Vo veľkomeste zavládne panika, chaos a zúfalstvo. Bez zjavných príčin začnú totiž obyvatelia slepnúť. Vláda okamžite zasiahne všetkých "infikovaných" izoluje v opustenom komplexe bývalej psychiatrickej liečebne s nevyhovujúcimi podmienkami. Slepých pribúda a vznikajú getá, ktorú však už čoskoro preplnené. Samozrejme, že zúfalú situáciu slepcov využívajú kriminálne živly, ktoré ich okrádajú aj o úbohé prídely jedla. Manželka lekára, ktorý oslepol ako jeden z prvých, má veľkú výhodu v tom, že hoci je izolovaná s ostatnými, vidí. Rozhodne sa to však zatajiť a spolu so siedmimi neznámymi vytvorí akúsi rodinu, ktorá sa pokúsi utiecť. Ale ako sa však bezbranná skupina ubráni pred pouličnými gangmi ťažkých kriminálnikov, ktorí už len završujú skazu ľudstva? (oficiální text distributora)

jhrasko

WHAT IS HAPPENING TO US REMINDS ME OF WHAT HAPPENED TO SAINT PAUL. PAUL USED TO KILL CHRISTIANS, PERSECUTE THEM, BUT THE LORD CAME TO HIM AND CONVERTED HIM, AND NOT ONLY CONVERTED HIM BUT BLINDED HIM.. Odhliadnuc od scenáristickych prešľapov je BLINDNESS absolútny zážitok pre všetky zmysly. Uchopiť ho malilinko inak, mohlo ísť o intenzívny pocit podobný CHILDREN OF MEN. IN MY DREAMS YOU ARE ALWAYS BEAUTIFUL. WELL, THAT´S WHY BLINDNESS IS A GIFT TO THE UGLY.. ()

Genero

Téma filmu je neveselé. Strašně velké množství lidí oslepne po nakažení silně nakažlivou slepotou a zoufale se nedostává asistenčních psů a bílých holí. Vláda je uklidí do zchátralého blázince (ty slepé lidi, ne psy a hole) a kdo z něj vystrčí hlavu, je zastřelen. Jeden by se bál, že přijdou i Trifidi, ale dobrá zpráva je, že těch nevidno (ono tedy ničeho nevidno, ale Trifidi v tomhle filmu prostě nejsou). A tak se skoro celý film můžeme kochat pobytem v blázinci, kde si všichni povídají hlavně o tom, jak jsou slepí. Paní Můrová není slepá, ale je to vlastně jedno. I když by mohla všechny pěkně potichu zlikvidovat, sníst všechno jídlo a vypít všechny nápoje, ona se rozhodne projít cestou útrap a stát se oblíbenou. Jinak je to stejné jako vždycky, záporné postavy se chovají nedůtklivě, zhýrale a snaží se terorizovat okolí, kladné postavy kují pikle, aby přelstily ty záporné a Danny Glover sedí v koutě a trousí moudra. Film je bohužel často táhlý, nudný, občas nechtěně komický a co je nejhorší, zřejmě se pokouší o art, který spočívá v tom, že se každou chvíli rozsvítí bílé světlo a nic není vidět. Docela by mě zajímalo, jak se čte Saramagova předloha v Braillově písmu, ale pochybuji, že je natolik strhující, až bych si při dychtivé četbě rozedřel ruce. ()

Ai.ma

Po tom, co jsem si zde přečetl komentáře k tomuto filmu a po tom, co jsem zahlédl hodnocení musím smutně konstatovat, že na čsfd chodí ale solidní banda čůráků! ()

maseer2

psycho.. izolace s vězeňskými poměry, sex kvůli přídělům jídla, rabování, totální chaos...a boží konec! silné 4* :)) ()

