Univerzitní profesor Bob Kearns žije v kolébce automobilového průmyslu Detroitu s manželkou a šesti dětmi. Má na kontě několik malých patentů a baví ho vymýšlet novátorské věci. Jednoho dne ho napadne, že stěrače na oknech vozidel, když jen mrholí, by mohly stírat déšť v přerušovaných krátkých časových intervalech. Přítel Gil a jeho bratr mu poskytnou finance na vývoj a nechají nápad patentovat. Kearns později představí svůj vynález mamutí firmě Ford, jejíž vývojové oddělení zatím tento problém řeší bez úspěchu. Na první pohled je patrné, že mají o nápad zájem. Za několik týdnů však přichází Gil se špatnou zprávou, Ford prý už o stěrače zájem nemá. To je pro Kearnse šok a zároveň se obává, že automobilka jeho vynález okopírovala. Na setkání prodejců Bob uvidí nový model Mustangu, jehož hlavním vylepšením a prodejním trhákem jsou nové stěrače s přerušovaným pohybem. Bob si to nenechá líbit a pustí se do boje se špinavými praktikami obří automobilky. Neváhá zažalovat Ford za porušení patentu a odstartovat dlouholetý soudní proces s nejistým výsledkem. (TV Nova)

Tanner

Reálný Bob Kearns má můj velký obdiv a úctu, ten filmový už méně. Ne že by snad byl špatný, jen prostě nevybočuje ničím z řady stejných filmů na toto téma - a že jich je. Máte pocit, jako když koukáte podvacáté na to samé, už dopředu víte, co bude následovat, jaká u toho bude hudba, jak to bude zahrané.. Kouká se na to furt hezky, jen už jaksi s menším zaujetím.. Je mi to líto, už kvůli R. Kearnsovi a jeho statečnému boji. Lepší tři. ()

miki68cz

Marc Abraham vstoupil do světa filmu zdá se tou správnou nohou. Povedlo se mu ohrané téma dalšího z amerických soudních procesů předat ve filmu poutavou formou a díky Gregu Kinnearovi i vsadit na správnou kartu respektive dobrého herce. Film mne vtáhl do hry a jediná chvíle, kdy jsem pochyboval o nutnosti vymoci si duševních práv patentu a uznání autorství byla mimosoudní nabídka třiceti mega :-) Tento film DOPORUČUJI všem kdo mají i jen malé pochybnosti o velikosti "amerického snu" a čistotě světa nadnárodních korporací ()

Coliseum

Namířený prst na sebestřednost korporací versus nezdolná víra jedince v prostou spravedlnost. Nerovný souboj, zavánějící Quijotským bojem s větrností mlýnů, s pomalým rozjezdem a nervózním přeskakováním v čase (jakoby se režisér obával, že se mu nepodaří v určené stopáži vyjevit celý příběh), dějově natolik patetický, aby byl stále snesitelný, s postupně sílícím stiskem všech palců doufaje v hrdinovu totální satisfakci. O lidech, jejich místě a snech, nosníku rodiny, prokalkulované vypočítavosti, především ale o tom, že dobrý člověk stále žije a vypustí-li se z nitra, má cenu za něj bojovat. Byť se konečná výhra nemusí nutně rovnat vítězství. ()

subic

Hodně dobré, přesto při repríze už to nemá takovou sílu jako napoprvé. Stěrače to prostě setřely. 70% ()

MartyMcFly89

Jsem nadšen, prostě nadšen. Celou dobu jsem nevěděl, jak to dopadne, nechtěl jsem si kazit zážitek spoilery a i když je normální v takových filmech mít happy end, tady R. Kearns ztratil tolik let. Nevšiml jsem si žádných hluchých míst, šlo mi to pěkně za sebou. ()

jack_scott

Vynikající příběh o nezlomné lidské vůli, která s trochou nutného štěstí i hory přenáší. Bohužel, asi i jeho suchá osobnost, či vyprávěcí styl mne prostě nezaujaly natolik abych dal snímku plný počet pěti hvězdiček....Nicméně provedení i herecké výkony jsou každopádně skvělé, takže jde skutečně jen o můj osobní dojem. S klidným srdcem mohu jinak určitě doporučit. 80% a ****. ()

Aywes

Příjemný snímek z mého pohledu hodnocen jako průměrné drama s pěkným scénářem a výborně hrajícím hl. hrdinou. Hezký vzpomínkový film zobrazující další právní souboj s vítězem, který bojoval za správnou věc až do konce. Takovýhto filmů si vážím, avšak byli už lépe zpracovány sem tam snímek i nudil, ale konečné soudní tahy byli opravdu zábavné. ()

xpaja

Film o boji jednotlivce proti nadnárodní korporaci a vlastně proti celému americkému automobilovému průmyslu. Film o muži, který obětoval 12 let života, práci profesora na universitě, rodinné štestí a mnoho dalšího kvůli víře v něco, v dnešní době tak nicotného, jako je spravedlnost. Samotný film má průměrné zpracování a celkem dost hluchých míst, z opravdu šedého průměru ho vytahuje námět a asi i ten závěrečný pocit zadostiučinění. Dávám --- == 73 % == --- . PS: Tímto slibuji, že se ode dneška budu dívat na cyklovač stěračů úplně jinak než doteď :-). ()

spotczek

Škoda, že krátká stopáž celovečerního filmu nemůže zprostředkovat závratnou hloubku i celou škálu vnitřních a vnějších problémů, které v souboji pragmatična s idealismem musí člověk přestát. Zde se o to tvůrci pokusili alespoň ve zkratce (a často více slovně či obrazově než emocionálně), přesto uspěli. Možná proto, že každý z nás tak trochu známe konflikt ideální spravedlnosti se svody povrchní kompenzace a s často nedosažitelným duševním zadostiučiněním. V Boji o patent byla právní situace celkem jednoduchá - ukradený patent. V lidské rovině se ale jednalo o možnosti jedince domoci se uznání (správnější se proto jeví anglický název filmu). V podstatě šlo především o otázku, zda je ztráta rodiny, společenského statutu a zdraví kompenzovatelná principielním zadostiučiněním (byť spravedlivým a správným). V otázce, co je víc, je to značně individuální. U Kearna hrálo roli jeho následováníhodné průkopnictví, které má váhu díky demokratickému poselství: člověk nemusí sklonit hlavu před sociálně, ekonomicky i právnicky silnějším. Pro mě však například rodina, jejich uznání a klid doma znamená víc než úctu k myšlence, k záblesku génia. Možná si to jen myslím. Octnout se v situaci takového Kearna, třeba bych jednala podobně. Naštěstí (myslím fakt naštěstí) já určitě nikdy nevynaleznu nic v hodnětě několika milionů dolarů. ()

Horác

Až mě ten člověk štval, jak zarputile odmítal čím dál tím vyšší držhubné, ničil si manželství a ubíral roky života. Sakra, měl recht, ale udělal bych to taky? Radši se neptat. Velmi komorní a pomalý film, který nasadí brouka do hlavy. Jo, a abych nezapomněl - je dobrý mít hodně dětí:) ()

david666

Podobných filmů se v poslední době vyrojilo jako hub po dešti ale já prostě pořád těm odvážným, kteří se dají do boje s obry fandím. Nejinak tomu bylo i v "předem prohrané" bitvě mezi Robertem Kearna s Fordem. Kladem je taky málo srdceryvných rodiných scén, kterým se někdy v podobných příbězích tvůrci nevyhnou. ()

Hrdia

Opravdu povedený film, který měl sice chvílemi nudnější pasáže, ale druhá polovina měla kvalitní spád. Hlavně cením to že konec byl rychlý a vyvaroval se vynuceným emocionálním výlevům ala comeback manželky. Boj malého člověka proti gigantické společnosti a ještě k tomu podle skutečné události, to bylo něco pro mě. ()

kolodej1

poutavý příběh člověka, který kvůli romu, aby docílil spavedlnosti, se pustí do mnohaletého a vyčerpávajícího boje s velkou korporací, i za cenu ztáty osobního života. Kvalitní výkon podal v hlavní roli Greg Kinnear. ()

machnum

Silný příběh vynálezce, který se pral za pravdu stůj co stůj. I když mu všichni kolem říkali, že nemá smysl bojovat proti obrovskému korporátu a ať si užívá života v přítomnosti neposlouchal je a slepě si šel za svým. Jenže to co ztratil mu začalo docházet až postupně. Hodně dobrý film podle skutečné události a o prioritách konkrétního člověka. ()

stanoh

Námet je určite zaujímavý, ale spracovanie sa mi nepáčilo, miestami celkom nuda. Celý príbeh trošku naberie na spáde pri konci ale akosi už vopred všetci vieme ako to skončí ... ()

epsyn5

Kvalitní film natočený dle skutečného příběhu jednoho profesora z Detroitu..Celkově to ale asik chtělo přihodit nějaké světlé záchvěvy vybočující z řady,, jako například dramatické momenty u Spielbergova Chyť mě, když to dokážeš!......To bylo taky story o dle skutečnosti, které přidalo pár vlastních přikrálosvadel... ()