Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

KOZEL84

Tohle mělo všechno.Hlavně vtipnost mě překvapila.Výborný film a ta animace taky nebyla tak hrozná jak se zdála (i když je to asi to poslední o co tu jde). ()

TomasKotlant

Trochu netradiční animák s velmi originálním výtvarným pojetím, které si většinu doby vystačí se dvěma barvami - černou a bílou. S dvoubarevným vizuálem dobře pasuje relativně jednoduché dělení postav na dobré a špatné, ale aby neznělo tak naivně, tak některé postavy v průběhu mění barvu. Na hřišti ohraničeném domovem hlavní hrdinky, se promítají historické události a jejich důsledky. Pak přibývá hřiště nové, které ukazuje kontrasty odlišných kultur a začlenění se do jiného kulturního prostředí. Následuje očekávaný návrat ke kořenům, od kterých už vede jen poslední cesta do neznáma lemována jasmínovými květy. *** Ve zkratce: Trpký pohled do Íránu a osudu režisérky vlastního osudu v černobílém balení. ()

HouseMK

Velice, velice milé překvapení! Animáků čistě pro dospělé pořád není tak moc a tady mě zaujala animace i silný příběh - zpověď svérázné íránské dívky z velice neveselé doby. To, že na Blízkém (až středním) východě nežijí jen barbaři a fanatičtí muslimové jsem měl možnost se sám přesvědčit. Doufám, že i tenhle film přispěje k trošku jinému vnímání tamních lidí a zdejších imigrantů... ()

El-Barto

Ze začátku nuda, ale pořád originální. Ke konci s dospělejší hlavní hrdinkou a jejím jiným melancholickým pohledem na svět už ne taková nuda. V některých momentech je práce s obrazem opravdu kreativní a nabytá fantazií. Příběh má v té Iránské tématice poměrně silný podklad, ale ve finále mě vůbec nezasáhnul a vlastně až na to, že je to všechno smutný, nic nesdělil. ()

goniss

bavilo mě sledovat animaci, a životní příběh Marjane. Příběh se odehrává ve 20.století, což je moje oblíbená doba - doba válek, komunismus, apod. a mě se to líbilo jak zanimované,tak příběhově :) ()

Móó

Po dlouhé době mě nějaký film zase oslovil. Především chválím zpracování, být film hraný, určitě by tak nevynikly některé postavy. Humorné zpracování příběhu obyčejné dívky na pozadí války je přesně takový film, který mi tak nějak z prostředí válek chyběl. Pořád se natáčí filmy o válečných hrdinech, ale tohle je přesně pohled na věc, který alespoň mě zajímá nejvíce. Po zhlédnutí filmu musím konstatovat, že si trochu sypu popel na hlavu, protože díky pasáži, kdy se Marjane ocitla v Evropě a bylo vidět, jak se k ní lidé chovají jen proto, že pochází z Íránu, mi došlo, jak i já odsuzuji tyto lidi. Film na mě prostě zapůsobil a ještě dlouho o něm budu přemýšlet. ()

Martinvon

U závěrečných titulků jsem si řekl, jak to mají ti magoři diktátorský vždycky jednoduchý. Zakážou chlast, sex a dokonce držení za ruce, povražděj tisícovky a lidí a ostatní se stáhnou do ulit a zpívaj, jak je třeba. Ať se podíváte, na jakýkoli světadíl, všude je nebo byla nějaká diktatura. Krásný film a doufám, že díky němu lépe pochopím Iránce, když už nechápu jejich politiky (promiňte mi to supersprosté slovo v závěru). ()

Narciska

Krásná animace tvořená jednoduchými postavičkami skvýcími se na rozmlženém prostředí s uchvacujícími detaily, mysteriózní atmosféra, dokonalá střízlivost neopomíjející emoce, odzbrojující vztek a vulgarismy hlavní hrdinky, strach a stísněnost autoritativních režimů, všelidská touha po zábavě, rodinná semknutost, kouzelné detaily, jasmínové květy na konci, sexualita prýštící pod vnucenými šátky, lidská odvaha a přízemnost... se snoubí ve filmu, který tone ve smutku nad světem, kde svoboda není radost ale nutnost. ()

gombarix

Krutý a k divákovi zcela neshovívavý film, který ho v jeden moment rozchechtá a vzápětí přimrazí k zemi. Místy snad trochu moc doslovný (a prolevicový - i když tady to působilo odzbrojujícím způsobem čistě a upřímně), ale dost poučný a mimořádně vtipný. A miluju tehnle typ kresby, jednoduchý, ale výstižný a stokrát působivější než pixarovský perfekcionismus. Snad bych dal i 5*, nebýt poněkud toporného začátku. ()

vojo

Cesta do hlbín duše iránskeho dievčaťa je výborná, len vás musí zastihnúť pripraveného naplno otvoriť oči a napnúť sluch. Možno pamätníkom pripomenie film miestami dobre známy režim, odkiaľ uniknúť bolo vskutku ťažké. ()

merigieren

Zábavné myšlenky malé holky, přeměny výrazů tváří a i věrohodné uvažování postupně dospívá, setkává se s realitou a sama ji ovlivňuje a je ovlivňována moralizováním všech ostatních hlavně babičky. Teoreticky hezké myšlenky jen bych pochyboval o jejich aplikaci :-) Aobčas zábavné, většinou vážné scénky útočí proti despotické fanatické vládě a nesmyslným zákonům. Teoreticky by se to dalo namapovat i na demokracii... Ten konec je takovej zvláštní, lepsi utéct než bojovat a zemřít, ale zachovat si v paměti místo od něhož utíkáme. Animace je celkem hezká a příběh mi připadal roztomile přirozený tudíž nelze dát méně jak 5*. ()

Páně

Přes všechnu svoji historičnost a političnost byl pro mě Persepolis především snímkem emotivním, podmanivým a citově pohlcujícím. On totiž není ničím jiným než smutným svědomím lidí, smutným pomníkem doby. Příběhem ne-vždy šťastného osudu, zručně podaným s jistou lehkostí a nadhledem, avšak nabitý až po strop emotivním nábojem. Často vám ukáže vlastně jen kousek vás samých a donutí vás zamyslet se. Když jde toto ruku v ruce se skvělou hudební složkou, nelze než smeknout. Originální a podmanivé. ()

troxor

Iránská nedávná historie pro hloupé. Asi jediná možnost, jak donutit lidi zajímat se o své okolí - udělat jim kreslený film, kde se jen tak mimochodem mezi několika rozchody a rodinnými návštěvami prořítí 20 let dějin země. Popularizační záměr se však zdařil - málokterý film o/z Iránu má na čsfd 2000 hodnocení, že? ()

Eluin

Super zpracování komiksu, které se prostě musí vidět. Nadchne vás vážností situace, humorem i animací. ()

FilmWave

Kouzelný a okouzlující animák. Teprve nedávno jsem viděl "Valčík s Bašírem", který si mě získal asi ještě více než "Persepolis" díky úžasné hudbě, nicméně oba tyto animované filmy pro dospělé jsou úžasné. ()

Akana

Z jistého úhlu pohledu asi docela všední životní příběh, který ale nepoučenému Středoevropanovi ozřejmí spoustu věcí, které se z hysterických televizních šotů nedozví. Díky němu se aspoň trochu můžeme seznámit s tím, co se v Íránu dělo a děje, s politickým pozadím i každodenním životem, s pocity emigrantů. Naše normalizace je proti tomu tak trochu selanka. Film je ale stejnou měrou obžalobou režimu jako ideologicky neutrálním vyprávěním o dospívání jedné vnímavé a hrdé dívky a díky tomu nevyznívá pateticky ani sentimentálně. K tomu přispívá i neokázalá animace a častá humorná odlehčení. Persepolis neomráčí, ale zanechá pocit nepromarněného času. Jen bych místo francouzštiny dal přednost jazyku země, o kterou běží. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky