Oblečen na zabíjení

Každý zlý sen má začátek, tenhle ale nechce skončit. Michael Caine v sugestivním americkém dramatu o psychopatickém vrahovi. Žijící klasik americké kinematografie Brian De Palma během své kariéry natočil řadu filmů, které svým kontroverzním námětem způsobily jistý rozruch, zároveň však vynikaly brilantním a do detailu promyšleným filmovým zpracováním. Nejinak je tomu i v případě snímku Oblečen na zabíjení, v němž De Palma v hitchcockovském stylu rozehrává nervy drásající thriller o tajemném zabijákovi atraktivních žen. O jeho identitě by mohl něco vědět psychiatr Robert Elliott, k němuž v souvislosti s problémy v manželství pravidelně dochází Kate Millerová. Její osud se zase protne s příběhem protřelé Liz, které v té chvíli začne jít doslova o život. (Česká televize)

tranquill

Tento téměř erotický psychothriller příběhem nevyniká, ale atmosféra a sugestivní kamera byla skvělá. Pokud De Palma filmem vzdával hold mistru Hitchcockovi, povedlo se! ()

Biopler

Ďalší z radu De Palmových filmov, v ktorých vzdáva poctu filmom Hitchcocka, tentoraz sú to kúsky Vertigo a hlavne Psycho. Prakticky celá dejová linka je veľmi podobná Psychu, avšak nie je to natoľko premyslenejšie a v závere údernejšie ako najznámejší Hitchov kúsok. Avšak téma transsexuality je to čím sa líši a to treba kvitovať. Nie je však dostatočne rozvinutá a navyše v dialógu dvoch psychiatrov sú isté medzery, na základe ktorých môžem kľudne uviesť, že si to rejža ako scenárista mohol nechať dlhšie zrieť v palici. Pri odhalení vraha sa k téme transsexuality môže kľudne doplniť aj téma schizofrénie. A tu už sa dostávam k základom príbehu, ktorý takpovediac nestojí na pevných nohách. De Palma však skvele pracuje so snami či vidinami a poriadne dvíha dávku napätia. Navyše sa celkovo na snímku prijemne pozerá a herci sú veľmi vhodne zvolení až na čudáckeho detektíva Marina v podaní Dennisa Franza. ()

AnanAss

De Palma si bere to nejlepší z Hitchcocka i taliánského gialla a připravil chutnou thrillerovou detektivku, ve které se mladý syn vydává po stopách vraha své matky. Společnost mu při tom dělá místní prostitutka… pouze při pátrání, samozřejmě. Fajn úchylná atmosféra s trochou té erotiky, kde nevadí ani předlouhá expozice, které vévodí krásně nablýskaná břitva potřísněná rudou krví. K tomu si přidejme klasické rejžovy trademarky – rozdvojení obrazu, dlouhé záběry, zpomalovačky se skoro až snovou náladou a poctivou dávku voyeurismu. I když to pravé šmírování přijde o pár let později. ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

messi@h

Poctivá temná kriminálka, která se nebojí přidat trochu té erotiky. Patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co můžou 80. léta z kriminálních filmů nabídnout, že se nejedná o žádné béčko ostatně dokazuje i účast renomovaného herce Michaela Caina. ()

ecis

Ak nebudete davat do spojitosti Dressed To Kill s Hitchcockovou tvorbou a ani nebudete hladat ziadne jej prvky a znaky, dostane sa k vam jeden kvalitny kriminalny thriller v style osemdesiatych rokov. Palmovska erotika len potesi a prida na zazitku. ()

bakeero

De Palma dokáže mistrně budovat atmosféru, ale zub času už je přeci jen znát. Michael Caine je ale stejně borec. ()

josieaddms odpad!

Tak tohle je jasný odpad. Ani chudák Caine to pro mě nezachránil. I když uznávám, slušelo mu to tu. Ale to je asi tak jediné plus filmu. Zápletka jak od desetiletého dítěte, prohlédnutelná jak zrovna naleštěné okno, příšerné herecké výstupy hlavních dvou hereček (jestli se vůbec tomuhle herectví ještě dá říct), navíc ten vrah byl poznat jen co přes něj na vteřinu přejela kamera. Asi budu teďka spoilerovat, ale Michael Caine namaskovaný za ženskou, pořád dál vypadá jako Michael Caine. Celé to bylo neskutečně trapné, všechny ty postavy, geniální syn první oběti, úchylný detektiv... Prostě totální hrůza! A to ani nemluvím o těch věčně nahých scénách. V osmdesátých letech se s thrillery tohoto typu roztrhl pytel, což se mi ani trochu nelíbí, a nehledě na můj osobní názor, to ani není originální. Posledních dvacet minut v blázinci který vypadal jak válečná nemocnice ve třicátém šestém roce někde v Rusku, byla tak strašná, že jsem se musela smát. Pak celý ten dodatek v koupelně té druhé dámy byl taky úplně otřesný. Tohle je fakt ostuda. Nemůžu přijít ani na jednu věc kterou bych na tomto filmu mohla pochválit. Je to úplný škvár. A s Hitchcockem je to naprosto nesrovnatelné!!! ()

markotter

Spíše legrační a jakoby z doby, kdy filmaři ještě neuměli točit. Ale vydržel jsem u toho, abych se dověděl, jak se dostanou z toho zašmodrchance ven. No, moc originální ani napínavé to rozuzlení nebylo. ()

Duke90

Nebýt těch zbytečně dlouhých záběrů "do blba", mohlo to dopadnout podstatně lépe. Někdy na mě film zase působil až amatérsky, hlavně nedůvěryhodné ataky šílence s břitvou - to jsem se někdy nezadržitelně pousmál. Na druhou stranu atmosféra by se zde dala krájet a v jistých momentech jsem skoro nedýchal uveden v napětí, co bude dál! Srovnání s Hitchcockem vážně není od věci, ale od De Palmy pro mě zatím nejlepším filmem "podobného ražení" zůstává Blow Out s Travoltou.... ()

GameboyNES

\pro mě velice povedená Palmovina. Lewisová i dokonce ukázala kamzíky, tož za plnů palbu.Hlavně tu zase dokazují jak sou transky odporně uchylný a měli by je zavírat do lágrů, nebo rovnou upalovat na hranici. Stejně tyhle uchylný skupiny můžou za to že nás ježíš trestá těma covidama! ()

mirkath1

Jeden z prvních filmů, co jsem viděla na horrorové téma. Dlouho jsem ho nemohla pustit z hlavy a ohlížela jsem se za sebou :) Velmi úctyhodné výkony-rozhodně má co říci i v této době -nikdy nevíš ,kdo bydlí vedle tebe, a koho vídáš třeba každý den. ()

elanista1

Je to cisty Hitch, ale pocas filmu som na to nemyslel, cize De Palma ma svoj vlastny styl, ktory je len inspirovany. Obleceny na zabijanie je sexualne podmanivy, zasluhou Dickinsonovej a Allenovej ale hlavne kvoli genialnej rezii. Pochopil som hlavnu pointu, ale niekedy som si myslel ze ona scena nema hlavu ci patu. Kazdopadne je to napinavy a drazdivy triler, na ktory urcite tak skoro nezabudnem. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis