Oblečen na zabíjení

Dressed to Kill

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1980, 105 min

Komentář obsahuje SPOILERY. Brilantní citace a aktualizace Hitchcocka, která vypichuje nejdůležitější aspekty PSYCHA, když už jsme u toho srovnávání. Fetiš, traumata, černý humor a vizuální stránku. Přičemž tyto aspekty pojí dohromady v občas černo-humorný a vpravdě dráždivý koktejl. De Palma si dělá (dost dekadentní) legraci, tam, kde si dělá legraci (nebo alespoň legračně působí) Hitchcock sám, a vytváří napětí či drásavou atmosféru, kde jí měl i Hitchcock. Je to zřetelné přinejmenším ve dvou třech symptomatických scénách. 1) Paralela sprchy (PSYCHO) a výtahu (OBLEČEN NA ZABÍJENÍ) - v obou případech se jedná o nechutné a drásavé scény, díky jejich explicitnosti (u De Palmy vizuální, u Hitchcocka zvukové). Hitchcockova stavba této scény je nepříjemná a více drastická kvůli tomu, že režisér neposkytuje vizuální informace. Ve své logice jsou ale ty scény dost podobné, jelikož obě odhalují svou iluzorní a inscenační podstatu (ani jedna není ztvárněna realisticky). 2) Závěrečná scéna u Elliotta v ordinaci je analogická scéně ze sklepa. Michael Caine i Anthony Perkins se zde odhalují v celé pokřivené grotesknosti svého charakteru. OBLEČEN NA ZABÍJENÍ nemůže být stavěn níže než PSYCHO na základě argumentu, že se jedná o komickou scénu. Důvodem je to, že i Perkinsova scéna působí (nechtěně?) komicky. 3) Závěrečná znepokojivá scéna odhaluje a) v PSYCHU, že narušený Perkins zůstává bláznem a jeho mysl je definitivně zvrácena (na diváka to působí znepokojivě, jelikož je potenciálně ohrožena stabilita společnosti), a b) v OBLEČEN NA ZABÍJENÍ, že účastnice případu se ze svého traumatu již nevzpamatuje (což diváka znepokojuje proto, že se jedná o konkrétní dopad na konkrétní individum, nabízí se tak osobnostní interpretace). Proto v případě Perkinse se divák bojí o to, že by šílenec mohl znovu "někdy nějak" ohrožovat společnost a jeho samého. Ale v případě OBLEČEN NA ZABÍJENÍ se ukazuje konkrétní podoba ničivého strachu, která může napadnout každou osobu. V tom je druhý jmenovaný film poněkud konkrétnější, což činí jím zobrazenou formu strachu doslovnější, ale rozhodně o nic méně děsivou. Soudím, že OBLEČEN NA ZABÍJENÍ cituje své vzory poctivě, a pokud tak někdy činí s nadsázkou, pak to není na škodu. Jednak je zbytečné Hitchcocka zbožšťovat a jednak si on sám dopřává nadsázky více než dost (práškovací letadlo v NA SEVER SEVEROZÁPADNÍ LINKOU, Perkins v paruce a přehrávající psychiatr v PSYCHU).(23.2.2013)

Hm, zaujímavá gradácia. Prvá polhodina bola ako soft-porno s nelogickým chovaním postáv a teda hodnotil by som asi 3/10. Následne sa objavil prostoreký a celkom vtipný detektív v podaní Dennisa Franza, postava syna (Keith Gordon) začala tiež svoju agendu a rozohrala sa obstojná detektívka. Tá sa však ku koncu, keď sa objasnilo rozuzlenie, premenila na poriadny Horor/Thriller a naťahovaním už z časti jasného záveru, sa celá napätá atmosféra pretavila takmer do dokonalosti. Bola to fakt zábava. Dokonca som sa dozvedel, že transvestiti môžu byť vlastne schizofrenici, ale také niečo som už vlastne videl v jednom o 20 rokov staršom filme... ;)(17.7.2013)

Dalsi ultimativny zarez z hororoveho zanru konciacich sa 70. rokov 20. storocia. Vyborny psychofryler, kde je perfektne vybudovana atmosfera, genialna rezia a film ma prvky krimi, ktora sa snubi s hitchcockovskym stylom. Michael Caine /The Italian Job 1969/ a Angie Dickinson /Rio Bravo, Stvanice s Marlonom Brandom/ boli na urovni. Nadhera : 90 %(21.10.2014)

Me to moc nebavilo. Sice tam Angie predvadi zajimave veci, potesila ucast Nancy Allen, polda ma kosili a hnedy kozenkovy sako (tak jak to ma ve filmu z NY spravne vypadat) atd., ale stejne se radeji podivam na nejake giallo nebo standardnejsi detektivku. Natocene to spatne neni, vizualem spis devadesatkove nez osmdesatkove, ale na me i zbytecne dlouhe. Subjektivni 3-.(30.5.2015)

Celkem fajn psychothriler ale takový ty pomalý dlouhý scény, jak se někdo za někým plíží mě moc neberou. A tohle bylo vůbec natočený tak nějak až moc staře - hudba, vrah z břitvou, sprchová scéna, všechno mi to připomínalo Psycho, na druhou stranu zde byly docela slušný zvraty i ten finální a některé erotické scény stály fakt zato.(24.2.2009)

• - Angie Dickinson označila tento film za svůj vůbec nejoblíbenější. (MrCreosote)

• - V den, kdy zemřel Alfred Hitchcock, 29. 4. 1980, se americkými kiny rozběhla upoutávka na snímek Oblečen na zabíjení, která slibovala nástup "mistra hrůzy", režiséra Briana De Palmy. (Petrus1)

• - Ve sprchové scéně Angie Dickinsonové byla použita dvojnice. (Matty)