Reklama

Reklama

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea

  • USA Dr. Jekyll and Mr. Hyde (více)
Trailer 2
Horor / Drama
USA, 1920, 79 min (Alternativní 69 min)

Dr. Henry Jekyll je inteligentní a pracovitý, ale zároveň upjatý a své práci oddaný vědec. Když ho jeho přítel sir George Carew vezme na představení, kde vystupuje smyslná slečna Gina, rozhodne se oblouzněný Jekyll, že od sebe oddělí dobré a špatné stránky člověka. Jeho snahy jsou úspěšné, a tak vzniká jeho zlé alter ego – pan Hyde. Když se doktor nekontrolovatelně mění z Jekylla na Hydea, hrozí nebezpečí. Snímek Dr. Jekyll a pan Hyde Johna S. Robertsona, který mnozí považují za první velký americký horor, umožnil divadelní legendě Johnu Barrymoreovi předvést svůj první virtuózní výkon na filmovém plátně. Tato verze dr. Jekylla a pana Hydea, v níž se mísí kouzlo dávné kinematografie s ponurým naturalismem, je jednou z nejvěrnějších adaptací slavného Stevensonova příběhu, který vypráví o neúspěšných snahách vizionářského vědce odhalit lidská tajemství, jež se skrývají pod slupkou našich civilizovaných duší. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (37)

Flego 

všechny recenze uživatele

Neveril som, že to raz poviem. V tomto nemom filme je absolútne nevhodná hudba. Nie žeby bola zlá, naopak - len nevhodná. Skôr by sa hodila k historickej klasike ako horroru. Našťastie film je dobrý, John Barrymore skvelý, Nita Naldi zvodná a londýnske uličky majú tú správnu atmosféru. www.jonhs.net/freemovies ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Barrymore jako dr. Jekyll by svým charismatem mohl natírat plot, kolik ho v něm je, ale to je nic proti tomu, co předvádí jako Edward Hyde. To je koncert - zrůdnost bych mu z fleku uvěřil a před sto lety se v kině opravdu třásl strachy. Dokážu si představit, co taková bytost jako Hyde prováděl s prostitutkami (což zůstalo jak kameře, tak čtenáři skryto), a dobře po těle mi z toho rozhodně není. I ostatní herecké výkony jsou na tu dobu mimořádně na výši, londýnské uličky pak správně zamlžené a lidé viktoriánsky prudérní, zkrátka vše je tak, jak být má. Scott s Barrymorem vytvořili vynikající monstrum (i když si nemohli odpustit vzhledové klišé "esence lidského zla" a panu Hydovi přidělili hrb - nechápu, proč v této době morální zrůdy musely být i zrůdami fyzickými), které po právu patří mezi elitní čtveřici hororových monster klasické éry. ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Doslova miluju tyhle ty staré klenoty, na které nedám ve většině případů dopustit. Tohle bylo a pořád je skutečné umění, na rozdíl od většiny novodobých filmů, které jim nesahají ani po kotníky. Zvláště vezmeme-li v potaz tehdejší možnosti a techniku, kterou měli tvůrci k dispozici. Robert Louis Stevenson svým příběhem inspiroval již řadu filmových i divadelních tvůrců, ale jen málokterým se skutečně ho podařilo naplnit (zobrazit) tak, jak by si jistě zesnulý autor přál. V tomto případě bych si byl však jistý, že by jej to nesmírně potěšilo, protože svou kvalitu tento němý kousek bezesporu má. Výborné obrazové ztvárnění je podrženo geniálním herectvím hlavního protagonisty (John Barrymore), který předvedl opravdu obdivuhodný herecký výkon. Především pak na mě udělaly dojem jeho grimasy a zlověstný vzhled pana Hydea. K vytvoření hrůzy nepotřebujete slov – stačí tvůrčí i herecká obratnost a um. Jen mi trošku brnkal na nervy ten monotónní hudební doprovod, který mi po nějakém čase začal lézt lehce na palici. Což mi však nějak zásadně nepřekáželo v tom, abych si tento film užil až do samotného konce. 70% ()

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Příběh filmu je vyprávěn dosti zkratkovitě, ale má slušný spád, a i když se mu nepovedlo pořádně vytěžit knížní předlohu R. L. Stevensona, ostudu jí rozhodně nedělá. Celý film stojí na bravurním hereckém výkonu Johna Barrymorea, který je okouzlující nejen v maniakálních výstupech během proměn či jako Mr. Hyde, ale dokáže uhranout i svým zadumaně kamenným pohledem, ze kterého je vám hned jasné, co se v Dr. Jekyllovi odehrává. Potěší také několik působivě natočených hororových scén, které i po více jak sto letech neztrácí své kouzlo. BTW: Škoda, že jekyllovský film natočený F. W. Murnauem – Der Januskopf – ze stejného roku je ztracen, dost by mě zajímal pro porovnání. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Toto je na mňa už moc prestárnuté dielo. Nemý film s prestrihmi na doprovodné titulky a ustavične zavíjavúca akási nepríjemná orgánová hudba. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ja som sa velice nudil. Moje hodnotenie nezvýši ani fakt, že ide o jedno z prvých filmových spracovaní literárnej predlohy Roberta Louisa Stevensona - "Dr. Jakyll and Mr. Hyde". Schizo-horrorovej témy, ktorá je populárna dodnes. Tento snímok z roku 1920 si cením len na dve hviezdičky. ** ()

Galerie (22)

Zajímavosti (2)

  • Počas nakrúcania filmu John Barrymore vystupoval po večeroch v divadle v Shakespearovej hre "Richard III." Okrem toho sa sám učil ďalšiu rolu, Hamleta, a prežíval búrlivý románik s poetkou Blanche Oelrichs, s ktorou sa v roku 1920 aj oženil. Výsledkom toho všetkého bolo fyzické a nervové zrútenie. (Michal74)

Reklama

Reklama