Agent Palmer: Případ Ipcress

• Česko Případ Ipcress (více)

Špionážní thriller patřil v 60. letech minulého století mezi klíčové žánry, přičemž ty nejpromyšlenější snímky vznikaly ve Velké Británii. Ve dvaašedesátém roce byl natočen první film s Jamesem Bondem a v pětašedesátém právě Agent Palmer: Případ Icpress, který tvoří o něco seriózněji pojatý pohled na příběhy o tajných agentech, než je tomu u bondovek... Když je uneseno několik klíčových vědců, kteří se zpátky vracejí s vymytými mozky, a tudíž neschopni dělat dále svou práci, začne se o případ zajímat britská tajná služba. Do akce je povolán svérázný agent tajné služby Harry Palmer, který se postupně zaplétá do komplikované hry plné nebezpečí a špionážních machinací, ve které mu může jít o život. (Filmhouse)

Angel7

Na svoju dobu určite vynikajúci film. Nižšie hodnotenie dávam jedine a preto, že niekto tento film hodnotil a porovnával s "bondovkami". Žiaľ Palmer na Bonda nedorástol. A ešte sú tu niektoré nedomyslené súvislosti okolo hlavnej zápletky filmu. Sú v dosť veľkom protiklade s inak veľmi precízne a premyslene vystavanou dejouvou osnovou. Jednoducho odrazu miznúci vedci idú stranou a nikto sa ani neunúva s odpoveďami na položené otázky, ktoré sa aj pekne rozvýjali a aj motív sa črtal, ale potom odrazu išli do "kytek". Na druhej strane Michael Caine podal veľmi dobrý a vyvážený výkon. Vedľajšia roľa Gordona Jacksona mala tiež svoje čaro a Gordon nezaprel svoju charizmu. Doporučujem pozrieť určite každému milovníkovi šionážneho žánru. ()

scaletom

zajímavé, jakási dobová paralela k bondovkám. Pěkně zpracované, člověk by snad i čekal, že něco takového probíhá i v dnešních dnech... Jako obvykle - nenašel jsem zatím film s M. Cainem, který by se dal zařadit do odpadu.. ()

row

Jeden z producentů, střih, výprava, hudba a kdo ví co ještě :) Ale Bond to není. Kdo je to? Inu Michael Caine a docela mu to jde. ()

MrJoda

Palmer je jednoznačně největší frajer ze všech špionů, jací se kdy na obrazovce objevili. Narozdíl od pohádkového Bonda má o dost reálnější podmínky pro fungování – tuny papírování, plat co nestačí ani na nový gril a za každým šéfovým slovem skryté (nebo rovnou otevřené) vydírání. Navíc s ním během děje každý doslova orá a když se něco může pokazit, pokazí se to pořádně. Kombinace výkonu Michaela Caina, úžasná hudba a naprosto dokonalá kamera dělá z tohoto filmu zážitek, kdy estetická část osobnosti vyje nadšením. Díky tomu se dá čas od času prominout, když logika děje trochu pokulhává. ()

PowPow

Logika se poněkud vytrácí. K čemu celý ten projekt sloužil, jak se někdo hned dověděl, že Harryho kolega IPCRESS rozluštil, když to řekl jen jemu, proč někdo nechal ten pásek v kamnech? Příběh není příliš zajímavý. Přesto má celý film oproti bondovkám desetinásobek nadhledu a desetinu akčních klišé - už úvodní titulky se záběrem na agenta v pyžamu, kterak ospale pije ranní kafe, mě dostaly mnohem víc, než samotná krimi zápletka. Dalšími výraznými plusy jsou kameraman, který si pohrál doslova s každým záběrem, hudba, která ani dnes nepůsobí zastarale, ale dokonale stylově, a suchý britský humor. ()

zeus2003

Agent Palmer narozdíl od 007 nejezdí v Aston Martinu, neoniká si se smetánkou v Monte Carlu a nemusí pokaždé nutně zastavit odpočet na čase sedmi sekund, aby zabránil zničení světa orbitální raketou despotického miliardáře, jenž pravděpodobně spolupracuje se Sověty. Agent Palmer chodí do práce, která nezahrnuje sci-fi, po svých, dostává plat 1300 liber měsíčně + výdaje, kouří francouzské cigaretle, má sarkastické poznámky, nechová k nadřízeným příkladný respekt, čili je “insubordinate“. Příběh s knižní předlohou je dosti silný, jak jsem již nastínil, vůbec mi nevadí, že popis Palmerovy práce jsou (narozdíl od bondovek) spíše sledovačky a špiónění drobného formátu, k britskému filmu mi to naopak sedí víc, stejně jako postavy, které už snad víc britské být nemůžou. Mladý Michael Caine se do hlavní role knižního příběhu hodí perfektně, po dokoukání budete toužit, aby byl Harry váš kamarád. Jeví se mi to vskutku nepochopitelně, proč je u nás Agent Palmer velká neznámá, dovolím si ho proto nominovat na mnou vymyšlenou cenu „Zakopaný poklad kinematografie“ a uděluji 5 hvězdiček. ()