• Real Tom Hardy

"WE MAY BE HUNTED LIKE ANIMALS, BUT WE WILL NOT BECOME ANIMALS." -------- To, čomu som pred rokmi dal 4* už proste netiahne. Namiesto posolstva, chladného Bieloruska a dobrého príbehu teraz vidím iba 131 minút plných Židov, skupinu nevďačných vandrákov, druhú skupinu konštante ožranej Červenej Armády a bratské tango alias klišé "vždy stojíme za sebou". To, čo som tam videl predtým, vidím aj teraz ale za štyri hviezdy to už nebude.(14.5.2017)

Zwick velice překvapivě selhává tam, kde je jinde nejsilnější. Celý snímek se nese v prapodivně patetickém a klišovitém duchu a velké zklamání jsou bojové sekvence samy o sobě. Jsou poměrně nepřehledné, bez dávky syrovosti a krve. Jakožto historická rekonstrukce je film tím pádem značně nefunkční. Byl znát menší rozpočet. Kulisy a výprava celkově nejsou tak špičkové jak je na Zwicka zvykem. I přes všechno ovšem stále platí, že Edward nedokáže natočit vyloženě špatný film. Je to kluk vychytralá, protože si vždycky vybere tak zajímavou látku, kterou i když zmrší, pořád tam bude alespoň hutná dějová kostra. Odpor není vyloženě špatný, ale nikterak zajímavý a extrémně koukatelný rovněž není.(12.7.2009)

Příčí se mi dát nižší hodnocení filmu s tematikou židovského pogromu (tuhle temnou stránku historie lidstva je potřeba si připomínat a za každý takový film jsem rád), ale co mi zbývá, když Zwickův autorský přístup dokázal zabít i takhle silný námět. Mám na mysli zejména typický hollywoodský trademark „na poslední chvíli“, zde zastoupený závěrečným spásným útokem na tank, který celý zážitek poslal spolehlivé do kopru. Proboha, koho tohle ohrané a stokrát viděné klišé ještě baví? Hollywood si zase šupácky hrál na vojáčky, s tvrzením „pravdivý příběh“ ať mě nekrmí a Zwick by potřeboval zlískat záda sedmiramenným svícnem. Herci, hudba a atmosféra běloruských hvozdů (potažmo litevských, kde se film točil) skoro bez chyby.(31.1.2009)

Okolnosti mě přinutily vychutnat si nového Zwicka na velkém plátně. Vděčná židovská otázka, přesto dosud neprošlapaná epizoda běloruských „nosičů šesticípých hvězd“. Trio bratrů zde přijde o rodinu a v lesích, které dobře zná, nachází útočiště proti nepříteli. Osud tomu chtěl, aby se zde postupně vytvořila početná komunita uprchlíků, kteří nechtějí jen slepě přihlížet všudypřítomné smrti (bratři Bielští nakonec zachránili na 1200 Židů). Hrdinství a lidskost se proplétají ve většině Zwickových dramat (Poslední samuraj, Glory, Stav obležení, ale i poslední Krvavý diamant), přesto americký tvůrce vše podřizuje duchu hollywoodských potřeb. Hledá si epická dobrodružství s etickým přesahem a mnohdy se nezdráhá moderních ožehavých témat (naposledy třeba africká chudoba). Je typický spíše kvalitním výběrem herců, námětů a způsobů jejich vyprávění, než-li nějakými zásadními režijními trademarky. Pracuje s patosem, chlapáctvím, epičnem, morálním dilematem.. a většinou je hodně předvídatelný. I když jsem byl k jeho předešlému Krvavému diamantu zbytečně krutý, výše zmíněné v něm fungovalo. V Odporu to ale drhne. Většina scén i linií nejde do hloubky, a i přesto, že mohou dojmout, na kolena je sráží nepřesvědčivost. Nefungují ani možné paralely – vztah Kaina a Ábela nebo putování ve stylu Mojžíše. Závěrečné shledání je navíc podle nejprofláknutějších hollywoodských schémat. Nejsilnější dojem tak zanechají herci, výborný Daniel Craig je odhodlaný, civilní i zranitelný zároveň, jeho rázný a pragmatický a možná herecky přesvědčivější bratr Liev Schreiber zase překypuje charismatem i dobrým srdcem. Velké téma, ale nejlepším filmem Zwicka přesto zůstává Krvavý diamant!!(1.6.2009)

Partyzánem se člověk nenarodí…. Příběh, který si určitě zasloužil cestu na filmové plátno. Bohužel na mne působí jen jako obyčejný film, pojednávající o neobyčejných událostech. Jako strohé kopírování události oněch dní, bez špetky snahy vrýt se hlouběji pod kůži. Promrhat 128 minut času pouze převyprávěním skutečností, či snaha vybudovat silnější pouto k bratrům pouze slovy o tom, že ,,pomstou je přežít“ je trestuhodné. Trochu zveličuji, bohužel to měl udělat režisér. Já bych mu to odpustil. A snad i všichni ostatní, kteří se podíleli na tomto filmu. Jejich práce totiž (zřejmě) zůstane nedoceněna. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Studio Paramount a L.Schreiber nám budou chtít vyvrátit názor, že Žid nesmí pít ani bojovat a je dobrý jen k umírání. Budou Karl a Egon mezi poradci?(10.2.2009)

• - Tuvia Bielski (Daniel Craig) a Zus Bielski (Liev Schreiber) použivali ve filmu nejčastěji německý samopal MP-40 zvaný tež Schmeisser ráže 9mm Parabellum. Nejslavnější německý samopal té doby. (c.tucker)

• - Některé z místností musely být natřeny speciálním nátěrem na ochranu stěn před poškozením falešnou krví. (šerminator)

• - Během svatby ve filmu stojí ženich na pravé straně nevěsty, zatímco na židovské svatbě ženich stojí vždy na levé straně. (šerminator)