Odpor

Defiance

Odpor

Válečný / Drama / Thriller / Akční / Historický

USA, 2008, 131 min

Pekný a dobrý film, ale mohol byť aj krásny a výborný. Podobnej látke holt nesvedčí natoľko zjednodušený americký pohľad na tých dobrých a tých zlých, a veľkú záchranu v poslednej chvíli. To, čím si ma Zwick získal v "rozprávkovom" Poslednom samurajovi, nemôže fungovať v dráme o prenásledovaných Židoch. Ďalšia režisérova márna snaha zavďačiť sa Akademikom. Herci a James Newton Howard, hoci vykrádajúci svoju The Village, za jedna.(19.4.2009)

Partyzánem se člověk nenarodí…. Příběh, který si určitě zasloužil cestu na filmové plátno. Bohužel na mne působí jen jako obyčejný film, pojednávající o neobyčejných událostech. Jako strohé kopírování události oněch dní, bez špetky snahy vrýt se hlouběji pod kůži. Promrhat 128 minut času pouze převyprávěním skutečností, či snaha vybudovat silnější pouto k bratrům pouze slovy o tom, že ,,pomstou je přežít“ je trestuhodné. Trochu zveličuji, bohužel to měl udělat režisér. Já bych mu to odpustil. A snad i všichni ostatní, kteří se podíleli na tomto filmu. Jejich práce totiž (zřejmě) zůstane nedoceněna. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Studio Paramount a L.Schreiber nám budou chtít vyvrátit názor, že Žid nesmí pít ani bojovat a je dobrý jen k umírání. Budou Karl a Egon mezi poradci?(10.2.2009)

Rozpočet $32miliónovTržby USA $28,644,813Tržby Celosvetovo $51,074,698Tržby za predaj DVD v USA $13,301,937 //počet predaných kusov 846,300Edward Zwick potvrdil svoju povesť šikovného filmára a ďalší výber novej lokácie(Bielorusko) a historického obdobia(2.svetová vojna) mu opäť vyšiel v pretavenie silnej utečeneckej drámy. Obsadenie skvelé, každý jeden z hlavných protagonistov pekne povytiahne dej, nechýba dávka napätia, akcie a vygradovaného záveru. /90%/(17.2.2009)

Příčí se mi dát nižší hodnocení filmu s tematikou židovského pogromu (tuhle temnou stránku historie lidstva je potřeba si připomínat a za každý takový film jsem rád), ale co mi zbývá, když Zwickův autorský přístup dokázal zabít i takhle silný námět. Mám na mysli zejména typický hollywoodský trademark „na poslední chvíli“, zde zastoupený závěrečným spásným útokem na tank, který celý zážitek poslal spolehlivé do kopru. Proboha, koho tohle ohrané a stokrát viděné klišé ještě baví? Hollywood si zase šupácky hrál na vojáčky, s tvrzením „pravdivý příběh“ ať mě nekrmí a Zwick by potřeboval zlískat záda sedmiramenným svícnem. Herci, hudba a atmosféra běloruských hvozdů (potažmo litevských, kde se film točil) skoro bez chyby.(31.1.2009)

Pri bondovkách som už skoro zabudol, aký je Daniel Craig dobrý herec a dokáže dobre podať aj komplexnejšie postavy. Jeho výkon je jednou z vecí, ktorá túto slabšiu zwickovku drží v ľahkom nadpriemere. Edward nám servíruje svoje tradičné ingrediencie (epika, akcia, dávka znesiteľného pátosu, morálne dilemy, chlapské priateľstvo, znovuspojenie rozdelenej rodiny...), ale tentoraz to nefunguje tak dobre ako v Legende o vášni či v Krvavom diamante. Odráža sa to hlavne na závere, ktorý je síce predvídateľný, ale človek sa naň aj tak teší - lenže potom príde scéna, ktorá vôbec nemá správnu gradáciu a vyšumí do prázdna. No a celé to pôsobí veľmi lacným dojmom - vlastne by sa to dalo natočiť aj u nás za rozpočet nie vyšší ako u Tobruku. Samozrejme, to by v ČR alebo SR musel byť režisér, ktorý by sa vyrovnal aspoň "Zwickovi v slabšej forme". 7/10(7.2.2009)

• - Nejčastěji použité opakovací pušky (ručně natahované) ve filmu byly německé KAR-98 ráže 7.92x57 mm Mauser a sovětské Mosin Nagant Model 1891/30 ráže 7.62 mm x 54R. (c.tucker)

• - Zus Bielski (Liev Schreiber) použil ve službách partyzánů rudé armády k přepadení německého konvoje sovětský kulomet s talířovým zásobníkem Děgtjarev DP ráže 7.62 mm x 54R. Stejným kulometem se bránili i Bielskiho židé během německého přepadení. (c.tucker)

• - Ve scéně se zajatým německým vojákem požádá Tuvia (Daniel Craig) o překlad jeho dokumentů a řeči. Ve skutečnosti Tuvia německy mluvit uměl, naučil se ji od německých vojáků během 1. světové války. (Dr Lizal)