Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

prkalil

Proč máme k dispozici jenom pět hvězdiček?! Teď mi to nestačí. Potřebovala bych ještě tak jednu nebo dvě navíc. Tak moc se mnou Persepolis zamával. Taková krása výtvarná (Karle Zemane, koukal ses?) i hudební i jazyková (nádherná francouzština - tu neumím, ale rozuměla jsem "pardon moi" - úplně stejně to totiž říká Hercule Poirot..). Smích, slzy, zase smích, smutek, slzy, smutek, nečekaně opět smích, smutek, smutek, nekončící s koncem filmu. Už nikdy nekončící smutek. ()

seeker23

Kterak z minima vytěžit maximum. Je neuvěřitelné jak neuvěřitelně emocionální scény se dají vytvořit pomocí hudby a dokonalého užití zatmívaček. ()

Philippa

Anifest 2008. Vtipně smutný příběh dospívání, navíc pohled na politickou situaci v Íránu, byl velmi obohacující. Pravda nevydržela jsem sledovat s naprostým zaujetím celou dobu ,zdálo se mi že chvílemi se příběh rozvolnil a ke konci mě už ve starém kině na dřevěných sedačkách pěkně bolel zadek, ale ani to mi nezabrání dát plný počet hvězd. Tak vymazlenou animaci jsem snad ještě neviděla (fantastický kouř, skvěle podané i drastické scény ). Dokonce některé chvíle z dospívání v Íránu mi přišli velmi povědomé (třeba Iron Maiden a další.....:). O Persepolisu je škoda moc psát, Persepolis se musí vidět! ()

ledzepfan

Něják výrazně mě to na prdel neposadilo ale bezesporu je to komplexní, informativně bohaté a upřímné dílko, které na diváka neútočí lacinýma slzotvornýma trikama ale spíše chytrostí a rafinovaným vtipem. ()

Krissty

To je tak nádherný animák! Ty animace byly snad ty nejkrásnější a nejzajímavější, jaké jsem kdy viděla. Bylo to nejen citově vypjaté, ale dokonce jsem se dozvěděla i něco z novodobých Íránských dějin. A ačkoliv na dějepis moc nejsem, bylo to podáno tak perfektně, že mě to ani na chvíli nenudilo. Když se vrátím k té citové stránce, tak film úžasným způsobem ukázal utrpení lidí ve válce (i po ní), když ztrácí svoje nejbližší, nebo jejich utrpení spojené s odloučením od domova a nemožností zapadnout v "jiném světě".. Mimoto to ale bylo i vtipné a milé, což atmosféru příjemným způsobem odlehčovalo.. Pro mě nejlepší scéna byla o dospívání a také s nákupem Iron Maiden na ulici a následné obviňování kvůli punkovým botům a Michaelovi Jacksonovi.. To nemělo chybu! :D A ta francouzština.. Asi nejlepší animák, co jsem viděla :) ()

MartinezZ

5.4.2010 ~ Politické animované drama, které mě oslovilo jen svým zpracováním. Bohužel. ~ Ve stručnosti tu jde o život v Íránu. Film se snaží ukázat, že tu žijí úplně normální lidé s úplně normálními problémy a touhami, ale k moci se jednoduše dostávají vylízaní mozci. A tak máme možnost sledovat život malé íránské dívky a to, jak na ní působí okolí, ve kterém žije. Írán, Francie, Írán, Francie. ~ Bohužel jsem ale asi ještě nedospěl do toho oduševnělého stádia mysli, kdy by mi mělo připadat jakkoliv zajímavé sledovat rozpravy o politice. Malou pošlou do Francie, aby jí ochránili před íránským režimem, jí po nějaké době rupne v bedně a vrací se zpět do Íránu, kde zase za čas procitne a zase odsud mizí. ~ Obávám se, že jsem to nepobral, možná někdy časem. Svině jsou prostě všude a každý musí v něco věřit a časem z toho vyrůst. Na to, aby mi tohle film řekl, to ale nemuselo trvat tak dlouho. Už v půlce mi to přišlo díky politice příliš dlouhé, od Francie to konečně odsýpalo a po návratu zase uspávalo. ~ Jediné, co na filmu vážně uznávám, je výtvarná stránka. Ta převážně černobílá "jednoduchá" animace k filmu sedla a byla velmi zvláštní. To se mi líbilo. ~ Jinak je to jen zpověď dívky, co žila v jiné zemi, v jiném světě, na jiné planetě. To mi tady můžeme stěží pochopit. ~ "A upravte si šátek!" ()

Asgy

Po vizuální stránce originální , hudba výborná a zaujalo mě, že film o tak krutých událostech je proložen tolika vtipnými okamžiky. Jenom na začátku bylo trochu moc informací, které jsem všechny jaksi nestačil vstřebat. Možná to bylo mým momentálním rozpoložením, ale to poznám až po dalším shlédnutí... ()

mysiak

"Sloboda vždy niečo stojí"...silný ľudský a emóciami nabitý film, ktorý vás donúti premýšľať nad tým ako človek žije...toto je typ príbehu, ktorý je "odsúdený" na filmové ceny, čo v dnešných časoch už je bežné..ale aj tak je tento film niečím výnimočným a zároveň iným...ako bežná mainstreamová kinematografia... ()

sta

vzhledem k tomu, že jsem četl předlohu, napřijde mi to nijak převratné formálně ani obsahově, ale přesto je Persepolis milým oživením českého filmového podzimu. škoda jen, že se autorům nepodařilo vytvořit trochu funkčnější rámec, do nějž by ty komiksové scénky zakomponovali ()

Sandiego

Originální a kouzelný pohled na dospívání v Íránů, plný silných a dojemných scén, které záhy vystřídává až nečekaně trefný a štiplavý humor. Animace srší genialitou, projevující se hlavně v maličkostech, které snadno vykouzlí úsměv na tváři. Jednoduše film, který si zamilujete od prvního záběru. ()

UncleG

Překvapivě zábavnější a výtvarně mnohonásobně lépe zpracované než stejnojmenná komiksová předloha. Z počátku je (stejně jako v knize) potřeba překonat nehoráznou porci nudy, uniformních ksichtíků a nezapamatovatelných jmen, abychom si posléze mohli užít výtečně odvyprávěnou story "jedné (krom)obyčejné holky z Íránu". Kdyby to celé bylo trošku méně tendenční (asi tak o dva valníky méně fracouzsko-pseudointelektuálně levicovejch pindů) ... a kdybych z vyprávění nenabyl pocit, že Satrapiová je ukázkovej typ egocentrický brécy, která nedokáže žít s jakýmkoli chlapem, byl bych možná ještě o fousek spokojenější :-) ()

Laxik

Jedna z těch pecek, co mi vzala dech. Jedna z těch pecek, co ji na potkání doporučuju každému. Jedna z těch pecek, co se na ni stejně nikdo, koho znám, nikdy nepodívá. Jedna z těch kouzelných must see pecek, které zná jen hrstka. Jeden z padesáti nejlepších filmů, který jsem kdy viděl a které kdy uvidím. ()

Freemind

Vizuálně skvělé, o tom není sporu. Jinak tam bylo pár rozporuplných záležitostí. Autentický příběh skvělý v momentech nadsázky, trochu příliš patetický v těch vážných, ale přesto velmi živý, poutavý a nutící k zamyšlení. Hudba velmi nevyrovnaná - místy výborná, místy doslova iritující. Oceňuji ale elán, charakter a invenci autorky. Proto slabší čtyřka. ()

ABLABLABLA

Animovaný snímek, který rozhodně není určen dětem. Velmi zajímavé zpracování skutečných událostí, které mě donutilo trochu zapřemýšlet, jelikož jsem evidentně neměla ani páru, o tom, co se v Íránu dělo. Přestože se jednalo o vážné věci, vždy naproti tomu byly postaveny banality každodenního života malé holky, která si chce hrát, a poté dospívající obyčejné dívky, která se chce bavit a zažít lásku. Celý příběh byl podán s notnou dávkou humoru vedle těch vážných a smutných událostí, takže v průběhu filmu se u mě na tváři střídal úsměv a slzy. Už delší dobu jsem nebyla tak zmatená po skončení nějakého filmu jako tady. ()

kaylin

Film jsem viděl poprvé v roce jeho premiéry. Tohle je ale něco, co pořád stojí zato. Výborné, civilní vyprávění o tom, jaký je život svobodné ženy v Íránu, která ve své domovině nemůže najít pochopení, což ale bohužel neznamená, že štěstí najde za jejími hranicemi. Ale má aspoň tu svobodu, když nic jiného. ()

Maq odpad!

Persepolis je silně politické dílo a pro porozumění toho, co nám Satrapiová říká, je nutné se trochu seznámit s moderními íránskými dějinami obecně a historií kadžárské dynastie zvlášť. Nechci to rozebírat, můj komentář by se stal neúnosně dlouhým, a tak si pomohu přirovnáním: Je to jako by naprostý cizinec četl autobiografii ženy z Československa a nevěděl, co znamená její přídomek von Habsburg. Kdo chce věřit, že taková osoba podá vyváženou zprávu o své zemi, ať si tomu spánembohem věří. --- Důležitá je ale otázka, jak a proč se právě Satrapiová stala mediální hvězdou? Přemýšlejme o tom. V dnešním světě je k dispozici tolik informací, že abychom si některé všimli, aby se dostala dokonce do popředí zájmu médií, nevyhnutelně se musí opírat o silnou marketingovou podporu. Tohle dílko takovou podporu získalo, ale sotva díky jeho nevelkým uměleckým kvalitám. Takže proč? --- Nasazovat radikálním muslimům psí hlavu je trend, který se ze zřejmých důvodů leckomu hodí. Ve Francii, kde film vznikl, se zase tradičně daří antiamerikanismu a výrok „mučitele mého strýce vycvičila CIA“ udělá miláčka národa i z neteře sovětského agenta. A mediálně vlivné je i feministické hnutí. Představa, že íránské ženy trpí útlakem ze strany mužů, je v západních médiích tak populární, že je až docela na pováženou se pokoušet s ní polemizovat. Že si íránské ženy skoro nikdy nestěžují? No, to je přece proto, že chudinky nemůžou. --- Pravda, máme globální doják Bez dcerky neodejdu, jenže to si stěžuje Američanka, to není ono. Teprve tady, konečně, se našla jedna Íránka, která namalovala comics o své popletené cestě životem a odhodlala se kritizovat poměry ve své vlasti. ()

Katzenklo

Jsem rád, že je film animovaný, jelikož právě to sympatické a originální zpracování tvoří valnou většinu jeho krásy a půvabu. Chvílemi se utápí v depresích, jež jsou vzápětí přebity scénami někdy tak naivními, až jsou neuvěřitelně vtipné. Po scéně "Eye of the Tiger" jsem uvažoval o pětivězdičkovém hodnocení, naneštěstí však příběh ke konci jaksi ztratil dech a nepřesvědčil mě o své dokonalosti. Nicméně se dle mého skromného názoru jedná o nedílnou součást filmové historie. ()

Duotone28

Animované,komiksové,originálne...kruté.Smutný príbeh malej iránskej rodinky...,ktorú ničí politická situácia v krajine. Smutné vykreslenie...čo všetko može stáť sloboda.Do filmíku je zakomponovaný decentný humor(eye of tiger,terminator) ktorý aspoň torchu osviežuje hluché miesta...ktoré mi asi ako jediné trochu na filmíku vadili. Ale inak mu moc čo nemám vytknúť. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky