Vo veľkomeste zavládne panika, chaos a zúfalstvo. Bez zjavných príčin začnú totiž obyvatelia slepnúť. Vláda okamžite zasiahne všetkých "infikovaných" izoluje v opustenom komplexe bývalej psychiatrickej liečebne s nevyhovujúcimi podmienkami. Slepých pribúda a vznikajú getá, ktorú však už čoskoro preplnené. Samozrejme, že zúfalú situáciu slepcov využívajú kriminálne živly, ktoré ich okrádajú aj o úbohé prídely jedla. Manželka lekára, ktorý oslepol ako jeden z prvých, má veľkú výhodu v tom, že hoci je izolovaná s ostatnými, vidí. Rozhodne sa to však zatajiť a spolu so siedmimi neznámymi vytvorí akúsi rodinu, ktorá sa pokúsi utiecť. Ale ako sa však bezbranná skupina ubráni pred pouličnými gangmi ťažkých kriminálnikov, ktorí už len završujú skazu ľudstva? (oficiální text distributora)

Soweek

Na chlup stejný snímek jako The Happening, akorát zde je to slepota, která zapříčinila post-apokalyptické prostředí. Film je dokonce i stejně proveden a bohužel má i stejný konec. Už od začátku filmu jsem si říkal:"Doufám, že to nedopadne stejně jako The Happening" a bohužel dopadlo. I přesto to nepovažuji za pouhou kopii nápadu a hodnocení dávám na chlup stejné. 3,5 ()

DeLaMorte

Kvalitní námět bohužel nedělá kvalitní film a to je u tohoto filmu velice škoda!Jak slibné to vše na začátku bylo,ale celý film doprovází nutkání myslet na to že v něm stále něco chybí to něco je "náboj" něco co vás nebude nudit.Škoda...ve filmu se objeví super herecké obsazení,ale na záchranu to buhužel nestačí musím hodnotit jako slabší průměr. ()

ZkuKol

Poměrně dost béčkový námět, kterému nejvíc ubližuje pokus o "artové" zpracovaní. Dělat to někdo z "odvážných" britů (Boyle, Marshall apod.), mohl vzniknout až kultovní snímek. Takhle je to zajímavá, ale strašně chladná podívaná... 75% PS: Saramagu jsem nečetl, ale hodně mi to přpomnělo Den Trifidů... ()

svačinka

Obsahová prázdnota je od počátku největším záporem...snaha šokovat diváka skrze temnou stránku lidské povahy snad v jediné zajímavé části filmu (cca 30 min uprostřed filmu) mi přišla dosti prvoplánová a nic jiného si z tohoto filmu taky pamatovat nebudu (včetně opět nezajímavého konce...) ()

nightevan

Nevíme proč, všude a bez léku. The Happening v bledě modrém, chcete-li - v bílém. Filmy spojuje nejen téma, ale i podobné zpracování a katastrofální výsledek. Zasazení do opuštěné nemocnice nebylo nejšťastnější, ponorku rozhodně nevyvolalo, a vzpoura oddělení 3 byla také nerealistická, za což nemůže G. G. Bernal, ale hrozně napsaný scénář. Z Julianne Moore jsme mohli mít v jejích filmech téměř vždy radost, a tak je k podivu, že mohla takhle klopýtnout a svolit k podílení se na Blindness. Ale alespoň vynikla její velkost, protože je na tom všem to nejlepší. OPRAVA - ne to nejlepší, ale jen to dobré, protože to klopýtnutí je znát ve všech ohledech. Natočit film, kde je polovinu času bílá obrazovka, je sice umění, ale tento film zdaleka není umělecké dílo. ()

Ploutev

Z tak dobrého námětu by takovou pi****** neudělal snad ani Zdenda Troška. Nebýt jedné silné pasáže, z čistého zklamání bych dal odpad! Nejvíc mě sere že je to od režiséra takového filmu jako je Město bohů. Když on zklame...začínám se bát Avataru. ()

BMAJTZ

Nevěřil jsem tomu, nevěřil jsem tomu ani za mák. Příběh byl dost slabý a na to, že hlavní hrdinka byla jediná co mezi slepými vidí toho podle mě nějak málo využívala. Prostě se mi nezdá, že by se někdo choval tak jak to bylo vykresleno zde. Příběh taky neoplývá ničím zvlštním, snaží se totiž vykreslovat pravou tvář jak by to asi bylo, ale celou dobu jsem měl pocit, že takhle by to prostě nevypadalo nikdy. Mno nevim čekal jsem víc.a zkrácení tak o 30 minut by tomu taky neuškodilo. ()

sedm.1

Nemohu si pomoci,ale už dlouho mě nějaký film tak moc neoslovil a téměř až k vypnutí neunudil,jako právě Slepota.Jistě,beru v potaz,že zde hrála prim především myšlenka a poselství,ale celé zpracování bylo tak zoufale nudné a bez jakékoliv podpory atmosféry,napětí či alespoň spádu děje,že jsem to po celou dobu prostě nedával.Navíc celý námět jasně vybízel k efektní velkorozpočtové produkci,ale autoři to pojali spíše jako malý,nezávislý projekt a i s tím jsem se nedokázal po celou dobu příliš vyrovnat.Postavy jsou pak vesměs o ničem a ikdyž se tu pár dramatických okamžiků sice vyskytlo,tak zas byly vesměs bez emocí,po celou dobu jsem prostě nezaznamenal jediný silnější moment,který by mě vytrhl z tragického názoru na tento snímek.A závěr mě pak už jen utvrdil,že to celé vážně nemělo vůbec smysl sledovat a trápit se u toho.V mém kritickém názoru mě ještě navíc po celou dobu utvrzovala Jullianne Moore,snad nejnesympatičtější herečka vůbec,svým výkonem a charismem byla opět naproto odpudivá a znechucující mi celý film.Za jediný klad tak mohu zmínit snad jen Gael García Bernala,který si svého padoucha fakt užíval.Slepota je zkrátka filmem,který má zajímavou myšlenku a originální námět,ale mě totálně zničilo doslova děsivé,nezávislé zpracování,kde se nachází pouze a jen neustálá 100% NUDA! ()

Firebug

Dobrý nápad na dobrý film nestačí. Hodnotit tento určitě zajímavý filmový počin je pro mě hodně obtížné. Skoro tak obtížné, jako dokoukat Blindness do konce. Všechny postavy jsou totiž tak strašně nesnesitelné, že budete mít nutkavou potřebu nakopat většinu z nich do koulí. Nejhůře navíc nepůsobí hlavní záporák (exceletně zahraný Gaelem Gercía Bernalem), ale masochistická hrdinka v podání Julianne Moore. Všichni totiž od začátku moc dobře víme, jak ty drobné pátálie v karanténě pro nakažlivé slepce skončí, jenom "hrdinka" na to přijde až po aktu hromadného... ale nechte se překvapit! Na druhou stranu to byl možná záměr tvůrců, vyobrazit lidské pokolení jako nechutný bezpáteřní sliz. Nic to ale nemění na tom, že pokud nenajdete ve filmu postavu, s kterou byste se mohli stotožnit nebo jí dokonce fandit, nestojí film za nic. Tady jsem žádnou takovou postavu nenašel. ()

chmíří

Tak tohle my opravdu moc nesedlo. Je to sice dobře natočený a udělaný snímek, ale za celou dobu mě nedokázal přesvědčit o svých kvalitách. Začátek a reakce vlády my přišla naprosto nesmyslná. Pochybuju, že by ve vyspělé společnosti nemoci léčili takhle, přece jenom karanténa nerovná se koncentrák a celkově chování postav my někdy vadilo. No prostě tohle nebyl úplně můj šálek kávy, to se někdy stává...55% ()

Kracken

Velmi příjemně-nepříjemné postapo o světě kde vládne ten, ze kterého jde větší strach a má lepší zbraň. Hodně mi tenhle film připomínal knihu od Johna Wyndhama Den trifidů, kde lidská populace oslepne při pozorování meteoritického deště a ocitá se tak nejen napospas světa v temnotě ale musí se i vypořádat s nebezpečnými trifidy kteří bez váhání napadají lidi. V tomhle filmu sice nejsou nepřáteli jiní tvorové a slepota se objeví stejně náhle jako zmizí, přesto nejde o nic menšího, než o život. V takovém světě vládne chaos, nenávist a zoufalství. Jedinou nadějí tak zůstává osoba která dokáže ostatní vést a chránit. ()

DavidS.

Postapokalyptická studie lidské přirozenosti a velmi zajímavý flm se specifickou a nepříjemnou atmosférou, kterou bohužel narušuje řada nelogičností. ()

Pollock

Tak zde jsem rád, že se film točí převážně kolem lidí, kterým se TO stalo. Žádné nastíněné řešení situace, zkrátka jen izolace lidí od okolního světa, kde v útěku brání neoblomní vojáci za sklem zastřelením. Zkrátka jste v tom sami, tady máte příděl jídla a poraďte si sami. Ono by to asi vcelku šlo, nebýt slepý. Juliane Moore úchvatná a jediné co mi vadilo byla scéna se znásilněním, ale ty mi prostě vadí ve všech filmech. Někdo zde tento snímek přirovnával k mlze, ale myslím, že co se týče zpracování a především herců, tak zde o několik úrovní výše. ()

Wally

Mít dobrých posleních 20 minut je u filmu docela málo, když se předchozí hodinu nudíte....pro mne zklamání, které nezabránila ani J. Moore nebo G.G. Bernal....škoda, potenciál tam byl. ()

LEATHERFAC

Provedení úplně nenadchlo, ani příběh, nicméně poselství celkově tohoto filmu to napravuje. Taky přenádherná Julianne a některé hodně dobré záběry vylidněných ulic. Můj oblíbenec García Bernal z Amores perros mě tentokrát trochu zklamal - ta záporná poloha mu moc nesedí. ()

Zagros

Knihu Slepota od José Saramaga jsem četl už před mnoha lety a velmi se mi líbila. Proto jsem se těšil na její filmovou adaptaci, než jsem se k ní dostal, uplynula řada let. Přesto jsem si námět i celkový příběh stále dobře pamatoval (znak dobré knihy) a měl jsem s čím srovnávat. I když tady se mi stalo něco, co se mi povětšinou nestává. Knihu bych spíše viděl jako doplněk k filmu. Nevím, jak bych hodnotil bez znalosti knihy, ale teď dávám solidní čtyři hvězdy. Především za famózní námět. Epidemie slepoty a současný kolaps civilizace je zajímavý sám o sobě. Navíc je sledován z povzdáli a jedinou vidící osobou, díky které můžeme příběh vidět i my. Samotné filmové zpracování není nijak strhující a rozhodně nečekejte výpravnou sci-fi. Jde spíše o prožívání niterních pocitů bezmoci, které se zákonitě v podobné situaci musí dostavit. Tady pro mě právě fungovala ta symbióza s knihou. Kde se divákovi může zdát pomalé a zbytečné místo, vybavila se mi znovu myšlenka získaná před mnoha lety z knihy a scéna tím dostala mnohdy nový rozměr. Ač převážně depresivní podívaná, na konci filmu jsem měl dobrý pocit. Naděje na znovu procitnutí je přeci vždy a to jak na to reálné, tak na to symbolické. ()

Hanys_

Tohle byla síla. Čekal jsem, že celý film bude o tom jak všichni oslepnou a jak se bude šířít světem panika ve stylu "Happening", ale dostal jsem skvělé drama o skupince lidí, žijícich v karanténě. Ne nadarmo se říká "jednooký(á) mezi slepými králem" :) Meirelles ždíme z herců maximum a mě dokázal na 2 hodiny připravit nevšední divácký zážitek. Další snímek do mé Top Ten 2008. 95% ()

Balu...

Kdyby film skončil v 1:28:30 výkřikem "We are free", hodnotil bych snad i plným počtem za příjemné překvapení kvalitního děje; poslední půlhodinka tomu ale dává; a nemůžu si pomoct; řádně na prdel.. Kdyby tak místo "director´s long cut" se provedl "short".. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zachraňte agenta Ryana!

Zachraňte agenta Ryana!

29.01.2008

Tak zní nařízení studia Paramount, které se rozhodlo vzkřísit sérii špionážních thrillerů inspirovaných bestsellery Toma Clancyho. Není se čemu divit. Agent Jack Ryan se dočkal solidního komerčního… (více)