Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

j.o.j.o.

I přes všechny válečné konflikty a pohromy zachycené v tomto snímku jde hlavně o portrét mladé dívky, se kterou musíme cítit ať už pocházíme z jakékoli kultury. ()

lenzi

Príbeh celkom obyčajný a lineárny, v podstate sa jedná o dospievanie hlavnej hrdinky, skrížené s malými dejinami Iránu. Ale jemný ženský humor mal svoje čaro, páčilo sa mi ako sa emócie Marjane pretavili do výzoru niektorých animovaných postáv. ()

e(l)a

Velmi zajímavě pojatý film, který citlivě zobrazuje dětství a dospívání dívky za války (a doby před ní a po ní) v Íránu. Skutečně velice zajímavé dílo, které by nepochybně ztratilo mnoho ze své výjimečnosti a citlivosti, kdyby bylo hrané. Přesto si nemůžu pomoct - zkrátka nemám v lásce ani komixy, ani animované filmy... ()

Tiiso

Hodně působivé a to ne až tak námětem ale hlavně díky zpracování. Hodina a půl uplynula jako voda. Nejvíce se mě líbila babička. Mám z ní dojem jakoby všechny babičky na světě byly stejné. ()

Peck

Chvíli jsem uvažoval o pěti hvězdičkách, ale k absolutnímu hodnocení tomu něco nepopsatelného chybělo. Jinak je to velice lidský film, hlavní hrdinka není žadná černobílá komiksová postavička, ale ženská z masa a kostí. Celým filmem se line taková melancholická linka, v něčem mi to připomínalo Doktora Živaga. Umím si představit i lepší místo pro dětství a dospívání, než porevoluční Írán. ()

vetsinezobri

Zajímavě zpracovaný snímek, který mě úplně nezaujal. Několik světlých bodů ale nabízí, například proces tělesného dospívání shrnutý v patnácti sekundách. ()

Doomer

Film by měl být poviný pro všechny multikulturalisty aby jim došlo že netolerantní ideologie jako islám (narozdíl třeba od Sikkhismu nebo Buddhismu) se nikdy nemůže stát částí multikulturní společnosti bez její rychlé destrukce. ()

wege

Mám ten komiks doma, už před léty, když jsem ho četl mě ale moc nenadchnul. Ani tak příběhem, ale jeho zpracováním a zejména mě srala ta kresba. Film je bohužel té kresbě věrný a sralo mě to zase. Zároveň mi najednou vadil i ten příběh. Já jako beru, že to je osobní zpověď, která není moc překroucená, ale stejně. Bylo to takové bez náboje, znám lepší komiksy podobného ražení, které mě zasáhly daleko více. Takový Joe Sacco je zajímavější, a i ta kresba vypadá lépe. ()

Marvin*

Podobně jako komiksová předloha je to spíše sled epizod, ale dost působivý - i díky stylizaci kresby a převládajícímu černobílému provedení (to funguje zvláště v melancholických pasážích). Jen kvůli zemi vzniku filmu, tam všichni ti Íránci mluví francouzsky, což působí trochu zvláštně. ()

jojoping

Zaujímavý pohľad na život iránskej dievčiny. Nechýba historický prehľad dejín Iránu, humor, tragédia, ale aj romantika. Určite sa oplatí vidieť. Odporúčam všetkým. ()

Spectacle

Životní příběh obyčejné dívky v neobyčejné době, který hraje sice na vážnou notu, ale zároveň je podáván s lehkostí a tolik potřebným nadhledem. Dokonale vyvážený příběh, který z vás nevyždímá poslední slzu ani vás nevyžene na barikády sociální revoluce. Přesto ve vás zanechá hlubokou stopu! Persepolis atakuje nejvyšší příčky v mé hitparádě oblíbených filmů. Doporučuju! ()

PeterJon

Tešil som sa na protitotalitný film, ako uvádza distribútor: „Mrazivá ideológia má chvíľami podobnosti totalitného Československa“. No ostal som nepríjemne rozčarovaný. Film zachytáva osud rodiny komunistov, ktorá bojuje za slobodu v Iráne. Veď keby vyhrali komunisti, tak je to tam ešte horšie... Inak spracovanie, zvuk a animácia sú osobité a skvelé, no miestami je film vulgárny a sprostý. A Karl Marx v nebi? Ďakujem, neprosím. ()

herrbierer

Skvělý animák pro dospělé. Marjane Satrapi zvolila pro svůj autobiografický příběh vysoce postmoderní formu, která je většinou odlehčená, ale dokáže plynule a bez problémů přejít k vážným pasážím. Styl animace je naprosto úžasný a skvěle se hodí k filmu, který většinu času funguje coby satira a karikatura všeho možného. K dobru je pak ještě třeba přičíst výborný dabing a vychází nám jeden z nejpůsobivějších (animovaných) snímků všech dob. ()

piglit

Uznávám, nebylo to špatné. Nosná myšlenka, že za svobodu stojí bojovat a dokud svobodu nepoznáme, nevíme za co bojujeme. Jenže... Komunismus je jen náhrada jedné pokřivené ideologie druhou stejně pokřivenou ideologií. A... Bohužel jsem na západě nepotkal žádnou dívku podobající se hrdince příběhu. Zato jsem potkal spousty ošátkovaných dívek, případně dívek s burkou - asi si svou svobodu nesou sebou (pečlivě zakrytou, aby ji nikdo neviděl, ani vlásek nevyčuhuje). ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky