Berlín roku 1936. Původem ruský malíř Salmon Sorwitsch je králem padělatelů a ve světě hazardu, sázek a lehkých žen se cítí jako ryba ve vodě. Sám si vyrábí bankovky, které pak otáčí v kasínech. Život mu ale nastaví tu horší tvář, to když je při vlně represí vůči židům zatčen a transportován do Mauthausenu. Když je po pěti letech přesunut do Sachsenhausenu, čeká už jen na to nejhorší, na svůj definitivní konec. Život má pro něho ale ještě jedno překvapení. Společně se speciálně vyškolenou skupinou vězňů je vybrán na supertajný projekt – padělání bankovek nepřátel říše. V přísně střeženém místě pracují na výrobě stovek miliónů falešných liber a dolarů, kterými chtějí nacisti zavalit zahraniční trhy a způsobit tak zhroucení ekonomiky. Pro těch pár vyvolených se stává padělatelská dílna jakousi zlatou klecí, ve které je o ně sice dobře postaráno, ale cesta odtud vede zase jen do plynové komory. Není v zájmu, aby se o tajném projektu dozvěděl svět.

Film je natočen podle vzpomínek Adolfa Burgera, který byl jedním z vězňů nasazených na tajný program a shodou velkých náhod se mu podařilo přežít. Jeho kniha ĎÁBLOVA DÍLNA nyní přichází ve filmové podobě do kin. (oficiální text distributora)

BoXBe

Pět hvězdiček, jednoznačně. Promítal bych ve všech středních školách. Nechte promluvit film a nejstinnější stránky lidské historie v Ďáblově dílně samy za sebe. Připomíná to trochu Spielbergův Schindlerův seznam, ale je to s nižším rozpočtem a o to syrověji to vyznívá.... Vřele doporučuji všem, které kdy zajímalo jak se žilo za nacistického Německa, zejména však holým lebkám....! ()

mortak

Tezovitě postavené drama - princip (Burger) proti přežití (Sorwitsch), je ozvláštněno těkající kamerou, která v davových scénách houpavě přeskakuje z jednoho protagonisty na dalšího. Jinak, co se týče scénáře, jde o tradiční filmový záznam skutečné události, tj. drží se základních faktů, ale postavy nejsou životné, protože každá z nich ztělesňuje určitou ideu, určitý postoj. ()

Slavníkovec

Oscar 2007 za cizojazyčný film. Velmi dobře zvolené téma, které nám představuje válku z jiného pro nás netradičního úhlu. Z pohledu židovských vězňů, kterým se dostávalo po určitou dobu věznění lepšího zacházení než ostatním lidem v táboře. Pro nacistickou stranu a Německo byli důležití. Stali totiž základním stavebním článkem jedné z nejtajnějších operací druhé světové války. Měli vytvořit skupinu specialistů, které byl zádán úkol ve velkém padělat libry a dolary. Pro většinu z nich to bylo vykoupení, které se často se střídajícími náladami mísilo s pocitem sebezatracování či dokonce sebeznechucení, pomáhali totiž nepříteli, aby si sami zachránili svoji vlastní kůži. ................................. Film se může zdát někomu trochu odtažitý. Podle mne si film razí svou vlastní cestu žánrem. Stačí se podívat na Salmonovo vykoupení vlastních hříchů prostřednictvím pomoci kamarádovi. Na filmovém trhu je hodně filmů, které nadchnou atmosférou, nákladnými scénámi a hereckým obsazením, v takové míře, že dokážou diváky zvednou ze sedadel. Ďáblová dílna, finančně omezený projekt, i s minimem scén zobrazujících holocaust, dokáže v diváku nabudit podobný pocit. Škoda příliš krátkého závěru, pokud ve filmu nějaký vůbec byl ()

3n3my

Určite ide o jeden z najlepších európskych vojnových filmov posledných rokov, Oscar je v správnych rukách. Spracovanie, obsadenie a scenár, ktorý je asi najzaujímavejší tým, že ukazuje na dôležitosť aj na prvý pohľad bezvýznamných postáv, ktoré mohli ťahať a aj ťahali za nitky bábky s názvom vojna - to všetko sú obrovské plusy. Dilema pri rozhodovaní sa zajatcov v koncentračných táboroch o ich ďalších krokoch v tomto filme - to bola výsada, ktorej sa veľa zajatcom vtedy nedostalo. ()

tomeek

Zvláštní film. Skupina odsouzených (resp. židů) v koncentráku falšuje bankovky. Námět dobrý, postavy dobře zahrané, ale nějak mě to nevzalo. ()

eye candy

Ďáblova dílna není okázale dojemný snímek, který by se za každou cenu snažil rozproudit slzostroj a z diváka seškrábat maso až na dřeň. Stefan Ruzowitzky pojal válečné drama spíš jako úvahu nad lidskou morálkou, hodnotami a významu vyjímečných schopností jednoho člověka v širším kontextu událostí. Kdyby se film dal hodnotit tak, že oddělíte myšlenku od hmoty, pak bych určitě tento počin 5 hvězdami nehodnotil. Po technické stránce nejde totiž o zážitek až tak ojedinělý. Jde ale o ohromně silný a myšlenkově výživný námět, navíc vynikajícím způsobem uchopený. Černá, bílá, rozhodnutí správná, špatná, pravda a objektivita, tyto věci v dílnách jako byla ta Ďáblova nenajdeme. ()

