Agent Palmer: Případ Ipcress

• Česko Případ Ipcress (více)

Špionážní thriller patřil v 60. letech minulého století mezi klíčové žánry, přičemž ty nejpromyšlenější snímky vznikaly ve Velké Británii. Ve dvaašedesátém roce byl natočen první film s Jamesem Bondem a v pětašedesátém právě Agent Palmer: Případ Icpress, který tvoří o něco seriózněji pojatý pohled na příběhy o tajných agentech, než je tomu u bondovek... Když je uneseno několik klíčových vědců, kteří se zpátky vracejí s vymytými mozky, a tudíž neschopni dělat dále svou práci, začne se o případ zajímat britská tajná služba. Do akce je povolán svérázný agent tajné služby Harry Palmer, který se postupně zaplétá do komplikované hry plné nebezpečí a špionážních machinací, ve které mu může jít o život. (Filmhouse)

Fanucci

Extrémně nudné tempo, nezajímavá a na špionážní film dost banální zápletka, toporné herecké výkony a dialogy. To se vztahuje i na Cainea v hl. roli. Jo a příšerný soundtrack...Takže asi tak no:-) ()

Martin741

Zas dalsia parodia na bondovky . Jo videl som bondovky vsetky a zacinam mat pocit, ze aj vsetky parodie. U mna to zacalo odpovedou Buda Spencera Terence Hilla na bondovky -volalo sa to Go for It, tusim 1983. Tuto Michael Caine odpovedal na bondovky. 74 % ()

zette

Agent Palmer je velmi stylovy film. Pripojim se ke strane, ktera chvali kameru ( zajimave a " nove " zabery ). Hudba je take dobre vybrana a dokresluje deni v ulicich Londyna. Caineovi to sekne. K cemu vsemu to ale je, kdyz me film po obsahove strance nenaplnil a misty dost nudil? K tomu ten suchy anglicky humor... ()

mortak

Takové poselství britům: agenti jsou úplně obyčejní lidé jako vy, nakupují v samoobsluze (tehdy to byla novinka, takže Palmer je otevřen všemu dobrému novému), rádi vaří a milují se, vyplňují stohy hlášení a mají přísné nadřízené, kteří vyjadřují celou svou duší i tělem britský stát, platí za parkování, stojí na křižovatce na červenou...a občas zachrání commonwealth před superzločinci, kteří ho chtějí pokořit a zničit. Od toho jsou přece placeni. Režisér si pohrává s každým záběrem (podhledy, záběry přes rameno či přes různé otvory ve zdech apod.) a výsledkem je mile hloupoučká podívaná, která vás zrelaxuje po dlouhém pracovním dnu. Jenže když se pak na film podíváte zpětně, zjistíte, že vlastně nevíte, co se na plátně dělo, jaká byla motivace postav, proč všichni jednali tak hloupě (důležitý pásek v kamnech???). Ale to asi k tomuto žánru neodmyslitelně patří. ()

majo25

Zatiaľčo tretí film o agentovi Palmerovi je presne v duchu bondoviek, tento prvý ani veľmi nie. S Palmerom je zaobchádzané ako s handrou, ktorá kupodivu/nečakane odhalí niektoré skyté veci/vzťahy. Oproti "trojke" je film menej humorný, čo je jeho plusom. Na Caina, ako vysokého blonďáka s okuliarmi s hrubými rámami a mini revolverom, si treba nejakú chvíľu zvykať, ale nakoniec som si navykol, je to predsalen sympaťák. Pravdupovediac, Plummer alebo Harris by sa na rolu hodili asi viac. Potešil tradične skvelý Green s jeho typickými zakrútenými fúzikmi, aj s prekvapujúcim zvratom s jeho postavou v závere filmu. Spracovanie je kvalitné a aj štýlové, ale na lepšie hodnotenie mu chýbala zaujímavejšia zápletka a absencia napätia. ()

Cushing

Klasika, kterou tu málokdo zná, a je otázka, kolik ji zná Britů. Vynikající studie na téma tajných služeb a jejich blízkosti jak k oficiálním vládním zájmům toho kterého státu a jeho bezpečnosti, tak ke světu zločinu -- hranice je někdy tenká, až neviditelná, nerozeznatelná -- a existující? Jak kdy. Režie, kamera, hudba, hraní, to všechno buduje iluzi opravdovosti, lidského rozměru s omezenými možnostmi, oproti všem možným a hlavně nemožným bondovkám. Jeden člověk vydíráním zneužitý k dobrému účelu -- k tomu, aby zabránil špinavým, smrtelně nebezpečným hrám. Není to samo o sobě špinavost? Britská kinematografie má dva nenápadné klenoty, ne, vlastně tři, a ve všech hraje Michael Caine: Alfie, Get Carter... a The Ipcress File. (Caine není můj oblíbený herec, ostatně jsem si ho dřív málokdy všiml, sotva jsem ho dokázal zaregistrovat. O to víc září teď, kdy mám TROCHU lepší přehled...) Poznámka: český název je jako obvykle debilní. ()

YumiOkami

myslim si, ze kazda zena by chtela muze jako je harry palmer - uvari, je sexy, je to tajny agent..:D — michael caine v roli brylateho agenta, ktery vydrzi nemozne! pribeh slabsi, ale miluju krimi filmy z 60. let, takze tomu horsi hodnoceni dat nemuzu. ()

Mr.KarlAdler

Dvě strany mince má Ipcress File. Tu jednu představuje předvídatelná kriminální zápletka, která až na konci nabírá obrátky skutečně napínavého thrilleru, společně s nepříliš zajímavými charaktery - v čele s amatérským výkonem Michaela Cainea, kterému nejde věřit jediný jeho agentský pohyb (i on je ale s houstnoucí atmosférou, kdy se nemusí tolik spoléhat na fyzickou zdatnost, lepší a lepší). Druhé straně dominuje špičková kamera Čecha Otty Hellera takovým způsobem, že originální záběry na sebe strhávají pozornost vlastně neustále (za všechno zmíním pohled na amerického agenta skrz bytovou lampu). A dál je tu samozřejmě nezapomenutelný Pan skladatel John Barry. ()

zigíš

Harry Palmer: James Bond dělnické třídy, nakupuje v sámošce hezky s košíčkem konzervy (výhradně americké, inu gurmán) pro kolegyni agentku, kterou chce sbalit. Ano, Harry ve volnu rád vaří a poslouchá klasiku k tomu, jinak v práci spíš úředničina, akce poskromnu. Na druhou stranu, když už, tak má styl a suché hlášky a kukuč Michaela Cainea. On je to nakonec docela roztomilý film. ()

ZkuKol

Michael Caine jako tajný agent v reálnějších konturách nežli Bond. Nezachraňuje svět, nemá nadpřirozené schopnosti a stačí mu jedna dívka na celé dobrodružství. Děj příjemně odsípá a britské reálie fungují skvěle, žel Furie není moc nápaditý režisér, takže přestřelky, rvačky atd. jsou spíš špatně okoukané nežli dobře natočené...70% ()

ArdathBay

Neobyčejně zajímavá kamera, která si vyhrává s mnoha záběry, krásně suchou mluvou angličanů, po skvělý hudební podkres. Nemohu uvěřit, že snímek je z roku 1965, tak kvalitní zábava se jen tak nevidí. Nejde sice o propletenou kriminálku, ale nesporně se jedná o nadprůměrnou zábavu. ()

vitekpe

Naprosto paradni agentska detektivka ze stare skoly. Cili vyhradte si dost casu, uvarte si salek caje, a hura na to... ()

Arkanoid

„Close the door, Palmer. And don’t slouch into my office like a pregnant camel. Stand to attention.“ Michael Cane v úlohe agenta britskej tajnej služby ukazuje svoju rutinu. Spolupracovníkovi nevyberane vykopáva dvere na byte a škodoradostne sa usmieva pri jeho šoku. Riaditeľov tón reči, ako ho Harry Palmer vyrušil pri kŕmení holubov je nezabudnuteľný, lebo riaditeľ vždy vie, čo je momentálne priorita a teraz je to kŕmenie holubov, bez ohľadu na bezpečnosť kráľovstva. Michael Caine to vďaka hlavnej úlohe ťahá, sekunduje mu aj jeho šéf Nigel Green. Vtipy vychádzajú, napätie napríklad pri otváraní bytu je intenzívne aj vďaka podmanivej hudbe. Film baví, je áčkovej kvality, ale úplne nepohltí. Harry Palmer sa obzerá za každou sukňou, o ženy sa s kamarátmi nedelí, kolegom a hlavne nadriadeným odpovedá uštipačnými poznámkami, berie veci do vlastných rúk, ľahko sa dostáva do bitky a dokonca ruší ticho v čitárňach. Oproti Bondovi je však citlivejší a divák s ním cíti v jeho nezdaroch aj ambíciách. Na diváka film mrká parodaovaním Bonda pri výmene zbrane za horšiu či starou sekretárkou. Príbeh je však omnoho reálnejší a drsnejší ako Bond, aj keď prekvapivo sa odohráva celý čas v Londýne (spoiler) a únosy za bieleho dňa sú trochu pritiahnuté za vlasy, ale tak keď sa chce, tak sa dá. Zamrzí málo adrenalínových zážitkov, ktoré v tomto type filmov výrazne pomáhajú divákovej pozornosti. V serióznych špiónskych filmoch vedie tento nahláškovanosťou, ktorú môžu prekonať snáď len pokračovania. Colonel Ross : You just love the army, don't you? Palmer : Oh, yes, sir. I just love the army, sir. Clonel: We may find you a better audience for your jokes. -„Er, is this a promotion, sir?“ „Sort of.“ „Any more money?“ „Let’s see. You’re on 1300 pay and allowances.“ „Yes, sir.“ I’ll try and get you 1400.“ „Oh, thank you, sir. Now I can get that new infrared grill.“ „Save your money. You won’t have much time for cooking. Dalby works his men. And he doesn't have my sense of humor.“ „Yes, sir. I will miss that, sir.“ Major Dalby : [of Palmer's dossier] It isn't usual to read a B107 to its subject, Palmer; but I'm gonna put you straight. "Insubordinate. Insolent. A trickster. Perhaps with criminal tendencies." Palmer : Yes, that's a pretty fair appraisal - sir. Major Dalby : Good. That last quality might be useful. But if I have any trouble with you, Palmer, I shall *bite* you, Palmer, and I shall bite you so hard you'll go right back to where Ross found you! –„Thank you for a wonderful evening.“ Major Dalby : Spare us the jokes, Palmer, I don't have Colonel Ross's sense of humour. Palmer : Yes, I will miss that, sir. -[Courtney has found a gun in Palmer's apartment] Courtney : You know this is unauthorised.Palmer : My mother gave it to me for Christmas. Palmer : Have you seen everything? Courtney : Yes, thank you. Palmer : Then you know where the... whiskey is? Courtney : Yes. Palmer : Fix us both one, will you? Colonel Ross : [Inside a modern grocery store, picking up a can of mushrooms out of Palmer's shopping cart] "Champignons"... You're paying ten pence more for a fancy French label. If you want mushrooms, you'd get better value on the next shelf. Palmer : It's not just the label. These *do* have a better flavor. Colonel Ross : Of course... You're quite the gourmet, aren't you, Palmer? Jazykové okienko: bird; bloke; draw a blank. () (méně) (více)

Han22

Někdo unáší vědce a vymývá jim mozek a na případ je nasazen agent Palmer v podání dokonale suchého a britského Michaela Caina. Rozjíždí se tak špionážní thriler, který se dočkal dokonce dvou pokračování a ve kterém není nic jasné. Dva šéfové, milenka, američtí agenti, ti všichni můžou hrát dvojí hru. Příběh je celkem zajímavý, ale je to dokonale britsky suché a až na pár výjimek (finální výmývání mozku a odhalování zrádce) i celkem nudné. Párkrát tu někdo vystřelí, ale spíše než Bonda mi to připomínalo atmosférou Profesionály minus akce a drajv. V menší roli se ostatně objeví i Gordon "Cowley" Jackson. Každopádně jsem docela zvědavý na pokračování. ()