• honajz

Pane Bože. Jako Moravák musím říct, že větší cipovinu jsem dlouho neviděl. Nejenom, že film je totálně o ničem, on se ještě snaží hrát na "rázovité moravské figurky", které hrají herci pražských divadel a TV Nova... Přitom na Krakeny bys dneska mladou kóc nedostal, ti měli vrchol svý slávy někdy v 80. letech, na Moravě aby kostel zel prázdnotou?, to je fakt divný, farář navíc nosí předkoncilní biret, vesnička Podolí kousek od Žuráně a Prace (kde je ta Mohyla míru) skutečně existuje, tam asi mají radost, na poli už dneska tolik lebek nenajdete, jako ty rýpavé děti, všechno odvezli archeologové v minulém století.... A ty lidi a jejich problémy, to je přesně, jak si někdo v pohodlí doma představuje, že by to na Moravě teoreticky mohlo vypadat. A přitom je to ouplně jinak. Navíc herci spíš přehrávají a pitvoří se, než hrají, fakt mizérie film. Zlatej Troška. ---- Tož takovó cipovinu sem dlóho neviděl, řekl by můj otec. A mezi námi, u téhle rádoby komedie rádoby z jižní Moravy by měl svatosvatou pravdu. FILM Co kdybychom vzali všechny ty hezké a milé, populární herce z Ulice a z Ordinace v růžovce a přesadili je někam, kde je veselo, aby bylo veselo? řekli si asi tuhle na Nově, když zase chtěli natočit nějaký hezký a milý film pro kina. A přesadili je na Moravu, kam jinam přece? To víte, je tam ten Napoleón a Mohyla míru a vinné sklípky... Hele, ale už v tom je rozpor - napoleonské oslavy sice mají jistou tradici ve vesnicích Tvarožná a Prace (kde je ona Mohyla míru), ale větší napoleonské parády ve stylu toho, co ukazuje film, mají dál na východ - na Vyškovsku a hlavně u Slavkova. Stejně tak vinné sklípky hledejte zase víc na jih, nebo dokonce víc na severovýchod, ale ne až tak blízko u Brna. Ale tak dobrá, pojďme se bavit o zábavnosti filmu. Vysoký (postavou) starosta vesničky Podolí, kde mají novou kašnu a do kostela nepáchne skoro ani noha s výjimkou jepišek, hrával vždy při rekonstrukci napolenské bitvy Napoleona (jenž byl malý postavou), ale teď sem chápejte přijeli filmaři, a to vesnici rozdělí a Napoleona má hrát někdo jiný. Hele, ale i tady jsou kurňa rozpory - ona totiž jedna vesnička Podolí kousek od Mohyly míru a potažmo od Žuráně existuje, dokonce se napolenské tradice zapojuje, ale nejenže nemá novou kašnu, nemá žádnou kašnu, a takhle divní lidé v ní skutečně nežijí. Ti, co žijí ve filmové vesničce, museli spadnout z Marsu nebo tak někde odněkud, protože řeší tak divné věci a problémy... Jo, a prosim ich, farář ve filmu jako zase proč nosí ten předkoncilní biret? Aby to bylo hezké k pokoukání? Hele hele, a nejbližší komunity řeholnic jsou v Brně a pak na sever od Brna, v okolí Mohyly míru tedy o žádném ženském klášteře nevím. Jo a hele, na jižní Moravě že by kostel zel prázdnotou, byť ve všední den? Jste se jako v tom Práglu všeci zbláznili, nebo co? Já vám dám dvě starý babky a dvě řeholnice - to byste možná byli krapet překvapení, že do kostela vlezou i ve všední den mladý lidi. A kolik! Hele hele, a to jste jako mysleli vážně s těma Krakenama, na jejichž koncert se chystají dvě mladičké starostovy dcery - soráč, ale Krakeni prošli dobou slávy v polovině a koncem 80. let, teď už hrají jen pro pamětníky, a ne mládež, kurňa, od teho jsou tu jiní. Jináč hudbu k filmu skládal jistý Karel Holas z těch, hm, Čechomorců či tak nějak... taky už nevědí, kde končí zábava a začíná komerce. A nebo to vědí moc přesně. Však reklamního product placementu najdeme i ve filmu hooodně moc. A tož já teda nevim - postavičky vycucaný z prstu, moravský kolorit veskrze žádný kromě reklamních náletů helikoptérou, herci mizerní a toporoní, příběh skoro žádný, reálie asi takové, jako kdybych já psal veselý scénář o svatbě Maorů na Novém Zélandu... Prostě cipovina, jak řek i můj děd. DVD Mizérie pokračuje i na disku - obraz je mázlý, ve světlých scénách chybí totálně kontrast, barvy vyblité (pardon, ale to se tak říká, a nejen na Moravě). Zvuk JENOM ve stereo! Poté, co se odehraje nezbytný uřvaný protipirát, máte na výběr z českého, nebo anglického menu. Pokud šáhnete po tom anglickém, můžete si k filmu pustit anglické titulky. Ale to je asi tak vše a nechápu, proč bylo nutné dělat samostatné anglické menu, když u bonusů anglická podpora chybí. Jinak bonusy nabízejí trailery na 6 jiných filmů, film o filmu (15:00 - o hudbě, záběry z natáčení, rozhovory při natáčení, jak se všichni bavili ve sklípku...), videoklip Byla vojna od Čechomoru (3:20), trailer (2:35), mezinárodní trailer (ten samý, jen s natvrdo vloženými GB titulky), fotogalerii, adresy producentů a distributorů, reklamní dokument o jižní Moravě s úvodem nějakého pána (chybí titulek, kdo to je - 9:32), v sekci Partneři jsou ještě schované televizní reklamy jednotlivých partnerů na jedno auto, jedny šumivé tablety, jedno rádio, pivovar Černá hora (schválně jmenuji, protože jde o veskrze zajímavý dokument o vzniku a tvorbě piva - 5:15), plus ještě jednou reklamní dokument o jižní Moravě bez úvodu toho tajuplného pána (8:54) - vše tedy, jak už výše řečeno bez jakýchkoliv titulků, i českých, natož anglických (fakt dobré, když se to snaží o anglické menu a reklamu v zahraničí). Dobré, ne?(10.9.2008)

• sud

Úplně nejhorší mi to nepřišlo, i když je to konina jak bejk. S Bolkem Polívkou je vždycky sranda a kvůli nádherné Janě Doležalové a scéně s Napoleonem močícím na pytle to na těch snesitelných 40% vyleze. V dnešní době v celku tradiční podívaná do deště a programového půstu. :-) Ovšem to není dobrá vizitka pro moderní filmovou situaci.(29.11.2008)

• CaptainNor

Buďme tolerantní a dopřejme hercům a tvůrcům trochu povyražení. Více než o bitevní pole a nějakou svatbu tady jde o klání ansámblů z Ordinace, Pojišťovny a samostatné jednotky Polívky s pupeční šňůrou Pechou. Umíte si představit ty krásné večery? Herci popíjí, třeba si i trochu zašpásují, pan režisér spokojeně bafá z nové fajfky, kterou dostal při první klapce, paní scénáristka operativně píše průběh dalšího dne a producent kontroluje zda jsou položky Má dáti-Dal ve stejné harmonii, jako veselá společnost. Tuhle pohodičku oceňuji jednou hvězdičkou a na to, co natočili, už mi další nezbývá. Kapitalismus v Čechách není Dušanu Kleinovi, stejně jako Štěpánu Šafránkovi nakloněn a jeho umělecké ambice skončily s Koncem básníků…(7.12.2008)

Elce pelce, do pekelce, chvilku horko, pak zas mráz. Život dělá kotrmelce, až si jednou zláme vaz. Krásné scenérie jižní Moravy, Bolkův silný přízvuk, roztomilý úsměv Zlatky Adamovské a hudba od Čechomoru sedící tomuto snímku jako hrnec na prdeli. Síla v obsazení, vtipný a pro mne celkem i netradičně pojatý příběh. To všechno je perfektní, ale co naplat, když to dohromady nefunguje, jednotlivé články se po čase poztrácí a po zhlédnutí filmu zůstane jenom ztuhlý úsměv na rtech a hluboká rýha na čele? Dušan Klein měl na place ty nejlepší herce české filmové a divadelní scény. Škoda, že duše jejich filmových protějšků zůstaly vesměs prázdné a jejich osudy lidsky nenaplněné.(4.3.2019)

• xxmartinxx

Viděl jsem hodně hloupých českých filmů, ale tenhle jim kraluje (no dobře, nekraluje, ale nemá k tomu daleko). Mám pocit, že scénárista se před psaním praštil do hlavy, protože neuvěřitelně tupý příběh překvapuje svou hloupostí a nesmyslností. Režisér Klein to rozhodně nezachraňuje a herci se snaží, aby je někdo neobvinil z toho, že hrají. A daří se jim to dobře. Veskrze tupé, špatné, nudné.(12.12.2009)

• - Denně sledovaly natáčení desítky obyvatel Starovic. Někteří z nich si dokonce zahráli v komparsu a někteří, aby jim nic neuteklo, si brali „na natáčení" dovolenou. (duklak2)

• - Většina exteriérů i interiérů se natáčela v moravské vesnici Starovice. (DaViD´82)

• - První klapka padla v pátek 27. července 2007, 17:00 hodin, poslední (č. 1647) klapla ve Starovicích opět v pátek 25. srpna 2007, rovněž v 17:00. (hippyman)