Mr.Ripley

Převelice zvláštní "válečné" drama a snaha o dojetí diváka za každou cenu, leč tempo je natolik pomalé, že ani kotlík kávy nestačil. ()

chelseaman22

Koncentrák, kde jsou Židé vězněni dle etického kodexu zvaného wellfare? Realita! Partička bývalých bankéřů a poradců od Goldman Sachs se žene za ziskem ping-pongového stolu tak vehementně, že Královská centrální banka vyhlašuje inflaci v řádu desítek procent - co by pro národní sport samsungářů tihle borci neudělali! Vrchní fuhrer této grupy Salmon balí děvy na obřízku a sto dolarovku, "So Simple. So Effective". Celosvětový výdělek k 25. 8. 2013: $18,814,713, což je 3,03 násobek budgetu ()

Mrkvič

Výborný Rakouský film. Na začátku jsem byl lehce v šoku z Karla Markovicse, kterého jsem viděl do té douby pouze, jak mu vlčák Rex žere housku. Ale tady podává bezvadný výkon. Samotný děj filmu je dost jednoduchý a pomalu plyne. Salomon Sorowitsch je od začátku do konce odhodlaný sebestředný padělatel peněz, který má ale občas svou lidumilskou chvilku. Největší silou filmu je ta lidskost. Každý má své slabé i silné chvilky a nikdo není od morku záporák ani klaďas. Oscar se dostal do správných rukou. ()

Samuel7

Na téma holocaustu již bylo natočeno nepřeberné množství filmů. Tento bych nezařadil mezi ty úplně nejlepší, ale pořád mezi velmi nadprůměrné. Hlavní hrdina byl bezpochyby zajímavou osobností a Karl Markovics jej zahrál s přehledem. Ocenil jsem hlavně svižnost snímku, nic nebylo zbytečně natahováno, což bývá u neanglických snímků aspirujících na různé ceny problém. Tady byl ale Oscar zasloužený, kvalitou si snímek nezadá s mnohými s daleko vyššími rozpočty. Napětí se chvílemi dalo krájet, jen mi chyběla výraznější hudba. Slabších 5 hvězd. ()

Endyis

Skvěle emotivně natočeno, dobře zvolená tématika, vkusný filmařský styl, film rovněž skvěle vygradovává... Nemám s ním sebemenší problém... 90% ()

Raven0

Tady ani nejde tak o boj mezi dobrem a zlem. Ale o volbě. Obětovat svůj život v zájmu vyššího dobra? Snažit se za každou cenu přežít hrůzy koncentračního tábora? Udržet si lidskou důstojnost? Nebo se snažit nevyčnívat? Jít s davem? Či se snažit balancovat někde na pomezí? Mezi životem a smrtí? Těžko dát jednoznačnou odpověď. Jak bychom se v takové situaci zachovali my? ()

Pavlínka9

Dodnes si pamatuji své první zhlédnutí tohoto snímku - silně se mi vryl do paměti a po zbytek dne jsem měla pocit pzkosti (jako u každého filmu z koncentračních táborů), i když "tady" se měli vězni lépe a měli určitou naději. Film se mi líbil až tak moc, že zážitek jsem si pečlivě uchovávala 5 let, abych si nezkazila svou iluzi a teď konečně na něj došlo znova. A opravdu určité kouzlo pominulo. Zkazila jsem si první dojem. Na jednu stranu mě to mrzí ale na druhou si zase říkám - "Co se mi na tom tak strašně moc líbilo?" - těžko se to popisuje. Nejspíš to bude moje schopnost se naplno vcítit a představit si živě danou situaci a představa, jak někdo najde na kupě průkazů, průkazy svých dětí a členů rodiny, což znamená, že jsou nejspíše po smrti - je představa strašná, ale reálná. Herecké obsazení se mi moc líbilo - Karl Markovics si mě získal a scéna vězně se zbraní při skončení války - boj do posledních sil... ()

PetrPan2

Zajímavý film, který byl v Karlových Varech navíc okořeněny návtěvou skutečného pamětníka, který v koncentráku tiskl padělané peníze... zábavné, zajímavé, poučné... i když i tento film je třeba brát s rezervou... ()

Andreas83

Skvělí film o jednom úžasném padělateli. Nejdřív jsem si říkal kam až je asi schopný zajít aby si zachránil život a že je vlastně i trochu hnusný jak myslí jen na sebe ale časem jsem poznal že kope za všechny za celíýtábor a snaží se zachránit krk všem a nejenom sám sobě. Film s ohromnou dávkou lidskosti. ()

blackJag

Kvalitu snímku uznávám, ale jsem rád, že to mám za sebou. Filmy z koncentráků nejsou mým šálkem čaje (i když zde jsou hrůzy vyhlazovacích táborů jen ve všudypřítomné atmosféře strachu a neblahém tušení), navíc jsem čekal, že film samotný nabídne víc ze samotného mechanismu falšování. Jinak povedené herecké výkony a zručná režie. 80% ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky