Odpor

Defiance

Odpor

Válečný / Drama / Thriller / Akční / Historický

USA, 2008, 131 min

Partyzánem se člověk nenarodí…. Příběh, který si určitě zasloužil cestu na filmové plátno. Bohužel na mne působí jen jako obyčejný film, pojednávající o neobyčejných událostech. Jako strohé kopírování události oněch dní, bez špetky snahy vrýt se hlouběji pod kůži. Promrhat 128 minut času pouze převyprávěním skutečností, či snaha vybudovat silnější pouto k bratrům pouze slovy o tom, že ,,pomstou je přežít“ je trestuhodné. Trochu zveličuji, bohužel to měl udělat režisér. Já bych mu to odpustil. A snad i všichni ostatní, kteří se podíleli na tomto filmu. Jejich práce totiž (zřejmě) zůstane nedoceněna. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Studio Paramount a L.Schreiber nám budou chtít vyvrátit názor, že Žid nesmí pít ani bojovat a je dobrý jen k umírání. Budou Karl a Egon mezi poradci?(10.2.2009)

Válečné drama ze supermarketu aneb další Zwickův pokus o popcorn s přesahem. Jenže pro něj platí ty stejné výtky, jaké jsem měl vůči Krvavému diamantu: Totiž (zá)vážnost snímků je vázána výhradně na námět ukotvený v reálných událostech, ale sám režisér už do něčeho hlubšího jít nedokáže. Maximálně se pokouší trochu se krotit v akčních scénách a nepojímat je jako potěchu pro militantní oko, čímž nakonec stojí sám proti sobě, neboť utlumená akčnost ještě více zdůrazňuje šedivost a čirou řemeslnost celého snímku. Vždyť právě ta kratičká hrdinská scéna s útokem na tank patří mezi nejvýraznější a nejpovedenější úseky, jaké Defiance nabízí. Obávám se, že Zwickovi se podařilo natočit film, který si získá jen ty diváky, kterým se útrpné příběhy z druhé světové války nikdy neomrzí. Bráno dle ohlasů jich ovšem nebude málo.(19.1.2009)

Tak tohle byla neuvěřitelná šaškárna. Běloruští partyzáni mluvící anglicky? To považuji za dobrý vtip nebo američané neumějí číst titulky? Je to opravdu takový problém namluvit to rodnou řečí? Podobný problém jsem měl také se snímkem Valkyrie pocházejicí ze stejného roku, tam pro změnu anglicky mluvili němci. Po Krvavém diamantu si Edward Zwick zvolil námět, o něco komornější co se týče vložených peněz (je to vidět), ale zajímavý svým obsahem. Co už pro mě zajímavé není, tak Zwickova režijní stylizace. Největším kámenem úrazu bych viděl "pouze" rozpracovaně napsaný scénář k postavám, který tu vidím nedokončený a rozhodně tu chybí. Snímek hodně sází na vyprávění skutečného příběhu ale větší atmosféru Zwick prostě udělat neumí (výjimka je poslední půl hodina). Naši partyzáni se tu v lese mají až moc dobře a atmosféra strachu či velké obavy prakticky skoro žádné. Naštěstí se dramatický náboj objeví, ale až po hodině a půl, kdy na ně konečně němci zaútočili. Co musím pochválit, tak to jsou herci, kostýmy a hudba, to se však moc za záchraný lano považovat nedá.(10.5.2009)

Utrpení židovské komunity za druhé světové války, tentokrát pod taktovkou Edwarda Zwicka dopadlo přesně podle očekávání. Nulové výchylky od stylu pro amerického diváka, to je hlavní kámen úrazu. I samotný režisér tentokrát povolil a atmosféra už není tak intenzivní jak tomu bylo v předešlém Krvavém diamantu. Na druhou stranu hlavní protagonisté se snaží ze všech sil, hudba je také velmi povedená a skromné finále neurazí, naopak potěší. Krásná ukázka tříhvězdového filmu.(30.8.2009)

Zwick velice překvapivě selhává tam, kde je jinde nejsilnější. Celý snímek se nese v prapodivně patetickém a klišovitém duchu a velké zklamání jsou bojové sekvence samy o sobě. Jsou poměrně nepřehledné, bez dávky syrovosti a krve. Jakožto historická rekonstrukce je film tím pádem značně nefunkční. Byl znát menší rozpočet. Kulisy a výprava celkově nejsou tak špičkové jak je na Zwicka zvykem. I přes všechno ovšem stále platí, že Edward nedokáže natočit vyloženě špatný film. Je to kluk vychytralá, protože si vždycky vybere tak zajímavou látku, kterou i když zmrší, pořád tam bude alespoň hutná dějová kostra. Odpor není vyloženě špatný, ale nikterak zajímavý a extrémně koukatelný rovněž není.(12.7.2009)

• - Některé z místností musely být natřeny speciálním nátěrem na ochranu stěn před poškozením falešnou krví. (šerminator)

• - Ústí hlavně německého tanku ve filmu je ve skutečnosti ústí moderních sovětských tanků jako např. T-55 a pozdějších. (šerminator)

• - Autorka knižní předlohy Nechama Tec, byla z počátku šokována úpravami děje pro film. Nicméně s každým dalším zhlédnutím přiznala, že se jí to líbí víc a víc. V lednu 2011 při promítání filmu popřela, že by se jí film někdy nelíbil a společně se svým synem Rolandem Tecem, který film koprodukoval, se shodli, že změny v příběhu vytvořené pro větší dramatičnost nezměnily jeho základní poselství. (šerminator)