Odpor

Odboj: Bielski partizáni

Odpor

Válečný / Drama / Thriller / Akční / Historický

USA, 2008, 131 min

Chvíli trvá, než si člověk zvykne na skutečnost, že Defiance skutečně není další čistokrevné dobrodružství jako Krvavý diamant, ale osobní drama s epickými momenty, v němž jde především o lásku, bratrství a budování komunity, v níž by žili lidé a ne zvířata lačnící po krvi. Zwick musí operovat s neuceleným scénářem (příběh nemá v podstatě ani začátek, ani konec, vystihuje jen fragment odboje), herci zase s polskými/ruskými dialogy a divák s vlastním očekáváním. Jakmile ale Howard vytáhne svoje smyčce, Schreiber vezme do ruky samopal a Craig konečně překročí hranici hodného velitele, berou všechny pochyby do zaječích a místo nich nastupuje pouze nadšení. Zwickovská akce tradičně vynikající, chemie mezi herci funguje, emoce prýští a závěrečná půlhodinová řežba (plus tucet dalších scén) bere dech. Zwick pořád umí. 9/10(31.3.2009)

Odpor je strašně těžký film na hodnocení. Protože vše tu "klape" tak, jak má, herci jsou prvotřídní (pro mě byl hlavní hvězdou Liev, i když ani Craig nebyl špatný, jak už jsem jednou řekl, když se nesnaží parodovat Bonda, tak umí i hrát) výprava je pěkná, stejně jako hudba či příběh, podle kterého byl tento film natočen. Ale teprve až na konci (a ne, nebylo to kvůli té bitvě, ale kvůli těm dovětkům, co se dělo s bratry dál) jsem měl ten správný pětihvězdičkový pocit. To je ale na film, který trvá něco málo přes dvě hodiny, přece jen trochu málo. Takže proto dávám "jen" čtyři hvězdy. P. S. Mia Wasikowska mě potěšila, už se těším na Alenku v říši divů.(6.8.2010)

Otázka, která mi nedá spát, zní: jak jsem vůbec mohl od režiséra filmů Poslední samuraj nebo Krvavý diamant čekat i po několika vlažných recenzích něco jiného, než téměř dokonalý divácký zážitek? Tohle jsou totiž jasné čtyři hvězdičky, i kdybych měl hodnotit jen skvělé herecké výkony tří hlavních charakterů! Atmosférou mi Odpor hodně připomínal několik pozdějších epizod skvělého seriálu Bratrstvo neohrožených, kdy se skupinka vyděšených vojáků ukrývá v zasněžených neprostupných lesích. Dívat se na tento snímek pak byl podobný zážitek, jako když si pustíte váš oblíbený film, o kterém víte, že se v něm pořád něco děje, a proto jej tak milujete. Doslova od první minuty jsem byl uchvácen; film nemá jedinou slabší chvilku, při které bych si přál přepnout ovladačem na další dějství. Akční scény Edward Zwick stále ještě umí, stejně jako vmísit do takto živého filmu prvky dramatu. Partizánských scén si sice moc neužijeme, ale to rozhodně navadí, protože asi největším kladem filmu je Daniel Craig, který opět dokazuje, že právem patří mezi nejsledovanější herce současnosti.(25.5.2009)

Odpor sice možná není ten nejlepší a nejsilnější válečný film, jaký byl kdy natočen, ale díky výbornému scénáři a zejména excelentnímu ústřednímu triu se pro mě rozhodně řadí mezi zapamatovatelné a kvalitní válečné kousky. Hoši Daniel Craig, Liev Schreiber a také, na trochu vedlejší kolej "odsunutý" Jamie Bell, jsou spolu fenomenální a chemie mezi nimi je patřičná a silně fungující:) Z vedlejších rolí mě opět potěšil Tomas Arana, jehož jsem si zvykla vídat téměř vždy pouze v menších a vedlejších rolích a také Mia Wasikowska. Scéna, kdy se po válečné vřavě oba bratři Tuvia a Zus opět setkají, ve mě spolehlivě dokázala vyvolat slzy. "Vůbec ji neznám." - "Seděl jsi s ní tři dny ve sklepě, jak bys ji chtěl poznat víc?" :)(1.6.2013)

• flanker.27

Zwick nebyl nikdy můj nějak zvlášť oblíbenej rejža, jeho sklony k příliš přepjatejm a rozmáchlejm emocím mi neseděly, ale musel jsem mu nechat, že akční scény mu docela jdou. Odpor je bohužel oproštěnej i o tuhle jeho přednost, takže film o lidech schovávajících se v běloruských lesích nejen že není syrovým dramatem o tíze rozhodnutí, boji s přírodou a saháním si na dno svejch schopností a vůle (o tom všem se tu sice občas mluví, ale vidět to moc neni), ale navíc pokud se ve filmu střílí, působí to spíš jako z hranýho dokumentu BBC než z celovečerního filmu. Pár kouřovejch petard a bumajzlí na výbuchy granátů a bomb, trocha tý hlíny ze země od zásahu tvrdým žaludem a to je všechno. Byl jsem zvědavej alespoň na závěrečnou konfrontaci s Einsatzgruppe SS, ale velký finále natočený v duchu předváděček klubů vojenský historie po taktický stránce proběhne tak, že cca dvacítka Němců a jeden tank úplně bez jakýhokoli zázemí se nějak octne uprostřed palouku, aby se na ně dalo hezky střílet ze všech stran a záchrana přijde nepozorovaně a velmi nečekaně v poslední chvíli. Není to žádná filmová katastrofa, jen nevýraznej film o zajímavý válečný epizodě.(17.4.2011)

• - Nápad na film dostal Edward Zwick již o mnoho let dříve, když si jednou přečetl článek o bratrech Bielskich v deníku New York Times. (Dr Lizal)

• - Některé z místností musely být natřeny speciálním nátěrem na ochranu stěn před poškozením falešnou krví. (šerminator)

• - Zuse Bielski (Liev Schreiber) byl ve skutečnosti o čtyři roky mladší, než jeho bratr Asael (Jamie Bell). Ve filmu je ovšem Zuse starší. (Dr Lizal)