Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

MikO_NR_1909

Po prečítaní knihy som bol veľmi opatrný. Vedel som, že Carrie je relatívne neľahký námet na filmové stvárnenie (tu o tom píšem viacej http://www.9em.sk/kniha-vs-film-carrie/ ). Ale celkom mi vyhovovali odstránené zdĺhavejšie vsuvky a 90 minút postupovania atmosféry fungujú na vysokej úrovni. Niektoré pasáže King vystihol skvele a Palma mal voľné ruky. Použil aj do svojej hudby pár prvkov Herrmanna zo Psycha aj Hitchcocovské momentky, ale stále bez toho, aby rušil autorstvo. Ešte vo výbere hercov mal Palma obrovský cit. Aby táto silná teenegerská dráma s hororovými prvkami bola takto skvelo zastúpená...Carrie (Spacek), Sue, Billy (Travolta), Chris, učiteľka, profesor... to sa len tak nevidí! Poväčšine je to skôr handicap (mladí herci)... Približne 25 minútová stopáž plná emócií a posledných 25 minút s katastrofickým nádychom nabúravajú už už pričlenenie Carrie do života medzi ostatnými. A keď si to retrospektívne premietnem, vlastne sa jedná o možno najemotívnejší horor všetkých čias. ()

Ghostface2

Carrie je spíše drama než horor, horor to je až posledních dvacet minut, ale jinak nemám co vytknout. Úžasná kamera, překrásná hudba a skvělý herecký výkon Sissy Spacek. Knihu jsem nečetl, takže nemohu porovnávat film s knihou ale je to rozhodně lepší než filmy Carrie 2: zuřivost a televizní remake. ()

Laxik

Tak předně - úvodní sprchová scéna je po právu legendární. Co se týče výborného románu Carrie, jeho případná adaptace se musí vypořádat se dvěma hlavními problémy, přičemž oba se točí okolo postav. King v ní, než aby do hloubky vykreslil skutečné charaktery, spíš načrtnul jisté typy. Povedlo se mu to skvěle a svůj účel takový postup plní, dokonce i za těmito archetypálními postavami vidíme i něco jako motivace, takže hloubka postav leží zamlžená aspoň někde v druhé vrstvě. Za druhé tu je ta věc s "point of view" aneb polovinu informací se dozvídáme ze zpětného popisu od očitých svědků událostí. Tyto výpovědi jsou subjektivní a rozšiřují nám úhel pohledu. A to se bez voiceoverů do filmu převádí sakra těžko. Bohužel v obou případech De Palma selhává. Namísto typizovaných postav jsme dostali karikatury (hlavně v případě Margaret Whiteové a ředitele školy) a děj samotný je tak nejímavá placka, že mi bylo naprosto ukradené, co se komu stane. K tomu přimícháme De Palmovu oblibu v extravagantním herectví (krásně podtrhuje karikaturnost postav) a na dnešní požadavky fakt směšné triky. Takže ne, tenhle film není dobrý a jako adaptace je, řekl bych, příšerný. Naštěstí to zachraňuje Sissy Spaceková, která je podmanivá ve všech polohách (od utiskované holky, přes královnu plesu až po démonickou psychopatku) a tak nějak mě nutí si v mojí kritice nehezky protiřečit. A kupodivu film vytahuje i mnou tolik proklínaný režisér, protože ten rozhodně ví, jak navodit stísněnou atmosféru. A už jsem zmínil hudbu, která je ale nebetyčnou vykrádačkou Tenkrát na Západě? Tak ta byla taky skvělá! Sláva paradoxům! ()

PKD

Tak jsem se po 26 letech rozhodl, že kouknu po 2. a po několikerém přečtení předlohy musím prohlásiti, že je to dobré, tak nějak všeobecně, leč s jedním a to dosti zásadním problémem a to jest délka. Kniha, která je prokládána neustále zprávami růz. vyšetřovacích komisí (včetně výslechů přeživších) a tudíž je vyprávěna retrospektivně, má sice ´´jen´´ 170str. ale na pouhý 90min. výcuc to prostě nestačí. Chybí zde takových 20min. minimálně aby to fungovalo na plný počet, či aspoň na 4, na to je tu málo věcí, včetně změn typu... Carrie udělá bugr na plese, načež při své cestě domů, oddělá jen 1 auto i s oběma kretény, a to je zatraceně málo. V knize vyvolá hotovou apocalypsu, která zasáhne většinu města atd. V tomto př. volím raději verzi z 2002, která je mnohem blíže předloze a též má dostačující délku. DePalmovi se to povedlo. Ale, než se rozkoukáte, je konec. Takže mi to přišlo, že sleduji tak 30min. povídku, než komplexní román. Samoz. mě opět nepřekvapuje, že je zde tato verze v červených číslech a ta 2. nikoli. To, že to je tzv. klasika, natočená jako první dle též první Kingovky, neznamená automaticky waw uchcávací efekt. Je to škoda, už kvůli těm hercům, kteří by se ve 2h stopáží mohli více rozjeti a měli by tak jejich postavy větší hloubku. Souhlasím s Krytonem, že kniha je squellá a DePalma se jí příblížil. To je ale na 4 a více...málo. Je to zkrátka lacinější verze knihy. P.s. a skladatel si neustále plete Carrie s Psychem. Dosti otravné. Každou chvíli jsem čekal, že dojde na scénu ve sprše. ()

Freemind

Podobně jako Barry Lyndon definitivně zařadil Kubricka do mého výběru špičkových režiséru, Carrie způsobila, že jsem z této skupiny vyhodil De Palmu. Zpětně jsem si probral všechna jeho díla a zjistil jsem, že se mi vlastně ani jedno nelíbilo, v každém jsem našel hned několik prvků, které mě vyloženě otravovaly. Pokaždé mi někde v temeni pulzovala myšlenka "je to přece hollywoodský klasik, tenhle film se mu prostě nepovedl" ... chyba lávky, panstvo, nepovedly se mu všechny. De Palma je velkohubý, ale neohrabaný zlodějíček a Potěmkin Hollywoodu - jeho filmy mají rozmach, ramena a auru, ale selhávají na zcela zásadních pitominách. De Palma neumí vést herce, De Palma neumí budovat atmosféru, De Palma nemá vizuální cit. Ruku na srdce, kdyby tam nepobíhaly dlouhovlasé rusalky a v závěru nenaskočil můj oblíbený split-screen, tak je mé hodnocení ještě nižší. ()

blackrain

Moje úplně první kniha od Kinga, kterou jsem kdy četla. Přečetla jsem si na jeden zátah. Četlo se to velmi dobře. Sissy Spacek byla vynikající. Kvůli ní ten jednoduchý příběh dosahuje mnohem větších rozměrů. Tak nějak jsem si skutečnou Carrie představovala. Politá červenou a z rukama lehce od těla působila až démonicky. Film má stále co nabídnout i v dnešní době. Chudák holka, ta Carrie. Já se jí vůbec nedivím, že to udělala. Když se na scéně objevil Třívolťák, tak jsem nevěřila vlastním očím. Ten frajírek mu ale sednul. ()

RAiken

Bohužel tenhle film neskutečně zestárnul a nabízí „pouze“ poctivou a příjemnou atmosféru let sedmdesátých, ve kterých byl natočen. Celkové poselství, námět a vlastní příběh jsou vskutku originální a ve své podstatě jsou pravým hororem, který si může zažít každý. Ale filmové prostředky, kterými nás Brian De Palma seznamuje s postavami a s dějem už jaksi není cool, jakkoliv miluji tyhle starší profláklé skvělé klasiky, které většinou neztrácejí kouzlo ani po letech. De Palma už ukazuje svou zarytou, temnou a uhrančivou tvář, ale přesto dosahuje vrcholu až ve starších filmech. Možná je to jenom tím, že v podstatě není co vyprávět. Co však nemůže vylepšit na příběhu v jeho začátku a prostředku vzhledem k jeho obyčejnosti si vynahrazuje ke konci filmu, a to čistým hororovým peklem, z kterého sálá nádech skutečné hrůzy. Bravurně zvládnuté, dynamické, se skvělou sugestivně-depresivní hudbou a pořádnou dávkou pekelné atmosféry. Ve výsledku zajímavý počin, který si nemůže nechat ujít každý milovník horroru, ale i hltač klasik stříbrného plátna. A určitě nebude nespokojen, leč ani nezůstane přikován k obrazovce. A ještě něco. Lepší a ďábelštější ženu než Sissy Spacek skutečně Brian De Palma nemohl najít, leda snad, že by se podíval do samotného pekla. I když kdo ví, komu se De Palma upsal, aby ji získal... ()

Remedy

Oproti knize nepříjemně osekané a pozměněné, ale i tak pořád velmi nadprůměrné. Možná by si psychika a rané dětství Carrie Whiteové zasloužily trochu více prostoru, ale to bych potom mohl rýpat do všeho.) Knižní předloha od Stephena Kinga - 5*, film od Briana De Palmy - 4*. ()

K.I.N.G.

Ano, i já patřím mezi ty, které takovýto druh hororů doslova přitahuje. Brian De Palma, Pino Donaggio, Sissy Spacek, minimálně tito tři odvedli svou práci na výbornou. Příběh jednoho večera, který pro psychicky týranou a kolektivem odmítanou dívku Carrie znamená chvíle absolutního štěstí, se náhle mění v "krvavou potu(o)pu", i když ta pravá krev přichází na scénu teprve až v okamžiku odplaty. Filmy podle knižní předlohy krále spisovatelů Stephena Kinga musí být poměrně těžké pokazit, protože vzít takovou možnost do svých rukou, už to je více než polovina úspěchu, ale to nic nemění na faktu, že De Palma je výtečný režisér. Ten vytoužený pocit blaha se sice ve větší míře nedostavil, ale i tak mám dojem, že to bylo téměř dokonalé. Proto 90%. ()

topi

Málokdy se stane, že je film lepší než knižní předloha, ovšem u Carrie to platí dvojnásob! Za prvé pro představitelku hlavní role, kterou mistrně zahrála herečka Sissy Spacek a do které se nejde nezamilovat! Úžasná podívaná v každém záběru. A za druhé pro poněkud jinší konec než je v knize a který je prostě lepší a vygradovanější! A ještě jedna věc a to je nadpozemský krásná hudba - chvílemi magicky hypnotizující, chvílemi temně ponurá, skrípavá a děsivá. Luxusní dílo! ()

Desperado

Sissy Spacek je ako Carrie veľmi vierohodná. De Palma skvele vygradoval záver do hororového finišu, keď vyše hodiny nás kŕmil slušnou psychologickou drámou. Jedna z najlepších Kingových adaptácií, ktoré boli natočené. ()

Thewho18

Jedno příslová říka, že v dobrém filmu nesmí chybět obnažená ženská ňadra. Carrie toto důležité kritérium splňuje. ()

salalala

Pro Kingovu tvorbu klíčová novela se dočkala obstojné adaptace, která se nemá zač stydět. Je tedy pravda, že postavy jsou tu zploštělé a některé i jednorozměrné, jenže s tím se setkáváme i u těch nejlepších adaptací. Taktéž tu chybí typicky kingovské manýry v podobě jemných spoilerů a náznaků a možná se tu příliš nuceně pracuje s motivem telekineze, ale to už není nikterak zásadní výtka. Jinak se ale De Palma vyznamenal a natočil atmosférickou záležitost, která brilantně funguje i po letech. Spacek i Laurie jsou vynikající a své role ždímají na maximum a působí přesně tak, jak mají. Ostatní (včetně mladého Travolty) jsou už dost upozadění, takže film stojí víceméně jen na těchto dvou herečkách. A samozřejmě na De Palmovi, který tu potvrzuje svoje režijní mistrovství. Scéna ve sprchách a zejména ta na plese jsou ukázkou geniálního řemesla, které se prostě neomrzí. Rozdělení obrazovky na dvě části, výborný střih, zpomalovačky, práce s hudbou, která v případě potřeby úplně utichne, naprosto dokonalé řemeslo, na nějž je radost pohledět. Stejně tak závěr v domě s matkou je hodně inspirován Hitchcockem a funguje to perfektně. Jediné, co mě vysloveně mrzí, je poněkud uspěchaný konec a snaha v závěru udělat z hutného thrilleru horor, což je malinko zbytečné a na efekt. Ve výsledku ale výtečná záležitost, kterou si milerád zopakuji. 80% ()

AlistairMir

Hororová klasika kterou jsem neocenil tolik jak by si zasloužila. Ale pravdou je, že mi ten film lezl občas šíleně na nervy. Ta bláznivá pánbíčkářská matka byla prostě na pěst a já se celý film těšil až vytuhne protože mi z ní brněly zuby. Carrie za nic nemohla v této společnosti by cvaklo každému. Těšil jsem se co předvede Travolta ale podle mého mu tato role fakt nesedla. No nakonec se časem v grázlech zlepšil takovej Vince Vega by sem sednul :D Jinak film celou dobu buduje napětí a dává tušit, že ples dopadne špatně. Proto mě zklamalo že scéna z plesu byla rána horkou jehlou a celé to zachraňovala jen šíleně se tvářící Carrie. Finále s maminou o ždibec lepší ale celkově jsem ten konec čekal tedy více psycho. Když jak jsem zmínil celý film lákáte na finále a pak je to vlažný tak to zklame. Palec nahoru za výkon Sissy Spacek a té magor mámy co mi lezla krkem a pokud nejste na zaslepené pánbíčkáře vysazený jako já tak si hvězdu přihoďte. ()

L_O_U_S

Scéna s prasečí krví je tak notoricky známá, že mě tenhle film nemohl překvapit dějem. Přesto jsem rád, že jsem ho viděl. Skvělá formální stránka (barevné tóny) a sympatická ústřední postava. (1 182.) ()

Vědma

První půlka, která je vlastně filmem o středoškolácích (čemuž napomáhá obsazení pomádového Johna Travolty, který do tohoto filmu nezapadá tak dlouho, až se šibalským úsměvem umlátí prase) je jistě poněkud zkratkovitá a o Carrie nám toho moc neřekne, ale kdo chce, tak to napětí pod povrchem dobře cítí. Naprosto výborně se režisér popral s úvodní sekvencí Carriiny první menstruace. Konec je potom ukázkou výborné filmařiny, kdy film opravdu přejde do kategorie horor. ()

Trevor

Takto s odstupom času a po prečítaní Kingovej novely som si opäť pozrel Carrie a postrehol, že v nej hrá John Travolta. (prvýkrát som film videl ešte ako tínedžer, hercov som nerigostroval tak, aby som si ho pamätal).Novým postrehom je aj to, že krajne liberálne uvažujúci ľudia si konečne našli ideálny obraz toho, ako to podľa nich chodí v nábožensky založených rodinách. Hlavným dôvodom kvality filmu je, okrem knižnej predlohy Stephena Kinga, výkon Sissy Spacek. Nie že by ostatné výkony boli zlé, predstaviteľka Carrie však úlohu dievčaťa vyčleneného z kolektívu, ktoré stretne chvíľkové šťastie (až mu sama nemôže uveriť), zvládla excelentne. Celkový pozitívny zážitok doplnia na tú dobu výborne zvládnuté efekty. Trochu rušivo pôsobí hudba, ktorá v niektorých momentoch tak nápadne kopíruje sprchovú scénu z filmu Psycho, že to nie je možné ignorovať. Celkovo Carrie 1976 patrí k filmom, ktoré by nemal vynechať žiaden správny filmový fanúšik. V dohľadnej dobe si pozriem novšiu verziu a pravdepodobne sa utvrdím v tom, že súčasná kinematografia sa žiaľ uberá nesprávnym smerom. ()

wipeout

No s hororom to vela spolčného nemalo ale napetie a atmosféra stáli zato. A vôbec som ani nepostrehol, že už tento filmík nejakých tých pár rôčkov má za sebou. Úvodná scéna bola ehmmm zaujímavá...). Carrie sa mi omnoho viac páčila vo svojej diabolskej forme, krotá aj napriek tomu mala stále moje sympatie. Podtrženo sečteno 3,5*. ()

kinderman

Po dlouhé době jsem si znovu pustil Carrie a co nevidím hned v úvodním záběru? Tažené balóny, dvojdotek, hráčka zamotaná v síti, copak takhle se hraje volejbal?! Vzápětí mi došlo, že a/takhle děvčata na základních a středních školách opravdu volejbal hrají a b/myslím přesně jako ti svářeči ve filmu Do naha!, když se dívali společně na inspirativní Flashdance. Jako mrazivá historka o šikaně, náboženském fanatismu a strašlivé pomstě (zabalená do andělské hudby) ovšem funguje film pořád stejně dobře. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu