Píše se rok 1964. Charismatický duchovní Flynn (Philip Seymour Hoffman) se pokouší alespoň trochu uvolnit přísná pravidla církevní školy svatého Mikuláše v Bronxu, na jejichž dodržování železnou rukou dohlíží sestra Aloysius Beauvierová (Meryl Streep), tamní přísná a tvrdá ředitelka. Komunitou zmítají prudké politické změny, na školu byl přijat první černošský student Donald Miller. Když se ale mladá a nevinná sestra James (Amy Adams) podělí se sestrou Aloysius o své obavy, že otec Flynn věnuje Donaldovi až příliš osobní péči, pustí se ředitelka do odhodlaného boje, jehož výsledkem by mělo být odhalení pravdy a vykázání kněze ze školy. Aniž by kromě své morální jistoty měla jediný důkaz, rozhodne se, že s ním poměří sílu svého přesvědčení v osobním souboji, který může mít katastrofální důsledky pro celou školu. (oficiální text distributora)

Tomatáš

Konverzační drama, které udržuje celou dobu diváka v mírném napětí, je pozoruhodné. Velmi zajímavé téma a samotné zpracování ve výsledku připraví divákovi velký zážitek. Neodpustím si ovšem poznámku, že na základě také tohoto snímku se ptám, zda má dnes smysl existence církve v jakékoliv její podobě?Já myslím, že rozhodně ne. ()

VasaX

Z počátku jsem se Pochyb bál a měl o nich, no pochyby. Ale okolnosti mě nakonec dohnaly k tomu své pochyby prověřit. Docela tuhé téma, které taky mohlo skončit donebevolající nudou a po dvacáté minutě z nudy psaní SMS všem, komu jsem za poslední půlrok chtěl napsat, jen abych se tím nějak protloukl. Ale dopr***e vedle jak ta jedle! Sestava Streep, Hoffman, Adams pod taktovkou zdatného režiséra a s líbivým podkresem veterána Shorea mě vyvedla z omylu. Hluboké, napínavé, řezavé a celkem i upřímné. A ten konec! Pochyby ve mně nezanechaly pochyby a mohu je každému serióznímu filmovému diváku jen a jen doporučit. ()

Terzeus

Pokiaľ existuje dôvod, prečo si Doubt pozrieť, tak je to herectvo. Zriedka sa nájde film, kde každé jedno gesto a záchvev hlasu je tak presné a vyvážené ako tu. Avšak mimo to sa skôr Doubt hrá na to, že má, čo povedať pretože po tom, ako skončí, vás vo výsledku nechá rovnako chladným ako jeho geniálne nasnímaná výprava (stále hanba akademikom, že Deakins ešte nedostal oscara) a réžia, ktorá vyhrocuje dialógy a pritom neposkytne žiadne vyvrcholenie (celkovo sa bloky rozprávania príbehu od prvej "pochybnosti" prakticky neposúvajú, vedú sa iba na dnešné pomery extrémne predĺženými, múdro napísanými dialógmi, ktorých výsledkom sú až do konca iba ďalšie pochybnosti) ani uspokojenie až na finálne odhalenie pravdy, ktoré je však rovnako chladné a neosobné ako spomínaný vizuál. Na to ako vynikajúco sa to pozerá, ako vášnivo je to napísané a ako majstrovsky zrežírované, tomu chýba paradoxne emócia a hoci to neznášam takto hovoriť - chýba mu výpovedná hodnota (a môže si tam pán režisér pchať toľko peria a paralelizmu s ním ako chce, nič tým nezmení). 65% ()

VanTom

Jde tu hlavně o ty nepříjemné pochyby, o rozpor mezi 'co se stalo' a 'co se mohlo stát', protože stejně jako postavy se i divák opírá pouze o nepodložené podezření proti nedůvěryhodnému vysvětlení. Závažné téma možného zneužívání žáků na církevní škole ale rozprostírá mnoho dalších otázek. Škoda, že vyhrocené konfrontačního finále v jedné dlouhé hádce i přes neselhávající výkony Streepové a Hoffmana nezapřelo svůj divadelní původ. Beztak pochyby nerozehnalo, naopak (nejenom o tom, jestli za 3* nebo 4*). ()

svobik

Zabte někdo Amy Adams! Ze všech jejich scén se mi dělalo pěkně nevolno, za což bych ihned počastoval pořádnou fackou všechny, kteří jsou zopdovědni za její (naštěstí neproměněné) nominace (Oscar? Probuďte se!). Fakt, že hraje ve filmu, který stojí především na hercích, ještě neznamená automaticky nějakou pořádnou etudu z její strany. Na druhou stranu jsou ale Pochyby velmi zajímavým počinem, jenž se vypořádává s několika tabuizovanými temáty, což značně dodává na síle snímku. Meryl i Phillip výborní a i přes to, že je to celé chladné až hanba a místy z toho pořádně kouká studio, závěrečný přesah se dostaví stejně. Na Oscarech jsou ale Pochyby spíše do počtu. 7/10 ()

ghatos

Drama, které se z vlažného startu postupně mění v celku v zajímavý souboj dvou osobností. Herecké výkony jsou velmi dobré, dialogy jsou poněkud nevyvážené. Někdy vtáhnou do děje, jindy jsou nevyrazné. Příběh skrýval větší potenciál, který nebyl naplněn. ()

blackJag

John Patrick Shanley napsal podle vlastní hry scénář, který se neúspěšně ucházel o cenu akademie (ale nemusí ho to mrzet, protože Oscara získal již za původní scénář k filmu Pod vlivem úplňku) a sám si to i celé zrežíroval, čímž nám předložil příběh, ve kterém se s přísnou nestranností zabývá závažným tématem zneužívání dětí ze strany kněží. Nestrannost je využitá do té míry, že ani nakonec nedojde k nějakému jednoznačnému závěru nebo rozhřešení, podle kterého by bylo možno stavět se na stranu jednu nebo druhou. Takříkajíc jsme zanechání hluboko v pochybách. Co je ale bez pochyb je určitě povedené obsazení, které jednoznačně dominuje (při sestavě M. Streepová - P.S. Hoffman také není divu) nad divadelní režií a vedením děje, které nemusí každému sednout. 80% ()

Amputace

Protentokrát bych ve svém komentáři začal u herců. Ani Philip Seymour Hoffman, ani Meryl Streep nepředvedli nic, než co se od nich očekávalo, tedy přesvědčivý, vcítěný herecký výkon. Co se týče Hoffmana, velice bych mu přál druhého Oscara, ale obávám se, že favorizovaný "duch" Heatha Ledgera mu z cesty jen tak neustoupí. Amy Adams, označovaná za největší překvapení filmu, mě o svých hereckých kvalitách (a zváště pak v porovnání s tandemem Hoffman-Streep) zdaleka nepřesvědčila a u scény, kdy nudný a otravný charakter její "nedotčené" postavy, alespoň na chvíli podléhá vyhrocenosti, naprosto selhává. Tohle málo k hercům, zbytek bude zaměřen na příběh, jehož největší slabinu bych viděl v úvodu. S hlavních trojlístkem ústředních postav jsme seznamování velice nešetrně a nějakých dvacet-třicet minut vůbec nevíme o čem míní snímek hloubat. Divák bezmocně tápe v (ne)provázanosti jednotlivých postav (čemuž notně "dopomáhá" nestrukturální práce s návazností jednotlivých scén, jejichž vyznění častokrát potopí špatně načasovaný střih) a snaží se v celé té sněti zbytečných pasáží nalézt jádro filmu, což se mu nedaří. Tento řekněme úvod má být jakousi přípravou na sérii slovních konfrontací, jak je v umění typické - před mořskou bouří poklidné moře - ale naneštěstí to není příprava, ani vsup, není to nic, než nevyváženost, které ještě více škodí nedůsledná práce s atmosférou._Takže, přes první třetinu, ze které vycházíme zmateni a konsternováni nevědomostí, co že nám to film přináší; zda bude jeho hlavním smyslem démonizace sestry Aloysius, nebo pouhopouhé řečnění nad rozdíly mezi striktním a citovým a z citu plynoucím volnějším přístupem k víře; se přehupujeme k třetině druhé. Hlavní zápletka, která se tváří nevinně a snad i banálně, nás navzdory své chladnosti neúprosně vtahuje do víru intrik, slovních bojů a přesvědčení. Při prvním vážnějším a rozsáhlejším dialogu mezi Streepovou a Hoffmanem je až radost sledovat s jakou elegancí lze rozebírat natolik ožehavé téma. Narozdíl od většiny komentujících si cením Shanleyho opatrného přístupu - nejen proto, že mnohem lépe ladí s celkovou atmosférou filmu, ale také proto, že se Shanley jakožto režisérský "nováček" nesnaží vytvořit další exibicionistickou a kontroverzí nadupanou slátaninu, kterých už bylo milión (jelikož plynou mnohem rychleji a jsou na úkor poctivosti k divákovi zábavněší), ale střízlivou a pro podobné téma vzácnou podívanou. Vím, že kdyby Shanley přitlačil, kdyby byl agresivnější, dynamičtější, vulgárnější, přímočařejší, vznikl by blábol, to mi zkrátka nikdo nevyvrátí._Poslední třetina je unavená stejně jako hlavní hrdinové. Bez zbytečného zdržování se blíží k finále, o kterém je nám předem jasné, že nebude nijak velkolepé, ale spíše tiše doznívající. Herecké výkony gradují na pozadí nyní už čistě komorního a o přemíru deprese doplněného dramatu. Předzvěst se v pravdu promění a my můžeme jen s úlevou vydechnout, protože to, co jsme právě shlédli, bylo mnohem víc, než jsme čekali. ()

jamalka

Jediné, co Vám po tomto filmu zůstane jsou právě pochyby, a to po sobě dokáže zanechat jen málokterý film tak výrazně. Film postavený především na dialozích má pořádný spád a Meryl je opět dokonalá. ()

JančiBači

Skvelý herecký koncert Streepovej,Hoffmana ,Adamsovej a Violy Davis. Meryl je u mne herečka NO.1 a asi aj vždy bude.To,ako dokaže zahrat v podstate všetko je obdivuhodne. Amy Adams ma po kuzelnej romanci milo prekvapila.Ulohu naivnej ale čestnej mnišky zahrala na vybornu. Film poukazuje na to,čo može sposopit jedna pochyba. Postavy su ludske,nemaju len jednu stranku,ako to zvyčajne byva. Sestra Aloysius je prísna,posoby chladne a odmerane.Ale je odhodlana bojovat a vec,o ktorej je presvedčená(aj ked tak možno nie je)že je správna a mysli to dobre. Sestra James je čestná,ale trochu naivná.Zmieta sa medzi dvoma názormi a sama nevie,čo je pravda. Otec Flynn,je ludsky,pozorný a (možno)krivo obvinený. Velmi sa mi pačila kazen,v ktorej P.S.Hoffman hovori o tom perí z vankúša...Je to velmi trefne a zo života a pre mna jedna z najlepšich scén.. A okrem tych dalšich dobrých,je skvelá aj tá s Violou Davis.Mat proti sebe v takejto scéne velku Meryl,je dost tažke.Ona to zvládla bravurne. Nominacie boli zaslužene. ()

Madlene

Můj oblíbenec opět nezklamal a zazářil....Fantastická komorní podívaná na téma, jak se hraje divadelní role ve filmu... ()

jenik71

První půlhodinku se nic moc neděje, poté je už film zajímavější. Některé dialogy mi přišly téměř zbytečné, jiné naopak dokáží diváky oslovit. Meryl Streepová odvádí jako vždy solidní výkon a co jí role dovolila, z toho vyždímala maximum. Ale rozhodně najdu v její kariéře lepší filmy. Je tu také na můj vkus až příliš psychologie. Ne že by mi psychologické filmy vadily, ale zde mi to nějak moc nesedělo. 70% je moje hodnocení. ()

Almásy

ludia vam to jebe na hlavu?? viac napatia tam snad ani nemohlo byt! scenar a rezia nezapru svoje divadelne korene ale virtuozne herecke vykonu vsetkych ucastnenych vam budu vyrazat dych. silna tema, silny a tazky film. ()

Soweek

Perfektní drama, které vás donutí přehodnotit nebo se alespoň zamyslet nad svým pohledem na pravdu, správnost věci a morálku. Byl bych velice rád, kdyby Hoffmanovi i Streepové nominace na Oskary vyšly, protože si je rozhodně zaslouží. ()

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014