Vo veľkomeste zavládne panika, chaos a zúfalstvo. Bez zjavných príčin začnú totiž obyvatelia slepnúť. Vláda okamžite zasiahne všetkých "infikovaných" izoluje v opustenom komplexe bývalej psychiatrickej liečebne s nevyhovujúcimi podmienkami. Slepých pribúda a vznikajú getá, ktorú však už čoskoro preplnené. Samozrejme, že zúfalú situáciu slepcov využívajú kriminálne živly, ktoré ich okrádajú aj o úbohé prídely jedla. Manželka lekára, ktorý oslepol ako jeden z prvých, má veľkú výhodu v tom, že hoci je izolovaná s ostatnými, vidí. Rozhodne sa to však zatajiť a spolu so siedmimi neznámymi vytvorí akúsi rodinu, ktorá sa pokúsi utiecť. Ale ako sa však bezbranná skupina ubráni pred pouličnými gangmi ťažkých kriminálnikov, ktorí už len završujú skazu ľudstva? (oficiální text distributora)

IQ Tiqe

Zajímavá sociologická studie pro diváka. Aneb co se stane, když zničehonic část lidí oslepne, preventivně je izoolována v nemocnici, kde si slepí sami "vládnou". Mně nejvíc vadilo, že to bylo dost dlouhý a pomalý; mohlo to být klidně poloviční. Naopak pobavil mě Stevie Wonder a pak potěšila chvíle katarze. # [monitor, 5.1] # příběh *** | hudba ** | humor – | akce * | napětí * | pustil bych si znovu ** ()

Jordan

niekto tu tuším spomínal "Hmlu" - áno, len ešte o čosi znepokojivejšie, ďalej by sa dalo hovoriť o "Potomkoch ľudí", tento film je oproti nim formálne "svetlejší", no čo sa týka spracovania "apokalyptickej" látky (pričom však Slepota z apokalyptických filmov svojou metaforickosťou a nesci-fickosťou vybočuje k filmom, ktoré majú viac plánov) je zhruba na rovnakej úrovni. film mal podľa mňa nádhernú myšlienku, vydarenú výpravu i bezkonkurenčný casting a mňa chytil za srdce i za oči. ()

Anderton

Prvé dva Mmeirellesove filmy sa hodili ako do art kín, tak do multiplexov. Slepota by aj tam aj tam pôsobila ako žart. Nie že by to bol televízny film, ale je akosi málo ako po výpravnej, tak po výpovednej hodnote málo presvedčivá. To sa napríklad v oboch smeroch podarilo Soderberghovi v Nákaze. Logika filmu sa tu rieši asi najviac, ja len pridám názor, že ak by sa film odohrával v nejakej dystopickej budúcnosti, alebo alternatívnej realite, tak by mohol byť uveriteľnejší. Ono čakať, že mi divák zožerie spôsob, akým sa svetové mocnosti vysporiadavajú v tomto filme s masívnou slepotou, že číra naivita. S Fernandom to ide mierne z kopca podobným spôsobom, ako s Blomkampom. ()

AppleCore

Je to zvláštní, divný, originální, zajímavý a i když se tam vlastně nic neděje tak to člověka baví, ale pořád to nemá tu potřebnou dynamičnost, která by to posunula na pět hvězd. ()

teutates

Jedného nevšedného dňa všetci oslepnú... tadaaa...omg! Prevedenie bolo priemerné a preto 5/10 a samozrejme 3*, avšak hlavná myšlienka sa buď stráca alebo ich je hneď niekoľko. Knihu som samozrejme nečítal takže neviem posúdiť atmosféru tu a tam, ale Fernando a jeho rukopis mi v tomto prípade nesadol. Rozťahané apokalyptické dielo, ktoré "šmatrá" rukami navôkol a samo hľada podstatu svojej identity. Správanie postav je takpovediac "nijaké"... charaktery málo rozvinuté, atmosféra biedna a scénar príliš povrchný na súcit... Mňa osobne slepota vôbec neoslovila! ()

swamp

Od Cidade de Deus první film Fernanda Meirellese, který jsem viděl. A popravdě - nestačil jsem koukat. Julianne Moore v roli té, jež vidí a Gael García Bernal v roli záporáka - trochu jsem se obával tohoto obsazení, ne kvůli tomu, že bych jim nevěřil, jsou to výborní herci, spíš kvůli tomu, zda nebylo lepší zvolit neznámé tváře. Režisérovi se však naštěstí podařilo vdechnout filmu tíživou atmosféru (a Julianne bych skoro nepoznal), doplněnou velkou spoustou hodících se přeexponovaných záběrů, přechodů ze tmy na světlo a naopak, ale hlavně charaktery postav, kdy každá z nich ve světě světla žije svůj vlastní osud. Meirelles použil i syrovější záběry, ale vždy tak, aby divákovi nebylo špatně z toho, co vidí, ale z toho, co si dokáže představit. Samotný závěr filmu je pro mě velkou úlevou, bál jsem se, že si v těch dvou hodinách režisér neporadí, ale jeho filozofické zakončení mě pohladilo i znepokojilo zároveň - takový přesah jsem nečekal. ()

Němi

Čert vem uspěchaný začátek, propracovanou kameru, dobré herce... když to všechno pohřbívají 2/3 filmu odehrávající se v "koncentráku". Kde je Meirelles a jeho téměř sociální sondy v "Nepohodlném" a "Městě bohů"? Vždyť chování těch lidí tam je natolik mimo, že prostě celou situaci nelze brát ani minimálně vážně. A že na tom film stojí! Ve chvíli, kdy se postavy pohnou z místa vše funguje jak má, apokalypsa je působivá, ale ta hodina a půl totálně zabitá na místě bez smyslu a logičnosti nedovolí si ji plně užít. Že film končí podobně bez vysvětlení jako začal je mi úplně jedno, naopak podobné filmy nesnažící se o naivní "vědecké vysvětlení" vítám, ale prostě... Špatný vtip to je. Prolog dotažen na 90 minut. Nemluvě o tom, že ač je Julianne Moore schopná herečka, nachází se ve věku, kdy plně nastal přechod do babičkovské podoby a její role manželky Marka Ruffala je nejenom nevěrohodná, ale především se na ní neskutečně zle kouká. A tím nemyslím jen nahé scény(!). Plochost většiny postav (ač Glover je vynikající, je tu jen další stereotyp moudrého starého černocha) zamezující pokusu o alespoň malé souznění s příběhem z toho dělají možná originální film o celosvětové zkáze, ale jeho působivost je po mnoha chybách téměř nula. ______ Jak na to ukázal ve velmi podobném filmu Potomci lidí Alfonso Cuarón. A o dost lépe... ()

eLeR

Človek je schopný kadejakých vecí, keď je zahnaný do úzkych a príde o všetky svoje istoty. Vizuál a výprava výborné, herecké výkony ústrednej dvojice taktiež ... mne osobne v tomto filme odpovede na otázky ako? a prečo? nechýbali. Z mojej strany spokojnosť. Videné v rámci 30 dní so svetovou kinematografiou (marec 2017) ()

iamek

Dostal jsem úplně něco jiného než jsem čekal, ale i přesto výsledek je geniální. Jak Meirelles vykreslil atmosféru snímku a slepoty samotné je prostě neuvěřitelné. Některé scénky hlavně v karanténě byli víc než skvělé a při souložicí scéně mi bylo nějak divně od žaludku. ()

klerik

Máloktorý režisér má všetky filmy tak výnimočné ako Fernando Meirelles. Vizuálna stránka opäť rovnako dôležitá ako postavy a situácia. K záveru to možno trochu zakolísalo v tempe, ale inak veľmi dobrý film. Nie je dôležité, prečo sa to všetko deje. Je to skôr o tme v ľudskej duši ako o slepote. Inak Drama / Thriller / Mysteriózní? Je to sakra scifíčko ako hrom... ()

Chrustyn

Vše začne jako katastrofický thriller o záhadné epidemii při které lidé zničehonic oslepnou, (nebo spíše začnou vidět jen bílo) zvrtne se to na komorní drama o životě v izolaci a končí ve stylu zombie hororu (nebo to byly možná jen náznaky). Ve výsledku slušný snímek na jedno zhlédnutí, který neurazí, nenadchne, neuškodí a nezůstane v hlavě. Od tvůrce geniálního "Města bohů" jsem ale čekal trochu více. ()

Arsenal83

Ako dráma veľmi diétne. Thriller to nie je vôbec, vypäté situácie sú natočené tak, že vami ani nepohnú. Chyba réžie i scenára. Dvaja špičkoví herci boli úplnou zbytočnosťou, pretože ich mohol nahradiť hocikto. Postavy nemajú čím vyniknúť. Predsa je tu aspoň jeden plus, a to je zobrazenie ľudských charakterov. Ani slepota nezmení fakt, že hajzel ostáva hajzlom. Keďže sa nazdávam, že toto bolo jedným z cieľov, dávam aspoň priemerné hodnotenie. ()

MontyBrogan

Po druhom pozretí s odstupom asi piatich rokov sa mi len potvrdilo predchádzajúce sotva nadpriemerné hodnotenie. Napriek tomu, že Julianne Moore a Mark Ruffalo sú výborní herci, tu stvárnili podobné stereotypy, ako aj ostatné postavy, ktoré mali ukázať pravdivú, nie však objavnú myšlienku o krehkej morálke ľudí v extrémnej situácii. Zemité filtre a občasné sústredenie sa na detaily (miska pomarančov predtým a potom) neznegujú fakt, že ide o zdĺhavé prepracovanie sa ku záverečnému moralizovaniu na tému, ktorá divákovi už dávno predtým mala napadnúť, aj bez toho, aby bola vyslovená. ()

Sofia

Odpověď na otázku, čeho všeho jsou lidé schopní v krajních situacích, je tady zobrazena tak realisticky, až z toho mrazí. Některé scény ze slepeckého "ghetta" mi z paměti jen tak nevymizí. Výborně napsané a zahrané charaktery, zajímavé výtvarné zpracování (v podstatě černo-bílé). Film k zamyšlení, rozhodně ne na pobavení. Srovnání film/knížka (José Saramago) - 4/6. ()

JASON_X

Blindness mě přiměl k hloubavému rozjímání o tom, jak tenká je hranice mezi pětihvězdovým majstrštykem a odpadní sračkou. Blindness je totiž mně nepochopitelný hybrid moralizujícího, senilně sentimentálního blábolu a příjemně syrového, vizuálně přitažlivého postapa. Zdaleka nejblbější část, která odepsala celý film, byla ta z karantény; při absurdních výměnách jídla za šperky a cennosti (k čemu by slepým asi byly?) a ženy (vždyť jedna z nich viděla, tak proč toho dávno nevyužila?) jsem nevěřícně kroutil hlavou a umíral trapností a studem za to scénáristické vemeno, které tohle zplodilo. Ale zároveň bylo ve filmu kromě dobrého začátku a ještě lepšího konce i několik dalších dobrých scén, líbili se mi Ruffalo, Moore, Glover i Alice Braga (i když na svou tetu nemá), k tomu hrála hodně hezká hudba... No a nakonec jsem konečně zjistil, že to bylo natočené podle literární předlohy jednoho postaršího Portugalce, což trochu mění situaci, protože jak známo Portugalci jsou národem zádumčivým, melancholickým a snivým a na všechny scénáristické nesmyslnosti a nelogičnosti lze najednou pohlížet jako na všelijaké ty literární paraboly a hyperboly a alegorie... Takže provizorně dávám tři, dokud si to někdy nepustím znovu, a pak možná ještě jednu uberu... nebo přidám? ()

Morholt

Výtečný nápad, ale pořád nevím, čím měl tenhle film vlastně být. Postapokalyptický thriller? Filosofické pojednání? Psychologická studie? Zřejmě tím vším, ale v konečném finále nebyl pořádně ani jedním. Povedené scény se střídaly s těmi nepochopitelnými, kdy si člověk nad jednáním postav ťuká na čelo, což bylo vidět především v karanténě, do které byli první postižení uzavřeni. nepovedla se ani atmosféra, ze které zřejmě mělo čišet zoufalství, ale na mě to nefungovalo. Naopak působivý pak byl pohled na město, kterým se bezcílně potáceli slepí lidé, rvoucí se o jídlo a dalším pozitivem je i výkon Juliane Moore. Bez ní by to byl těžký průměr. 50% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zachraňte agenta Ryana!

Zachraňte agenta Ryana!

29.01.2008

Tak zní nařízení studia Paramount, které se rozhodlo vzkřísit sérii špionážních thrillerů inspirovaných bestsellery Toma Clancyho. Není se čemu divit. Agent Jack Ryan se dočkal solidního komerčního… (více)