Až na vyjímky se mi zdají další a znovu další díly úspěšných filmů jako pouhé vyšťavení oblíbených scén a hlášek z filmu původního. Shrek 4 bohužel výjimka není, a tak podobně jako u Pirátů v Karibiku, jde kvalita s každým dalším dílem dolů. Pořád to samé dokola, akorát s novým lesklým a zkrášlujícím přehozem…ještě že už zvonec slibuje konec. ()

Viky.05

Rozhodně velky posun oproti 3, ale pořad to nedosahuje kvalit 1 a 2, což je škoda, potencial to mělo. Scenař byl pěkny, česky dabing opět super, soudtracky jakbysmet a duo Oslik Kocour opět spolu. Za dil třeti vše odpuštěno. A pokud přijdou s originalnim scenařem, ORIGINALNIM, tak se nebranim dalšim dilum. Jinak už dalši dily nechci a Forever after :) ()

the_bitch

Trošku, len o malú trošinku lepšie ako Shrek tretí, ale celkovo to už nieje zaujímavé, a popravde sa už na toho zeleného pajáca nemôžem pozerať. ()

Eilean Donan

Zvláštne, táto časť Shreka sa mi asi najviac páči. OK, jednotka zabodovala, bola to novinka, ale toto ma dostalo. Heh, a nielen kvôli nádychu škótskosti a odboja za slobodu!! :D ()

cerbygerby

No tak snad fakt poslední shrek, protože možná už by to bylo přeplácané... už teď to bylo takové divné, ale na druhou stranu to asi bude pořád bavit.. Tenhle příběh byl opět doplněn o spousto hlášek, ale pořád to na tu jedničku nemá...4* ()

Plechpetr

Tenhle film mě velice zklamal.Konec téhle série jsem čekal víc napínavý. Příliš průhledný příbeh by odhalil snad každý.Ačkoli věřím, že pro děti je film zábavný. Ale přece jenom je to zábavnější než Shrek třetí. ()

Jeand´Boa

Děkujme a buďme vděčni, že od třetího dílu se kvalita posunula opět směrem nahoru...ale přiznejme si zároveň, že odrazit se ze samotného dna neznamená být hned na vrcholu...toto je ten případ: pryč je doba, kdy Shrek znamenal totéž co slovo kvalita...už jen animovaný film, už ne Shrek (2)... ()

cogi

Nechápu vůbec, proč točili další pokračování, když už ani trojka nebyla nic moc .. postupně se vytrácí kouzlo shreka ()

sokiss

Čeho je moc, toho je příliš! A čtvrtý díl už je příliš! U prvního a druhého dílu jsem obdivovala nápaditost příběhu a opravdu vkusné vtipy. Trojka už začala pomalu ztrácet tu "Shrekovskou" šťávu, ale pořád to ještě jakštakš šlo. A tím to mělo skončit! U tohoto dílu mi jakýkoliv nápad přišel trapný a předvídatelný. Neee, víc k tomu dodávat nebudu, nebo se ještě naštvu... Opravdu mě to zklamalo... ()

Blondy.

Do Shreka už opravdu nemají a nebo nemůžou přijít na námět který by opět stál za pohodové shlednutí jako jednička. Pořád se tu omálá to samé a natočit už třetí díl o tom, kde věe rozhodne polibek z pravé lásky mě vážně už nebaví. Líbí se mi, že pořád zachovavají stejné postavy a to i ty vedlejší, jako jsou prasátka, vlk, perníček atd. jen myšky jsem nejak postrádal. Nicméně jsem se nebavil, předchozí díl zachraňoval kocour s oslíkem a zde víceméně neměli roli. Doufám tedy, že zvonec a konec znamená už definitvni konec Shreka. ()

KafuR

Zvonec a konec přece jen trochu vylepšuje špatné dojmy z předchozího dílu, ovšem ani tady se nepodařilo tvůrcům znovu to, co v prvních dvou dílech, a to vytvořit podařenou a chytrou zábavu. Místo toho ze čtverky vzešla nepoměrně vážnější filozofická disputace o pravém smyslu života, které mnozí na chuť jednoduše nepřijdou, protože na Shreka se má dívat kvůli zábavě a ne kvůli zamyšlení nad cenou lásky, přátelství a hloupého podpisu zákeřné smlouvy (kde na to autoři asi přišli). Ale Fiona jako neohrožená bojovnice byla vytvořena dokonale;) ()

P. J. D.

Oproti předchozím prvním dvou dílům tady přímo číší to, že byl film natočený jen a jen pro peníze do kasy společnosti. Nové postavy jsou nedomyšlené, nepropracované, kýčovité, ale především buď spíchnuté horkou jehlou, nebo někým, kdo nevěděl, s čím vlastně pracuje. Stejně tak si to odnesl i scénář. Příběh sám o sobě mi nevadí, ale ty vtípky, co se v něm objevují, mohly být rozhodně lepší. Za mě 2/5. ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou

05.04.2023

Těžko uvěřit, že už to je víc jak dvacet let od premiéry prvního Shreka. Poslední film z milované série pak dorazil do kin v roce 2010, už tehdy se ale zdálo, že byl koncept vyždímán na maximum a… (více)