Reklama

Reklama

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea

  • USA Dr. Jekyll and Mr. Hyde (více)
Trailer 2

Dr. Henry Jekyll je inteligentní a pracovitý, ale zároveň upjatý a své práci oddaný vědec. Když ho jeho přítel sir George Carew vezme na představení, kde vystupuje smyslná slečna Gina, rozhodne se oblouzněný Jekyll, že od sebe oddělí dobré a špatné stránky člověka. Jeho snahy jsou úspěšné, a tak vzniká jeho zlé alter ego – pan Hyde. Když se doktor nekontrolovatelně mění z Jekylla na Hydea, hrozí nebezpečí. Snímek Dr. Jekyll a pan Hyde Johna S. Robertsona, který mnozí považují za první velký americký horor, umožnil divadelní legendě Johnu Barrymoreovi předvést svůj první virtuózní výkon na filmovém plátně. Tato verze dr. Jekylla a pana Hydea, v níž se mísí kouzlo dávné kinematografie s ponurým naturalismem, je jednou z nejvěrnějších adaptací slavného Stevensonova příběhu, který vypráví o neúspěšných snahách vizionářského vědce odhalit lidská tajemství, jež se skrývají pod slupkou našich civilizovaných duší. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (38)

joehot 

všechny recenze uživatele

Vcelku povedené zpracování slavné knihy Roberta Louise Stevensona. Sice se neřadí mezi klenoty doby svého vzniku, nicméně jde stále o koukatelnou záležitost (samozřejmě především pro fajnšmekry a fanoušky němého období kinematografie), kterou lehce sráží vysoký počet mezitiulků (z nichž některé jsou zbytečné), a naopak vyzdvihuje na rok 1920 nebývale dynamický střih a především herecký výkon Johna Barrymorea. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Toto je na mňa už moc prestárnuté dielo. Nemý film s prestrihmi na doprovodné titulky a ustavične zavíjavúca akási nepríjemná orgánová hudba. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ja som sa velice nudil. Moje hodnotenie nezvýši ani fakt, že ide o jedno z prvých filmových spracovaní literárnej predlohy Roberta Louisa Stevensona - "Dr. Jakyll and Mr. Hyde". Schizo-horrorovej témy, ktorá je populárna dodnes. Tento snímok z roku 1920 si cením len na dve hviezdičky. ** ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Na rok 1920 my to přišlo formálně celkem pionýrský - jsou tu voyerské i čistě ilustrační záběry, navíc film překvapuje slušným naturalismem, zejména když se dobromyslný doktor Jekyll mění v ohavného Adriena Brodyho. Bohužel zas ta povinná romantická podzápletka v kombinaci s tím, jak se v druhé polovině filmu víceméně pobíhá sem a tam po čtyřech lokacích způsobuje, že tomu dost padá řetěz, jakkoli ten film dost zrychluje. ()

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Příběh filmu je vyprávěn dosti zkratkovitě, ale má slušný spád, a i když se mu nepovedlo pořádně vytěžit knižní předlohu R. L. Stevensona, ostudu jí rozhodně nedělá. Celý film stojí na bravurním hereckém výkonu Johna Barrymorea, který je okouzlující nejen v maniakálních výstupech během proměn či jako Mr. Hyde, ale dokáže uhranout i svým zadumaně kamenným pohledem, ze kterého je vám hned jasné, co se v Dr. Jekyllovi odehrává. Potěší také několik působivě natočených hororových scén, které i po více jak sto letech neztrácí své kouzlo. BTW: Škoda, že jekyllovský film natočený F. W. MurnauemDer Januskopf – ze stejného roku je ztracen, dost by mě zajímal pro porovnání. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

'In each of us two natures are at war... the good and the evil. All our lives the fight goes on between them, but one of them must conquer. In our own hands lies the power to choose. What we want most to be we are.' Mr. Hyde v roli Johna Barrymorea mi vytřel zrak, další pětihvězdičkový netvor klasického hororu. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (5)

  • Millicent Carew sa v novele Roberta Louisa Stevensona neobjavuje. Do scenára bola jej postava pridaná za účelom romantickejšieho podtónu. Celkovo je v pôvodnom príbehu veľmi málo ženských postáv. (Motinski)
  • Sir George Carew sa v pôvodnom príbehu volal Sir Danvers Carew. (Motinski)

Reklama

Reklama