Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

RigorMortis

Tento film ma k sebe akosi priťahoval, ktovie, čím to bolo. Knihu som zatiaľ nečítal, z filmu som videl aj verziu z 2002, no tá na túto zďaleka nemá... Fanatická matka a chudák dievča, ktoré si doma nemôže ani škrtnúť. Je jasné, že to napätie a všetko potláčané musí vyjsť von - a vyšlo to dokonale, záver filmu je skvelý. Narozdiel od mnohých dnešných hororov v štýle "čím menej zmyslu, tým viac krvi" mal tento svoje kúzlo. ()

GoustDog

Jeden z mála hororů dálných let, ke kterým se stále a stále vracím. Nesmírně dynamický, skvostně natočený i obsazený + hudební podkres je jeden z nejpovedenějších, co znám. Závěrečný ples toto skloubí navíc s lehkou psychologií a stává se nezapomenutelným. Jediné mínus je fakt, že je to až příliš krátké a jen takový "výcuc" z knihy, ale to jsem schopen odpustit. ()

vinc_vega

Knižku som nečítal a po zhliadnutí filmu ani nemám chuť. Priveľmi lineárny dej smerujúci k rýchlemu finále. Po hodine filmu som naozaj nerozumel relatívne vysokému hodnoteniu a pochvalným komentárom. Nuž a potom prišiel ples a sčasti som pochopil. Pretože tých pätnásť minút bolo výborných. Najmä vďaka presvedčivej Sissy Spacek, z ktorej šiel v niektorých okamihoch naozaj strach. Jej diabolský pohľad a držanie tela pôsobilo veľmi skutočne a hrôzostrašne. Ale režisér to poslal celé do hája unáhleným záverom. V konečnom dôsledku tak stojí celý film len na zopár pôsobivých scénach a bravúrnej herečke. A to je málo. Málo to muselo byť vtedy a málo je to i teraz. Slabšie tri. ()

Frog.cz

Tak když jsem Carrie viděl poprvé v roce 1987 na rakouské ORF1,jsem netušil kdo je nějaký Stephen King a že mě jeho knihy,náměty filmů a filmy budou natolik brát.V každém případě můžu říci že v době Mužů na radnici a jiných zhovadilostí na nás tento snímek působil doslova jako bomba takže 80% ()

Falstad

ajajaj ... původní Carrie ... no, nebudu se držet masy a myslet si, že původní Carrie je jenom díky své původnosti a nálepce "Stephen King" dobrý horor. Ocenit můžu Sissy Spacek a Piper Laurie - vynikající dramatičnost, skvělé výstupy. S režií a celkovým pojetí filmu už je to horší. V žánru hororu jsem čekal opravdu více, reižie se ani nesnaží dostat ze všech scén maximum = pitvá nezajímavé, rychle přeskakuje vynikající části příběhu a co více chvílemi přeskakuje do nehorázného béčka. Od klasiky bych tedy čekal více. S celkovou komplexností děje je to taky na hraně, a ten by měl být právě hlavní zbraní Carrie! No co říci závěrem, dá se na to koukat, ale za velký obdiv to nestojí, aneb zpřerážejte ruce tomu neschopnému břídilovi Brianovi De Palma! ()

Olafsson

Origál Carrie jsem viděl až po shlédnutí remaku z r. 2013. Podle mě origoš je lepší než nový remake skoro ve všech ohledech.. Víc bizarní, psycho, "divný"... Sissy Spacek je pro mě osobně přesvědčivější Carrie než roztomiloučká Chloë Grace Moretz.. Je zajímavé sledovat posun Ameriky za těch téměř 40 let, které dělí oba filmy.. V originále hrají samí běloši, hodně se tady používají sprostá slova, je tu mnohem víc nahoty a fyzického násilí, všechno tak nějak víc brutální, přímočarý.. Nová Carrie hraju na ruku "affirmative action" (negr jako ředitel školy, negr kámoška na plese atd..), politické korektnosti (Chris nařkne tělocvikářku z "abuse" jen kvůli tomu že pronesla na její adresu slovo "shitty" - v originále jí i navíc profackuje a vyhrožuje jí že jí dá přes hubu a nijak se to dál neřeší..) a pokytecké prudérnosti (v origoši nahý holky v šatnách, vč. Carrie, jsou vidět kozy, bobry.. pohoda - v nový Carrie nic, je tam vidět krutá snaha všechno pěčlivě přikrýt).. Takhle bych mohl pokračovat dál.. Jediná věc ve které přirozeně remake předčí originál na plné čáře jsou triky, ale to je pochopitelné... 5 hvězd dávat nebudu, ale je to za 4 bez uzardění.. Jedinej kdo mě tady sral byla matka, kterou herečka nechutně přehrávala.. Julianne Moore z remaku je stopro lepší... ()

AlexUnited

Výborné herecké obsadenie !!! Sissy Spacek vo svojej úlohe bezpochyby perfektná a maximálne sympatická, ja by som ju tiež okamžite pozval na ples (aj keď plesy neznášam) a nikto by ma ani o to prosiť nemusel - celý čas som jej strašne fandil. Ostatné postavy vrátane špinavých zákerných svíň taktiež dobre stvárnené, no a najmä John Travolta celkom pobavil, i keď nedostal až toľko priestoru, koľko by si možno zaslúžil. ()

gicous

Pouze čas ukázal kvalitu originální verze. Díky DePalmově vytříbenému a i v dnešní době stále originálnímu režíjnímu rukopisu je původní Carrie výborná podívaná, jež vyniká hudebním doprovodem, obrazovými finesami a perfektním castingem v čele s křehkou Sissy Spacek. 8/10 ()

horor2

Puberta Sissy Spacekové začne ženskými problémy, až vyústí v dokonalou horečku. Divíte se jí, když má doma pobožnou matku fanatičku a ve škole nevychované fracky, kterým dělá dobře, když člověk trpí. Koho by nenasrala prasečí krev? ()

SAINTS

De Palma sa zaslužil o jednu z najlepšich adaptacii Kingovich knich.Carrie je uchvatny film,ktoremu dominuje skvela Sissy Spacek v ulohe šikanovaneho dievčata ktore doma musi čelit nabožensky fanatickej a narušenej matky.Vo filme sa vydarila aj hudba,ktora dotvara atmosferu celeho filmu.Rozhodne sily zažitok. ()

donnovann

První dílo Stephena Kinga a první filmové zpracování. Jsem mile překvapen, první půlka filmu nemá chybu je to způsobeno tím, že se Palma drží knihy jako klíště což je jedině dobře. Bohužel v druhé polovině filmu jsou jisté odchylky a kvalita klesá. Sissy Spacek zahrála Carrie fantasticky a Travolta v jedné ze svých prvních rolí pobavil. Suma sumárum já se výborně bavil a těším se na další počiny mistra hororu a jejich filmová zpracování. ()

Blazkowicz

Další z řady filmů, které už jsou prostě moc staré na to, aby nějak víc dokázaly zaujmout. Pár scén bylo opravdu působivých, ale jinak se celý film vlastně čeká jen na to, až té holce rupne v bedně a vzteky zčervená. No a potom všechny povraždí. 3-* ()

Dejvecd

Carrie možno nie je dokonalý film, ale to nič nemení, že je to sakra dobrý film. Konečne (po dlhej dobe) som si užil ten správny De Palmovský horor, ktorý má veľmi dobre vystavaný dej s postavami v prvej polovici (občas mi to tam trošičku padalo) a v tej druhej na nás posiela filmový koncert. Sissy Spacek fakt veríte, že je tá "Crazy Carrie" a Nancy Allen zasa nenávidíte, ako záporačku. V scéne, kde na Carrie spadne kýbeľ s prasacou krvou počas toho ako je korunovaná kráľovnou plesu, som si len z radosťou vychutnával úžasnú atmosféru. Potom na rad prišiel šialený krvák, ktorý ako divák očakávate, ale jednoznačne neiste pripravený na krvák v takom množstve. Je tu samozrejme veľa dobrých vecí, ale ja chcem špeciálne vypichnúť tanečnú scénu medzi Carrie a Tommym, ktorá fungovala perfektne vo všetkých ohľadoch (herecky, vizuálne, emočne) a aj keď Carrie ako film nepatrí medzi najlepšie veci, čo som v živote videl, tak táto scéna jednoznačne áno. 9/10 // "Carrie White burns in hell" // ()

lubos.cermak

Knihu jsem přečetl na radu kamarádky, film se mi dostal do rukou o několik let později. Jelikož se mi kniha velmi zamlouvala, nemohl jsem se dočkat, až se podívám i na film. Dlouhé roky jsem o něm ani neměl potuchy, že existuje, ale čekání v nevědomosti se vyplatilo!? Bohužel, kdyby se nepsalo, že film trvá 98 minut, ani bych si to neuvědomil. Rychle proběhnutý příběh bez detailů, občas zazní autentické věty z knihy, jako "špinavé polštáře", ale tím to končí. Jediná scéna, na kterou je možné se těšit je závěrečný ples, ale i ten moment rychle vyprchá. Každopádně jsem si během filmu velmi oblíbil Sissy Spacek, která dokonale dokázala dokreslit postavu Carrie! Ať už Carrie, anebo Sissy, obě si je zamilujete. ()

natalanka

Na tenhle film je třeba se kouknout v jiné časové rovině. Dnešní horory jsou dál. Ale Carrie je prostě Carrie. Byly to takové začátky bych řekla. Líbí se mi akustika. Líbí se mi nápad. Líbí se mi Sissy. Je to klasika. A stojí za to ji vidět. :-)) ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu