Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

Narg

Velmi silně působivý snímek založený na skutečnosti, velmi hezky provedený. Poměrně drsný a zároveň jemný. ()

nula87

Emočně nabitý, silný autobiografický příběh, který i přesto, že se zabývá převážně smutnými a frustrujícími věcmi, natočen s velkým nadhledem a místy i velmi vtipně. Černobílá animace jenom podtrhuje výjimečnost tohoto velmi dospělého animáku. 85% ()

ondey

Persepolis je mnohem stravitelnější film, než se zprvu zdá. Nečekal jsem tolik vtipu na tak drsné téma. Nadhled, ironie a trocha historických souvislostí, které vůbec neuškodí znát. Plus nezaměnitelné kresby a nápady. Nemá chybu! :) ()

vitac.

Odlehčený pohled na vážné věci zabalený ve velmi přitažlivé a nápadité animované formě. Rozhodně zajímavý film k zamyšlení, získání pohledu na moderní historii Íránu zevnitř a v neposlední řadě k polemice s názory autorky (alespoň obrazně;)). Nemůžu se totiž z Persepolis zbavit pachuti sympatií ke komunismu (Íránci holt rádi nahrazují jednu formu diktatury za jinou) a antipatií ke kapitalismu (volně citováno "na západě vás klidně nechají umřít na ulici a nikoho to nezajímá"), z čehož je mi trošku smutno. ()

monikka87

Animáky nezvyknem pozerávať, na tento som sa však odhodlala a urobila som dobre. Dokonca by som povedala, že táto forma príbehu sadla ešte lepšie, ako keby to bolo hrané. Za hodinku a pol Persepolis prevedie neľahkým životom Marjane a činí tak s ohľadom na diváka a zároveň dôrazne, nadchne umeleckou stránkou i prinúti zamyslieť sa. Každému odporúčam, pre mňa 90%. ()

Mykhaluu

Na první pokus mě ta holčička štvala natolik, že jsem se přidal k ostatním, které to nebavilo a Persepolis vypnul. Po nějakám zhruba roce v klidu, o dovolené jsem to zkusil v rámci dovolenkového vyřizování filmových restů... a fungovalo to! Atmosféra byla výborně podána! Některé nápady přechodů a historických a jiných "vysvětlivek" taktéž velmi vypečené a vyšperkované! Ani starý Bůh to neodnesl nakonec nejhůř!! :) No a poučení? V totalitní společnosti vám nějací nedomrlí svévolní pání světa "polezou do soukromí" a ve svobodě trhu vás "nechají umřít hlady na ulici"... Na výběr je vždycky... zatím!!! Holka, i když je mírně zkažená, tak moc ani nestranila a jen tak černobíle vykreslovala... Scéna při prvním odjezdu, jak statečná maminka omdlela vypětím na tatínka, byla fest silná!! Nakonec spokojenost! ()

Numerobis

Persepolis je netradičně animovaný film, který má krom obecně platné informační a burcující hodnoty pro značnou část citlivé populace (a nejenom děvčat) potenciál být takovým biblefilmem. Něčím, z čeho se dá v životě vycházet, co lze naroubovat na mnoho situací v tom našem putování. To v mých očích (spolu se svěžím stylem vyjadřování emocí, který se asi inspiroval u některých japonských anime) pozvedá film vysoko nad čtyři hvězdy, které bych mu jinak za počáteční rozkouskovanost dal. ()

Forsetino

Hezky vyprávěný životní příběh hl. hrdinky a autorky v jednom. Bohužel není příliš závidění hodný. Její snaha o svobodný život a volnomyšlenkářství není ani v našich končinách ničím neznámým. Stejně jako špiclovaní, bonzování a absurdní zákazy. V Íránu tyto zákazy občas mají aspoň oporu v náboženství, u nás to bylo pouze z rozhodnutí ÚV KSČ..., což má asi tak podobnou váhu. Velmi těžko se ale ostatní kulturní zvyklosti posuzují z evropského pohledu a na pochopení tamních poměrů je 95 minut zatraceně málo. Každopádně jedno je jisté, a to že běžní občané po oslavované revoluci zjistili, že se stouplo pouze z bláta do louže. To mi zatraceně něco připomíná, s tím rozdílem, že nás alespoň ten arogantní západ nešikanuje, když už nás šikanuje vládní vedení... ()

mrclTV

Smutno-smiešna (ale hlavne smutná) prezentácia histórie Iránu 20. storočia. Autorka sa nebála a dá vám nazrieť do súkromia jej rodiny, či súkromia ďalších bežných a menej bežných ľudí, čo žili v ťažkých časoch. Pripravte sa na nával emócii, bude zjavný. Aristokrati a zároveň komunisti? Whatever, každý je nejaký.....Keby sa dalo dať 3 a pol hviezdičky, rozhodne by som tak urobil. Ale na štyri to nebolo. ()

Emjecko

Persepolis jsem ohodnotil jako celek, ale je to převážně první polovina tohoto díla (zakončená návratem z Vídně), která stojí za opravdové vyzdvihnutí. Vnímání světa nevinnou dětskou myslí, zobrazení, jak moc je ovlivňována světem "velkých", a její postupný přerod ve svou vlastní dospělost jsou díky věrnosti podání skutečně úchvatné, a vůbec se nebojím říct, že i nadčasové. Tento příběh by se mohl odehrát v libovolných zemích s různými kulturami i názvy politických uspořádání, přesto by jeho poselství zůstalo vždy úplně stejné, a to je na tom to krásné. ()

SAINTS

Ciernobiely animak natočeny na motivy iranskeho komiksu dopadol velmi dobre.Divacky film nie je pre "bežneho" divaka priliš atraktivny čo mu na kvalite a naročnosti neubera.Pribeh Marjany Satrapi rozhodne nie je tuctovy a film z toho taži.Na plne hodnotenie to nie je ale aj tak dobre. ()

Miloško

Toto som pozeral zo zatajenym dychom. Úplne ma to dostalo. Občas veselé,ale hlavne realisticky smutný príbeh jedného iránskeho dievčaťa. Obyčajná čiernobiela animácia vobec nebola na škodu,práve naopak.Vyzeralo to akoby som pozeral normálny film z hercami. Stručné,originálne okuzlujúce. Je zaujimave,že film s takou tematikou ,ponúka aj veľa humorných pasáží. V tomto filme nejde o poúčanie,alebo politickú agitku ale o zamyslenie sa. Škoda že tvorcovia použili francúzsky jazyk,čo príbehu z Iránu nesvedčí....[DVD] ()

Deathproof

Pekne nakreslená rozprávočka, o naozajstnom, nenudnom živote mladej imigrantky. Pri filme sa nedá nudiť, priučíte sa čo to o histórii blízkeho východu, ktorá je podaná ľahkou formou a zasmejete sa pri komických situáciách tennagerky. Čo sa grafiky týkalo, veľmi sa mi páčili prechody z tmy do svetla a opačne. ()

Klemi

Film, který rozhodně stojí za shlédnutí a to hned z několika důvodů. Vesměs černobílá animace dává spoustu prostoru divákově fantazii. Film naservíruje rychlé seznámení s novodobou iránskou historií z pohledu dospívající dívky. Lidský rozměr tohoto filmu je veliký a myslím, že pomůže zbourat řadu mýtů a představ, které lidé mívají o muslimech obecně. ()

Romadoor

Tak takhle si představuju lekce historie a politologie. Z tohodle nádherně a precizně animovaného filmu jsem se o nedávné historii Iránu dozvěděl víc než za celý život ze zpráv...a k mému překvapení, za které se stydím, jsem zjistil, že i v takové podivné zemi žijí normální lidé. Rudý zápal hlavní hrdinky chápu, koneckonců revoluce by Iránu slušela. ()

Jungler

Moc hezký film popisující dospívání mladé rebelky v prostředí války a islámských represí. Zároveň poukazuje na odlišnost evropské a arabské kultury. Moc se mi líbilo občasné odlehčení tematu decentním humorem. Animace je roztomile jednoduchá, ale imho nedosahuje kvalit animace novějšího Valčíku s Bašírem. Každopáně vřele doporučuji k zhlédnutí každému, kdo si myslí, že jeho život je těžký. Po zhlédnutí Persepolisu mi došlo jak jsou všechny moje problémy malicherné a bezvíznamné. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky