Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

Dánek

Moc zajímavý film o kultuře a zemi, o kterých toho moc nevím. To, že se jedná o animák si myslím že je plus, styl animace se mi fakt líbil. Díky bohu za to, že jsem se narodil v České republice v tu správnou dobu. 90% ()

Daewiik

Skvělé zpracování smutné reality. Komiks rozhodně stojí za přečtení pro ty, kdo se chtějí dozvědět více detailů. Film dokonale vystihl míru nadsázky, snad ještě mu i špetku vtipu přidal. ()

tereza_p

Bohužel jsem malinko ovlivněná tím, že jsem nejdříve četla, pak až viděla...absenci některých částí příběhu mi poměrně dobře vykompenzovala vtipnost, která snímku rozhodně nechyběla, přestože se jedná o celkem vážné téma (možná bylo toho vtipu až moc). Myslím ale, že pokud někdo jde na Persepolis bez toho, aby věděl, že byla nějaká iránská islámská revoluce nebo válka Iráku s Iránem, odnese si možná pocit z dobrého filmu, ale nikdy do příběhu nepronikne úplně, což na druhou stranu není vyloženě vina filmu. ()

Přemek

"Můj táta není vrah! On zabil jen komunisty! Komunisti jsou zlo!" - Souhlasím s Ivoshkem: "Komiks o těžkém dospívání mladých marxistů opravdu není můj šálek čaje. Marxismus a adorace levice je zároveň druhá věc, která mi ve filmu lezla na nervy. Možná to tu už někdo psal, nicméně - možná by si hlavní hrdinka odskočila z íránu nikoli do Paříže a Vídně, ale třeba do Prahy normalizačních let... Možná by jí došlo, že mezi nablblou diktaturou kléru a nablblou diktaturou KSČ není až tak zásadní rozdíl." ()

farfalla

Hezky stylizovaný animovaný - černo-šedo-bílý film. Před pár lety jsem četla francouzskou komiksovou knihu Persepolis. Byla dobrá, ale film se mi líbil více. Paměť jedné iránské rodiny vykresluje obraz posledních 100 let iránské historie. Subjektivní příběh vyprávěný holčičkou a později mladou ženou, tak jak si ho sama zapamatovala a jak si pamatuje to, co ji řekli rodiče, babička a strýc. Je zajímavé sledovat pohled zevnitř, jak změny ve společnosti vnímali samotní Iránci. Pak je v příběhu také důležitá otázka emigrace. Když měl člověk dobré rodinné zázemí, půl jeho srdce vždy zůstane doma s rodinou. Situace v rodné krajině může být extrémně nepříjemná, nesnesitelná, ale pouta s milovanou rodinou zůstanou navždy a člověk v cizině cítí jejich absenci. ()

Zik2

O situaci v Íránu se mluví často. V novinách, televizi, na internetu... . Nicméně, člověk si již v médiích zvykl na krutosti a špatné zprávy a přijímá je již s určitým odstupem. Pokud však vidí v kině autobiografický snímek „nefalšované“ Íránky, uvědomí si, v jakých strašlivých podmínkách žijí lidé v jiných částech světa, a že jsou to obyčejní lidé s stejnými pocity a idejemi, jako jsme my sami. Ve filmu kontrastuje zpočátku idealizovaný, nekritický pohled malé holčičky, později vnitřní svět mladé ženy, s děsy války a diktátorství. Film je „nepřeplácaně“, ale skvěle a jaksi laskavě nakreslen, opatřen krásnou hudbou, dobře vyprávěn, tak, že divák se ani chvíli nenudí - a tento zdařilý celek natrvalo zanechá v člověku hlubokou stopu. ()

Angelino

Práve som ochutnal jednu gurmánsku lahôdku. Bola zložená z ingrediencií, o ktorých som horko-ťažko v živote vôbec počul, nie to ešte ochutnal. Veľmi netradičný a kreatívny spôsob úpravy tohto pokrmu spolu s vizuálnym dojmom ma spočiatku zaskočil, no trvalo to iba krátko, kým som neochutnal prvé sústo. Nasledovala harmónia plná veľkého množstva rôznych chutí, vôní a úplne nových vnemov. Až som rozmýšľal nad tým, že by som si to vychutnal ešte viac, keby boli servírované v samostatných chodoch. Určite rád z tejto kuchyne ešte niečo ochutnám. ()

Moskoe

3,5* Nezískala si mě ani animace, ani příběh. To, co chtějí autoři vyslovit, je jistě závažné, ale mně to místy připadalo příliš průhledné a (pro film příznačně) černobílé. ()

melkor323

Užasny, nadherny, krasny perfektny animak, ktory vyvracia, ze animaky su len pre deti. Našinec sa presvedci, ze moslimovia su naozaj ludia ako my, len s trochu inymi zvykmi a nie su to len obombovani psychopati.... nádherná animácia....proste nádhera. ()

DannyBoy80

Musím jít proti proudu a dát lepší 3*, pro mě je to kolem 70%. Nevím nakolik se podepsalo to, že animáky moc nemusím. I když tady se mi animace docela líbila. Za největší plus tohohle filmu vidím, nastínění novodobé historie Iránu. Zbytek příliš nezaujal, životopis mladé anarchistky a komunistky meměl příliš silné momenty (kromě vsuek s událostmi v Iránu). Takže sumasumárum solidní film, ale žádná pecka. ()

Rozjimatel

Podmanivá výtvarná stránka filmu je vhodne doplnená ľúbivou hudbou. Spočiatku mi vadilo to množstvo obsiahnutej politiky a náboženstva, to rozhodne nie je moja obľúbená téma. Keď začal byť film viac o strete blízkovýchodnej kultúry so západnou, začal ma film baviť podstatne viac. Spätne mi potom aj tá politika a náboženstvo do tej mozaiky začali zapadať. Mozaika je mimochodom dosť výstižný popis filmu. Životný príbeh hlavnej hrdinky Marjane Satrapi (autorka scenáru a režisérka filmu) sa totiž skladá z veľmi rozmanitých dielov. Nájdeme tu napríklad revolúciu, vojnu, boj za slobodu, boj za práva žien, boj o život, psychickú chorobu, lásku, či objavovanie novej kultúry a nových krajín. ()

kapibara

Krásná jednoduchá animace prvního iránského komiksu. Příběh silný, leč jsem se občas ztrácela v přemíře informací. Ale hlavní hrdinka je neuvěřitelně sympatická :-) ()

Phorbo

Překonával jsem se hodně ke shlédnutí tohoto animáku... Trvalo mi než jsem si zvykl na todle originální zpracování. Nakonec ale stejně nevím jestli jsem si měl jeste chvilku pockat a nebo se na to podívat dřív. Jak napsal EdaS ... přehuštěné a těžko poživatelné napoprvé. Jinak zajimavě předvedená historie Íránu. 8/10 ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky