Pekný a dobrý film, ale mohol byť aj krásny a výborný. Podobnej látke holt nesvedčí natoľko zjednodušený americký pohľad na tých dobrých a tých zlých, a veľkú záchranu v poslednej chvíli. To, čím si ma Zwick získal v "rozprávkovom" Poslednom samurajovi, nemôže fungovať v dráme o prenásledovaných Židoch. Ďalšia režisérova márna snaha zavďačiť sa Akademikom. Herci a James Newton Howard, hoci vykrádajúci svoju The Village, za jedna.(19.4.2009)

E.Zwick vždy odvedie poctivú robotu, ale tentoraz som mal pocit, že sa snažil zájsť ešte ďalej. Porovnávaniu s Schindlerovým zoznamom sa nevyhne, či už kvôli záchrane židov alebo podobnému hudobnému motívu od J.N.Howarda. Samozrejme tento príbeh je o niečom inom, Zwick si dal na atmosfére záležať. Veľkým plusom je, že takmer v štvrtine filmu počujeme ruštinu, dokonca aj z úst D.Craiga a L.Schreibera. A musím dodať, že celkom slušnú. Príbehom sa mihne aj téma antisemitizmu medzi partizánmi, čo mi pripomenulo slovenský Nedodržaný sľub. Film nenudí ani v scénach keď sa v podstate nič nedeje a to je veľká pochvala. Príbeh rozhádaných bratov je asi najsilnejšou linkou filmu, ale treba pochváliť aj to málo akčných scén, pretože sú zručne zrežírované a prehľadné. Dvd bez bonusov,čo je hanba. Film 80%.(8.10.2009)

Okolnosti mě přinutily vychutnat si nového Zwicka na velkém plátně. Vděčná židovská otázka, přesto dosud neprošlapaná epizoda běloruských „nosičů šesticípých hvězd“. Trio bratrů zde přijde o rodinu a v lesích, které dobře zná, nachází útočiště proti nepříteli. Osud tomu chtěl, aby se zde postupně vytvořila početná komunita uprchlíků, kteří nechtějí jen slepě přihlížet všudypřítomné smrti (bratři Bielští nakonec zachránili na 1200 Židů). Hrdinství a lidskost se proplétají ve většině Zwickových dramat (Poslední samuraj, Glory, Stav obležení, ale i poslední Krvavý diamant), přesto americký tvůrce vše podřizuje duchu hollywoodských potřeb. Hledá si epická dobrodružství s etickým přesahem a mnohdy se nezdráhá moderních ožehavých témat (naposledy třeba africká chudoba). Je typický spíše kvalitním výběrem herců, námětů a způsobů jejich vyprávění, než-li nějakými zásadními režijními trademarky. Pracuje s patosem, chlapáctvím, epičnem, morálním dilematem.. a většinou je hodně předvídatelný. I když jsem byl k jeho předešlému Krvavému diamantu zbytečně krutý, výše zmíněné v něm fungovalo. V Odporu to ale drhne. Většina scén i linií nejde do hloubky, a i přesto, že mohou dojmout, na kolena je sráží nepřesvědčivost. Nefungují ani možné paralely – vztah Kaina a Ábela nebo putování ve stylu Mojžíše. Závěrečné shledání je navíc podle nejprofláknutějších hollywoodských schémat. Nejsilnější dojem tak zanechají herci, výborný Daniel Craig je odhodlaný, civilní i zranitelný zároveň, jeho rázný a pragmatický a možná herecky přesvědčivější bratr Liev Schreiber zase překypuje charismatem i dobrým srdcem. Velké téma, ale nejlepším filmem Zwicka přesto zůstává Krvavý diamant!!(1.6.2009)

Chytlavý válečný film z běloruského lesa. Právě to prostředí tomu značně přidává na zajímavosti. Děj i chování postav se mi zdálo být v pohodě (nechce se mi nějak pídit po tom, jestli tomu tak skutečně bylo nebo nebylo). Válečné scény jsou na skvělé úrovni, angličtina samozřejmě trochu nabourává autentičnost, ale to je víceméně detail. Po celou dobu se něco děje, je to napínavé a film podává velmi dobrý pohled na to, jak to s velkou pravděpodobností vypadalo během války nejen v běloruských lesích. 80%(2.5.2013)

Po V Bruggách další příjemné překvapení. I přesto že se pravděpodobně jedná o ještě větší finanční neúspěch než Krvavý diamant, tak mě ty pohyblivé obrázky z "běloruských" lesů vtáhly dovnitř a já se během sledování cítil jako v sedmém nebi. Tentokrát se nestali herci, ani režie ba ani hudba mou nejoblíbenější složkou, tentokrát to vyhrálo prostředí, ve kterém se celý film odehrává. Hluboké hvozdy, které ještě nestihly zničit výdobytky lidské civilizace, vrzání smrkových větví a šumění stromů, přesně takhle to vypadá v lesích v místě, kde jsem vyrůstal. Ale zpět k filmu, Edward Zwick si opět bere na svá bedra látku, která už jen na papíře chytne za srdce a rozehrává před očima diváka divadlo na city plné sentimentu. U Edwarda mi to narozdíl od jiných režisérů nevadí, i když nám schéma Defiance říká: teď přijde romantická scéna, teď přijde akční scéna, teď na poslední chvíli přiběhne záchrana..., tak i přesto jsem oči z obrazovky nespustil (také zčásti díky výborné kameře). Já byl spokojen jako už dlouho ne, jen více takovýchto filmů.(17.2.2009)

• - Tuvia Bielski (Daniel Craig) a Zus Bielski (Liev Schreiber) použivali ve filmu nejčastěji německý samopal MP-40 zvaný tež Schmeisser ráže 9mm Parabellum. Nejslavnější německý samopal té doby. (c.tucker)

• - V závěrečném boji použil pro krytí bitevního pole Tuvia Bielski (Daniel Craig) německý lehký pěchotní kulomet MG-34 zvaný též Spandau, ráže 7.92x57 mm Mauser. Stejný typ byl lafetován i na veži německého tanku, který se této bitvy účastnil. (c.tucker)

• - Nejčastěji použité opakovací pušky (ručně natahované) ve filmu byly německé KAR-98 ráže 7.92x57 mm Mauser a sovětské Mosin Nagant Model 1891/30 ráže 7.62 mm x 54R. (c.tucker)