6thSun

Velmi těžký divácký zážitek, pro plné prožití filmu je nutné být maximálně empatický a otevřený nabízenému dění, což v dnešní megafrčící době není vůbec žádná prdel. Zkuste si proto, když vás film začne lehce nudit (neboť je to trošinku rozvleklé), zavřít oči a udělat poslepu nějakou činnost, třeba dojít si na záchod. Po tomto testu pro vás bude okamžitě všechno daleko snáze stravitelné. 75% ()

Tommassi3

"Jediná věc děsivější než slepota je být jediný, kdo vidí !!" Velmi talentovaný režisér Fernando Meirelles si tentokrát vzal do parády dech beroucí román Slepota portugalského držitele Nobelovy ceny za literaturu Josého Saramaga a nutno říct, že výsledkem jeho snažení je poněkud rozporuplný snímek, který však své knižní předlohy zdaleka nedosahuje, dle mého si Meirelles možná ukrojil až příliš velký krajíc, tam kde Saramagův román skvostně graduje se režisér často uchyluje k uplakanosti, patosu a velmi pomalému až strnulému vyprávění, nicméně nebudu se snižovat k porovnávání filmu a románu, to by totiž vůči Meirellesovi nebylo vůbec fér.. Předloha v podobě Saramagovy apokalyptická vize coby moralizující alegorie by měla snímek logicky odlišit od běžných béčkových thrillerů, což se sice režisérovi podařilo, samotný vizuál filmu mě fascinoval, ekvivalentní český název Bílá tma jej vystihuje dokonale, nicméně film poněkud sráží velká spousta dost nepochopitelných či spíše těžko uvěřitelných skutečností, potažmo zejména chování postav, které divák neznalý předlohy ohánějící se logikou věci zřejmě příliš nepobere !! Tvůrci nám předkládají neskutečně silný příběh k zamyšlení o společnosti, která znenadání oslepne, přičemž příčiny nejsou podstatné, byla slepá dávno, paradoxně až ztráta zraku hrdinům otevřela oči, aby dokázali skutečně vnímat okolní svět, bílá mlha tak vlastně není trestem, ale pouze logickým vyústěním konzumu, honu za penězi a jiných civilizačních neduhů !! Castingu není příliš co vytýkat, výsostně charakterní Julianne Moore je úžasná, Mark Ruffalo či Danny Glover patří již dlouhá léta k synonymům jistoty kvalitních hereckých výkonů, soundtrack Marca Antônia Guimarãese podtrhuje slušně budovanou stísněnou atmosféru bezvýchodnosti a ani kamera Césara Charloneho nesnese nejmenších výhrad, ačkoliv by mě dost zajímalo, jak dlouhou dobu natočený materiál strávil v postprodukci.. Samotné rozuzlení věrně se držící již zmiňované předlohy nakonec Blindness přeci jen činí opravdu velmi podařeným kouskem, je vlastně vůbec možné snímek lépe ocenit než uznalými slovy autora předlohy, jak se stalo právě v tomto případě ?? ()

bouncer

Lidstvo by bylo stále stejné, i kdyby osleplo. Krásná studie náhlého oslepnutí populace se skvělým vykreslením té úzkosti, která by to provázela. Přišlo mi to až mrazivě reálné a vůbec nevadilo, že se divák nedočkal vyšetřování vzniku choroby, hledání léku či konečného objasnění. Šlo mnohem více o ten pocit a budování slepého světa, které se i díky skvělým hercům opravdu povedlo. ()

Avalon820

Tohle jsou trochu nejisté čtyři hěvzdičky, ale přece. Nápad filmu je skvělý, provedení stejně tak. Naproti tomu stojí opět zbytečně přetažená stopáž a s tím spojených několik umělých a šroubovaných situací, které měly za úkol jen trochu více nahustit atmosféru. Co mi ovšem naprosto vyrazilo dech byl závěr - celou dobu se díváte na naprosto obyčejný postapokalyptický film, ale s posledními pěti větami zjistíte, že o to vlastně vůbec nejde... Jde o poseltsví, které tento film nese a je jen na nás, zda jsme schopni a ochotni jej pod tou slupkou blockbusterovosti vidět. Nebo jsme také slepí? ()

murakamigirl

Zatvorte oči. Čo vidíte? ČO vidíte??? Tmu. Môžte otvoriť..... Čo by ste robili, keby ste z ničoho nič, zo sekundy na sekundu, prišli o zrak? A spolu s vami postupne celý panelák, celé sídlisko, celé mesto, celá krajina.....? A čo ak by tá slepota bola biela? Čo ak nebudete vidieť nič len dokonalé, ostré, nemilosrdné biele svetlo? Akej farby bude potom vaša nádej? Viete si to predstaviť?----- Moje zadosťučinenie je tak enormné, že kult Matky Terezy s ním ani zrovnávať nejde. Luxusný a veľmi verný prepis Saramagovho románu, ktorý vlastní len jedinú vadu krásy: aby tvorcovia všetko pomestili a tiež aby mohli ukuchtiť patrične hustú polievku z drámy spolužitia slepcov v karanténe, naskočili na klusajúceho koňa a tlaky stopáže a skratkovitosť sú v úvode cítiť. Brilantné, hrôzyplné stvárnenie bielej slepoty, sugestívna kamera, autentické civilné kreácie hercov- keby to niekomu ušlo, strhujúca Julianne Moore MÁ na nomináciu na "plešouna"- scenár, strih, hudobné podkreslenie...proste:!!! Naložených bude na vás toľko rôznorodých emócií, že po skončení Blindness okúsite váhu slonej kože a nebudete si pripadať, vy budete ťažší. Hocako frázovito môže znieť podstata námetu i adaptácie--- slepí môžu vidieť a VIDIA, kým si udržia ľudskosť, dôstojnosť a sú schopní lásky (nielen k sebe samému:)), práve tak ako vidiaci môžu znenazdajky oslepnúť a nemať o tom potuchy, netušiť, že to ich videnie nie je nič viac než sprostý klam...--- nech to pripomína hocakú otrepanosť, Meirellesova adaptácia by vás z tohto dojmu mala vyliečiť, pretože demonštruje svoje princípy, vízie i ilúzie a robí to neúplatne.----- Zatvorím a otvorím oči. Vidím. Vidím??? A čo vy? Sledovali ste túto drámu dobre? Áno? Nie? Neviete? Tak teda, čo vidíte??? 95% Keby sme si ďalej chceli zakoketovať s myšlienkou, tak: láska NIE JE slepá. ()

brutale

Najprv ti zoberiem zrak, aby si dokázal vidieť, nie len dívať sa. Jedným vezmem potravu a druhým dám moc, aby som ti ukázal, že to čo teraz robíš za kus suchého chleba, by si nespravil za všetky PENIAZE na svete. Tým čo majú moc odhalím ich pravé ja. Takto nám servíruje človeka geniálny scenár v snímke Blindness. Homo sapiens plný pudov, nádeje, hľadania lásky, útrap, nenávisti, pokore, hladu v psychologickom mixéri zapnutom na plné otáčky ochutený potom, krvou, fekáliami, špinou a zúfalstvom vás pohltí a pribije do kresla. Návod na apokalypsu v podaní skvelej réžie Fernanda Meirelessa a výbornej Julianny Moorovej si rozhodne nenechajte ujsť! ()

Terva

CITÁT - Vyvstává otázka, co je to za idiota, který pouští video v karanténě pro slepce. Když se mi tento film dostal do ruky, a já si přečetl upoutávku distributora, byl jsem nesmírně zvědav až to uvidím, docela jsem se i těšil. Říkal jsem si, tohle zavání knihou Den Trifidů od Johna Wyndhama, alespoň co se týče tý slepoty. Trifidy neočekávám a ani nepřijdou, stejně jako ve filmu 28 dní, tam místo kytek přijdou zombie. V tomto filmu jsou jen slepci a chovaj se jak blbci. K tomu ta kamera - proč se třese ?? To že v ději filmu jsou slepci ještě neznamená, že má oslepnout i divák. Přidám k tomu i nedostatek zvuků, což je u slepců nejlépe vyvinutý smysl a o hudbě už ani nemluvím. Pokud se režisér snaží zavléci diváka hlouběji do situace slepců, měl nabídnout více ruchů a zvuků - zde je jich obrovský nedostatek. CITÁT - Oblékáš mě, koupeš mě, utíráš mi zadek - to nejsou slepecké nedostatky, copak se slepec nemůže sám vykoupat, nebo si utřít zadek ? Tady to docela hapruje. Slepec je slepej ne bezrukej. Ten film ve mě nevyvolal žádné emoce, kromě naštvání. Je to bezduchý film bez kousku umu. Je moc jemný, bez řevu a krve ( viz celé skleněné dveře ve světě slepců ) Kdybychom všichni oslepli, to by jste viděli - slyšeli - ten bordel venku. Ten film je nuda a dle mého je dějově slaboduchý. Scéna okolo 90 minuty to dokazuje - všude je bordel, odpadky, spousta slepců a dveře ze skla v obchodním domě jsou celé a nevysklené. Já to vidím na dvě hvězdy a už ten snímek nechci nikdy vidět. ()

moviesfan

Pokud člověk není naladěn na ponurou atmosféru filmu, tak ať si ho raději nepouští. Udělal jsem chybu, když jsem od filmu očekával spíše žánr mezi thrillerem a hororem než psychologický film s příměsí drama. Tím Blindness právě je. Našel bych mnoho pozitiv, kterými jsou již zmíněná atmosféra, scénář ad. Kladem je i režisérovo zobrazení dané situace, která byla zobrazena hodnověrně. Bohužel celek jako takový se táhne téměř dvě hodiny a člověka to přestane zajímat a možná i nudit. ()

ambron

Veľmi silný psychologický príbeh. Mooreová podáva neuveriteľný výkon, akoby takúto situáciu zažila. Niektoré pasáž boli nudné, no napriek tomu sa jedná o kvalitnú strhujúcu psychologickú drámu s úžasným hudobným podkladom. ()

Nick Tow

V prvom rade: Blindness nemá čistý žánrový "rodokmeň": nie je to katastrofická sci-fi, nie je to thriller, a striktne vzaté ani čistokrvná dráma - skôr filozofická (silno moralistická) metafora, hra s vlastnými pravidlami, ktorá si berie na pomoc ingrediencie rôznych žánrov, ale neberie na vedomie pravidlá ani jedného z nich. S takto pomenovanými a dohodnutými (ne)pravidlami by nás potom nemalo prekvapiť, že Meirelles nerieši a nedáva odpovede na základné otázky fungovania príbehu a chvíľami dokonca kašle aj na jeho logiku. Nie sme totiž v "reálnom" svete, iba v laboratóriu pri vedeckom pokuse. Nainfikujeme laboratórne myšky slepotou a budeme čakať, čo sa bude diať. Ak máte pocit, že myšky sa časom začnú správať ako divé svine, trafili ste klinec po hlavičke. Posolstvo, že človek si začne uvedomovať základné ( a tým pádom jediné ozaj dôležité) hodnoty svojej existencie až vtedy, keď o ne príde, nie je v zásade nijako oslňujúco originálne či nové, ale Meirellesov pokus svojim prístupom predsa len ponúka možnosť "vidieť" (aká to dôležitá vlastnosť) veci aj trochu inak. Pre mňa osobne je Blindness film silný v detailoch a pomerne nekonzistentný až rozbitý v celku, čo je samozrejme sprievodný jav nerešpektovania (vyššie spomenutých) pravidiel. Ale vidieť sa oplatí - nech si už túto vetu vyložíte akokoľvek. P. S. Poznámka pre tých, čo už film videli: ako milovník čierneho a nekorektného humoru som ocenil sekvenciu, v ktorej Gael García Bernal zanôtil "I Just Called To Say I Love You!" ()

F.man

Docela solidní apokalypsová depka a důkaz že méně je někdy více. Zatímco totiž jiné katastrofické filmy většinou vsází na trikový vizuál, Slepota si vystačí jen s originální "slepou" kamerou a zajímavým námětem. Je jen škoda, že nebyl rozpracován více do detailů (některé místa, kdy hlavní hrdinka má oproti všem obrovskou výhodu a stejně nic nedělá - viz. Blizzard). Přes spoustu chyb ale stejně dávám čtyři hvězdy, protože hutná atmosféra s minimalistickým ozvučení a vykreslení chování společnosti mi prostě vyrazily dech... Those who agreed, please raise your hand. ()

ladko

Nevadí, mi že film sa nezaťažoval s vysvetľovaním oslepnutia a vlastne to tak bolo dobre, lebo by to bolo zbytočné a film by tak zbytočne strácal tempo. Už tak sa v momentoch dosť tiahol. Našťastie tak dostáva priestor až psychologická thrillero-dráma s niektorými silnými, šokujúcimi momentami s scénami. Dokonca i humorné vložky sa našli(už či boli chcené či nechcené...). Proste taký film na zamyslenie, čo by sa stalo, ak by ľudia začali takto slepnúť a ako by sa správali(a či to správanie je vo filme realisticky vykreslené alebo nie je jedno, lebo nikto nemôže vedieť ako by sa zachoval v takejto situácii). Blindness nie je na pozeranie ľahký(a to teraz nemyslím len tie znepokojivé scény, ale aj réžiu, ktorá necháva diváka často tiež v slepote...), ale zaujímavý každopádne je. ()

RasputincZ

Postapokalyptické filmy mám rád. Zobrazují lidstvo v nezáviděhodných situacích a často se pomyslně do role hrdinů dosazuji a přemýšlím, co bych dělal já. Na Slepotu jsem byl zvědavý, protože Meirelles si mě svým snímkem Město bohů získal a námět filmu se mi zamlouval. První část filmu, kde se nemoc pomalu rozjíždí a první nemocní doráží do karantén je fajn. Diváka drží v napětí rostoucí počet nakažených a postupem času převládá zděšení, odpor a bezmoc, kterou na vás ventilují stabilní herci v čele s Julianne Moore, M. Ruffalem. Ovšem ted se dostávám k věci ,s kterou má spousta post-apokalyptických filmů problém, a to konání postav. Julianne Moore je uvězněna mezi nic nevidícími lidmi a polovinu filmu se nechá šikanovat od party vyděračů v čele s Gaelem G. Bernalem, ale neudělá nic. Až ve chvíli, kdy umře jedna žena z jejího bloku se rozhodne převzít osud skupiny do svých rukou a zjedná pořádek. Jsem toho názoru, že smrti ženy mohla hravě předejít. Určitě je rozdíl mezi čerstvým slepcem a slepcem od narození, který si ostatní smysly stihl osvojit více. Přesto je Slepota nadprůměrné, post-apokalyptické drama, které se vyplatí vidět. Přinejhorším už jen proto, abychom si uvědomili nebo připomněli, co máme :) ()

mysiak

Dobre depresívne naladený snímok, ktorý ale na konci velice rýchlo vyprchá so svojou témov..a nevyužije svoj potenciál... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zachraňte agenta Ryana!

Zachraňte agenta Ryana!

29.01.2008

Tak zní nařízení studia Paramount, které se rozhodlo vzkřísit sérii špionážních thrillerů inspirovaných bestsellery Toma Clancyho. Není se čemu divit. Agent Jack Ryan se dočkal solidního komerčního… (více)